Mp3 çalar her yerde doyasıya müzik dinlemene olanak verir. İster iPod, San disk, Coby isterse başka bir müzik çalar olsun bilgisayarından müzik aktarmak oldukça basittir. Bazı müzik çalarlarda dâhilî yazılımlar bulunurken diğerleri bilgisayarında hâlihazırda bulunan programlarla çalışır. iPod yalnızca iTunes programı ile çalışırken diğer Mp3 çalarlar genelde daha fazla programla çalışır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
iTunes'u iPod veya Diğer Aygıtlarla Kullanma

 1. 1
  iTunes'u yükle. iTunes, Mac işletim sisteminde mevcuttur ancak Windows kullanıcılarının yazılımı http://www.apple.com/itunes/download adresinden indirip yüklemeleri gerekir.
  • Kurulum yazılımını indirmek için “Download Now” (Şimdi İndir) butonuna tıkla. Yazılım indirildikten sonra yükleyiciyi çalıştır ve ekrandaki talimatları izle.
  • Internet Explorer kullanıyorsan ve iTunes'u indirmede sorun yaşıyorsan açılır pencere engelleyicisinin filtre düzeyini ayarlaman gerekebilir. [1] Internet Explorer'ın “İnternet Seçenekleri” menüsüne git ve “Gizlilik” seçeneğine tıkla. Açılır Pencere Engelleyicisi'nin altındaki “Ayarlar” seçeneğine tıkla ve filtre seviyesini “Orta” olarak ayarla.
 2. 2
  Müziklerini iTunes Arşiv'e al. iTunes'u ilk kez açtığında bilgisayarındaki müzikler taranacak ve Arşiv'e eklenecek. O zamandan beri daha fazla müzik eklediysen veya dosyalarını Arşiv'de görmüyorsan bunları Arşiv'e eklemenin iki yolu daha var:
  • Klasörü iTunes'a sürükle. Mac kullanıyorsan Finder'ı aç ve Müzik seçeneğini tıkla, ardından istediğin klasörleri iTunes arşivine sürükleyip bırak. Windows'ta müzik klasörünü içeren Dosya Gezgini'ni açmak için Win+E tuşlarına bas ve bu klasörü iTunes Arşiv'e sürükleyip bırak.[2]
  • Her iki işletim sisteminde geçerli olan bir diğer yol ise Dosya menüsünü açıp “Arşiv'e ekle” seçeneğini tıklamak. Eklemek istediğin klasörü veya klasörleri seçip “Tamam” butonuna tıkla.
  • Müzik dosyalarının Windows bilgisayarında nerede saklandığını bilmiyorsan Windows Search'ü (Windows Arama) açmak için Win+F tuşlarına bas. Arama kutusuna *.mp3 (veya .ogg, .flac, .mp4 vb.) yazıp Enter tuşuna bas. Dosyalar geldiğinde birine sağ tıkla ve “Özellikler” seçeneğini seç. Dosyanın tam yolu Konum seçeneğinin yanında görünecek.
 3. 3
  Mp3 çaları bilgisayara bağla. Aygıtla birlikte verilen USB kablosunu kullanarak aygıtı bilgisayarına tak. Bunu ilk kez yapıyorsan bilgisayar, sürücüleri otomatik olarak yüklemeye başlayacak.
 4. 4
  iTunes'da Mp3 çaları bul. Mp3 çalar iTunes ile uyumlu olduğu müddetçe yazılımda otomatik olarak görünecek. Herhangi bir sorunla karşılaşırsan iTunes'un en son sürümünü kullandığından emin ol. [3]
  • iTunes 10 ve önceki sürümler: Aygıt ekranın sol tarafında “Aygıtlar” menüsünün altında görünecektir. Aygıt ismi, Mp3 çalarının üreticisinin ismi (örneğin “Sony Mp3”) veya senin ismin (“Ayşe'nin iPod'u”) olarak görünebilir. [4]
  • iTunes 11: iTunes'un sağ üst köşesinde iTunes Mağaza bağlantısının yanında bir simge görünecek. Yanında müzik çalarının isminin bulunduğu bir Mp3 çaları temsil eden küçük bir simge olacak.
  • iTunes 12: iTunes'un sol üst köşesindeki Mp3 çalar simgesini tıkla.
 5. 5
  Dosyaları Arşiv'den Mp3 çalarına sürükleyip bırak. Şarkıları birer birer veya tek seferde birkaç tane olmak üzere tıklayıp aygıta sürükleyebilirsin.
  • Müzikleri aygıta sürükleyemiyorsan aygıta çift tıkla ve sol kenar çubuğundan "Özet" seçeneğini seç. Görüntülenen menüde Seçenekler'e git ve “Müzik ve videoları manuel olarak yönet” yazan kutuyu işaretle.
  • Sorun yaşamaya devam edersen Mp3 çalarının bağlantısını kesip yeniden bağlamayı dene. Bu işe yaramazsa iTunes'u yeniden başlatmayı dene.
 6. 6
  Aygıtı çıkar. iTunes'ta aygıtı seç ve Mac kullanıyorsan Cmd+E tuşlarına, Windows kullanıyorsan Ctrl+E tuşlarına bas. Müzik çalarının USB kablosunu çıkar.
 7. 7
  Mp3 çalarının yeni dosyaları taramasını bekle. Bu, bilgisayarla bağlantısı kesildikten sonra otomatik olarak gerçekleşecek. Dosyalar Müzik menüsünde görünmüyorsa taramayı başlatmak için aygıtı yeniden başlat.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Windows 7, 8.1 veya Vista'da Windows Media Player'ı Kullanma

 1. 1
  Windows Media Player'ı aç. Bu, iPod ile çalışmaz ancak diğer birçok Mp3 çalar ile çalışır. Başlat'a tıkla ve arama kutusuna Media yaz. Sonuçlarda Windows Media Player göründüğünde onu açmak için tıkla.
 2. 2
  Media Player Kitaplığı'na müzik ekle. Daha önce Media Player'ı kullanmadıysan müzik dosyalarını kitaplığa eklemen gerekir.
  • Önce “Düzenle”, ardından “Kitaplıkları Yönet” seçeneğini tıkla. “Müzik” seçeneğini seç. [5]
  • Müzik Kitaplığı Konumları penceresinde, müziklerin depolandığı klasörü seç ve Media Player'a eklemek için “Ekle” butonuna tıkla.
  • Müziklerin nerede depolandığını bilmiyorsan Windows Search'ü (Windows Arama) açmak için Win+F tuşlarına basıp bilgisayarında arama yapabilirsin. Arama kutusuna *.mp3 yazıp Enter tuşuna bas. Dosyalar geldiğinde birine sağ tıkla ve “Özellikler” seçeneğini seç. Dosyanın tam yolu Konum seçeneğinin yanında görünecek.
 3. 3
  Mp3 çaları bilgisayara bağla. Aygıtla birlikte verilen USB kablosunu kullanarak aygıtı bilgisayarına tak. Bunu ilk kez yapıyorsan bilgisayar, sürücüleri otomatik olarak yüklemeye başlayacak. Mp3 çaların yanında bir CD veya sürücülerin nasıl kurulacağıyla ilgili bir kullanım kılavuzu varsa müzik çaların üreticisine özgü talimatları izle.
 4. 4
  Bir eşitleme yöntemi seç. Mp3 çalarını Windows Media Player açıkken ilk kez bağlıyorsan Media Player aygıtı, aygıtla en iyi şekilde çalışacak yönteme göre eşitler. [6]
  • Mp3 çalarında 4 GB'den fazla depolama alanı varsa ve kitaplığındaki her şey aygıta sığıyorsa Otomatik Eşitleme seçilir. Otomatik Eşitleme'yi seçersen aygıtı her taktığında aygıtın Windows Media Player kitaplığıyla otomatik olarak eşitleneceğini unutma.
  • Müzik çalarında 4 GB'den daha az depolama alanı varsa ve müziklerin hepsi aygıta sığmıyorsa Manuel Eşitleme seçilir.
  • Otomatik Eşitlemeden Manuel'e (veya tersi) geçiş yapmak için
   • Media Player'ın sağ üst köşesindeki "Kitaplığa Geçiş Yap" butonuna tıkla. Eşitleme sekmesini, ardından "Eşitleme Seçenekleri" butonunu (onay işaretli olan) tıkla.
   • “Eşitlemeyi Ayarla” seçeneğine tıkla ve Aygıt Kurulum alanını bul. Manuel olarak eşitlemeyi tercih ediyorsan “Bu aygıtı otomatik olarak eşitle” seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldır veya işlemin otomatik olmasını istiyorsan seçeneğin yanındaki kutuyu işaretle.
 5. 5
  Mp3 çalarına müzik eklemeye başlamak için “Eşitle” seçeneğine tıkla. Mp3 çaların bu sekmenin üstünde, büyük olasılıkla "Medya Aygıtım" gibi bir isimle görünür. İstediğin müzik dosyalarını seç ve Mp3 çalarına sürükle.
  • Otomatik olarak eşitlemeyi seçtiysen bu adımı tamamlaman gerekmez çünkü dosyaların hâlihazırda eşitleniyordur.
 6. 6
  Dosyalar kopyalandıktan sonra Mp3 çalarının bağlantısını güvenli bir şekilde kes. Bunu, sistem tepsisinde bulunan USB aygıtına (ekranının sağ alt köşesinde, saatin yanında) tıklayıp “Donanımı güvenli bir şekilde kaldır” seçeneğini seçerek yapabilirsin.
 7. 7
  Mp3 çalarının yeni dosyaları taramasını bekle. Bu, bilgisayarla bağlantısı kesildikten sonra otomatik olarak gerçekleşecek. Dosyalar Müzik menüsünde görünmüyorsa taramayı başlatmak için aygıtı yeniden başlat.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Windows'ta Manuel Olarak Aktarma

 1. 1
  Mp3 çaları bilgisayara bağla. Aygıtla birlikte verilen USB kablosunu kullanarak aygıtı bilgisayarına tak. Bunu ilk kez yapıyorsan bilgisayar, sürücüleri otomatik olarak yüklemeye başlayacak. Mp3 çaların yanında bir CD veya sürücülerin nasıl kurulacağıyla ilgili bir kullanım kılavuzu varsa müzik çaların üreticisine özgü talimatları izle.
 2. 2
  Bilgisayarında müzikleri içeren klasörü bul. Windows'un herhangi bir sürümünde Win+E tuşlarına basarak Dosya Gezgini'ni başlat ve müzikleri içeren klasöre git.
  • Müzik dosyalarının Windows bilgisayarında nerede depolandığını bilmiyorsan Windows Search'ü (Windows Arama) açmak için Win+F tuşlarına bas. Arama kutusuna *.mp3 (veya .ogg, .flac, .mp4 vb.) yaz ve Enter tuşuna bas. Dosyalar geldiğinde birine sağ tıkla ve “Özellikler” seçeneğini seç. Dosyanın tam yolu Konum seçeneğinin yanında görünecek.
 3. 3
  Mp3 çalarını görüntülemek için başka bir Dosya Gezgini penceresi aç. Win+E tuşlarına bas ve ekranın sol tarafındaki Bilgisayar menüsünü genişlet. Mp3 çalara, “Çıkarılabilir Disk” veya “Mp3 Player” (Mp3 Çalar) gibi bir şey yazmalı, çift tıkla.
 4. 4
  Mp3 çalarındaki Müzik klasörünü bul. Müzik dosyalarının tam olarak depolandığı yeri bulmak için aygıtınla birlikte gelen talimatları kontrol et. Birçok müzik çalarda “Müzik” isimli bir klasör vardır. Klasörü bulduktan sonra çift tıklayarak onu aç.
 5. 5
  Şarkıları Mp3 çalara sürükle. Bilgisayarındaki müzik klasörünün açık olduğu ilk Dosya Gezgini penceresinde aktarmak istediğin dosyaları seç. Çoğu Mp3 çalar, tüm klasörü (veya klasörleri) aygıta sürüklemene izin verir. Bu nedenle dosyaların sanatçıya göre düzenli bir şekilde organize edilmişse panik yapma. Dosyaları seç ve onları Mp3 çalarındaki Müzik klasörünün açık olduğu Dosya Gezgini ekranına sürükle.
 6. 6
  Dosya Gezgini pencerelerini kapat. Kapatmadan önce şarkıların kopyalandığından emin ol.
 7. 7
  Mp3 çaları güvenle çıkar. Bunu, sistem tepsisinde bulunan USB aygıtına (ekranının sağ alt köşesinde, saatin yanında) tıklayıp “Donanımı güvenli bir şekilde kaldır” seçeneğini seçerek yapabilirsin.
 8. 8
  Mp3 çalarının yeni dosyaları taramasını bekle. Bu, bilgisayarla bağlantısı kesildikten sonra otomatik olarak gerçekleşecek. Dosyalar Müzik menüsünde görünmüyorsa taramayı başlatmak için aygıtı yeniden başlat.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı Mp3 çalarlar ile birlikte müzik yönetme yazılımı için bir CD veya indirme bağlantısı verilir. Örneğin Sony müzik çalar ile birlikte MediaGo verilir. Mp3 çalarının yazılımını beğenmiyorsan aygıtına müzik aktarmak için yukarıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanmaya devam edebilirsin.
 • Farklı Mp3 çalarlar farklı dosya türlerini oynatmana izin verir. Örneğin bazı Mp3 çalarlar yalnızca .mp3 ile biten dosyaları oynatmana izin verirken bazıları ise .ogg veya .flac ile biten dosyaları oynatmana da izin verir.
 • İnternet'teki müzikleri (Pandora veya YouTube'da çalan müzikler gibi) Mp3 çalara taşıyamazsın. Yalnızca bilgisayarına indirdiğin dosyaları müzik çalara aktarabilirsin.
 • Müzik çalarına şarkı kopyalarken zamandan tasarruf etmek için Ctrl tuşuna (Mac'te Cmd) basarken bir yandan da diğer dosyalara tıklayarak tek seferde birden fazla dosya seçebilirsin. Vurgulanan alanda herhangi bir yeri tıkla ve tüm dosyaları tek seferde sürükle.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 14.109 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.109 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam