Hepimiz hayatımızda sesi çok güzel ve tok olan en az bir kişiyi dinlemişizdir; öyle ki bazen gerçekte ne söylediğine bakmaksızın onun konuşmasını dinlemekten zevk alırız. Mükemmel bir tonlama ve diksiyon geliştirmek ömür boyu sürecek bir iş olsa da nispeten kısa bir sürede güzel bir sese sahip olunabilir. İhtiyacın olan tek şey biraz rehberlik ve biraz kendini adayarak çalışmaktır. Bu nedenle, mükemmel bir konuşma sesi geliştirmek istiyorsan aşağıdaki Kısım 1 ile işe başla.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
İyi Konuşma Alışkanlıkları Geliştirmek

 1. 1
  Sesini yükselt. Konuşurken duyulman önemlidir, bu yüzden sesini yükselt! Eğer fısıldama, mırıldanma ya da başını eğerek konuşma eğilimindeysen insanların seni konuşarak bastırması ya da seni görmezden gelmesi çok daha kolaydır.[1]
  • Ancak bu bağırman gerektiği anlamına gelmez; sesinin yüksekliğini duruma bağlı olarak ayarlamalısın. Mesela çok sayıda insana hitap ediyorsan sesini duyurmak için yüksek sesle konuşman gerekecektir.
  • Ancak normal, günlük konuşmalarda çok yüksek sesle konuşmak gereksizdir ve yanlış bir izlenim bırakabilir.
 2. 2
  Yavaşla. Çok hızlı konuşmak kötü bir alışkanlıktır ve insanların sana ayak uydurmalarını ve hatta dediklerini anlamalarını zorlaştırabilir. Bu, ilgilerini kaybedip dinlemeyi bırakmalarını kolaylaştırır.
  • Bu nedenle, sözlerini daha yavaş söyleyerek ve cümleler arasında duraklayarak konuşmanı yavaşlatmak önemlidir; bu, söylediklerini vurgulamana yardımcı olur ve sana nefes alma imkânı verir!
  • Öte yandan, çok yavaş konuşmamak da iyi bir fikirdir. Çok yavaş konuşmak, dinleyicilerine monoton gelebilir; bu yüzden sabırları tükenebilir ve seni duymazdan gelebilirler.
  • İdeal konuşma hızı dakikada 120 ila 160 kelimedir. Bununla birlikte, bir konuşma yapıyorsan konuşma hızını değiştirmek iyi bir fikirdir; yavaş konuşmak bir hususu vurgulamaya yardımcı olabilirken daha hızlı konuşmak tutku ve coşku izlenimi verebilir.[2]
 3. 3
  Telaffuzun anlaşılır olsun. Anlaşılır konuşmak, muhtemelen iyi bir konuşma sesi geliştirmenin en önemli hususudur. Söylediğin her kelimeye çok dikkat etmelisin; kelimeleri tam ve doğru bir şekilde telaffuz et.
  • Konuşurken ağzını açtığından, dudaklarını gevşettiğinden, dilini ve dişlerini doğru konumda tuttuğunudan emin ol. Bu, eğer varsa peltekliği ortadan kaldırmaya veya gizlemeye de yardımcı olabilir. İlk başta tuhaf gelebilir ancak sözcüklerini sürekli olarak doğru telaffuz etmek için çaba gösterirsen yakında sana doğal gelecektir.[2]
 4. 4
  Derin nefes alma alıştırması yap. Güçlü, tok bir konuşma sesi için derin nefes almak çok önemlidir. İnsanların çoğu konuşurken çok hızlı ve sığ nefes alır, bu da doğal olmayan, genizsil bir ses tonuna neden olur.[3]
  • Nefesin göğsünden değil, diyaframından gelmelidir. Doğru nefes alıp almadığını anlamak için yumruğunu karnına, son kaburganın hemen altına koy; karnının büyüdüğünü hissetmeli ve nefes alırken omuzlarının yükselip alçaldığını görmelisin.
  • Derin nefes alarak nefes alıştırması yap ve karnının havayla dolmasını sağla. 5 saniye boyunca nefes al, ardından 5 saniye boyunca nefes ver. Bu nefes alıp verme yöntemine alış, ardından bunu günlük konuşmanda kullanmaya çalış.
  • Çenen yukarıda ve omuzların geride olacak şekilde dik oturmanın veya dik durmanın, daha derin nefes almana ve sesini daha kolay çıkarmana yardımcı olacağını unutma. Bu sana konuşurken bir öz güven havası da verecektir.
  • Her cümlenin sonunda nefes almaya çalış - eğer derin nefes alma yöntemini kullanırsan bir sonraki cümleyi nefes almak için ara vermek zorunda kalmadan bitirmek için yeterli havaya sahip olursun. Bu, dinleyicilerine söylediklerini özümseme şansı da verecektir.
 5. 5
  Ses perdeni değiştir. Sesinin perdesi, konuşmanın kalitesi ve dinleyicilerin üzerindeki etkisi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabilir. Genel olarak, titrek veya dengesiz bir perdede konuşmak gerginlik izlenimi verirken, düz bir perdeden çıkan bir ses daha sakinleştirici ve ikna edicidir.[4]
  • Sesinin doğal perdesini değiştirmeye çalışmaman gerekse de (Darth Vader taklitleri olmasın lütfen) onu kontrol etmek için çaba sarf etmelisin. Sinirlerinin seni alt etmesine izin verme ve daha güçlü, daha pürüzsüz bir perde yakalamayı hedefle.
  • Bir melodi mırıldanarak veya basitçe bir metni kendi kendine yüksek sesle okuyarak perdeni kontrol etme alıştırması yapabilirsin. Her zaman sabit bir perdede konuşmanın şart olmadığını unutma; vurgulamak için bazı kelimelerin daha yüksek bir perdede seslendirilmesi gerekir.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Konuşma Alıştırması Yapmak

 1. 1
  Bazı ses egzersizleri yap. Ses egzersizleri yapmak, doğal konuşma sesini geliştirmek için iyi bir yol olabilir. Aynaya bakarak alıştırma yapmak, aşağıdaki yollardan bazıları gibi, bunu başarmanın en etkili yollarındandır:
  • Ağzını gevşetmeye ve ses tellerini rahatlatmaya çalış. Bunu, ağzını iyice açarak esneyerek, çeneni sağa sola oynatarak, bir melodi mırıldanarak ve boğaz kaslarına parmaklarınla nazikçe masaj yaparak yapabilirsin.
  • Solunum kapasiteni ve hacmini, tüm hava akciğerlerinden tamamen çıkana kadar nefes vererek, ardından derin bir nefes alarak ve tekrar nefes vermeden önce 15 saniye tutarak artır.
  • Ses perden üzerinde önce normal perdende, daha sonra perdeyi alçaltarak "aa" sesi çıkararak çalış. Bunu alfabenin diğer tüm harfleriyle de yapabilirsin.[2]
  • Şunlar gibi tekerlemeler söyle:[6]
   • Bu mum umumumuzun mumu.
   • Şiş şişeyi şişlemiş şişe keşişe şiş demiş.
   • Şu köşe yaz köşesi şu köşe kış köşesi ortadaki su şişesi.
 2. 2
  Yüksek sesle okuma alıştırması yap. Telaffuz, hız ve ses yüksekliği üzerinde çalışmak için sesli okuma alıştırması yapmak iyi bir fikirdir.
  • Bir kitaptan veya dergiden bir bölüm seç veya daha da iyisi, ünlü bir konuşmanın (Atatürk’ün bir konuşması gibi) dökümünü bul ve kendi kendine yüksek sesle oku.
  • Dik durmayı, derin nefes almayı ve konuşurken ağzını tamamen açmayı unutma. İşe yarıyorsa aynanın önünde alıştırma yap.
  • Duyduklarından memnun olana kadar alıştırma yapmaya devam et. Daha sonra aynı teknikleri günlük konuşmanın bir parçası olarak kullanmaya çalış.
 3. 3
  Kendini kaydet. Çoğu insan kendi sesini dinlemekten hoşlanmasa da kendini konuşurken kaydetmen iyi bir fikirdir.[7]
  • Bu, yanlış telaffuz ve hız veya perde sorunları gibi normalde fark etmeyeceğin hataları fark etmene yardımcı olabilir.
  • Günümüzde çoğu telefon, kendini dinlemek için kullanabileceğin bir kayıt seçeneğine sahiptir. Bir video kamera da kullanabilirsin (bu; duruşunu, göz temasını ve ağız hareketini kontrol etmeye yardımcı olabilir).
 4. 4
  Bir ses koçuna görün. Konuşma sesini (münazara, konuşma veya sunum gibi bir şey için) iyileştirme konusunda gerçekten endişeleniyorsan bir ses koçundan randevu almak iyi bir fikir olabilir. Ses koçu konuşma sorunlarını tanımlayabilir ve bunları düzeltmene yardımcı olabilir.
  • Ses koçu, en aza indirmeye veya ortadan kaldırmaya çalıştığın bir aksanın varsa da iyi bir fikirdir. Bir aksandan kurtulmak zordur; bu yüzden bir profesyonele görünmenin gerçekten yardımı olabilir.
  • Bir ses koçuna görünmek senin için uç bir noktaysa özellikle ifade gücü yüksek bir arkadaş veya aile üyesinin önünde alıştırma yapmayı düşün. Herhangi bir sorunu anlayabilir ve sana bazı yararlı ipuçları verebilir. Bu, başkalarının önünde konuşma konusunda kendine daha fazla güvenmene de yardımcı olacaktır.[8]
 5. 5
  Konuşurken gülümse. Açık, arkadaşça, cesaretlendirici bir ton kullanırsan (saldırgan, alaycı veya sıkılmış bir tonun aksine) insanlar sana ve konuşmanın içeriğine daha olumlu bakacaktır.
  • Konuşurken gülümsemek sesini daha samimi ve sıcak hâle getirmenin iyi bir yoludur. Dikkat et, deli gibi sırıtma; ağzının köşelerinin hafifçe yukarı kalkması bile sesini daha çekici hâle getirebilir; bu telefonda bile işe yarayabilir.
  • Elbette gülümsemek her zaman uygun olmaz, özellikle de ciddi bir konudan bahsediyorsan. Ancak, sesine duygu katmanın (her ne duygu olursa olsun) harikalar yaratabileceğini unutma.[9]
  Reklam

İpuçları

 • İyi bir ses için gerekli olduğundan, iyi bir duruş geliştirdiğinden emin ol.
 • Sesinden hâlâ memnun değilsen stres yapma. Her perdeden ünlü sesler vardır.
 • Çenen ve dudakların, rezonans odanı oluşturdukları için (bir gitardaki ses deliği gibi) gevşetmen gereken en önemli kısımlardır. Ağzın çok kapalıysa aynı ses yüksekliğini elde etmek için daha fazla çaba sarf etmen gerekir. Çenenin ve dudaklarının gevşemiş ve serbestçe hareket etmesi, sesinin daha doğal, daha az gergin olmasını veya boğuk olmamasını sağlayacaktır.
 • Yüksek sesle konuşmaya çalış. Yeterince yüksek sesle konuşmazsan sesin duyulmayabilir. Bu, insanların seni daha net duyabilmesi için konuşma sesini geliştirmene de yardımcı olabilir.
 • Farklı şarkı söyleme egzersizlerini dene çünkü bu, doğru nefes almayı ve seslendirme tekniğini öğrenmenin harika bir yoludur.
 • Mümkünse bu egzersizleri, kendini daha iyi duyabilmek için halı bulunmayan kapalı bir odada yap.
 • Konuşurken omuzlarını rahat bırak. Bu sesine daha yumuşak bir ton verir ve seni daha cana yakın kılar.
 • Ses tellerin ses oluşturduğunda göğsünde, sırtında, boynunda ve başında titreşim hissetmelisin. Bu titreşim rezonans yaratacak ve sesine güç ve lezzet katacaktır. Başarmaya çalıştığın şey budur; bu yüzden bu alanları rahatlatmak için çok zaman harca.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Muñoz
Ortak yazarlar :
Ses Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Muñoz. Patrick, topluluk önünde konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, oyunculuk ve konuşma terapisine odaklanan, dünya çapında tanınan bir ses ve konuşma koçudur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. BACKSTAGE tarafından Los Angeles'ın Favori Ses ve Lehçe Koçu seçilmiş olup Disney ve Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçudur ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği üyesidir. Bu makale 2.282 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.282 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam