Bu wikiHow makalesi ile Mac bilgisayarda ekran görüntüsü almanın çeşitli yollarını öğreneceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Bütün Ekranın Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  Ekran görüntüsünde tam olarak görmek istediğin görüntünün ekranda açık olduğundan emin ol. Tüm ilgili pencereler görülebilir olsun.
 2. 2
  Ardından Command (Komut) + Shift + 3 tuşlarına bas. Bilgisayarının sesi açıksa bilgisayarından kısa bir deklanşör sesi gelecektir.
 3. 3
  Ekran görüntüsünü masaüstünde bul. Ekran görüntüsü tarih ve saat ile etiketlenerek "ekran görüntüsü" olarak kaydedilir.
  • OS X’in önceki sürümlerinde "Resim #" olarak kaydedilir. Mesela bu, masaüstündeki beşinci ekran görüntüsüyse "Resim 5" olarak etiketlenir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Ekranın Bir Kısmının Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  İlk olarak Command (Komut) + Shift + 4 tuşlarına bas. Farenin imleci küçük bir artı gösterge şeklini alacaktır.
 2. 2
  Görüntüsünü almak istediğin alanı belirtmek için fareye tıklayıp imleci sürükle. İmleci sürüklediğin yerde gri bir dikdörtgen belirmelidir. Ekran görüntüsünü almak istediğin pencereleri düzenlemen gerekirse ekranın görüntüsünü almadan ESC tuşuna basıp normal imlece dönebilirsin.
 3. 3
  Fareyi bırak. Bilgisayarının sesi açıksa kısa bir deklanşör sesi duymalısın. Bu ses, ekran görüntüsünün alındığını belirtir.
 4. 4
  Ekran görüntüsünü masaüstünde bul. Tarih ve saatle etiketlenir, "ekran görüntüsü" adıyla .png dosyası olarak kaydedilir.
  • OS X’in önceki sürümlerinde "Resim #" olarak kaydedilir. Mesela bu, masaüstündeki beşinci ekran görüntüsüyse "Resim 5" olarak etiketlenir.
 5. 5
  Ekran görüntüsünü kullan. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra ekran görüntüsü, ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaya hazırdır. Bunu e-postaya ekleyebilirsin, İnternet’e yükleyebilirsin veya Word gibi bir uygulamaya doğrudan sürükleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Açık Pencerenin Ekran Görüntüsünü Almak

 1. 1
  İlk önce Command (Komut)+Shift+4 tuşlarına basıp boşluk çubuğuna bas. Artı şeklindeki imleç küçük bir kameraya dönüşecektir. Artı şeklindeki imlece geri dönmek için boşluk tuşuna tekrar basabilirsin.
 2. 2
  Farenin imlecini ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye getir. Kamera, imleç pencerelerin üstünden geçerken farklı pencereleri mavi ile belirtecektir. Bu moddayken pencereler arasında geçiş yapmak için Command (Komut)+Tab gibi klavye komutlarını kullanabilirsin.
 3. 3
  Pencereye tıkla. Seçtiğin pencerenin görüntüsü, diğer ekran görüntüsü alma yöntemlerinde kaydedildiği gibi aynı şekilde masaüstüne kaydedilecektir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Ekran Görüntüsünü Panoya Kaydetmek

 1. 1
  İlk önce Command (Komut) + Control (Kontrol) + Shift + 3 tuşlarına bas. Bu yöntem, aynı yukarıdaki yöntem gibi işler ama bu yöntemde ekran görüntüsü hemen bir dosya oluşturmaz. Bunun yerine görüntü, bilgisayarın senin kopyaladığın metinleri hatırladığı aynı geçici depolama alanına yani panoya kaydedilir.
  • Daha sonra Command (Komut) + Control (Kontrol) + Shift + 4 tuşlarını kullanarak ve artı göstergeyi ekranın uygun bölümünün üzerine sürükleyerek bu yöntemle de tıpkı ekranın bir kısmının ekran görüntüsünü almak yönteminde olduğu gibi ekran görüntüsünü alabilirsin.
 2. 2
  Görüntüyü yapıştırmak için Command (Komut) + V veya Düzenle > Yapıştır kullan. Ekran görüntün Word belgesi, resim düzenleme programı ve birçok e-posta hizmeti gibi uyumlu olan herhangi bir uygulamaya doğrudan yapıştırılabilir.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Grab Yardımcı Programını Kullanmak

 1. 1
  Önce Uygulamalar > Yardımcı Programlar > Grab uygulamasına git. Grab uygulaması açılır. Ekranın üst sol tarafında menüleri göreceksin ama herhangi bir pencere açılmayacak.
 2. 2
  Ardından Yakala menüsüne tıklayıp dört farklı seçenekten birini seç.
  • Bütün ekranın ekran görüntüsünü almak için Ekran seçeneğine tıkla (ya da sadece Apple Tuşu + Z klavye komutunu kullan). Nereye tıklaman gerektiğini gösteren ve ekran görüntüsünde bu pencerenin görünmeyeceğini belirten bir pencere belirecek.
  • Ekranın bir kısmının ekran görüntüsünü almak için Seçili Kısım seçeneğine tıkla. Fareyi ekran görüntüsünü almak istediğin kısmın üzerine sürüklemen gerektiğini belirten bir pencere belirecektir.
  • Belirli bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için Pencere seçeneğini seçip ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye tıkla.
 3. 3
  Yeni pencere açıldığında Kaydet seçeneğine tıkla. Farklı bir ad vermek veya bunu daha uygun bir konuma taşımak için Farklı Kaydet seçeneğini de seçebilirsin. Ama ekran görüntüsünün yalnızca .tiff dosyası olarak kaydedilebileceğini unutma. Dosyanın otomatik olarak kaydedilmediğini unutma.
  Reklam

İpuçları

 • Ekran görüntüsü almanın alternatif ama daha dolambaçlı yolu, Mac OS X Lion’un Preview uygulamasında mevcuttur. Ekran görüntüsü seçenekleri "Dosya" menüsündedir ve klavyedeki kısayollar sayesinde mevcut bulunanlarla eşleşir.
 • Ekran görüntüsü yakalama aracındaki dosyalar, varsayılan ayar olarak masaüstüne PNG dosyaları olarak kaydedilir. Bu en iyi yöntem değildir ve düzgün yönetilemezse masaüstünü doldurur. Bunu çözmenin en kolay yolu bir ekran görüntüsü klasörü oluşturmaktır.
 • Mac OS X Lion Terminal uygulamasını bilen ileri düzey kullanıcılar, komut satırı yoluyla ekran görüntüsü almak için "ekran görüntüsü alma" komutunu kullanabilirler.
 • Bir Grab dosyasını TIFF formatında kaydetmenin alternatif bir yolu, bunu kopyalayıp ardından Preview’i açmaktır. Preview uygulamasında Dosya – Panodan Yeni Dosya oluştura tıkladığında resim açılacaktır. Ardından bunu jpg veya png dosyası olarak, seçtiğin klasöre gönderebilirsin. Örneğin Tümünü Seç seçeneğine basıp resmi kopyalarsan Shift tuşunu basılı tutup Yapıştır veya Resmi Yapıştır seçeneğine tıklayarak bunu doğrudan Microsoft Excel’e aktarabilirsin.
 • Sistem Tercihleri > Klavye > Kısayollar > Ekran Görüntüsü seçeneğine giderek ekran görüntüsü almak için kullanılan kısayolu değiştirmek mümkündür. Kısayolunu değiştirmek istediğin ekran görüntüsü türüne tıklayıp yeni bir kısayol oluşturmak için tuşlara basarak tuş kombinasyonu oluşturabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Telif hakkı bilgisi içeren ekran görüntülerini paylaşmak yasal sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ekranda görünen bilgilerin ekran görüntüsünü alma hakkın olup olmadığı konusunda dikkatli ol.
 • Ekran görüntüsünü, başka insanlara göndermek veya İnternet’te paylaşmak için alırken görüntünün içinde hiçbir kişisel veya gizli bilgi olmadığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chiara Corsaro
Ortak yazarlar :
General Manager of macVolks, Inc.
Bu makaledeki ortak yazarlar Chiara Corsaro. Chiara Corsaro San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan Apple Yetkili Hizmet Sağlayıcısı macVolks A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Apple Sertifikalı Mac ve iOS Teknisyeni’dir. macVolks A.Ş. 1990 yılında kurulmuştur, Better Businesss Bureau (BBB)’dan A+ derecesiyle akredite edilmiştir ve Apple Cosultants Network’ün (Apple Danışma Ağı) bir parçasıdır. Bu makale 6.243 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.243 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam