Linux, Windows ve Mac OS’in yerini alması için tasarlanan binlerce açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelidir. Linux’u indirmesi ve herhangi bir bilgisayar yüklemesi ücretsizdir. Açık kaynak kodlu olduğu için farklı gruplar tarafından geliştirilmiş, kullanılabilir farklı sürümler, farklı dağıtımlar vardır. Linux’un herhangi bir sürümünü nasıl yükleyeceğine dair temel yönergeler ve en popüler dağıtımlara özel yönergeler için bu rehberi izle.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Herhangi Bir Linux Dağıtımını Yüklemek

 1. 1
  Seçtiğin Linux dağıtımını indir. Linux’ta yeniysen Ubuntu veya Linux Mint gibi hafif ve kullanımı kolay bir dağıtım kullanmayı düşün. Linux dağıtımları ("distro" olarak da bilinir) genelde ISO biçiminde ücretsiz olarak indirilebilir. Seçtiğin dağıtımın ISO dosyasını dağıtımın İnternet sitesinde bulabilirsin. Bu biçimin, Linux’u yüklemek için kullanmadan önce bir CD’ye veya USB belleğe yazdırılması gerekir. Bu bir Live CD veya Live USB oluşturur.
  • Live CD veya Live USB, önyükleme yapabileceğin ve genelde işletim sisteminin CD’den veya USB bellekten doğrudan çalıştırılabilecek bir önizleme sürümünü içeren bir disktir.
  • Bir imaj yazma programı indir veya Windows 7, 8 veya Mac OS X kullanıyorsan sisteminin dâhilî yazma aracını kullan. Pen Drive Linux ve UNetBootin, USB belleğe ISO dosyası yazmak için kullanılan popüler araçlardır.
 2. 2
  Live CD veya Live USB ile önyükleme yap. Çoğu bilgisayar önce sabit diskle önyükleme yapmaya ayarlanmıştır; yani yeni yazdırdığın CD veya USB’den önyükleme yapabilmek için bazı ayarları değiştirmen gerekir. Bilgisayarı yeniden başlatarak ilk adımı at.
  • Bilgisayar yeniden başladıktan sonra, önyükleme menüsüne girmek için kullanılan tuşa bas. Sisteminde kullanılan tuş, üreticinin logosunun olduğu ekranda görüntülenir. F12, F2 veya Del; sık kullanılan tuşlardır.
   • Windows 8 kullanıcılarının Shift tuşunu basılı tutup yeniden başlata tıklamaları gerekir. Bu, CD’den önyükleme yapabileceğin Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri’ni açar.
   • Windows 10 kullanıcılarının ayarlarda gelişmiş önyüklemeye gidip "Yeniden Başlat"a tıklamaları gerekir.
   • Bilgisayarın, üretici logosunun göründüğü ekrandan önyükleme menüsüne doğrudan erişmene izin vermezse menü muhtemelen BIOS menüsünde gizlidir. BIOS menüsüne, önyükleme menüsüne eriştiğin şekilde erişebilirsin. Üretici logosunun göründüğü ekranda tuşun alt köşelerden birinde listelenmiş olması gerekir.
  • Önyükleme menüsüne girdikten sonra Live CD’ni veya USB’ni seç. Ayarları değiştirdikten sonra kaydet ve BIOS ayarlarından veya önyükleme menüsünden çık. Bilgisayarın önyükleme işlemine devam eder.
 3. 3
  Yüklemeden önce Linux dağıtımını dene. Çoğu Live CD ve USB bir "canlı ortam" başlatabilir ve burada sistemini değiştirmeden önce dağıtımı test etme olanağın olur. Dosya oluşturamazsın ama arayüzde gezinip dağıtımın sana uygun olup olmadığına karar verebilirsin.
 4. 4
  Yükleme işlemini başlat. Dağıtımı deniyorsan yüklemeyi masaüstündeki uygulamadan başlatabilirsin. Dağıtımı denememeye karar verdiysen yüklemeyi önyükleme menüsünden başlatabilirsin.
  • Dil, klavye düzeni ve zaman dilimi gibi bazı temel seçenekleri yapılandırman istenir.
 5. 5
  Bir kullanıcı adı ve parola yarat. Linux’u yüklemek için giriş bilgileri oluşturman gerekir. Parola, hesabına giriş yapıp yönetimsel görevleri gerçekleştirmek için gerekir.
 6. 6
  Bölümü ayarla. Linux’u başka bir işletim sistemiyle birlikte ikili önyükleme prensibinde kullanmak istiyorsan Linux’un bilgisayarındaki diğer işletim sistemlerinden ayrı bir bölüme yüklenmesi gerekir. Bölüm, işletim sistemi için özel olarak biçimlendirilmiş bir sabit disk kısmıdır. İkili önyükleme yapmayı planlamıyorsan bu adımı atlayabilirsin.
  • Ubuntu gibi dağıtımlar önerilen bir bölümü otomatik olarak ayarlar. Bunu daha sonra kendin elle değiştirebilirsin. Çoğu Linux yüklemesi en az 20 GB gerektirir; bu yüzden Linux işletim sistemin, yükleyebileceğin programlar ve oluşturabileceğin dosyalar için yeterli alan ayırdığından emin ol.
  • Yükleme işlemi sana otomatik bölümler sunmazsa oluşturduğun bölümün Ext4 biçiminde olduğundan emin ol. Yüklediğin Linux kopyası bilgisayardaki tek işletim sistemiyse bölüm boyutunu büyük ihtimalle elle ayarlaman gerekir.
 7. 7
  Linux ile önyükleme yap. Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatılacak. Bilgisayarın önyükleme yaparken “GNU GRUB” adlı yeni bir ekran görürsün. Bu, Linux yüklemelerini yöneten bir önyükleyicidir. Listeden yeni Linux dağıtımını seç. Bilgisayarında yalnızca bir işletim sistemi varsa bu ekran görünmeyebilir. Bu ekran otomatik olarak sunulmuyorsa üretici logosunun göründüğü ekrandan hemen sonra shift tuşuna basarak onu geri getirebilirsin.
  • Bilgisayarına birden fazla dağıtım yüklersen bunların hepsi burada listelenir.
 8. 8
  Donanımını kontrol et. Çoğu donanımın kutudan çıktığı gibi Linux dağıtımınla çalışabilmesi gerekir ama her şeyi çalıştırabilmek için ek sürücüler indirmen gerekebilir.
  • Bazı donanımlar, Linux’ta düzgün çalışabilmeleri için özel sürücüler gerektirir. Bu en çok grafik kartlarında görülür. Genelde çalışabilecek açık kaynaklı bir sürücü vardır ama grafik kartından en iyi faydayı alabilmek için üreticiden özel sürücüler indirmen gerekir.
  • Ubuntu’da özel sürücüleri Sistem Ayarları menüsünden indirebilirsin. Ek Sürücüler seçeneğini seç, ardından listeden grafik sürücüsünü seç. Diğer dağıtımların ekstra sürücüleri edinmek için özel yöntemleri olabilir.
  • Bu listeden başka sürücüler de bulabilirsin; Wi-Fi sürücüleri gibi.
 9. 9
  Linux’u kullanmaya başla. Yükleme tamamlandıktan ve donanımının çalıştığını doğruladıktan sonra Linux’u kullanmaya hazır olursun. Çoğu dağıtım birkaç popüler programla birlikte gelir ve daha birçok programı dağıtımların depolarından indirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Belli Linux Dağıtımlarını Yüklemek

 1. 1
  Ubuntu’yu yükle. Ubuntu, hâlihazırda kullanılabilir en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Kullanılabilir iki sürüm vardır: Uzun süreli sürüm ve son özellikleri içeren kısa süreli sürüm. Uzun süreli sürümde daha fazla yazılım desteği vardır.
 2. 2
  Fedora’yı yükle. Fedora da çok popüler bir dağıtımdır. Fedora, kurumsal sistemlerde ve iş ortamlarında çok daha yaygındır.
 3. 3
  Debian’ı yükle. Debian da Linux severler için popüler bir dağıtımdır. Bu, Linux’un en sorunsuz sürümlerinden biri olarak bilinir. [1] Debian ayrıca çok sayıda kullanılabilir yazılım paketine sahiptir.
 4. 4
  Linux Mint’i yükle. Linux Mint, kullanılabilir en yeni dağıtımlardan biridir ve popülerliği hızla artmaktadır. Ubuntu sistemi üzerine inşa edilmiştir ama kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre birçok küçük değişikliğe sahiptir.
  Reklam

İpuçları

 • Yükleme yaparken bilgisayarını İnternet’e fiziksel olarak bağla.
 • Sabırlı ol; bu adımlardan bazıları zaman alabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Sabit diskini bölümlendirmeyi ve ikili önyükleme yapmayı seçmezsen tüm verilerin silinir.
 • Eski işletim sistemin silinebilir! Bilgisayarındaki tüm veriler silinebilir! Dikkatli ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 1.029 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.029 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam