MS Word Belgelerinde 'Salt Okunur' Durumu Nasıl Kaldırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Çevrimiçi Dosyalarda Korumalı Görünümü Devre Dışı BırakmakParola Korumalı Dosyalarda Korumalı Görünümü Devre Dışı BırakmakDosyanın Özelliklerini DeğiştirmekKopyalayıp Yapıştırmak

Bu wikiHow makalesi sana, "Salt Okunur" düzenleme kilidini Microsoft Word belgelerinden nasıl kaldıracağını öğretir. Bir kullanıcı tarafından kilitlenmiş olan bir Word belgesinin salt okunur kilidini kaldırmak imkânsız olsa da parolayı bilmiyorsan Word belgesinin metnini yeni bir Word dosyasına kolayca kopyalayabilirsin.

1
Çevrimiçi Dosyalarda Korumalı Görünümü Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Hangi belgelerin korunma ihtimalinin olduğunu bil. İnternet’ten indirdiğin tüm Microsoft Word belgelerinde (e-posta eki veya bir İnternet sitesindeki bir dosya), belgeyi her açtığında atanmış bir salt okunur koruması olur. Bu korumayı belgeyi ilk açtığında devre dışı bırakabilirsin.
 2. 2
  Word belgesini aç. Salt okunur korumasını kaldırmak istediğin Word belgesine iki kez tıkla.
  • Word belgesi hâlihazırda açıksa belgeyi kapat ve tekrar aç.
 3. 3
  Açık sarı bir pankart var mı bak. Word belgesinin en üstünde, "İnternet’ten indirilen dosyalar virüs içerebilir" ifadesini içeren sarı bir pankart görürsen belgenin salt okunur durumunu bu yöntemle kaldırabilirsin.
  • Bu pankartı Word belgesini kapatıp açtıktan sonra bile göremiyorsan bu makaledeki diğer yöntemlerden birini dene.
 4. 4
  Düzenlemeyi Etkinleştir’e tıkla. Bu butonun pankartın sağ tarafında olması gerekir. Tıklayınca Word belgen yenilenir ve salt okunur koruması kalkar. Artık belgeyi düzenleyebiliyor olman gerekir.

2
Parola Korumalı Dosyalarda Korumalı Görünümü Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  Word belgesini aç. Korumasını kaldırmak istediğin Word belgesine iki kez tıkla. Belge Word’de açılır.
 2. 2
  Gözden Geçir sekmesine tıkla. Bu sekme, Word penceresinin sağ üst köşesindedir. Böylece, Word penceresinin en üstünde Gözden Geçir araç çubuğu açılır.
 3. 3
  Düzenlemeyi Kısıtla’ya tıkla. Bu seçeneği, Gözden Geçir araç çubuğunun en sağ tarafında bulursun. Tıklayınca, pencerenin sağ tarafında açılır bir menü belirir.
 4. 4
  Korumayı Durdur’a tıkla. Açılır menünün en altındadır. Bu noktada açılır bir pencerenin belirdiğini görmen gerekir.
  • Sen veya bilgisayarındaki başka bir kullanıcı, korumayı parolasız bir şekilde oluşturduysa Korumayı Durdur’a tıklayınca koruma otomatik olarak kalkar.
 5. 5
  İstendiği zaman parolayı gir. Belgenin parolasını "Parola" metin kutusuna yaz, ardından TAMAM’a tıkla. Parola doğruysa Word belgesinin salt okunur kilidi hemen kalkar.
 6. 6
  Yaptığın değişiklikleri kaydet. Bunun için Ctrl+S tuşlarına (Windows) veya Command+S tuşlarına (Mac) bas. Bu aşamadan sonra, sen düzenleme korumasını yeniden etkinleştirmediğin sürece dosyada salt okunur koruması olmayacaktır.

3
Dosyanın Özelliklerini Değiştirmek

 1. 1
  Word belgesine git. Word belgesinin tutulduğu klasörü bul.
  • Dosya bilgisayarında yoksa (bir flaş sürücüdeyse veya CD’deyse) devam etmeden önce dosyayı bilgisayarına taşı.
 2. 2
  Word dosyasının özelliklerini aç. Bu, bilgisayarının işletim sistemine göre değişir:
  • Windows — Word dosyasına bir kez tıkla, ardından dosyaya sağ tıklayıp açılır menüde Özellikler’e tıkla.
  • Mac — Word dosyasına tıkla, Mac’inin ekranının sol üst tarafındaki Dosya menü öğesine tıklayıp Bilgi Al’a tıkla.
 3. 3
  "İzinler" bölümünü bul. Windows yüklü bir bilgisayarda doğru ayarları Özellikler penceresinin en altına yakın bir yerde bulunan "Nitelikler" bölümünde bulursun.
  • Mac’te pencerenin en altına yakın bir yerde bulunan Paylaşım ve İzinler başlığına tıklaman gerekir.
 4. 4
  Salt okunur korumasını devre dışı bırak. Bu işlem Windows’ta ve Mac’te farklı şekillerde yapılır:
  • Windows — Pencerenin en altına yakın bir yerde bulunan "Salt-okunur" kutucuğunun işaretini kaldır, Uygula’ya ve ardından TAMAM’a tıkla.
  • Mac — Adının sağındaki Okuma seçeneğine tıkla, ardından beliren menüde Okuma ve Yazma’ya tıkla.
   • Bunu yapmadan önce Bilgi Al penceresinin sol alt köşesindeki kilide tıklayıp ardından da Mac’inin parolasını girmen gerekebilir.
  • Bu seçenek gri renkteyse, işaretlenmemişse veya "Salt-okunur"a ayarlanmamışsa kopyalayıp yapıştırma yöntemini denemen gerekir.
 5. 5
  Dosyayı düzenlemeyi dene. Word belgesini iki kez tıklayarak aç, ardından düzenlemeyi dene. Bunu yapmadan önce çevrimiçi salt-okunur kilidini kaldırman gerekebilir.

4
Kopyalayıp Yapıştırmak

 1. 1
  Bunun nasıl çalıştığını anla. İlk hedefin Word belgesini düzenlemekse Word belgesinin metnini kopyalayıp yeni bir Word belgesine yapıştırdıktan sonra yeni belgeyi bilgisayarına kaydedebilirsin. Bunu yapınca salt-okunur koruması orijinal belgeden kaldırılmasa da düzenlenebilir bir kopya oluşturulmuş olur.
 2. 2
  Korumalı Word belgesini aç. Bunun için Word belgesine iki kez tıkla.
 3. 3
  Belgenin herhangi bir yerine tıkla. Böylece farenin imleci belgenin sayfasına getirilir.
 4. 4
  Belgenin tamamını seç. Bunun için ya Ctrl+A tuşlarına (Windows) ya da Command+A tuşlarına (Mac) bas. Tüm belgenin vurgulandığını görüyor olman gerekir.
 5. 5
  Seçilen metni kopyala. Ya Ctrl+C tuşlarına (Windows) ya da Command+C tuşlarına (Mac) bas. Böylece belgenin metni bilgisayarının panosuna kaydedilir.
 6. 6
  Yeni bir Word belgesi aç. Word penceresinin sol üst köşesindeki Dosya’ya tıkla, pencerenin sol tarafındaki Yeni’ye tıkla, ardından boş bir Word belgesi açmak için Boş belge’ye tıkla.
  • Mac’te Dosya menü öğesine tıkla, ardından açılır menünün en üstündeki Yeni Boş Belge’ye tıkla.
 7. 7
  Kopyalanan metni yapıştır. Kilitli Word belgesinin metnini boş belgeye yapıştırmak için ya Ctrl+V tuşlarına (Windows) ya da Command+V tuşlarına (Mac) bas.
  • Orijinal belge büyükse veya resimler içeriyorsa bu işlem birkaç saniye sürebilir.
 8. 8
  Belgeyi yeni bir dosya olarak kaydet. Ctrl+S tuşlarına (Windows) veya Command+S tuşlarına (Mac) bas, ardından belgenin adını gir ve Kaydet’e tıkla. Yeni yarattığın belgeyi her zamanki gibi düzenleyebiliyor olursun.

İpuçları

 • Microsoft Word belgesinden salt-okunur korumasını kaldırmanın bir diğer yolu da Word belgesini SmallPDF çevrimiçi dönüştürücüyle bir PDF’e dönüştürüp PDF’i indirdikten sonra SmallPDF ile tekrar Word belgesine dönüştürmektir.

Uyarılar

 • Korumalı belgenin metnini kopyalayıp yeni bir belgeye yapıştırmak, Microsoft’un güvenliğini kırmaktan çok daha kolaydır.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Remove the 'Read Only' Status on MS Word Documents, Español: eliminar el estado de Solo Lectura de documentos en MS Word, Italiano: Rimuovere l'Attributo 'Sola Lettura' a un Documento Microsoft Word, Português: Remover o Status de "Somente Leitura" nos Documentos do MS Word, Русский: удалить статус 'только для чтения' с документа MS Word, Bahasa Indonesia: Menghilangkan Status 'Read Only' pada Dokumen MS Word, Deutsch: Den Status "Nur lesen" in Word Dokumenten entfernen, Français: enlever l'attribut Lecture seule d'un document Microsoft Word, Nederlands: De Alleen lezen status van een Word document verwijderen, 中文: 在微软Word文档程序中移除“只读”状态, ไทย: ยกเลิกสถานะ 'Read Only' ของเอกสาร MS Word, العربية: إزالة حالة "للقراءة فقط" في مستندات مايكروسوفت وورد, Tiếng Việt: Loại bỏ thuộc tính "Read only" trên tập tin MS Word, 한국어: 워드 문서의 읽기 전용 해제하는 법

Bu sayfaya 140 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?