Bu wikiHow makalesi sana, Windows veya macOS bilgisayarına bir Logitech web kamerasını nasıl kuracağını öğretir. Windows 10, Windows 8.1 veya macOS 10.10 veya sonraki bir sürümünü kullandığın sürece Logitech web kameranı herhangi bir ek yazılım yüklemeden kolayca kurabilirsin. Kameranı istediğin yere yerleştir, kullanılabilir bir USB bağlantı noktasına tak ve Windows Kamera uygulamasında veya Mac'in Facetime'ında test et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows Kullanmak

 1. 1
  Logitech web kameranı istediğin konuma yerleştir. Modeline bağlı olarak, web kameranın tabanını bir tripoda vidalayabilir, monitörünün üstüne asabilir veya düz bir yüzeye yerleştirmek için üçgen bir şekilde katlayabilirsin.
 2. 2
  Web kameranın USB kablosunu, müsait bir USB bağlantı noktasına tak. Genellikle dizüstü bilgisayarının yan tarafında veya masaüstü bilgisayarının önünde veya arkasında müsait bir USB bağlantı noktası bulursun. Windows, web kamerasının takılı olduğunu anladığında, sürücüler otomatik olarak yüklenir.
  • Daha eski bir model kullanıyorsan (veya Windows 7 ya da önceki bir sürümünü kullanıyorsan), bilgisayarın sürücüleri otomatik olarak yüklemez. Logitech'in Web kameraları destek sitesine git, modeline tıkla, soldaki panelden İndirilenler’e tıkla, ardından herhangi bir kullanılabilir yazılımın üzerindeki Şimdi İndir’e tıkla. İndirildikten sonra web kamerasını kurmak için yükleyiciye çift tıkla.
 3. 3
  Kamera uygulamasını aç. Bunu hızlı bir şekilde yapmak için, ekranın sol alt köşesindeki Başlat menüsüne veya büyütece tıklayarak Windows arama çubuğunu aç, kamera yaz, ardından arama sonuçlarında Kamera’ya tıkla. Kendini ekranda görmen gerekir.
  • Kamera uygulaması açıldığında kendini ekranda görmüyorsan kamera merceğini çevirmek için kamera döndürme butonuna (pencerenin sağ tarafındaki kavisli oklu kamera) tıkla.[1]
 4. 4
  Kameranın mikrofonunu ayarla. Çoğu Logitech web kamerası yerleşik bir mikrofonla gelir, böylece ayrı bir mikrofon kullanmana gerek kalmaz.[2] Web kameranın mikrofonunun video görüşmelerinde ve kayıtlarda kullanıldığından emin olmak için şu adımları izle:
  • Başlat menüsünü aç ve Ayarlar’ı (dişli simgesi) seç.
  • Sistem simgesine tıkla.
  • Sol paneldeki Ses sekmesine tıkla.
  • "Giriş" başlığının altındaki açılır menüye tıkla ve Logitech web kameranı seç.
 5. 5
  Logitech Capture yazılımını (isteğe bağlı) yükle. Logitech'in yeni temel web kamerası modellerinden birini (1080P PRO, C920, C920s, C922, C922X, Streamcam, Streamcam Plus, BRIO Stream, Brio 4K Pro) kullanıyorsan ve sistemin Windows 10 ise Logitech'in Capture yazılımını kullanarak kameranın özelliklerinden en iyi şekilde yararlan.[3] Bu yazılım gerekli değildir ancak Logitech'in filtrelerini ekleyebilmek, bir web akışı üzerine metin yerleştirebilmek, videoya geçişler uygulayabilmek ve aynı anda birden fazla web kamerasından kayıt yapabilmek istiyorsan yararlıdır. Yazılımı kurmak için:
  • Bir İnternet tarayıcısında https://www.logitech.com/tr-tr/product/capture adresine git.
  • İndirmeyi başlatmak için WİNDOWS 10 (64 BİT) İÇİN İNDİRME bağlantısına tıkla, ardından Kaydet’e tıkla.
  • İndirilen dosyaya çift tıkla (adı "Capture" ile başlar ve ".exe" ile biter).
  • Yükleyicinin çalışmasına izin vermek için Evet’e tıkla.
  • LOGITECH CAPTURE'I YÜKLE’ye tıkla ve ekrandaki talimatları izle.
  • Yüklendikten sonra, uygulamayı Başlat menünde Logitech adlı bir klasörde bulursun. Yazılımı; birden çok kaynaktan kayıt yapmak, dikey video oluşturmak, video yayınına ince ayar yapmak, canlı yayın yapmak ve metin katmanları eklemek için kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
macOS Kullanmak

 1. 1
  Logitech web kameranı istediğin konuma yerleştir. Modeline bağlı olarak, web kameranın tabanını bir tripoda vidalayabilir, monitörünün üstüne asabilir veya düz bir yüzeye yerleştirmek için üçgen bir şekilde katlayabilirsin.
  • Bir Apple Pro Display XDR monitörün ve 4K Pro Magnetic Web Kameran varsa ürünle birlikte verilen manyetik ayağı monitöre takabilirsin, bu da kamera açısını 90 dereceye kadar ayarlamana olanak tanır.[4]
 2. 2
  Web kameranın USB kablosunu müsait bir USB bağlantı noktasına tak. Genellikle dizüstü bilgisayarının yan tarafında veya masaüstü bilgisayarının önünde veya arkasında müsait bir USB bağlantı noktası bulursun. Mac'in web kamerasının takılı olduğunu anladığında sürücüler otomatik olarak yüklenir.
 3. 3
  Facetime kullanarak kameranı test et. Kameranın doğru kurulduğundan emin olmak için, Uygulamalar menünü aç ve Facetime seçeneğine çift tıkla. Kendini ekranda görmen gerekir.
  • Kendinizi göremiyorsan ekranın üst kısmındaki Video menüsüne tıkla, ardından menünün "Kamera" bölümünde Logitech kamerana tıkla.
  • Yerleşik bir web kameran varsa ancak görüntülü sohbetlerde, canlı yayınlarda ve diğer uygulamalarda Logitech web kameranı kullanmak istiyorsan her yayın yaptığında veya kaydettiğinde istediğin uygulamanın Video veya Kamera ayarlarından Logitech web kameranı seçmen gerekebilir.
 4. 4
  Web kameranın yerleşik mikrofonunu ayarla. Çoğu Logitech web kamerası yerleşik mikrofonlarla birlikte gelir. Mac'inin kayıt veya akış sırasında Logitech kameranın mikrofonunu kullanacağını bildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları izle:
  • Ekranın sol üst köşesindeki Apple menüsüne tıkla ve Sistem Tercihleri’ni seç.
  • Ses simgesine (hoparlör) tıkla.
  • Listeden Logitech kameranı seç.
 5. 5
  Logitech Capture yazılımını (isteğe bağlı) yükle. Logitech'in yeni temel web kamerası modellerinden birini (1080P PRO, C920, C920s, C922, C922X, Streamcam, Streamcam Plus, BRIO Stream, Brio 4K Pro) kullanıyorsan ve sistemin Windows 10 ise Logitech'in Capture yazılımını kullanarak kameranın özelliklerinden en iyi şekilde yararlan.[5] Bu yazılım gerekli değildir ancak Logitech'in filtrelerini ekleyebilmek, bir web akışı üzerine metin yerleştirebilmek, videoya geçişler uygulayabilmek ve aynı anda birden fazla web kamerasından kayıt yapabilmek istiyorsan yararlıdır. Yazılımı kurmak için:
  • Bir İnternet tarayıcısında https://www.logitech.com/tr-tr/product/capture adresine git.
  • MAC İÇİN İNDİRME bağlantısına tıkla. İndirme otomatik olarak başlamazsa indirmek için ekrandaki yönergeleri izle.
  • İndirilen dosyaya çift tıkla (adı "Capture" ile başlar ve ".zip" ile biter).
  • Yüklemek için, yükleyiciye çift tıkla ve ekrandaki yönergeleri izle.
  • Yüklendikten sonra uygulamayı Uygulamalar klasöründe bulursun.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sorun Gidermek

 1. 1
  Akış veya kayıt uygulamanda Logitech Web Kameranı seçtiğinden emin ol. Logitech kameranla görüntülü sohbet etmek için bir uygulama veya web sitesi kullanıyorsan (veya bilgisayarına kayıt yapmaya çalışıyorsan) ve kendini kamerada görmüyorsan yazılım veya web sitesi yerleşik kameranı kullanmaya çalışıyor olabilir. Kullandığın uygulamada Ayarlar veya Video seçeneğini bul ve Logitech kameranı kameran olarak seç.
  • Mesela Zoom kullanıyorsan profil fotoğrafına tıkla, Ayarlar’ı seç, Video sekmesine tıkla ve ardından "Kamera" menüsünden Logitech kameranı seç.[6]
  • Google Meet kullanıyorsan Ayarlar dişli simgesine tıkla, Video’yu seç, Kamera’yı seç ve kameranı Logitech kamerayla değiştir.
 2. 2
  Web kamerası çalışmazsa web kamerasını bilgisayarındaki başka bir açık USB bağlantı noktasına takmayı dene. Kameranı Windows Kamera uygulamasında veya Facetime'da test ederken web kameranın yerleşik LED ışığı yanmıyorsa USB bağlantı noktanda sorun olabilir. Başka bir bağlantı noktasını dene ve kamerayı bir USB çoklayıcıya veya monitördeki bir bağlantı noktasına takmadığından emin ol.
 3. 3
  Logitech'in web sitesinden güncellenmiş sürücüleri ve ürün yazılımını yükle. Web kameranla ilgili başka sorunlar yaşıyorsan Logitech indirilebilir bir düzeltme yayınlamış olabilir. Güncellemeleri kontrol etmek için:
  • Bir tarayıcıda https://support.logi.com/hc/tr-tr/categories/360001764493-Webcams-and-Camera-Systems adresine git.
  • Web kamerası modeline tıkla. Modelden emin değilsen onu USB konektörünün yanındaki etikette bulabilirsin.
  • Sayfanın sol tarafındaki İndirilenler’e tıkla.
  • İstenirse işletim sistemini seç.
  • Şimdi İndir’e tıklayarak kamera için mevcut güncel yazılımları indir.
  • İndirilen dosyaya çift tıkla ve yüklemek için ekrandaki talimatları izle.
  Reklam

Uyarılar

 • Logitech web kameran için sürücüleri ve yazılımı Logitech Destek sitesi dışındaki İnternet sitelerinden indirmekten kaçın. Bazı durumlarda, üçüncü taraf kaynaklardan indirilen yükleme dosyaları, bilgisayarını bozabilecek virüsler, kötü amaçlı ve istenmeyen yazılımlar içerebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 1.206 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.206 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam