Linux’ta ekran görüntüsü almak, Windows veya OS X’teki kadar basit değildir. Bunun sebebi Linux’ta evrensel bir ekran görüntüsü izlencesinin bulunmamasıdır. Bir ekran görüntüsü işlevi bulundurup bulundurmamak dağıtıma bağlıdır. Neyse ki çoğu dağıtımda, ekran görüntüsü alabilen en az bir program bulunur. Sende yüklü bir tane yoksa bu tarz programlardan bulabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Gnome Screenshot’ı (Gnome Ekran Görüntüsü) Kullanmak

PrtScn tuşu tüm Linux dağıtımlarında ekran görüntüsü kısayolu olarak çalışmaz; ama Ubuntu ve Linux Mint gibi GNOME masaüstü ortamlarının çoğunda çalışır. Bu bölüm işe yaramazsa aşağıdaki yöntemlerden birini dene.
 1. 1
  Ekranın tamamının görüntüsünü almak için .PrtScn tuşuna bas. Ekran görüntüsü, ekranındaki her şeyi gösterir. Ekran görüntüsü dosyasını kaydetmek istediğin yeri seçmen istenir.
  • Print Screen tuşu klavyenin en üstünde, genelde F12 ve ScrLk tuşları arasında bulunur. Üzerinde "Print Screen", "PrtScn", "PrntScrn" veya benzer başka bir şey yazabilir.
 2. 2
  Bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için .Alt+PrtScn tuşlarına bas. Bu kısayol, açık olan pencerenin ekran görüntüsünü yaratır. Dosya, Resimler klasörüne kaydedilir.
 3. 3
  Görüntüsünü alacağın şeyi seçmek için . Shift+PrtScn tuşlarına bas. Neyin ekran görüntüsünün alınacağını seçmek için bir seçim kutucuğuna tıklayıp sürükleme imkânın olur. Görüntüsünü aldığın görseli içeren bir dosya Resimler klasörüne kaydedilir.
 4. 4
  Ekran Görüntüsü Al izlencesini aç. Gnome Ekran Görüntüsü Al izlencesi, fazladan birkaç ekran görüntüsü alma işlevi gerçekleştirmeni sağlar; gecikme eklemek gibi. Ekran Görüntüsü Al izlencesini Uygulamalar menünün Donatılar klasöründe bulabilirsin.
 5. 5
  Ekran görüntüsü türünü seç. Yukarıda özetlenen seçeneklerden herhangi birini seçebilirsin.
 6. 6
  Gecikme ekle. Ekran görüntün zamanlıysa ekran görüntüsü alınmadan önce bir gecikme eklemek için Ekran Görüntüsü Al izlencesini kullanabilirsin. Bu, ekranda doğru içeriğin olduğundan emin olmanı sağlar.
 7. 7
  Efektlerini seç. Fare imlecini ekran görüntüsüne dâhil etmeyi veya ekran görüntüsüne kenarlık eklemek isteyip istemediğini seçebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
GIMP’i Kullanmak

 1. 1
  GIMP’i yükle. GIMP, bazı Linux dağıtımlarında yüklü gelen ücretsiz bir görsel düzenleyicidir. Sende yüklü değilse Yazılım Merkezi'ni kullanarak onu ücretsiz olarak edinebilirsin. Yazılım Merkezi’ni aç, "gimp"i ara, ardından "GIMP Image Editor"ı (GIMP Görsel Düzenleyici) yükle.
 2. 2
  "File" (Dosya) menüsüne tıkla ve "Create" (Yarat) → "Ekran Görüntüsü" seçeneklerini seç. Ekran görüntüsü yaratma aracı açılır. Bu araç, Gnome Ekran Görüntüsü Al izlencesine çok benzer.
 3. 3
  Almak istediğin ekran görüntüsü türünü seç. Üç farklı ekran görüntüsü seçebilirsin: tek pencere, tam ekran ve özel seçim. Tek pencereli seçeneği tercih edersen ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye tıklama imkânın olur.
 4. 4
  Gecikme ekle. Ekran görüntüsü alınmadan önce gecikme ekleyebilirsin; böylece her şeyi tam olarak istediğin gibi düzenleyebilirsin. Tek pencereyi veya özel ekran görüntülerini seçtiysen ekran görüntüsü hedefini gecikme sayacı bittikten sonra seçersin.
 5. 5
  Ekran görüntüsünü almak için "Snap"e (Çek) tıkla. Ayarlarına bağlı olarak ekran görüntüsü hemen alınabilir. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra görüntü GIMP düzenleme penceresinde açılır.
 6. 6
  Ekran görüntüsünü kaydet. Ekran görüntüsü üzerinde herhangi bir oynama yapmak istemiyorsan onu sabit diskine kaydedebilirsin. "File" (Dosya) menüsüne tıkla ve "Export"u (Dışa Aktar) seç. Ekran görüntüsüne bir isim ver ve görüntüyü kaydetmek istediğin yeri seç. İşin bittikten sonra "Export" butonuna tıkla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
ImageMagick’i Kullanmak

 1. 1
  Uçbirim’i aç. ImageMagick, senin için ekran görüntüleri alabilecek bir komut satırı izlencesidir. ImageMagick, çoğu dağıtımda yüklü olarak gelir; ama sende yoksa ücretsiz olarak yükleyebilirsin.
  • Ubuntu’da ve çoğu başka dağıtımda Uçbirim’i çabucak açmak için Ctrl+Alt+T tuşlarına bas.
 2. 2
  ImageMagick’i yükle. sudo apt-get install imagemagick yaz ve Enter’a bas. Yönetici parolan istenir. ImageMagick yüklü değilse indirilip yüklenmeye başlar, yüklüyse sana bilgi verilir.
 3. 3
  Tüm ekranın görüntüsünü al. import -window root Pictures/dosyaAdi.png yaz ve Enter’a bas. dosyaAdi kısmına ekran görüntüsüne vermek istediğin ismi yaz.
 4. 4
  Belli bir pencerenin ekran görüntüsünü al. import Pictures/dosyaAdi.png yaz ve Enter’a bas. dosyaAdi kısmına ekran görüntüsüne vermek istediğin ismi yaz. Fare imleci artıya dönünce görüntüsünü almak istediğin pencereye tıklayabilirsin.
 5. 5
  Ekran görüntüsüne bir gecikme ekle. import -window root -pause # Pictures/dosyaAdi.png yaz ve Enter’a bas. # kısmına ekran görüntüsü alınmadan önce kaç saniye beklemek istiyorsan onu yaz. Belirlenen süre kadar bekledikten sonra ekran görüntüsü alınır ve uçbirim istemcisine döndürülürsün.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Shutter’ı Kullanmak

 1. 1
  Shutter’ı yükle. Bu, gelişmiş bazı yükleme ve düzenleme kabiliyetlerine sahip olan popüler bir ekran görüntüsü alma programıdır. Sıkça ekran görüntüsü alıp paylaşıyorsan bu programa bir şans vermek isteyebilirsin.
  • Shutter’ı çoğu dağıtımın paket yöneticisinde bulabilirsin. Yalnızca "Shutter"ı ara ve programı yükle. [1]
  • Shutter’ı Uçbirim’den yüklemek içinsudo add-apt-repository ppa:shutter/ppa yaz ve Enter’a bas. Depolarını sudo apt-get update yazarak güncelle ve sudo apt-get install shutter yazarak Shutter’ı yükle.
 2. 2
  Almak istediğin ekran görüntüsü türünü seç. Shutter penceresinin en üst tarafında, seçebileceğin üç seçenek görürsün: "Selection" (Seçim), "Desktop" (Masaüstü) ve "Window" (Pencere). Almak istediğin ekran görüntüsü türünü seçmek için butona tıkla.
 3. 3
  Ekran görüntünü al. "Desktop"ı (Masasüstü) seçtiysen ekran görüntün hemen alınır. "Selection"ı (Seçim) seçtiysen ekran kararınca bir seçim kutucuğu yaratmak için tıklayıp sürükleme yapabilirsin. Kutucuğun içindeki her şeyin görüntüsü alınır. "Window"u (Pencere) seçtiysen ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye tıklayabilirsin.
  • Ekran görüntüsü, Resimler klasörüne otomatik olarak kaydedilir.
 4. 4
  Ekran görüntüsünü düzenle. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra Shutter penceresinde bir ön izleme belirir. Shutter düzenleyicisini açmak için "Edit" (Düzenle) butonuna tıkla. Ekran görüntüsünde bazı şeyleri vurgulamak veya işaretlemek için düzenleyiciyi kullanabilirsin. İşin bittikten sonra "Save"e (Kaydet) tıkla.
 5. 5
  Ekran görüntüsünü dışa aktar. Ekran görüntüsünü bir ekran görüntüsü yükleme hizmetine gönderebilir veya görüntüyü yükleyeceğin bir FTP sunucusu ekleyebilirsin. Dışa aktarma menüsünü açmak için "Export" (Dışa aktar) butonuna tıkla.
  • "Public hosting" (Genel barındırma) sekmesinde ekran görüntüsünü Dropbox hesabına veya çeşitli çevrim içi resim barındırma İnternet sitelerine yüklemeyi seçebilirsin. Bunlardan birini seçersen hesabının bilgilerini girmen istenir.
  • "FTP" sekmesinde FTP sunucunun bağlantı bilgilerini girebilirsin. Bu, bir blog sitesinde veya İnternet sitesinde ekran görüntüleri paylaşıyorsan kullanışlıdır.
  • "Places" (Yerler) sekmesinde ekran görüntüsünü bilgisayarında veya ağında başka bir konuma yerleştirebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 16 kişi çalıştı. Bu makale 6.275 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.275 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam