Linux'ta IP Adresi Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile özel (private) ve genel (public) IP adreslerini bir Linux bilgisayarda nasıl görüntüleyebileceğini öğreneceksin.

Yöntem 1 / 2:
Genel IP Adresinin Bulunması

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Genel IP adresi, bilgisayarından eriştiğin internet sitesi ve hizmetlerin görüntülediği, genel IP adresleridir. Eğer bir uzak masaüstü bağlantısı ile aynı ağ üzerinde olmayan bir bilgisayara erişmeye çalışıyorsan o bilgisayara ait genel IP adresini bilmen gerekir.
 2. 2
  Terminali aç. Terminal uygulamasına ait simgeye çift tıkla veya Ctrl+Alt+T tuşlarına bas.
 3. 3
  Genel IP komutunu gir. Terminal ekranına curl ifconfig.me komutunu gir. Bu komut, sana ait genel IP adresini bir internet sitesi üzerinden çekmeni sağlar.[1]
 4. 4
  Enter tuşuna bas. Böylelikle, girdiğin komut çalışmış olacak.
 5. 5
  Genel IP adresinin görüntülenmesini bekle. Çalıştırdığın komutun hemen altında görütülenen IP adresi, senin ağına ait genel IP adresidir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Özel IP Adresinin Bulunması

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Sana ait olan bir kablosuz ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayarın IP adresini bulmak istiyorsan (örneğin dağıtıcını (router) bilgisayarına yönlendirmek istiyorsan) öncelikle özel IP adresini bulmalısın.
 2. 2
  Terminali aç. Terminal uygulamasına ait simgeye çift tıkla veya Ctrl+Alt+T tuşlarına bas.
 3. 3
  "Show IP" komutunu gir. Terminal ekranına ifconfig yaz. Deneyebileceğin diğer komutlar:
  • ip addr
  • ip a
 4. 4
  Enter tuşuna bas. Böylece girdiğin komut çalışacak ve üzerinde bulunduğun ağda yer alan her öğenin IP adresi tek tek listelenecek. Buna, kullandığın bilgisayar da dâhil.
 5. 5
  Bilgisayarına ait bilgileri görüntüle. Bu alana genelde, "inet" etiketinin hemen sağ tarafında yer alan "wlo1" (veya "wlan0") başlığı üzerinden ulaşabilirsin.[2]
 6. 6
  Özel IP adresini görüntüle. "inet" etiketinin sağ tarafında yer alan IPv4 adresi, şu an kullandığın bilgisayarın ağ üzerindeki IP adresini gösterir.
  • IPv6 adresi genelde "inet6" etiketinin yanında görüntülenir. Henüz çok yaygın olarak kullanılmadığından, çoğu işlemde bu adrese ihtiyacın olmayacak.
 7. 7
  "hostname" komutunu dene. Ubuntu gibi bazı Linux versiyonlarında, bilgisayara ait IP adresini hostname -I girerek (büyük "i" değil, küçük "L") ve ardından Enter tuşuna basarak görebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Özel IP adresin, kablosuz ağındaki bilgisayarına atanan bir numara iken, Genel IP adresi tüm ağı temsil eden global bir adrestir.

Reklam

Uyarılar

 • Bilgisayarının genel IP adresini paylaşmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam