Mükemmel gülüşünü mü arıyorsun? Boşluklu dişlerine veya ince dudağına fazla takılma. Gerçek şu ki, bir görünüm diğerinden üstün değildir. Beğendiğin bir gülüşü bulmaya çalış, böylece onu dünyaya gösterecek öz güvene sahip olursun. Diş beyazlatma tedavileri mevcuttur ama aşırı tedavi ile ağız sağlığına zarar verme tuzağına düşme. Uzun vadede sağlıklı dişler en iyi gülümsemeye yol açacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Gülüşünü Mükemmelleştirmek

 1. 1
  Öz güvenini artır. Mükemmel gülüş için Hollywood dişlerine veya belirli bir dudak şekline gerek yoktur. Başkalarını mutlu, açık ve rahat hissettirmek için gülümse. İnsanlar gülümsemenin arkasındaki nedeni görünüşünden daha çok önemseyecekler.[1] Aşağıdaki tavsiye, gülümsemenin nasıl göründüğünü ayarlamana yardımcı olacaktır ama bunun amacı yalnızca daha da güzel olmaktır.
 2. 2
  Bir ayna bul ve rahatla. Aynaya bak ve yüz kaslarını ve omuzlarını gevşet. Gerginsen yanaklarını ve alnını nazikçe ovala. Çeneni birkaç kez sık ve gevşet.
 3. 3
  Mutlu bir şeyler düşün. Gerçek bir gülümseme en iyi gülüştür. Eğlenceli bir anı veya son olayları, arkadaşlarını veya aşkını düşün. Çocukluğundan utanç verici bir hikâye bile seni gülümsetebilir.
 4. 4
  Gözlerini ayarla. Gerçek bir gülümseme ile sahte bir gülümseme arasındaki en önemli farklardan biri, göz çevrendeki kaslarda meydana gelen değişikliktir.[2] Şunlardan herhangi biri işe yarayabilir:
  • Gözlerini kırıştırmayı veya biraz kısmayı dene. Geniş bir gülümsemen varsa bu kendiliğinden oluşabilir.
  • Gözlerini biraz açmayı ve kaşlarını kaldırmayı dene.
  • Başının biraz eğmek bile bir gülümsemenin daha iyi görünmesini sağlayabilir.
 5. 5
  Resmî bir gülümseme dene. Bir iş veya okul fotoğrafı için resmî bir gülümsemeyle başla. Dişlerini kenetle. Dudaklarını kapalı tutabilir veya birçok dişini gösterebilirsin; hangisini tercih edersen.
  • Dilini üst ön dişlerinin arkasına koymayı dene. Bu, alt dudağının daha dolgun görünmesini ve dişlerindeki boşlukların daha az fark edilmesini sağlar. Bu tipik olarak kadınsı bir görünümdür ama herkes deneyebilir.[3]
 6. 6
  Dostça gülümse. Bu, sosyal bir toplantıda birinin dikkatini çekmek için kullanacağın ince, küçük bir gülümsemedir. Dudaklarını birbirine bastır ve genişçe gülümse. Diğer kişinin fark etmesi için yeterince uzun süre gülümse. İşte bunun birkaç çeşidi:
  • Dış köşeler yukarı doğru hareket ederken merkezi sabit tutarak dudaklarını kıvır.
  • Kıvrımı tekrar dene ama bir an diş gösterene kadar köşeleri germeye devam et.
  • Ağzının bir tarafını diğerinden daha yükseğe kaldırarak ve bir kaşını kaldırarak sırıt. Bu, şımarık veya alaycı algılanabilir, bu yüzden dikkatli ol.
 7. 7
  Dev bir gülümseme sergile. Ağzını dişlerinin birbirine değmeyeceği şekilde aç ve kocaman, geniş bir gülümseme sergile. Bunu yaparken kaşlarını kaldır. Bu gülümseme "Harika vakit geçiriyorum!" der.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Ağzına Bakım Yapmak

