Libre Kilograma Nasıl Çevrilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

İnternette libreyi doğrudan kilograma çeviren pek çok araç bulunsa da okuldaki çoğu öğretmen nasıl çevirdiğini göstermeni isteyebilir ya da sen konuyla ilgili mevcut adımların bir açıklamasını arıyor olabilirsin. En kolay yöntemlerden biri, libre olarak verilen sayıyı 2,2’ye bölmektir ya da 2'ye bölüp yaklaşık bir sonuç almaktır. Bu makale, libreyi kilograma çevirmenin cebirsel adımlarını açıklamaktadır.

Yöntem 1 / 2:
Formül Kullanmak

 1. 1
  Çevireceğin libre cinsinden değeri aşağıdaki boş alana gir. Bu, formülde "lb" olarak ifade edilecektir. Bu formülü kilogram cinsinden miktarı belirlemek için kullanacaksın. Bir kilogram 2,2046226218 libreye eşittir (bu aşamadan itibaren bu sayı 2,2’ye yuvarlanacaktır).
  • ____ lb * 1 kg
   2.2046226218 lb
   =  ? kg
 2. 2
  Kilogram cinsinden sonucu elde etmek için hesaplamayı yap. Önce 1 kilogramı 2,2 libreye böleceksin ve sonra da çevirmeye çalıştığın libre cinsinden değerle bu sayıyı çarpacaksın.
  • Örnek: Mesela 4 libreyi kilograma çevirmek istiyorsun. Önce 1 kilogramı 2,2’ye bölersin ki bu da 0,45 eder. Sonra da 0,45’i 4’le çarparsın ve bu da 1,81 eder. Yani 4 libre 1,81 kilograma eşittir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Zihinden Hesaplamak

 1. 1
  Libre cinsinden ağırlığın ilk basamağını toplam sayıdan çıkar ve sonra da sonucu ikiye böl. Librenin kullanıldığı ülkelerde genellikle ilaç dozajı kilogram cinsinden, hastanın ağırlığı da libre cinsinden ölçüldüğü için hastaya verilecek ilaç dozajını belirlemek için hemşireler bu yöntemi sıkça kullanır.
  • Örnek: 46 libreyi çevir. 46 libreden 4’ü çıkardığında kalan 42 eder. 42’yi 2’ye bölünce de sonuç 21 kilogramdır. (Formül kullanarak bulunan sonuç 20,87 kilogramdır ve 21 kilograma yuvarlanabilir.)
  Reklam

İpuçları

 • Ev ödevi olarak yapıyorsan tüm işlemleri göstermeye ve ilk yöntemi kullanmaya dikkat et.
 • Libre cinsinden ağırlığı 2,2’ye böl. Sonuç olarak kilogram cinsinden yaklaşık miktarı elde edeceksin. Net bir sonuç arıyorsan yukarıdaki formülü ve bir hesap makinası kullanmak en güvenilir yöntemdir.

Reklam

Uyarılar

 • Libre ve kilogramı birbirine çevirmek için zihinden hesaplama yöntemini kullanarak ancak yaklaşık bir sonuç elde edersin.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.012 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam