Eski bir country şarkısı şöyledir: "Her işte mükemmel olduğunda mütevazı olmak zordur." Tabii ki, çok az insan her işte mükemmel olduğunu düşünür. Ama yine de mütevazı olmak oldukça zor olabilir, özellikle de rekabet ve bireyselliğin desteklendiği bir toplumda yaşıyorsan. Ama böyle bir kültürde bile tevazu önemli bir erdemdir. Mütevazı olmayı öğrenmek, çoğu manevi gelenekte büyük önem taşır ve tevazu, fırsatlar oluşturmak ve sana saygı kazandırmanın yanında daha dolu bir şekilde gelişmene ve başkalarıyla daha zengin ilişkiler yaşamana yardımcı olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sınırlarını Kabul Etmek

 1. 1
  Her şeyde veya herhangi bir şeyde en iyi olmadığını kabul et. Ne kadar yetenekli olursan ol, her zaman senden daha iyi olan birisi vardır. Daha iyi olan kişilere bak ve gelişim imkânlarını düşün. Kimse bir şeyde en iyi değildir.[1]
  • Bir şeyi yapma konusunda dünyada 'en iyi' olsan bile, yapamadığın ve asla yapamayabileceğin başka şeyler her zaman vardır.
  • Sınırlarının farkında olmak hayallerini terk etmek ve yeni şeyler öğrenmekten ya da mevcut yeteneklerini geliştirmekten vazgeçmek anlamına gelmez. Bu sadece, insanlar olarak hiçbirimizin mükemmel olmadığının ve hiçbirimizin her şeyi kendi başımıza yapamayacağının farkında olmak anlamına gelir.
 2. 2
  Kendi hatalarının farkında ol. Başkalarını yargılarız çünkü bu, kendimize bakmaktan çok daha kolaydır. Ne yazık ki bu, tamamıyla verimsiz ve çoğu durumda zararlıdır. Başkalarını yargılamak ilişkilerde çatışmaya neden olur ve yeni ilişkilerin oluşmasını engeller. Belki daha da kötüsü, kişinin kendisini geliştirmeye çalışmasını engeller. Herkes hata yapar.[2]
  • Sürekli farkında olmadan başkaları hakkında yargılamalarda bulunuruz. Pratik bir egzersiz olarak kendini birisi veya bir grup hakkında yargılama yaparken yakala ve bunu yaptığında onun yerine kendini yargıla. Başkalarının nasıl davranması gerektiği yerine kendini nasıl geliştirebileceğini düşün. Neticede başkalarının kararlarını ve davranışlarını kontrol edemezsin ama kendininkileri edebilirsin.
  • Kusurlarının üzerine eğilmeye çalış. Bir konuda çok yetenekli olsan da büyüme ve gelişmenin sonu gelmeyen ve hayat boyu süren bir süreç olduğunu unutma.
 3. 3
  Sahip olduğun şeylere karşı müteşekkir ol. Çok iyi bir üniversiteden derece ile mezun olduğunu düşünelim. Sarf ettiğin emek ve gösterdiğin sebat için kesinlikle övgüyü hak ediyorsun. Yine de dışarıda, senin kadar zeki ve çalışkan olan ancak, kendisini destekleyen bir aileye sahip olmayan, farklı bir çevrede büyümüş ya da hayatında yanlış bir tercih yapmış birinin de bulunduğunu düşün. Onun yerinde de olabilirdin.[3]
  • Dün yaptığın kötü bir seçim nedeniyle bugün farklı bir hayatın olabilir ve ayrıyeten bugün, iyi seçimlerinin hayatını değiştireceği gün olabilir.
  • Sahip olduklarını elde etmek için hiç şüphesiz çok çalışmış olsan da, başka insanların desteği olmadan bunları başaramazdın. Yaptığımız her şey diğer insanların bizim için yaptıklarının sonucudur. Bunların nedeni çevremizdeki insanların bizleri şekillendirmesi ve bir noktada daha iyi bir insan olmamızdır ki böylece hedeflerimize ulaşabiliriz.
 4. 4
  Hata yapmaktan korkma. Mütevazı olmanın bir kısmı da hatalar yapacağını anlamaktır. Bunu ve herkesin hata yapacağını anlarsan omuzlarından büyük bir yük kalkmış olacaktır. Ancak bu, dikkatsiz olman gerektiği anlamına gelmiyor. Bariz hatalar yapmaktan kaçın ama hedefine ulaşmak için yeni yöntemler ya da yollar denemekten de korkma.[4]
  • Her insan bir kerede hayatın sadece küçük bir kısmını yaşayabilir. Her zaman senden daha yaşlı ve daha bilgili insanlar olacaktır. Kararını konu hakkındaki bilgine dayanarak vermen gerekse de, büyüklerinin görüşleri dinlemeye değer olabilir.
 5. 5
  Hatalarını kabullen. İnsanların sana kızacağından korksan da, itiraf etmek her zaman örtbas etmekten daha iyidir. Patron, ebeveyn veya arkadaş olarak bir hata yapmış olsan da, insanlar mükemmel olmadığını kabul etmeye istekli olduğun ve kendini ve durumu iyileştirmek için çalıştığın gerçeğini takdir edeceklerdir. Hatalarını kabul etmek inatçı, bencil olmadığını veya mükemmel görünmemeye razı olduğunu gösterir.
  • Hatalarını kabul ettiğinde insanlar (gerek çocukların, gerekse iş arkadaşların) sana daha fazla saygı duyacaktır.
 6. 6
  Övünmekten sakın. Sağlıklı bir öz saygıya sahip olmak ve başarılarından gurur duymak normaldir, ancak kimse birisinin dikkati sürekli olarak kendine ve kendi başarılarına çekmeye çalışmasından hoşlanmaz. Eğer gerçekten büyük bir şey yaptığını düşünüyorsan muhtemelen insanlar bunu zaten fark edecek ve tevazun için sana daha fazla saygı göstermeye başlayacaklardır.[5]
  • Bu, bir şey başardığınla ilgili yalan söylemen gerektiği anlamına gelmez; birisi sana maratonda koşup koşmadığını sorarsa 'evet' demek son derece kabul edilebilir bir şey. Ancak maratonda koşmanın veya başka hedeflere ulaşmanın ne kadar müthiş bir şey olduğunu sürekli konuşma.
 7. 7
  Konuşma sırasında saygılı ol. Mütevazı insanlar ses çıkarmayan, utangaç kimseler olmak zorunda değildir; mütevazı olmak öz saygı yoksunu olmak demek değildir. Ancak, mütevazı bir kişi muhabbete dâhil olan kişilere karşı duyarlı olmalı ve kimseyi küçümsememeli veya bozmamalıdır. Mütevazı bir insan olarak, sen de dâhil herkesin kendi hedefleri ve hayalleri olduğunun, başarıları ve meselelerle ilgili görüşleri hakkında konuşmak isteyebileceklerinin farkında olmalısın.[6]
 8. 8
  Tüm övgüyü üzerine alma. Bizler insanız ve şu anda olduğumuz kişinin üzerinde diğer insanların etkisi ve emeği vardır. Çok sayıda insan hayallerini gerçekleştirebilmen için sana destek vermiş ve olduğun kişi olman için yardımcı olmuştur. Başarılarınla gurur duymanda bir sakınca yok, ancak hiç kimsenin tamamen kendi başına bir şey yapmadığını ve insanlar olarak hepimizin hedeflerimize ulaşmak için birbirimize yardım ettiğimizi unutma.
  • Sevgiyi paylaş. Başarıya giden yolda sana yardım edenlerin farkında ol.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Başkalarını Takdir Etmek

 1. 1
  Başkalarının yeteneklerini ve özelliklerini takdir et. Diğerlerine bakarak ve yapabilecekleri şeyleri takdir ederek, daha da genel anlamda insanları oldukları gibi takdir ederek kendine meydan oku. Herkesin farklı olduğunu anla ve farklı insanları deneyimleme şansının tadını çıkar. Senin yine kişisel zevklerin, beğenilerin ve sevmediklerin olacak, ancak fikirlerini korkularından ayırmak için kendini eğitirsen başkalarını daha fazla takdir edersin, ayrıca daha mütevazı olursun.[7]
  • Diğer insanların yeteneklerini ve özelliklerini takdir edebilmek, geliştirmek veya elde etmek istediğin özellikleri fark etmeni sağlayabilir.
 2. 2
  Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı bırak. Rekabet sağlıklı ve teşvik edici olsa da, sürekli "en iyi" olmaya çabaladığımızda ya da diğerlerinden daha iyi olmaya çalıştığımızda mütevazı olmak neredeyse imkânsızdır. Bunun yerine, kendine daha fazla bakmayı dene. Asıl hedefin herkesten daha iyi olmak değil, olduğundan daha iyi bir insan olmak olduğunu unutma. Enerjini, kendini başkalarıyla kıyaslamak yerine kendini geliştirmeye odakladığında, kimseden daha iyi ya da daha kötü olup olmadığın konusunda endişelenmen gerekmeyeceği için kendini daha iyi hâle getirmenin çok daha kolay olduğunu göreceksin.
  • Her birey eşsizdir. İnsanları seninkilere kıyasla yetenekleri ve görünümleri için değil, kendileri oldukları için takdir et.
 3. 3
  Başkalarının yargılarına saygı göstermekten korkma. Doğru ya da yanlış olup olmadığına karar vermek nihayetinde sana kalmış olsa da, hata yaptığını ve her zaman haklı olmadığını kabul etmek tamamen farklı bir şeydir. Ancak biraz daha zor olan, birçok durumda başkalarının - seninle aynı fikirde olmayan kişilerin bile - haklı olabileceğini kabul edebilmektir. Eşinin isteklerine, fikren katılmadığın bir kanuna veya hatta bazen çocuğunun görüşüne saygı göstermek sınırlarının farkında olmanı farklı bir seviyeye taşır.
  • Sadece alçak gönüllü olduğunu ve bir insan olarak hatalar yapacağını söylemek yerine, bu düşünce yapısıyla yaşamaya da konsantre olmalısın; alçak gönüllü olmak bir yaşam biçimidir, bir kerelik bir şey değil.
 4. 4
  Yazılı metinleri rehber edin. Bu, başkalarını takdir etmenin başka bir yoludur. Alçak gönüllülükle ilgili ahlâki metinler ve atasözleri üzerine düşün. Bunun için dua et, meditasyon yap, dikkatini kendinden ve kendi değerinle ilgili algından (özellikle diğerlerine kıyasla) uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yap. Hayatını nasıl geliştireceğinle ilgili ilham verici biyografiler, hatıralar, kutsal kitaplar, kurgusal ve kurgusal olmayan metinleri ya da seni daha alçak gönüllü yapacak şeyleri okuyabilir ve başkalarının sahip olduğu içgörüyü takdir edebilirsin.
  • Maneviyatla ilgilenmiyorsan bilimsel yöntemi dikkate al. Bilim tevazu gerektirir. Peşin hükümlerini ve yargılarını bırakman ve düşündüğün kadar fazla bilgi sahibi olmadığını anlaman gerekir.
 5. 5
  Öğrenmeye açık ol. Hiç kimse mükemmel ya da herhangi bir şeyde en iyi değildir. Her zaman bir konuda senden daha iyi olan insanlarlar olacaktır ve orada onlardan bir şeyler öğrenmek için bir fırsat yatar. Belirli alanlarda onlar gibi olmak istediğin insanları bul ve onlardan sana yol göstermelerini iste. Akıl hocalığı için sınırlarını belirlemek, gizlilik ve idrak gereklidir. 'Öğretilemez' çizgisini geçer geçmez ayaklarını tekrar yere bas. Öğretilebilir olmak, her zaman hayat hakkında öğreneceğin daha çok şey olduğunu daima kabul etmen anlamına gelir.
  • Çömlekçilik veya senaryo yazma gibi hakkında hiçbir şey bilmediğin bir konuda ders alarak ve başkalarının sana ders vermesine ve yol göstermesine izin vereceğini bilerek daha alçak gönüllü olabilirsin. Bu, herkesin farklı alanlarda iyi olduğunu ve daha iyi insanlar olabilmek için hepimizin birbirimize yardım etmesi gerektiğini fark etmene yardımcı olabilir.
 6. 6
  Başkalarına yardım et. Mütevazı olmanın büyük bir kısmı başkalarına saygı duymaktır ve başkalarına saygı duymanın bir kısmı da onlara yardım etmektir. Diğer insanlara eşit davran ve yapılması gereken doğru şey olduğuna inandığın için onlara yardım et. Karşılığını veremeyecek kişilere yardım edebildiğin zaman alçak gönüllü olmanın öğrenileceği söylenir. İhtiyaç sahibi insanlara yardım etmek sahip oldukların için daha da müteşekkir olmanı sağlayacaktır.[8]
  • Yaptığın gönüllü işlerle övünmemen gerektiğini söylemeye gerek yok. Yaptığınla gurur duyman harika bir şeydir ama gönüllülüğün seninle değil, yardım ettiğin insanlarla ilgili olduğunu unutma.
 7. 7
  Sonuncu ol. Her zaman işleri önce halletmek ve ön saflarda olmak için acele ediyorsan insanların önüne geçmesine izin ver; örneğin, yaşlılar, engelli insanlar, çocuklar veya acelesi olan insanlar.
  • Kendine, "Bunu ille de ilk yapanın ben olmam gerekiyor mu?" diye sor. Cevap neredeyse her zaman hayır olacaktır.
 8. 8
  Başkalarına iltifat et. Sevdiğin ya da hatta pek de tanımadığın birine iltifat et. Eşine bugün harika göründüğünü söyle; iş arkadaşının yeni saç modeline iltifat et veya marketteki kasiyere küpelerinden hoşlandığını söyle. Ya da daha derinlere inerek insanların kişiliklerinin önemli yönlerine iltifat edebilirsin. Günde en az bir kişiye iltifat et ve diğer insanların dünyaya sunacakları çok şeyleri olduğunu göreceksin.
  • Her zaman kusur aramak yerine olumlu özelliklere odaklan.
 9. 9
  Özür dile. Bir hata yaptıysan kabullen ve hatalı olduğunu itiraf et. Bir başkasına üzgün olduğunu söylemek acı verici olsa da, gururunu aşman ve başka bir kişiye verdiğin zarar için üzgün olduğunu söylemen gerekir. Nihayetinde acı azalacak ve yanlışını düzelttiğin için yerini rahatlama hissine bırakacaktır. Bu, kişiye ona çok değer verdiğini ve bir hata yaptığını kabul ettiğini gösterecektir.
  • Gerçekten önemsediğini göstermek için özür dilerken göz teması kur.
  • Kabahatini tekrarlama. Bir şey için özür dilemek sana bunu tekrar yapma hakkını vermez. Bunu yapmak insanların sana ve söylediklerine olan güvenini zedeler.
 10. 10
  Konuştuğundan daha fazla dinle. Bu, başkalarını daha fazla takdir etmek ve daha alçak gönüllü olmak için başka bir harika yoldur. Sonraki muhabbetinde karşındaki kişinin konuşmasına izin ver, sözünü kesme ve konuşmaya ve paylaşmaya devam etmesi için kişiye sorular sor. Sohbete katkıda bulunman gerekse de, başkalarının senden daha fazla konuşmasına izin verme alışkanlığını edinerek sadece kendi hayatında olanlarla ilgileniyormuş gibi davranmamış olursun.[9]
  • Kişinin ne hakkında konuştuğunu anladığını göstermek için sorular sor. Konuşmaya başlayabilmek için kişinin konuşmayı bitirmesini öylece bekleme. Söylemek istediklerini düşünmekle meşgulsen karşındaki kişinin söylediklerine odaklanmakta daha da zorlanacağını unutma.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Merak Duygusunu Yeniden Keşfetmek

 1. 1
  Merak duygunu canlandır. Bireyler olarak dünya hakkında çok az şey bildiğimiz için normalde duyuyor olduğumuzdan daha sık hayranlık duymamız beklenebilir. Çocuklar bu merak duygusuna sahiptir ve bu, onları bu kadar keskin gözlemciler ve yetenekli öğreniciler yapan meraka ilham verir. Mikrodalga fırının nasıl çalıştığını gerçekten biliyor musunuz? Kendi başına bir tane yapabilir misin? Peki ya araban? Beynini anlıyor musun? Ya bir gülü?
  • İsteksiz, "Hepsini gördüm" tutumu bizi olduğumuzdan çok daha önemli hissettirir. Kimse her şeyi görmemiştir, kimse her şeyi bilmiyordur. Bir çocuk gibi şaşırırsan sadece alçak gönüllülük yapmış olmaz öğrenmeye de hazır olursun.
 2. 2
  Nezaketli davran. Ruhun nezaketi mütevazılığa giden kesin yoldur. Çatışma ile karşı karşıya kaldığında mümkün olan yerlerde 'Aikido' kullan; başkalarının saldırılarının kinini sönümle ve neden kızgın olduklarını anlamaya çalışarak ve nezaket ve saygı ile hareket ederek onu olumlu bir şeye dönüştür. Nazik davranmak, yaşamın olumlu yönlerine odaklanırken merak duygunu yeniden keşfetmene yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Doğada daha fazla zaman geçir. Parkta yürüyüşe çık. Bir şelalenin altına yakın dur. Dünyaya bir dağın tepesinden bak. Uzun bir yürüyüşe çık. Okyanusta yüz. Doğaya kaçmak için kendine bir yol bul ve bunun gerektirdiklerini gerçekten takdir etmeye zaman ayır. Gözlerini kapat ve esintiyi yüzünde hisset. Doğa, enginliği ve çok büyük kuvvetiyle seni aciz hissettirmelidir. Senden çok daha önce orada olan ve sen gittikten çok sonra çok uzun süreler orada olacak olan şeylere olan merakını ve saygını geliştirdikçe bu dünyada ne kadar küçük olduğunu anlamaya başlayacaksın.
  • Doğada daha fazla zaman harcamak dünyanın ne kadar büyük ve karmaşık olduğunu ve bunun merkezinde olmadığını görmeni sağlayacaktır.
 4. 4
  Yoga yap. Yoga, sevgi ve minnet pratiğidir ve nefesin, bedenin ve dünyadaki sevgi ve nezaket hakkındaki merak duygunu geliştirmeni sağlayacaktır. Yoga, dünyadaki zamanının ne kadar kısa olduğunu görmeni ve bunu daha da takdir etmeni sağlar. Haftada en az iki kez yoga yapma alışkanlığı edin ve fiziksel faydalarının yanında tüm duygusal faydalarının da semeresini al.
  • Yoga tamamen tevazu ile ilgilidir. Yogada yeni bir pozu nasıl yaptığınla ilgili övünme diye bir şey yoktur. Bu, her şeyi kendi hızında yapmakla ilgilidir.
 5. 5
  Çocuklarla zaman geçir. Çocuklar, dünyaya yönelik bir yetişkinin sahip olması pek mümkün olmayan bir merak duygusuna sahiptir. Çocukların etrafında daha fazla zaman geçir ve dünyayı nasıl kavradıklarını, sürekli sorguladıklarını ve en küçük ve en sıradan şeylerden nasıl zevk ve keyif aldıklarını gör. Bir çocuk için bir çiçek veya bir tuvalet kâğıdı rulosu dünyadaki en inanılmaz şey olabilir.
  • Çocuklarla daha fazla zaman geçirmek sana dünyanın ne kadar büyülü olduğunu hatırlatacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Hatanı kabul etmeyi öğren ve gururunun, yaptıklarını kendine haklı çıkarmasına izin verme.
 • Mütevazı olmanın birçok faydası olduğunu unutma. Alçak gönüllülük hayatından daha fazla hoşnut olmana ve kötü zamanlarda sebat etmene ve başkalarıyla olan ilişkilerini geliştirmene yardımcı olabilir. Etkili bir öğrenici olmak da önemlidir. Eğer her şeyi bildiğini düşünüyorsan yeni bilgiye yeterince açık olmayacaksın. Alçak gönüllülük ayrıca, zannedilenin aksine, kendini geliştirmek için mükemmel bir araçtır. Sonuçta, kendini üstün hissediyorsan kendini geliştirmek için herhangi bir isteğin olmaz. Her şeyden önemlisi, alçak gönüllü olmak kendine karşı dürüst olmanı sağlar.
 • Her zaman sevgi dolu ve kibar ol, birisinin sana ne zaman ulaşması gerektiğini asla bilemezsin.
 • Bilmediğinde, biraz bildiğinde ve her şeyi bildiğini düşündüğünde sorular sor.
 • Kendin hakkında biraz konuşmak iyidir, ancak insanlara kendileri hakkında soru sormak için de çaba sarf et. Birisi seninle konuşurken ya da sana cevap verirken daha fazla dinlemek de iyi bir şeydir.
 • Yeteneklerini takdir et. Mütevazı olmak kendin hakkında iyi hissedemeyeceğin anlamına gelmez. Öz saygı ile gurur aynı şey değildir. Her ikisi de kendi yeteneklerinin ve özelliklerinin farkında olmaktan gelir, fakat gurur, kibre meyleden gurur, kendin hakkında güvensizlikten kaynaklanır. Sahip olduğun yetenekleri düşün ve onlar için müteşekkir ol.[10]
 • Bunun hayatındaki bir zayıflık olduğunu düşünüyorsan güvenilir ve mahir kişilere danış ve sorumluluk duygusu olan arkadaşlar edin. Fazla gurur insanı kör eder ve önlem kesinlikle tedaviden daha iyidir.
 • Bencillikten uzak bir hayat sürmek bencil bir yaşam sürmekten daha fazla tatmin sağlar.
 • Sürekli daha fazlasını istemek yerine sahip olduğun yeteneklere ve nimetlere karşı müteşekkir ol. Çoğu zaman, en zengin insanlar sürekli bir şey ister; para, şöhret, vb. Olduğun kişiyi benimsersen daha mutlu ve mütevazı olursun.
 • Alınan nasihatler karman çorman olduğu için bu dünya darmadağın ve karışık hâlde. Bir sorunun çözümüne yönelik karışık öneriler popüler olabilir, ancak günün sonunda yarardan daha çok zarar da verebilir. Örneğin, bir kişinin dövüş sanatlarıyla, yogayla vs. uğraşmasını tavsiye etmek bir insanı istemeyeceği manevi bir etki altına sokabilir. Bir eylemin kökeni, yapılacak iyi bir şey olduğu düşünülmeden önce araştırılmalıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Benzer şekilde, alçak gönüllülük ile dalkavukluğu (bir kişiyi kendi çıkarın için fazla methetmek) karıştırma. Bu yaygın bir yanlış kanıdır, fakat iki tutum tamamen farklıdır.
 • Mütevazı davranmak ile mütevazı olmak aynı şey değildir ve genellikle mütevazı gibi davranan insanlar övgü almak için bunu yaparlar. İnsanlar bunu fark edecektir ancak bazılarını kandırsan bile tevazu geliştirerek elde ettiğin faydaları elde edemezsin.
 • Alçak gönüllülük iyi bir şey olsa da, onu paspas olacak kadar ileriye götürme. Her şeyde ölçülü olmak gerektiğini unutma. Tevazu zayıf bir özellik değildir, tıpkı nezaket kadar güçlüdür. Alçak gönüllülükle kendini savunmak kesinlikle mümkündür ve sadece biraz pratik gerektirir. Bunu uygulamaya ihtiyaç duymaya hazır ol ve başlangıçta dengeyi doğru şekilde sağlayamadığın için cesaretini kırılmasın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 120 kişi çalıştı. Bu makale 12.715 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Diğer dillerde
Bu sayfaya 12.715 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam