Linux'ta IP Adresi Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Genel IP Adresinin BulunmasıÖzel IP Adresinin BulunmasıReferans

Bu wikiHow makalesi ile özel (private) ve genel (public) IP adreslerini bir Linux bilgisayarda nasıl görüntüleyebileceğini öğreneceksin.

1
Genel IP Adresinin Bulunması

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Genel IP adresi, bilgisayarından eriştiğin internet sitesi ve hizmetlerin görüntülediği, genel IP adresleridir. Eğer bir uzak masaüstü bağlantısı ile aynı ağ üzerinde olmayan bir bilgisayara erişmeye çalışıyorsan o bilgisayara ait genel IP adresini bilmen gerekir.
 2. 2
  Terminali aç. Terminal uygulamasına ait simgeye çift tıkla veya Ctrl+Alt+T tuşlarına bas.
 3. 3
  Genel IP komutunu gir. Terminal ekranına curl ifconfig.me komutunu gir. Bu komut, sana ait genel IP adresini bir internet sitesi üzerinden çekmeni sağlar.[1]
 4. 4
  Enter tuşuna bas. Böylelikle, girdiğin komut çalışmış olacak.
 5. 5
  Genel IP adresinin görüntülenmesini bekle. Çalıştırdığın komutun hemen altında görütülenen IP adresi, senin ağına ait genel IP adresidir.

2
Özel IP Adresinin Bulunması

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Sana ait olan bir kablosuz ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayarın IP adresini bulmak istiyorsan (örneğin dağıtıcını (router) bilgisayarına yönlendirmek istiyorsan) öncelikle özel IP adresini bulmalısın.
 2. 2
  Terminali aç. Terminal uygulamasına ait simgeye çift tıkla veya Ctrl+Alt+T tuşlarına bas.
 3. 3
  "Show IP" komutunu gir. Terminal ekranına ifconfig yaz. Deneyebileceğin diğer komutlar:
  • ip addr
  • ip a
 4. 4
  Enter tuşuna bas. Böylece girdiğin komut çalışacak ve üzerinde bulunduğun ağda yer alan her öğenin IP adresi tek tek listelenecek. Buna, kullandığın bilgisayar da dâhil.
 5. 5
  Bilgisayarına ait bilgileri görüntüle. Bu alana genelde, "inet" etiketinin hemen sağ tarafında yer alan "wlo1" (veya "wlan0") başlığı üzerinden ulaşabilirsin.[2]
 6. 6
  Özel IP adresini görüntüle. "inet" etiketinin sağ tarafında yer alan IPv4 adresi, şu an kullandığın bilgisayarın ağ üzerindeki IP adresini gösterir.
  • IPv6 adresi genelde "inet6" etiketinin yanında görüntülenir. Henüz çok yaygın olarak kullanılmadığından, çoğu işlemde bu adrese ihtiyacın olmayacak.
 7. 7
  "hostname" komutunu dene. Ubuntu gibi bazı Linux versiyonlarında, bilgisayara ait IP adresini hostname -I girerek (büyük "i" değil, küçük "L") ve ardından Enter tuşuna basarak görebilirsin.

İpuçları

 • Özel IP adresin, kablosuz ağındaki bilgisayarına atanan bir numara iken, Genel IP adresi tüm ağı temsil eden global bir adrestir.

Uyarılar

 • Bilgisayarının genel IP adresini paylaşmaktan kaçın.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check the IP Address in Linux, Español: ver la dirección IP en Linux, Italiano: Controllare l'Indirizzo IP su Linux, Русский: проверить IP адрес в Linux, Português: Verificar o Endereço de IP no Linux, Deutsch: Eigene IP Adresse unter Linux herausfinden, Français: vérifier son adresse IP sur Linux, Bahasa Indonesia: Memeriksa Alamat IP di Linux, 中文: 在Linux系统中查看IP地址, Nederlands: Het IP adres in Linux achterhalen, ไทย: เช็ค IP Address ของเครื่อง Linux, العربية: تفقد عنوان أي بي على نظام التشغيل لينكس, Tiếng Việt: Kiểm tra địa chỉ IP trên Linux, 日本語: LinuxでIPアドレスを確認する, 한국어: 리눅스에서 IP 주소 확인하는 방법, हिन्दी: लिनक्स में आईपी एड्रेस जांचे

Bu sayfaya 1.321 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?