 1. 1
  Her gün diş ipi kullan. Günde bir veya iki kez, dişlerini fırçalamadan hemen önce diş ipi kullan. Bu, dişlerinin arasındaki plağı temizleyerek sarı veya beyazımsı plak oluşumunu önler.
  • Diş tellerin varsa ortodontistinden teller arasında diş ipi kullanmak için "diş ipi geçirici” isteyebilirsin.
  Joseph Whitehouse, MA, DDS

  Joseph Whitehouse, MA, DDS

  Board Onaylı Diş Hekimi
  Dr. Joseph Whitehouse, board onaylı bir diş hekimi ve Dünya Laparoskopik Diş Hekimliği Kongresi'nin (WCMID) eski başkanıdır. Kaliforniya, Castro Valley'de yerleşik olan Dr. Whitehouse, 46 yılı aşkın diş hekimliği ve danışmanlık deneyimine sahiptir. Uluslararası Oral İmplantoloji Kongresi ve WCMID’de bilim kurulu üyeliği yapmıştır. Dr. Whitehouse'un tıp dergilerinde 20'den fazla kez yayımlanan araştırması, hastaların diş bakımıyla ilgili korku ve endişelerini azaltmaya odaklanmıştır. Dr. Whitehouse, 1970 yılında Iowa Üniversitesi'nden Operatör Diş Hekimi derecesini almıştır. Ayrıca 1988 yılında Hayward, California Eyalet Üniversitesi'nden Danışmanlık Psikolojisi alanında yüksek lisans derecesini almıştır.
  Joseph Whitehouse, MA, DDS
  Joseph Whitehouse, MA, DDS
  Board Onaylı Diş Hekimi

  Uzman Sırrı: Diş ipinle basit bir yukarıdan düğüm at. Bu, özellikle normal diş ipi ile genellikle gözden kaçan ulaşılması zor yerlerde daha fazla bakteriden kurtulmayı sağlar.

 2. 2
  Dişlerini günde iki kez fırçala. Temiz, sağlıklı dişler için dişlerini günde iki kez, en az iki veya üç dakika fırçala. En iyi sonuçlar için florür içeren bir diş macunu kullan. Özellikle diş eti çizgisinin çevresini nazikçe fırçala. Kaba fırçalamak dişlerini daha temiz yapmaz ve hatta diş etlerine zarar verebilir.
  • Beyazlatıcı diş macunları aşındırıcıdır; bu nedenle uzun süreli kullanım diş minene zarar verebilir. Gün aşırı veya yalnızca belirgin yüzey lekeleri çıkana kadar kullanmayı düşün.
 3. 3
  Evde beyazlatma ürünlerini dene. Basit bir diş ipi ve fırçalama rejimi dişlerini beyazlatmak için yeterli değilse beyazlatma ürünü deneyebilirsin. Bu ev tarifleri eczane seçeneklerinden çok daha ucuz olduğu için iyi bir ilk adımdır.
  • Diş macununa az miktarda karbonat ekle ve iki dakika fırçala. Aşırı kullanım dişlerine zarar verebileceğinden bunu haftada bir kez yap.
  • Küçük bir kaşık dolusu Hindistan cevizi yağını ağzında birkaç dakika çalkala, sonra çöpe tükür. Diş hekimleri bu "yağ çekmenin" işe yarayıp yaramadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda ama herhangi bir zarar vermeyecektir. Bu yöntemi seven bir sürü kişi var.[4]
  • Çilek, sirke ya da diğer asitli gıdalar içeren ev ürünleri kullanma. Bunlar bazı lekeleri çıkarabilirken diş minesini hızla yiyebilir.
 4. 4
  Profesyonel beyazlatma ürünlerine dikkat et. Aşağıdakilerin tümü, çürükleri veya hassas diş etleri olan veya bunları aşırı kullanan kişiler için çok acı verici olabilir.[5] Bununla birlikte, dişlerdeki lekeleri gizlemede çok etkili olabilirler. İşte birkaç seçenek:
  • Diş beyazlatma şeritleri: Eczanelerde bulunur, bunlar yüzeysel ve daha derin lekelerde yardımcı olabilir ama daha koyu lekeler üzerinde sınırlı etkiye sahip olabilir. Geçici diş hassasiyetine neden olabilir.
  • Diş beyazlatma tepsileri: Bunlar şeritlerden daha güçlü bir beyazlatma jeli kullanır. En iyi sonuçlar için diş hekiminden dişlerine özel olarak uyan bir tepsi iste.
  • Diş beyazlatma prosedürü: Diş hekimin ultra güçlü beyazlatma sağlayabilir ve bunu yaparken diş etlerini koruyabilir. Bu genellikle sigorta tarafından ödenmez.
 5. 5
  Boyar maddelere daha az maruz kal. Kahve, siyah çay ve şarap dişlerini lekeleyebilir. Bunları pipetle içmeyi veya aldığın miktarı azaltmayı dene.[6] Sigara içmek de dişlerini lekeleyebilir, bu nedenle bu alışkanlığını bırakmayı veya bir e-sigara ya da buharlı sigaraya geçmeyi düşün. Bunlar, duman içermediği için lekelenmeye neden olmaz ancak uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.
 6. 6
  Dudaklarını pürüzsüz tut. Gülüşüne dudaklarının da dâhil olduğunu unutma. Bu teknikleri kullanarak dudaklarına iyi bak:
  • Dudak ovma karışımı veya diş fırçası ile dudaklarına peeling yap. Dudakların ciddi şekilde çatlamışsa bunu sadece duştan sonra yap.
  • Peeling'den sonra veya dudakların kuruduğunda dudak kremi uygula. Sabah veya öğleden sonra dışarı çıkmadan önce güneş korumalı bir dudak kremi kullan.
  • Susuz kalma. Dudakların kuruduysa su için ve bir bezle kurula. Onları yalamaktan kaçın.
 7. 7
  Diş tedavisi yaptırmayı düşün. Çoğu durumda, dişlerinin şekli harika bir gülümsemeye engel değildir. Çarpık dişler veya dişlerindeki boşluklar sevimli bile görünebilir. Ancak dişlerine dayanamıyorsan diş hekiminin veya ortodontistinin onları yeniden şekillendirmek için birçok aracı vardır.
  • Diş teli, sabitleyici veya başka bir şey takarsan ortodontistine bunları nasıl temiz tutacağını sor. Kirli bir sabitleyici, gülümsemeni ve nefesini sabote edebilir.
  • Radikal bir değişiklik istiyorsan diş kaplamaları, implantlar, köprüler veya protezler hakkında bilgi al. Bunlar, gülümsemeni tamamen değiştirmek için ağzına takma dişler veya diş görünümü ekler.
  Reklam

İpuçları

 • Kendi fotoğraflarına bakmayı dene. Fotoğraflarda beğendiğin gülümsemeleri taklit et.
 • Diş fırçanı iki veya üç ayda bir veya kirli göründüğünde değiştir.
 • Diş telin veya sabitleyicin varsa temiz görünmesi için her gün temizlediğinden emin ol. Diş telinin içinde yiyecekle ya da sabitleyicinin üzerinde kahverengi bir izle gülümsemekten daha kötü bir şey yoktur.
 • Asla sahte bir gülümsemeyi çok sürdürme. Fotoğraflar için, fotoğraf çekilmeden hemen önce gülümsemeye çalış. Bu şekilde kasların gerilmeye ve doğal görünmemeye başlamaz.
 • Onlara iyi baksan bile dişler yaşla birlikte sarı ve gri olabilir. Bu kesin olarak kötü bir diş sağlığının işareti değildir ama diş hekimine her zaman sorabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 1.645 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.645 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam