Başörtüsü, İslami kültürde alçakgönüllülük ilkesidir ve Müslüman kadınların başlarına giydiği örtüyü tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Müslüman bir kadın, Kur’an 'da özetlenen alçakgönüllük kurallarını yorumlama hakkına sahiptir. Sonuç olarak, Müslüman bir kız ya da kadının alçakgönüllü giyinmesi için tek bir doğru yol yoktur, çok sayıda doğru yol vardır. Çoğu Müslüman kadın başörtüsü takma kararı verirken, diğerleri de örtünmemeyi tercih ediyor. [1]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bilgiye Dayalı Bir Karar Vermek

 1. 1
  Müslüman kültüründe alçakgönüllülük ile ilgili dini ve bilimsel literatürü incele ve değerlendir. Asırlar boyunca, akademisyenler Kur’an takipçilerinin ilgisini çeken tevazu kurallarını tartıştılar. Kendini bu tartışmalara alıştırmak ve Kur’an 'ın kutsal yazılarını yorumlamak, başörtüsünün faydalarını anlamana ve bilinçli bir seçim yapmana yardımcı olacaktır. [2]
  • Kişisel görüşünü desteklemeyen yazarları okumaya açık ol.
 2. 2
  Ebeveynlerinle alçakgönüllülük konusunu tartış. Babanla ve annenle senin nasıl giyinmen gerektiğin ile ilgili beklentileri hakkında konuş ve onlardan bazı öneriler vermelerini ve sana rehberlik yapmalarını iste. Ailene, alçakgönüllü giyinmenin ne anlama geldiğini sor. Senin uzun elbise veya etek giymenden memnunlar mı, yoksa abaye (uzun dış kıyafet) giymeni mi tercih ediyorlar? Peçe hakkında ne düşünüyorlar?
  • Annenle ya da babanla alışverişe git.
  • Ailendeki kadınlar ile başörtünün gereklilikleri ile ilgili kendi kişisel yorumları hakkında konuş.
 3. 3
  Alçakgönüllü giyinmenin senin için ne anlama geldiğini belirle. Bu, öncelikle dini inançların, siyasi görüşlerin ve kültürel anlayışın ile belirlenecek kişisel bir seçimdir.
  • Her gün giymeye tam anlamıyla karar verinceye kadar başörtüsü takma.
  • Allah ibadetlerde tutarlılığı tercih ettiği için, sık sık başörtü giyip çıkarmaktan kaçınılmalıdır.
  • Başörtüsü sadece bir giysi parçası değildir; alçakgönüllülüğü temsil eder. Sadece başörtüsü takmayı tercih etmen de seni mütevazı bir insan yapmaz. Başörtü bir yaşam biçimidir.[3]
 4. 4
  Kararını periyodik olarak doğrula. Başlangıçta ergenlik çağında başörtüsü takmayı tercih etmiş olabilirsin ve yetişkin olduğunda çıkarmayı da isteyebilirsin. Bu çok yaygındır. Bir hatırlatmaya ihtiyacın varsa, Kur’an 'dan ve Sünnetten örtünme ile ilgili kanıtları ve gerekçeleri gözden geçirmekten çekinme.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Başörtüsü Takarken Mütevazı Giyinmek

 1. 1
  Başörtüsü ya da türban tak. Kur’an 'da Allah, kadınların sadece normalde görünebilecek kısımlarını gösterebileceklerini buyurur. [4] . Birçok kişi bunu, bir kadının sadece ellerini, yüzünü (ve bazen ayaklarını) gösterebileceği olarak yorumlar. Kadınlar, saçlarını, boyunlarını ve göğüslerini tamamen kapatırken yüzlerini açıkta bırakan bir başörtüsü takarak bu alçakgönüllülük kuralına saygı gösterirler. Birkaç tür başörtüsü veya türban arasından seçim yapabilirsin. Senin için uygun olanı seç:
  • Şal: Bu dikdörtgen eşarbı başının etrafına sar ve omuzlarında sabitlemek için bir iğne kullan.
  • Hımar: Kafanın etrafına sıkıca saran pelerin türü eşarbını giy. Bu örtü beline doğru sarkar.
  • Çarşaf: Daha fazla kapanmayı tercih edersen, bu yere kadar uzanan örtüyü tercih et. Bu Hımar'ın daha uzun bir versiyonudur.
  • Peçe: Peçe, ek koruma sağlamak için birçok Müslüman kadının seçtiği bir yüz örtüsüdür.
  • Burka: Burka seni baştan ayağına kadar örter - gözlerin üzerindeki küçük bir gözetleme paneli kıyafetteki tek açıklıktır. [5]
  • Geleneksel olarak, başörtüsü siyah, beyaz, mavi ve kahverengi gibi sade, dikkat çekici olmayan renklerdedir. Renkli ve desenli giymekte kendini rahat hissediyorsan, tesettür giyim mağazalarından alacağın modaya uygun bir eşarbı, düz renkli bir başörtüsüne tercih edebilirsin.
 2. 2
  Bol kıyafetler giy. Başörtünün altına, geniş, üst ve alt kısımlarını göstermeyen bol giysiler giy. Şeffaf ve/veya vücudu saran kıyafetlerden kaçınmalısın.
  • Unutma, başörtünün altında giydiğin kıyafet tipi tamamen rahatlık düzeyine ve alçakgönüllülük anlayışına bağlıdır. Belli bir kıyafetten emin değilsen, ailenden ikinci bir görüş alabilirsin.
  • Tamamen örtünmeyi tercih ediyorsan, uzun etekler, geniş pantolonlar, uzun elbiseler ve abaye al.
  • Dar kot pantolon veya tayt giymek istersen, üzerine uzun bir tunik veya elbise giy.
  • Daha dar bir kıyafet giymek istiyorsan, üzerine abaye veya çarşaf giy.
 3. 3
  Doğal görünümlü makyaj yap. Parlak renkler ve desenler gibi, makyaj da dikkatlice yapılmalıdır. Günlük makyaj yapmayı tercih edersen, doğal bir görünüm sağla. Doğal güzelliğini ve özelliklerini zenginleştirmek için minimum miktarda fondöten, allık, maskara ve dudak parlatıcısı uygula.
  • Bayram gibi tatillerde daha hareketli bir makyaj yapmak kabul edilebilir.
 4. 4
  Taktığın mücevher miktarını sınırla. Külçe kolye ve gösterişli küpelerden kaçın. Bunun yerine, başörtüsü altına kolayca sıkışabilecek küçük, zarif mücevher parçalarını tercih et.
  • Eğer aksesuarlarla süslenmeyi onaylıyorsan, abartısız süslemeleri seçmeye çalış.
  • Başörtüsünde gösterişli marka veya tasarım ürünlerinden kaçın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Başörtü Takmazken Mütevazı Giyinmek

 1. 1
  İçini göstermeyen kıyafetler giy. Başörtüsü takmamaya karar verirsen, yine de alçakgönüllü giyinebilirsin. Vücudun üst ve alt kısımlarını ortaya çıkaran dar kıyafetler yerine, geniş bir pantolon ve uzun kollu bir gömlek giy. Vücudu açığa çıkarmayan kurta ve şalvar gibi geleneksel kıyafetleri de düşün.
  • Kıyafetlerini kişisel konfor düzeyine göre ayarla.
  • Uzun etekler, uzun elbiseler ve tunikler mütevazı bir gardırobun temel öğeleridir.
  • Bir üst veya alt giysinin çok dar olup olmadığından emin değilsen ikinci bir görüş al.
  • Tam kapanmak demek pasaklı ve ağırbaşlı görünmek demek değil! Şık bir görünüm için modaya uygun eşyalarını veya nostaljik giysileri mütevazı gardırobundakilerle eşle. Siyah kot pantolonu, çizmeler, uzun yün trençkot ve balıkçı yaka kazakla takım yap. Tamamen örtünmenin sebebinin erkeklerin ilgisini çekmemek için olduğunu unutma ve bu nedenle vücudunun şeklini göstermeyecek kıyafetler giymeye çalış. Kısa gömlek giyme; bunun yerine, bel kısmını kapatacak uzun gömlekler giy.
 2. 2
  Kıyafetlerini üst üste giy. Giysilerini kat kat giymek, modaya uygun mütevazı bir görünüme ulaşmak için çok önemlidir. Dolabında şahane bir derin dekolteli gömleğin mi var? Onu örtmek için üzerine bir blüz veya uzun kollu tişört giyerek mütevazı hale getir. Daha fazla örtü için bir eşarp ekle. Dar paça kotunu, beline bağladığın uzun bir kazak, palto veya flanel bluz ile gizle.
  • Yaratıcı ol! Rahat giyebileceğin bir şeyler bulana kadar farklı parçaları üst üste giyerek denemeler yap.
 3. 3
  Yüksek yakalı üst kıyafetler giy. Köprücük kemiğinden üst kısmına kadar olan mesafeyi parmaklarını bir ölçüm aleti olarak kullanarak - bir parmak ila dört parmak arası genişlikte olmak üzere- bir yakanın çok kısa olup olmadığını belirle. Balıkçı yaka gömlekler ve bluzlar ile göğüs dekolteni ört.
  • Düşük bir yakayı kapatmak için boynuna bir fular bağla.
  • Ön kısmı kısa olan bir gömleğin altına, yüksek yakalı bir kalın askılı atlet giy.
 4. 4
  Görünüşünü bir aynada kontrol et. Dışarı çıkmadan önce, tam boy aynanın önünde dur. Öne, geriye ve yanlara doğru eğil. Oturmaya ve kollarını kaldırmaya çalış. Giysilerin diyaframını veya göğsünü ortaya çıkarıyorsa, evden çıkmadan önce kıyafetini değiştirmeyi veya üzerine farklı kıyafetler almayı düşün.
 5. 5
  Doğal görünümlü makyaj uygula. Makyaj yaparken doğal bir görünüm tercih et. Canlı ve sade bir görünüm için az miktarda kapatıcı, allık, maskara ve dudak parlatıcısı kullan. Makyaj güzelliğini, doğal özelliklerini zenginleştirmek için yapılmalı, onları aşırı göstermek ya da maskelemek için yapılmamalıdır.
  • Bayram gibi tatillerde, daha çarpıcı, ışıltılı bir görünüm tercih et. Dumanlı bir göz makyajı ve kiraz renkli ruj dene!
  • Makyaj ile ilgili ipuçlarını annene ve arkadaşlarına sor. Doğal görünümü nasıl elde ediyorlar?
 6. 6
  Taktığın mücevher miktarını sınırla. Basit, sade takılar, herhangi bir kıyafet üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler. Zarif kolyeler ve küpeler seç.
  Reklam

İpuçları

 • Yaratıcılık, mütevazı ve şık bir imaj elde etmek için anahtardır.
 • Uzun kollu şifon türde bir gömlek her zaman mütevazı görünür.
 • Çok dar bir gömleğin üzerine bol bir abaye giy.
 • Siyah, kahverengi ve koyu mavi (lacivert) gibi düz, nötr renkler, daha mütevazı bir görünüm elde etmene yardımcı olabilir.
 • Eğer şort veya mini etek giymek istiyorsan, bacaklarını örtmek için tayt giy.
 • Vücudunu örtmek için uzun kollu gömlek ve düz pantolon giy.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 53 kişi çalıştı. Bu makale 32.057 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 32.057 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam