Limon suyu, cilt rengini hızlı ve ucuz bir şekilde açmak için çok kullanılan bir kocakarı yöntemidir. Fakat bazılarının cildi limon suyuna ve güneş ışığına maruz kalınca ciddi kimyasal tepkiler verir. Bu acı verici rahatsızlığa fitofotodermatit denir ve limon suyunu cilt beyazlatıcı olarak kullanırken güneş ışığına ve ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak konusunda dikkatli olmak gerekir.[1] Limon suyunu cildinde ne kadar beklettiğine ve hangi durumlarda uyguladığına dikkat edersen cilt beyazlatma konusunda gerçekten etkili olduğunu göreceksin.

Kısım 1 / 2:
Cildinin Rengini Açmak İçin Limon Suyu Kullan

 1. 1
  Spreyle uygula. Kullanmadığın bir sprey şişesi bul ve içine limon suyu koy. Şişeye limon suyuyla eşit miktarda su ekle. Kesiklere ve yaralara gelmemesine dikkat ederek cildine sık.
 2. 2
  Limonu cildine sür. Limon kabuğunu cildine sür. Cildin temizlenmesine yardımcı olur ve zamanla yavaş yavaş beyazlatır.
 3. 3
  Yüzün için limonlu losyon, peeling veya maske kullan. Eşit miktarda limon suyu, bal ve aloe vera kullanarak kendi yüz temizleme losyonunu hazırla. Yüzünü suyla nasıl yıkıyorsan aynı şekilde bu losyonla her sabah yıka ve durula.
  • Cilt beyazlatıcı maske için 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı (14,8 ml) domates suyu, bir yemek kaşığı (14,8 ml) salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı sandal ağacı macununu karıştırarak bir macun elde et, cildine sür ve 15-20 dakika beklet. Ilık suyla durula ve ardından cildini nemlendir.
  • Kuru ciltlere uygun cilt beyazlatıcı maske için 1 yemek kaşığı süt tozu, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve iki damla çiçek esansiyel yağını karıştır. Cildine uygula ve 20-25 dakika beklet. Ilık suyla durula ve ardından nemlendir.
  • Limonlu peeling hazırlamak için 2 yemek kaşığı kahverengi şeker, 1 yumurta beyazı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştır. Dairesel hareketlerle nazikçe cildine uygula. Nazikçe ovala veya 10-15 dakika beklet, ılık suyla yıka ve ardından nemlendir.
 4. 4
  Limonu dilimle, dilimleri birkaç saniye suyun altında tut ve bir pamuğun üzerine suyunu sık. Pamuğu cildine sür ve 10 ile 30 dakika arasında beklettikten sonra durula.
 5. 5
  Limon losyonu. Bir miktar rom, romun iki katı kadar limon suyu ve romun üç katı kadar gliserin içeren bir losyon hazırla. Bütün malzemeleri bir kaşıkla veya tahta kaşıkla iyice karıştır. Cildine sür ve dikkatlice ovala.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Cildin Rengini Açmak İçin Genel İpuçları ve Tıbbi Tavsiyeler

 1. 1
  Limon suyu cilt beyazlatma konusunda işe yarar ama bu biraz zaman alır. Limondaki sitrik asit doğal beyazlatıcı içeriğe sahiptir.[2] Ne yazık ki işe yaraması biraz zaman alır. Süreci hızlandırmak istersen hidrokinon, kojik asit, alfa hidroksi asitler gibi beyazlatıcı maddeler veya ayı üzümü kullanabilirsin.[2] [3] Ama dikkatli ol, bu ürünler tehlikeler olabilir. Bir araştırmaya göre Asya’da üretilip farklı yerlerde satılan her dört cilt beyazlatıcı üründen biri cıva içermektedir.[4]
 2. 2
  Güneş ışınına maruz kalma. Limon suyu ve diğer cilt beyazlatıcı ürünleri kullanırken daima güneş kremi kullan ve güneş altında fazla durma.[4] Limon ve limon suyu cildini kurutabilir ve güneş ışığına hassas hale getirebilir.
 3. 3
  Limon suyunu veya limonu sadece iki günde bir kullan. Limon suyu kullanarak cildinin rengini açmak uzun zaman alabilir, bu yüzden aceleci davranıp her gün bir maske yapmak veya limon suyu uygulamak isteyebilirsin, fakat haftada 3-4 kere uygulamaya çalış.
 4. 4
  Limon suyu sivilceler konusunda da yardımcı olabilir ama önce ne kadar etkili olacağı konusunda doktoruna danışman lazım. Bazı kaynaklara göre limon suyu sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürürken bir yandan da sivilcelerden kalan izleri gidermektedir. Ama eğer sivilce için zaten bir tedavi görüyorsan limon suyu bu tedaviyi engelleyebilir.
 5. 5
  Cildin için kullandığın ürünler konusunda dikkatli ol. Çünkü cildine sürdüğün ürünlerin büyük kısmı vücudun tarafından emilmektedir.[5] Peeling, losyon veya maske olarak limon suyu dışında başka bir madde kullanıyorsan bu maddenin kanına karışacağını unutma ve bunu isteyip istemediğini iyice düşün.
  Reklam

İpuçları

 • Cildinde limon sürdükten sonra dışarı çıkma!
 • Sivilce ve yaraları azaltmada daha etkili olacaktır.
 • Limon sürersen büyük sivilcelerin küçülmesine yardımcı olur.
 • Limon suyunu cildinde fazla bekletme. Her gece yüzünde yaklaşık 5 dakika beklet ve yıka.
 • Limonu ikiye böl ve üzerine birkaç damla bal sür ve yüzünü bu limonla ovala, beş dakika beklet ve soğuk suyla durula. Hemen işe yaradığını göreceksin!
 • Egzersiz yapmak fit, genç ve sağlıklı kalmanı sağlar.
 • Limon suyu kullandıktan sonra nemlendirici losyon veya krem kullan.
 • Limondaki asit güneşe çıkınca cildince kabarcıklar oluşmasına neden olacağından güneş kremi sürmeyi unutma.
 • Yavaş yavaş etkilerine görmek için cildine iki günde bir limon uygula. Bunu rutin olarak yap!
 • Cildine limon sürmenin en iyi yolu önce cildine buhar uygulamak ve sonrasında limon dilimlerini yüzüne sürmektir.
 • Limon suyu içmek de vücudunu toksinlerden arındır ve cildine iyi gelir.
 • Cerave kremi bir parça limon suyu ile karıştır, buz dolabında beklet ve her gece cildine sür. Kırışıklıklar için evde yapabileceğin en iyi ve ucuz tariftir.
 • Sabah, öğle ve akşam cildine limon suyu uygula. Bir hafta içinde sonuç verdiğini göreceksin.
 • Koyu bir cildin varsa bunu yapma, çünkü cildinde yaralar çıkmasına ve daha koyu gözükmesine neden olabilir.
 • Limon suyu ve bal karışımını cildine uygula. Bu cildini rahatsız edebilir ama çok iyi sonuçlar elde edersin.
 • Limon; kırışıklıklar, siyah noktalar ve ölü derileri yok etme konusunda harikadır. Doğal içeriği cildinin daha iyi hale gelmesine yardım eder.
 • Limon asitlidir ve cildinin kurumasına neden olabilir, bu yüzden günlük olarak nemlendirici kullan.
  • Hem beyazlatıcı hem nemlendirici bir maske elde etmek için yoğurt ve limon karışımı kullan.
  • Bal, shea (karite) yağı ve avokadoyla günlük olarak cildini nemlendir. Cildinin kurumasını engeller.
Reklam

Uyarılar

 • Cildine limon sürdükten sonra güneşe çıkma.
 • Kesiklere dikkat et. Limon suyu kesiklerle temas ettiğinde acıtır.
 • Limon suyu asitlidir. Cilt tipine bağlı olarak güneşe çıktığında kabarcıklara neden olabilir. Kabarcık oluşursa limon suyuna eşit miktarda su kat ve mutlaka sürdükten sonra cildini yıka.
 • Hassas bir cildin varsa limon suyu kullanma. Cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olur ve cildin daha kötü hale gelir.
 • Bazılarında limon ciddi yanıklara neden olabilir, bu rahatsızlığa fitofotodermatit adı verilir. Cilt rengini açmak için limon suyu kullanmak konusunda şüphelerin varsa önce doktoruna danış. Sana başka alternatifler önerebilir![6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir limon
 • Su (eğer hassas bir cildin varsa)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl UygulanırSaça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 25.512 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 25.512 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam