Limon suyu uzun zamandır doğal bir saç rengi açıcısı olarak kullanılmaktadır ve bu konuda çok etkili olabilir. Limon suyu solüsyonunu hazırlayıp saçına sürdükten sonra saçlarını güneş ışığında tutman gerekir, o yüzden güneş kremini unutma! Yaklaşık bir saat güneşte kaldıktan sonra büyük olasılıkla sonuçları görürsün ama fark son derece hafif olacaktır. Daha belirgin bir fark için bu işlemi üst üste birkaç kez tekrarla. Ancak şunu unutma: Limon suyu ucuz ve doğal olsa da saç rengini açmak için en sağlıklı yöntem olmayabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Limon Karışımını Yapmak ve Sürmek

 1. 1
  Taze limonların suyunu sık. Limonları ortadan ikiye kes, sonra da bıçağın ucuyla çekirdeklerini çıkar. Yarım limonları bir kâseye ya da ölçü kabına sık. Saçının uzunluğuna bağlı olarak biraz daha fazla ya da az gerekebilir.[1]
 2. 2
  Bir sprey şişesine iki ölçek limon suyuyla bir ölçek saçta bırakılan saç kremi koy. Limon suyunu temiz bir spreyli şişeye koy. Şişeye az miktarda saçta bırakılan saç kremi ekle. Şişenin ağzını tak ve içindekilerin karışması için iyice çalkala.[2]
  • Saçta bırakılan saç kremin yoksa onun yerine su kullanabilirsin. Ama saçta bırakılan saç kremi genellikle daha iyi bir seçenektir çünkü limon suyu saçını kurutabilir ve kolay kırılmasına neden olabilir.
 3. 3
  Cildini güneş kremiyle koru. Sitrik asidin renk açıcı etkilerini etkinleştirmek için güneş ışığının gücünü kullanacaksan cildini zararlı morötesi A ve morötesi B ışınlarından korumayı ihmal etme. Tüm yüzüne ve vücuduna minimum 30 GKF’li iyi bir güneş kremi sür.
  • Dışarıya çıkarken yanına güneş kremini de al ve terlersen ya da yüzersen tekrar sür.
 4. 4
  Saçının tamamını açması için karışımı saçının her yerine püskürt. Saçının tamamını kaplaması için karışımı bütün saçına püskürt, sonra da hafifçe tara. Saçının solüsyonla hafifçe nemlenmiş olmasına ama sırılsıklam olmamasına özen göster.
  • Sadece saç diplerinin veya uçlarının rengini açmak istiyorsan ya da açık renk tutamlar yapmak istiyorsan spreyi yalnızca bu bölgelerde kullan.[3]
  • Ombre görüntüsü yaratmak için spreyi saçının alt yarısında kullan.
 5. 5
  Belirli saç tutamlarının rengini açmak için bir parça pamuğu karışımla ıslat. Karışımla ıslanan pamuğu, rengini açmak istediğin saç tutamlarından aşağıya doğru kaydır. Bu, tonu açık tutamlar oluşturacaktır. Karışımı hangi saç tutamlarına sürdüğüne dikkat et çünkü etkili sonuçlar elde etmek için aynı işlemi birkaç kez yapman gerekecek.
  • Karışımı aynı saç tutamlarına iki kez sürüp diğerlerine sürmeyi unutmamak için karışımla ıslattığın tutamları alüminyum folyoyla sar.
 6. 6
  Saçını 1-2 saat boyunca doğrudan güneş ışığına tut. Güneş ışığının limon suyunu aktifleştirmesi ve renk açıcı etkilerini göstermesi için birkaç saat dışarı çık. Karışım saçında kururken sertleşmeye ve biraz çıtır çıtır olmaya başlayacak. Bu normal! Saçını elinle karıştır ama bu noktada saçını taramaya çalışma.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Durulamak, Kremlemek ve İşlemi Tekrarlamak

 1. 1
  Saçındaki limon karışımını suyla durula. 1-2 saat güneşte kaldıktan sonra içeriye gir. Duşa gir ve saçındaki karışımı durula. Limon suyu saçı çok kurutur, o yüzden iyice duruladığından emin ol.
 2. 2
  Yoğun bir saç kremi sür. Saçın durulanınca kaliteli ve yoğun bir saç kremini diplerden uçlara kadar sür. Kremi yaklaşık 10 dakika (ya da ürünün belirttiği süre kadar) saçında bırak. Saçını iyice durula.
 3. 3
  Saçını normalde yaptığın gibi kurutup şekillendir. İlk işlemden sonra saç renginin çok hafif açıldığını fark etmeye başlayacaksın! Saçın hâlâ biraz kuruysa nemlendirici ve biçim verici saç kremi gibi saçı nemlendiren bir ürün sür. Uçuşan saçları yatıştırmak için saç uçlarına yoğun bir saç kreminden çok azıcık da sürebilirsin.
 4. 4
  Bu işlemi üst üste 3-4 gün tekrarla. Limon suyuyla saç rengini açmak bir süreçtir; fark edilir sonuçlar elde etmek için işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekir. 4 farklı günde bu karışımı saçına sürüp güneşte 1-2 saat oturmayı dene.[5]
  • Bunu birkaç gün üst üste yapabilirsin ya da bir haftaya yayabilirsin; sana nasıl uyuyorsa öyle yap.
  • Her işlemden sonra saçını yoğun bir saç kremiyle iyice kremle.
 5. 5
  Saç renginde hafif değişiklikler bekle. Yaklaşık dört işlemden sonra saçının bir ton kadar açıldığını fark edebilirsin. Saçın başlangıçta koyu kahverengiyse açık kahverengi olacaktır. Açık kahverengi saç, koyu sarı, koyu sarı saç daha açık bir sarıya dönüşecektir. Kızıl saçta ise altın rengi kısımlar oluşacaktır. Başlangıçtaki saç rengin siyahsa maalesef hiç fark görmeyebilirsin.[6]
  • Limon suyu çok koyu renkli saçta işe yaramaz.
  • Saçın siyahsa ya da aşırı koyu renkse dikkatli ol: Limon suyu bazen daha koyu tonların pirinç rengi (turuncumsu) görünmesine neden olabilir. Her işlemden sonra rengi kontrol et.
 6. 6
  Saçına toparlanması için birkaç hafta ver. Limon suyu zamanla saçına zarar verir. Aslında, limon suyu doğal olsa da bazı insanlar çamaşır suyu kadar zararlı olduğuna inanır. Üst üste 3-4 işlem yaptıktan sonra saçına birkaç hafta dinlenme zamanı ver. Renk açıcı etkileri hafif ama kalıcı olacaktır, o yüzden aşamalar hâlinde çalış.
  • Birkaç hafta ara verdikten sonra saçını limon suyuyla açmaya devam etmek istersen yapabilirsin. Sadece her işlemden sonra saçlarına yoğun bir saç kremi sürmeyi ihmal etme.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Renk Açıcılar Eklemek

 1. 1
  Limon karışımına papatya çayı ekle. Bir bardak su kaynat. İki papatya çayı poşeti ekle ve 10 dakika demlenmesini bekle. Çay poşetlerini al ve çayı sprey şişesindeki limon karışımına ekle. Bu spreyi de öncekiyle aynı şekilde kullan.[7]
  • Papatya çayı en çok açık kahverengi ya da sarı saçlarda işe yarar.
 2. 2
  Bir tatlı kaşığı toz tarçın ekle. Tarçın doğal bir renk açıcı maddedir ve limon suyu spreyinin etkilerini arttırabilir. Taze limon solüsyonu hazırla, sonra da sprey şişesine bir tatlı kaşığı toz tarçın at. İyice çalkala ve saçına her zamanki gibi sür.[8]
 3. 3
  Biraz bal ekle. Bal doğal bir renk açıcıdır ve saçını nemlendirmeye de yardım edebilir. Karışımı yaptıktan ve sprey şişesine koyduktan sonra biraz bal ekle. Şişenin ağzını kapat ve iyice çalkala. Her zamanki gibi ilerle.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Eğer ilk uygulama için çok zamanın yoksa bu işlemi birden çok güne yay.
 • Limon suyunu doğal olarak aydınlık noktalara sürersen saçında açık renkli şeritler olur. Saçının her yerine sürersen tamamının rengi açılır.
 • Şişelenmiş limon suyu kullanma. Hem doğal değil hem de aynı etkiyi yaratmaz.
 • Sabırlı ol! Büyük bir fark görmek için bunu birçok kez yapman gerekecektir.
 • Çocuklar ve ergenler, bir yetişkinden yardım istemelidirler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gina Almona
Ortak yazarlar :
Profesyonel Saç Stilisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Gina Almona. Gina Almona, New York’ta bulunan Blo It Out adlı kuaför salonunun sahibidir. 20 yıldan fazla güzellik eğitimi deneyimiyle Gina’nın çalışmaları People Magazine, Time Out New York ve Queens Scene’de yer almıştır. International Beauty Show gibi sergilerde yer alarak ve atölye çalışmalarına katılarak sektöre bakışını taze tutmayı başarmıştır. Güzellik Uzmanlığı eğitimini Astoria’daki Long Island Güzellik Okulu’ndan almıştır. Bu makale 19.135 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 19.135 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam