Lider olmak için seçilerek göreve gelen biri ya da CEO olmak zorunda değilsin. Günlük hayatta, okulda ya da işyerinde lider kişi örnek teşkil eden, yol ve yön gösteren kişidir. Havalı bir unvan, bir kişiyi gerçek bir lider yapmaz; ancak kişinin iyi özellikleri ve eylemleri yapar. Olabileceğin en iyi lider olmak istiyorsan becerilerini geliştirmek için çaba göster, otoriteyi şefkatle dengele ve ekibinin güvenine layık olduğunu göster.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Liderlik Özellikleri Geliştirmek

 1. 1
  Tüm cevaplara sahip olmasan dahi kendinden emin ol. İyi bir duruş sergile, göz teması kur ve temel noktaları vurgulamak için konuştuğunda jest kullan. Kendine güven ve ekibini A noktasından B noktasına götürecek yeteneğine inan. Ek olarak, bir şeyi bilmediğinde cesaretini kırmadan bunu kabul edecek kadar kendini sağlama al.[1]
  • Aşağıya bakarak husursuz bir şekilde, “Bilmiyorum.” dediğini hayal et. Şimdi dik bir şekilde durup kişinin gözlerine bakarken, "Cevabı bilmiyorum, ama öğrenip sana geri döneceğim." dediğini hayal et.
  • Bir şeyi bilmemek seni kötü bir lider yapmaz. Diğer yandan etkisiz liderler güvensizleşir ve yanıldıklarında itiraf etmeyi reddederler.
  • Güven ve kibir arasında ince bir çizgi olduğunu unutma. Her şeyi bilmediğini kabul et ve herkesten üstün gibi davranmaktan kaçın.
 2. 2
  Alanınla ilgili olabildiğince çok şey öğren. İster bir satış ekibini yönetiyor ol, ister bir okul kulübünün başkanı ol, bilgini geliştirmek için her fırsatı değerlendir. Ne hakkında konuştuğunu bilmek güvenini artıracak ve ekibinin güvenini kazandıracaktır. Her şeyi bilmek imkânsız olsa da, sorulan her soruya “bilmiyorum” demek ekibinin, yeteneklerinden şüphe duymasına neden olacaktır.[2]
  • Daha da kötüsü, bir cevabın yoksa ve bir şeyler uydurursan ve yanlış çıkarsa ekibin sana güvenmeyecektir.
  • Örneğin, okulda bir hayır kurumu için bağış toplama etkinliği planlıyorsan kurumun internet sitesinden etkinlik düzenlemeye yönelik kılavuzlara bak.
  • Bir mühendislik ekibinin başındaysan yaptığınız ürünler hakkında öğrenebileceğin her şeyi öğren, profesyonel gelişim etkinliklerine katıl ve ilgili yeni teknoloji ve yazılımlar konusunda kendini güncel tut.
 3. 3
  Daha deneyimli bir akıl hocası bul. En üst liderlik konumunda olsan bile her zaman gelişmek için yer vardır. Güçlü liderlik becerilerine sahip, hayran olduğun bir kişiye ulaş. Kahve ya da öğle yemeği eşliğinde sohbet etmeyi teklif edebilir ya da uzun süreli akıl hocalığı yapmak isteyip istemeyeceğini öğrenebilirsin.[3]
  • Zorlukların üstesinden gelen ve benzer hedeflere ulaşan rol modelleri ara. Örneğin, lisede veya üniversitede okuyan genç bir bayansan liderlik konumundaki kadınların konuşmalarına katıl.
  • Birinden akıl hocası olmasını istemek göz korkutucu olabilir ama rahatlamaya çalış. Kendin için belirlediğin hedeflere ulaşmış biriyle iletişime geç, başarılarına ilgi göster ve tavsiye iste.[4]
  • Daha fazla deneyime sahip kişilerden bir şeyler öğrenme fırsatlarını yakalamaya ek olarak, yönettiğin kişilere akıl hocalığı yapmalısın.[5]
 4. 4
  Kriz yönetimini öğren. Ekip üyeleri arasında hararetli bir anlaşmazlık varsa olaya dâhil olanlara duygularını kontrol etmelerini söyle. Gerekirse sakinleşmeleri için biraz zaman ver. Çatışmanın kaynağını belirle ve sorunu çözmeye yönelik adımlar at.[6]
  • Her bir kişinin bakış açısını görmeye ve tarafsız olmaya çalış. Eğer bir kazan-kazan senaryosu bulmanın bir yolu varsa bir uzlaşmaya varmak için elinden gelenin en iyisini yap.
  • Bir fabrika işlettiğini ve şablondaki bir yazım hatasının siparişin iptal edilmesine yol açtığını varsayalım. Satış görevlisi, komisyonu kaybettiği için kızgındır ve yazım hatasını yapan tasarımcıya bağırır. Onlara sakinleşmelerini söyle, sinirlenmenin kabul edilemez olduğunu vurgula ve her ikisini de yeni bir çift denetim sisteminin gelecekteki sorunları önleyeceği güvencesini ver.
  • Profesyonel bir ortamda, çalışanlar arasında artan bir çatışmayı İK'nın ele almasını sağlaman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Etkili Liderlik Yapmak

 1. 1
  Kesin ol ama nazik ol. Bir lider olarak, net kuralları ve sınırları uygulaman gerekir. Ancak, otoriteyi şefkatle dengelemezsen ekibin sana karşı dönecektir.[7]
  • Bir kuralı uyguladığında, ekibine bu kuralın neden önemli olduğunu açıkla. Ekibine, "Kâğıt israfı yapmayın." diye bağırmak yerine, "Lütfen gerekmedikçe bir şey yazdırmamaya çalışın. Sarf malzemesi maliyetlerimiz çok yükseldi ve bu, kazancımıza zarar veriyor. " şeklinde hitap et.
 2. 2
  Kararlarını tekrar tekrar sorgulamak yerine kararlı ol. Kararlarının arkasında dur ama zorba olma. Bilgi topla, çeşitli fikirleri dinle ve istişare için zaman ayır. Ardından, istişare zamanı bittiğinde kesin bir karar ver.[8]
  • Sen ve arkadaşlarının o gece ne yapacağınızı tartıştığınızı farz edelim. Herkes oyalanır ve birbirinin fikrini reddeder. Sonra birisi yaklaşıp, “Beyler, 'şunu' yapıyoruz.” der. O kişi üste çıkar, duruma bir yön verme gerekliliğini görür ve idareyi ele alır.
  • Kendi kendine karar vermen gereken ve tavsiyeye ihtiyaç duyacağın zamanlar olacağını unutma. Kendine şu soruyu sor: “Ani bir karar tutumdan ödün verir mi? Şu anda bir karar verilmesi mi gerekiyor yoksa bunu herkesle istişare etmek için zamanım var mı?”
  • Esnek ol ve gerekirse yeni bilgiler mevcut olduğunda vites değiştir.
 3. 3
  Görevleri devret ve rolleri net bir şekilde açıkla. Bir lider, ekibini çok yakından idare etmez veya her şeyi kendi başına yapmaya çalışmaz. Görevleri atadığında, beklentilerini net bir şekilde belirt ve gerekli eğitimleri sağla. Ekip üyelerini başarı için hazırlarsan bir görevi yerine getireceklerine güvenmek daha kolay olacaktır.[9]
  • Net bir beklenti, “Hafta sonuna kadar en az 5 kurulum projesi için teknik özellik profillerini tamamlayın.” şeklindedir. Belirsiz bir beklenti ise, “Birkaç şartname biçimi hazırlayın.” şeklindedir.
  • Birini eğitmen gerektiğinde, işi kendin göster ve gerçekleştirirken adımları anlat. Mümkünse başladığında onu gözlemle ve bir hata yaparsa nazikçe düzelt.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ekibinin Güvenini Kazanmak

 1. 1
  Ekibine saygılı davran. Onlara samimi şefkat göster, çünkü onlar için gerçekten endişelenip endişelenmediğini anlayabileceklerdir. Görüşlerini ifade ettiklerinde onları dinle, sıkı çalışmalarını takdir et ve asla uygunsuz dil kullanma. Unutma, tonu sen belirlersin, bu nedenle ekibinin sergilemesini istediğin davranışa model ol.[10]
  • Onlara saygı göstermenin, kaprislerine teslim olman gerektiği anlamına gelmediğini unutma. İşin başında sen varsın ve ekibin için en iyisinin ne olduğunu biliyorsun.
  • Eğer biri seninle aynı fikirde değilse görüşünü dinle ve kararını iyileştirmek için onun fikirlerini kullan. Önerilerini kullanamıyorsan görüşlerine saygı duyduğunu, ancak başka bir tercihte bulunacağını bildir.
 2. 2
  Sözünde dur. Sözünden dönersen saygını kaybedersin. Karizmatik ve bilgili olabilirsin, ancak sözünde durmazsan bir isyan çıkması kaçınılmazdır.[11]
  • Sözünde durabilmek için neyin yapılabilir ve neyin yapılamaz olduğunu bilmen gerekir. Bir söz verirken gerçekçi ol ve bunun gerçekleştirilebilir bir şey olduğundan emin ol.
  • Örneğin, bütçenin yeterli olduğundan %100 emin değilsen personeline büyük zam sözü verme. Okuldaki bir kulüpte görevliysen müdürle veya okul yönetimiyle bile konuşmadan daha fazla finansman bulacağına söz verme.
 3. 3
  Liderlik yaptığın kişilerden geri bildirim iste. Bir lider olarak, insanlar senden korkabilir ve yapıcı eleştiri getirmek için acele etmeyebilirler. Birinin konuşmasını beklemek yerine, ekibine performansını nasıl geliştirebileceğine dair belirli sorular sor.[12]
  • Senden hoşlanıp hoşlanmadıklarıyla ilgili evet ya da hayır cevabı verilecek sorular sorma. Bunun yerine, "Size göre, daha iyi bir lider olmak için ne yapabilirim?" veya "Nasıl daha net iletişim kurabilirim?" gibi belirgin sorular sor.
 4. 4
  Kendini sorumlu tut. Kararlarının arkasında dur ve sonuçların sorumluluğunu al. Eğer işler ters giderse tüm sorumluluk sendedir, bu yüzden hatalarını örtmek için başkalarını suçlama.[13]
  • Kendini bir geminin kaptanı olarak düşün; geminin kaderi senin ellerindedir ve herkesi doğru yöne yönlendirmek sana bağlıdır.
  • İyi bir lider, işler planlandığı gibi gitmediğinde sebat eder. Kafanı kuma gömmek yerine aksilikleri, öğrenme fırsatı olarak değerlendir.
 5. 5
  Rolünle uyumlu bir şekilde giyin. Görünüşün güven uyandırabilir, ancak etkilemek için giyinmek ile etki etmek için giyinmek arasındaki farkı bil. Etkilemek için giyinmek ya da aşırı giyinmek yönettiğin kişilerle aranı açabilir.[14]
  • Örneğin, bir büfe işletiyorsan takım elbise giymek ve kravat takmak kullanışlı değildir, müşterilerinin keyfini kaçırabilir ve personelini uzaklaştırabilir.
  • Eğer lisede sınıf başkanıysan bir toplantıda düğmeleri ilikli yeni veya düzgün bir elbise giymek, yırtık kot pantolon ve lekeli, kırışık bir tişört giymekten daha iyidir.
  Reklam

İpuçları

 • Ekibinin hem bireysel hem de kollektif hedeflere ulaşmasına yardımcı ol. Unutma, bireyleri başarıya hazırlamak, grubu A noktasından B noktasına götürmenin bir parçasıdır.
 • Yönetici olma, lider ol.
 • Daima verdiğin nasihati kendin uygula. Bir lider olarak güvenilirliğini kaybetmek için iki yüzlülükten daha iyi bir yol yoktur. Bir kural belirlersen ona uyduğundan emin ol. Örnek olursan diğerleri senin adımlarını takip edecektir.
 • Karizma faydalıdır, ancak güvenilir olmak çekicilikten daha önemlidir. Samimi nezaket seni sahte çekicilikten daha ileriye götürür.
Reklam

Uyarılar

 • Bir lider olarak ilgi odağındasın, yani hareketlerin mikroskop altında. Ahlâki kuralların ve değerlerin bilgi ve becerilerin kadar önemlidir.
 • Grubunun üyeleriyle yakın ilişkiler kurarken dikkatli ol. Favori seçme veya insanlara ayrıcalıklı muamelede bulunma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Archana Ramamoorthy, MS
Ortak yazarlar :
Proje Yönetim Lideri
Bu makaledeki ortak yazarlar Archana Ramamoorthy, MS. Archana Ramamoorthy Workday’de Teknoloji Ürünleri Yönetim Direktörü’dür. Bir ürün ninja’sıdır, güvenlik savunucusudur ve teknoloji sektörüne daha fazla dahil olmayı sağlama arayışındadır. Archana Lisans derecesini SRM Üniversitesi’nden, Yüksek Lisans derecesini ise Duke Üniversitesi’nden almıştır ve 8 yıldan fazla süredir ürün yönetimi alanında çalışmaktadır. Bu makale 2.980 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.980 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam