Bu wikiHow makalesi sana, hücresel veri kullanarak fotoğraf, video veya ses içerikli mesajları nasıl göndereceğini ve birden fazla alıcıya nasıl mesaj göndereceğini öğretir.

Kısım 1 / 3:
MMS’i Etkinleştirmek

 1. 1
  Ayarlar’ı aç. Bu, içinde dişliler (⚙️) bulunan ve genelde ana ekranında yer alan gri bir uygulamadır.
 2. 2
  Aşağı kaydır ve Mesajlar’a dokun. Bu, Mail ve Notlar gibi diğer Apple uygulamalarının bulunduğu bir bölümde gruplandırılmıştır.
 3. 3
  "SMS olarak gönder"i "Açık" konuma getir. Bu, ekranın en altına yakındır. iPhone’unun iMessage kullanılamadığında hücresel veriyi kullanarak mesaj göndermesini sağlar.
 4. 4
  Aşağı kaydır ve "MMS Mesajlaşma"yı “Açık” konuma getir. Bu, SMS/MMS bölümündedir ve yeşile döner. Telefonunun, operatörüne ait tarifeni kullanarak resimli ve videolu mesajlar göndermesini sağlar.
  • MMS, göndericiler ve alıcılar iMessage’ı etkinleştirdiğinde Wi-Fi sinyali kullanarak gönderilebilen iMessage’dan farklıdır. Wi-Fi kullanılabilirken hücresel veriyi kullanmaz.
 5. 5
  "Grup Mesajlaşma"yı “Açık” konuma getir. Bu, aynı bölümde "MMS Mesajlaşma"nın hemen altındadır. MMS mesajı olarak birden fazla kişiye Grup Mesajları göndermeni sağlar.
  • Tüm Grup Mesajlaşma alıcıları diğer alıcıları görebilir. Yanıtlar yalnızca sana değil, tüm gruba gider.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Hücresel Veriyi Etkinleştirmek

 1. 1
  Ayarlar’ı aç. Bu, içinde dişliler (⚙️) bulunan ve genelde ana ekranında yer alan gri bir uygulamadır.
 2. 2
  Hücresel’e dokun. Bu, menünün en üstüne yakındır.
 3. 3
  ”Hücresel Veri”yi “Açık” konuma getir. Buton yeşile döner.
  • Operatöründen MMS içeren bir mesaj paketi aldıysan MMS mesajı göndermek için hücresel veriyi açmana gerek kalmayabilir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
MMS Sorunlarını Gidermek

 1. 1
  Cihazının ve hizmetin uyumlu olup olmadığını kontrol et. MMS’i kullanabilmek için iPhone 3G veya daha üstüne, iOS 3.1 veya daha üstüne, bir hücresel veri paketine ve bir yurt içi MMS paketine sahip olman gerekir. [1]
  • iOS sürümünü Ayarlar ana menüsünde Genel’e dokunduktan sonra Hakkında’ya dokunarak kontrol edebilirsin.
  • MMS kullanabilmek için MMS destekleyen bir veri paketinin olması gerekir.
 2. 2
  Wi-Fi’ını kapat ve İnternet sayfasını yeniden yüklemeyi dene. Bu, hücresel veri paketinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeni sağlar. Bu işe yaramazsa hücresel veri bağlantını düzeltmesi için operatörünle iletişime geçmen gerekir.
 3. 3
  MMS mesajı gönderip gönderemediğini test etmek için iMessage’ını kapat. iMessage’ın etkinse telefonunun önce iMessage olarak göndermeyi dener. Kişilerinden biri iPhone’dan Android’e geçtiyse ve iMessage’ı devre dışı bırakmadıysa sorunlar yaşanabilir. iPhone’un MMS mesajlarını kişinin telefon numarası yerine iMessage hesabına göndermeyi deneyebilir. [2]
  • Ayarlar’ı aç.
  • Mesajlar’a dokun.
  • iMessage’ı Kapalı konuma getir.
  • Bir MMS mesajı göndermeyi veya almayı dene.
 4. 4
  Ağ Ayarlarını sıfırla. Bu, hücresel bağlantı ayarlarını yeniden yükler ve muhtemelen MMS hizmetindeki hataları düzeltir.
  • Ayarlar’ı aç.
  • Genel’e dokun.
  • Sıfırla’ya dokun.
  • Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokun. Parolan varsa onu girmen istenir.
 5. 5
  Operatörünle iletişime geç. MMS bir operatör özelliğidir, yani iPhone’undan diğer telefonlara gönderilen veya telefonlardan alınan MMS verilerini yöneten operatöründür. Sürekli MMS sorunları yaşıyorsan operatörün MMS hizmetini sıfırlayabilir ve bağlantı sorunun düzeltebilir.
 6. 6
  iPhone’unu geri yükle ve onu yeni bir iPhone olarak ayarla. Bu işlem hiçbir şey işe yaramazsa kullanabilir. Geri yüklemeden önce, tüm verilerini geri yükleyecek bir yedek oluşturabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • SMS’in gönderilmesi/alınması için yalnızca hücresel sinyal gerekir ama MMS için iPhone’larda hücresel veri (3G, 4G gibi) gerekir.
 • iMessage’ının hangi protokolü kullandığını mesajın rengini kullanarak belirleyebilirsin. Mavi, iMessage’ın kullanıldığını gösterirken yeşil, mesajın SMS/MMS kullandığını gösterir. Multimedya içerikli yeşil mesajların gönderilip alınması için hücresel veri gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl EtkinleştirilirSamsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.290 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam