Bir Linux bilgisayardaki "root" (kök kullanıcı) hesabı, tüm yetkilere sahip olan hesaptır. Root erişimi, Linux’ta komut işlemek için genelde gereklidir; özellikle de sistem dosyalarını etkileyen komutlar için. Root çok güçlü olduğu için, root kullanıcı olarak oturum açmak yerine root erişiminin yalnızca gerektiği zaman talep edilmesi önerilir. Bu, önemli sistem dosyalarına istemeden zarar vermeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Yöntem 1 / 4:
Root Erişimini Uçbirimde Sağlamak

 1. 1
  Uçbirimi aç. Uçbirim açık değilse onu aç. Çoğu Linux dağıtımında uçbirimi Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak açabilirsin.
 2. 2
  .su - yaz ve Enter’a bas. Bu, sana bir "super user" (süper kullanıcı) oturumu açmayı dener. Bu komutu, makinedeki herhangi bir kullanıcı olarak oturum açmak için kullanabilirsin; ama boş bırakıldığında root olarak oturum açmayı dener.[1]
 3. 3
  İstendiği zaman root parolasını gir. su - yazıp Enter’a bastıktan sonra root parolasını girmen istenir.
  • "Kimlik doğrulama hatası" mesajı alırsan root hesabın muhtemelen kilitlidir. Hesabı açmaya yönelik yönergeler için bir sonraki bölüme bak.
 4. 4
  Komut istemini kontrol et. Root olarak oturum açtığında komut isteminin $ yerine # ile bitmesi gerekir.[2]
 5. 5
  Root erişimi gerektiren komutları gir. Root olarak oturum açmak için su - komutunu kullandıktan sonra root erişimi gerektiren tüm komutları çalıştırabilirsin. su komutu oturum kapatılana kadar saklanır; yani komut çalıştıracağın her seferde root parolasını girmene gerek yoktur.
 6. 6
  .su - yerine sudo kullanmayı düşün. sudo ("super user do") ("süper kullanıcı yap"), geçici olarak root kullanıcı yetkisiyle diğer komutları çalıştırmanı sağlayan bir komuttur. Çoğu kullanıcı için root komutlarını çalıştırmanın en iyi yolu budur; çünkü root ortamı muhafaza edilmez ve kullanıcının root parolasını bilmesine gerek yoktur. Kullanıcı bunun yerine, geçici root erişimi için kendi parolasını girer.[3]
  • sudo komut yaz ve Enter’a bas (sudo ifconfig gibi). Parola istendiği zaman kullanıcı parolanı gir; root parolasını değil.
  • sudo, Ubuntu gibi dağıtımlar için tercih edilen yöntemdir; çünkü burada root hesabı kilitli olsa bile çalışır.
  • Bu komut, yalnızca yönetici yetkilerine sahip olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Kullanıcılar /etc/sudoers dizininden eklenip çıkarılabilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Root Hesabının Kilidini Açmak (Ubuntu)

 1. 1
  Root hesabının kilidini aç (Ubuntu). Ubuntu (ve diğer birkaç dağıtım) root hesabını, ortalama bir kullanıcı erişemesin diye kilitler. Bunun yapılmasının sebebi, sudo komutunu kullanırken root erişiminin nadiren lazım olmasıdır (önceki bölüme bak). Root hesabının kilidini açmak, root olarak oturum açmanı sağlar.
 2. 2
  Uçbirimi aç. Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsan uçbirimi açmak için Ctrl+Alt+T tuşlarına basabilirsin.
 3. 3
  .sudo passwd root yaz ve Enter’a bas. Parola istendiği zaman kullanıcı parolanı gir.
 4. 4
  Yeni bir parola belirle. Yeni bir parola yaratman ve onu iki kez girmen istenir. Bir parola ayarlandıktan sonra root hesabı etkinleştirilir.[4]
 5. 5
  Root hesabını tekrar kilitle. Root hesabını kilitlemek istiyorsan parolayı kaldırıp root’u kilitlemek için aşağıdaki komutu gir:
  • sudo passwd -dl root
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Root Olarak Oturum Açmak

 1. 1
  Geçici olarak root erişimi elde etmek için başka yöntemler kullanmayı düşün. Root olarak oturum açmak, normal kullanım için önerilmez; çünkü sistemini kullanılmaz hâle getirebilecek komutlar çalıştırmak çok kolaydır. Ayrıca güvenlik açısından risklidir; özellikle de makinende bir SSH sunucusu çalıştırıyorsan. Yalnızca acil durum onarımları yaparken root olarak oturum aç; mesela disk hatalarıyla uğraşırken veya kilitli hesapları kurtarırken.
  • Root olarak oturum açmak yerine sudo veya su komutlarını kullanmak, root olarak oturum açmışken istenmeyen hasarları önlemeye yardımcı olur. Bu komutları kullanmak, kullanıcıya ciddi bir hasar meydana gelmeden önce komut hakkında düşünme fırsatı verir.
  • Ubuntu gibi bazı dağıtımlar root hesabını, sen elle açana dek kilitli tutar. Bu, kullanıcıların root hesabını kullanarak bilmeden çok fazla hasara sebep olmalarını önlemekle kalmaz sistemi potansiyel hacker’lara karşı da güvence altına alır; çünkü öncelikli hedef genelde root hesabıdır. Root hesabı kilitli olunca hacker’lar onunla erişim elde edemezler. Ubuntu üzerinde root’un kilidini açmaya yönelik yönergeler için önceki bölüme bak.
 2. 2
  Linux’ta oturum açarken kullanıcı olarak .root yaz. Root hesabının kilidi açıksa ve parolayı biliyorsan bir kullanıcı hesabıyla giriş yapman istendiğinde root olarak oturum açabilirsin. Oturum açman istendiğinde kullanıcı olarak root yaz.
  • Bir komutu yürütmek için root erişimine ihtiyacın varsa önceki bölümdeki yöntemi kullan.
 3. 3
  Kullanıcı parolası olarak root parolasını gir. Kullanıcı adı olarak root yazdıktan sonra istendiğinde root parolasını gir.
  • Root parolası çoğu durumda "password" (parola) olabilir.
  • Root parolasını bilmiyorsan veya unuttuysan parolayı sıfırlamaya yönelik yönergeler için bir sonraki bölüme bak.
  • Ubuntu’da root hesabı kilitlidir ve kilidi açılana kadar kullanılamaz.
 4. 4
  Root olarak oturum açtığında karmaşık programlar çalıştırmaktan kaçın. Çalıştırmak istediğin programın, root erişimi varken sisteminin üzerinde olumsuz bir etki yaratması muhtemeldir. Programları çalıştırmak için root olarak oturum açmak yerine sudo veya su komutlarını kullanman şiddetle tavsiye edilir.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Root veya Yönetici Parolasını Sıfırlamak

 1. 1
  Unutulduysa root parolasını sıfırla. Root parolasını ve kullanıcı parolanı unuttuysan bunları değiştirmek için kurtarma kipinde önyükleme yapman gerekir. Kullanıcı parolanı biliyorsan ve root parolasını değiştirmen gerekiyorsa sudo passwd root yaz, kullanıcı parolanı gir, ardından da yeni bir root parolası yarat.
 2. 2
  Bilgisayarını yeniden başlat ve BIOS ekranını geçtikten sonra soldaki . Shift tuşunu basılı tut. Böylece GRUB menüsü açılır.
  • Shift tuşuna zamanında basmak zor olabileceği için bunu birkaç kez denemen gerekebilir.
 3. 3
  Listedeki ilk girdiyi .(recovery mode) (kurtarma modu) seç. Bu, mevcut dağıtımının kurtarma kipini yükler.
 4. 4
  Açılan menüde .root seçeneğini işaretle. Bu, sana bir root oturumu açarak uçbirimi başlatır.
 5. 5
  Sürücüyü yazma izinleriyle birlikte yeniden okut. Kurtarma kipiyle önyükleme yaptığında genelde yalnızca okuma izinlerine sahip olursun. Yazma iznini etkinleştirmek için aşağıdaki komutu gir:
  • mount -rw -o remount /
 6. 6
  Giremediğin hesaplar için yeni bir parola yarat. Root olarak oturum açtıktan ve erişim izinlerini değiştirdikten sonra herhangi bir hesap için yeni bir parola yaratabilirsin:
  • passwd hesapAdı yaz ve Enter’a bas. Root parolasını değiştirmen gerekiyorsa passwd root yaz.
  • İstendiği zaman yeni parolayı iki kez gir.
 7. 7
  Parolaları sıfırladıktan sonra bilgisayarını yeniden başlat. Parolaları sıfırladıktan sonra bilgisayarını yeniden başlatıp normal bir şekilde kullanabilirsin. Yeni parolaların hemen kullanıma girecektir.[5]
  Reklam

Uyarılar

 • Root hesabını yalnızca ihtiyacın olduğunda kullan ve işin bitince en kısa sürede oturumunu kapat.
 • Root parolanı yalnızca A) güvendiğin ve B) parolayı bilmesi gereken kişilerle paylaş.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Google'da Resimli Arama Nasıl YapılırGoogle'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 24.436 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 24.436 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam