Enfes kokusu ve güzelliğiyle her zaman sevilen lavanta yağı, yaralı ve kaşıntılı deriyi rahatlatmak, uyumaya yardımcı olmak ya da sadece hoş bir masaj yağı elde etmek için kullanılabilir.[1] Tariflerini aşağıda bulacağın, infüzyonla elde edilmiş lavanta yağı ve merhem yapımları kolay olduğu için evde yapmak için harika seçimlerdir, istenildiği kadar lavantayla kullanılabilir ve sonuçta kullanıma hazır bir ürün ortaya çıkar. Bunun yerine lavanta özü yağı (esansiyel yağı) yapmayı tercih edebilirsin ama işlemin zor olabileceğini ve ortaya çok daha az miktarda ve bir hayli yoğun, kullanılmadan önce başka bir yağın içine konulması gereken bir yağ çıkacağını unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Lavanta İnfüzyonuyla Yağ Yapmak

 1. 1
  Taze lavanta dallarını kes ya da kurutulmuş lavanta satın al. Lavanta dallarını, çiçekleriyle birlikte 15 santim uzunluğunda ya da daha uzun kes. Yapraklar, taze dallar ve çiçekler yağ elde etmek için kullanılabilir ama dalların köke yakın odunsu ve kalın kısımlarından uzak durmalısın.[2] [3] Tomurcukları ya da çok kokulu çiçekleri alabilirsin.[4]
  • İhtiyaç duyacağını düşündüğünden daha fazla lavanta topla. O zaman, elde ettiğin yağ istediğin kadar güçlü değilse yeni bir lavanta demetinin kurumasını beklemen gerekmez.
 2. 2
  Lavantaları kurut. Taze lavanta kullanıyorsan aromasını artırmak ve yağın küflenme riskini azaltmak için önce gölgede kurut ya da bir bezle sar. Dalları paket lastiği ya da bir iple bağla ve kuru, ılık bir yerde baş aşağı as. Lavantayı güneş ışığına maruz bırakmak, daha hızlı kurumasını sağlar ama aromatik yağlarından bazılarını bozar. Taze kesilmiş lavantaların kuruması iki haftayı bulabilir. Bazı infüzörler lavantayı bir ila üç gün arası, yani lavanta çıtır çıtır olana kadar değil de solana kadar kuruturlar; bu, bozulma riskini tamamen ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltır.[5]
 3. 3
  Lavantayı hafifçe ez ve bir kavanoza yerleştir. Temiz ellerle parçala ya da kokusunu çıkarmak için temiz ve ağır bir şeyle hafifçe ez. Tomurcuk kullanıyorsan bir bıçakla ya da parmaklarınla tomurcukları aç. Lavantayı temiz bir kavanoza yerleştir.
  • Eğer kirliyse önce elini ve kavanozu yıka ama lavantaya dokunmadan önce ikisini de iyice kurula. Yağa su karışması infüzyonu olumsuz etkileyebilir.[6]
 4. 4
  Çiçeklerin üzerine yağ dök. Çiçeklerin üzerine, çiçekleri tamamen kapatacak ama kavanozun üstünde de genleşme için 1,25-2,5 cm boşluk kalacak şekilde hafif kokulu ya da kokusuz herhangi bir yağ dök. [7] Bu iş için yaygın olarak badem yağı, zeytinyağı veya aspir yağı kullanılır ama bunları önceden kokla. Yoksa şişedekilerin kokusu lavanta kokusunu bastırabilir.
 5. 5
  Zaman ve gün ışığı uygunsa lavantayı güneşte beklet. Kavanozun ağzını sıkıca kapat ve karışımı güneşli bir yerde beklet. Fark edilir bir kokunun ortaya çıkması en az 48 saat sürer. Sıklıkla ya üç ila altı hafta arası beklemek gerekir. Bu yöntemi kullanmak için yeterli gün ışığı ya da zaman yoksa sıradaki adıma geç.
 6. 6
  Zamanın ya da gün ışığı yoksa yağı dikkatli bir şekilde ısıt. Güneşte bekletme yöntemine daha hızlı bir alternatif olarak lavanta karışımını iki katlı tencerede (benmari) ya da elektrikli tencerede 2 ila 5 saat boyunca, 38-49ºC arasındaki sabit bir sıcaklıkta ısıt. Bunu yapman yalnızca bir pişirme termometren ve kontrollü, düşük dereceli bir ısı kaynağın varsa tavsiye edilir çünkü çok fazla ısı, yağın aromasını ve raf ömrünü etkileyebilir.[8]
 7. 7
  Yağı süz. Bir kâseyi muslin kumaşıyla ya da tülbentle ört ve yağla bitki karışımını süz. Çiçekleri ve diğer lavanta parçacıklarını bahçeye atabilirsin.
 8. 8
  Yağı daha yoğun yapmak istersen işlemi tekrarla. Aynı yağı tekrar kavanoza döküp yeni bir kurutulmuş lavanta demetini kavanoza koyabilirsin. Daha güçlü bir infüzyon elde etmek için yukarıda tarif edildiği gibi, kavanozu güneşli bir yerde bırak veya düşük derecelerde ısıt. Yoğun bir yağ istiyorsan bu sekiz defaya kadar tekrarlanabilir.[9]
 9. 9
  Birkaç damla E vitamini ekle (isteğe bağlı). Yağın raf ömrünü arttırmak için infüzyonun sonunda birkaç damla E vitamini ekleyebilirsin. Bu, eğer yağı saklamak için serin ve karanlık bir yerin yoksa ya da kullandığın yağ eskiyse veya raf ömrü kısaysa tavsiye edilir. Birkaç damla E vitamini damlat ya da jel halindeki E vitamini kapsülünü kesip içindekini dök.
 10. 10
  Yağı, koyu renkli bir şişede veya kavanozda sakla. Tülbendi topla ve kâseye ya da ölçme kabına mümkün olduğunca çok yağ çıkartmak için içindekileri sık. Sıktığın yağı, uzun süre ışığa maruz kalması sonucunda aromasının bozulmasını önlemek için koyu renkli ya da ışık geçirmeyen plastik bir şişeye veya kavanoza dök. Lavanta infüzyonlu yağın raf ömrü, kullanılan yağın türüne ve tazeliğine bağlıdır ama normalde kuru, karanlık bir yerde saklanırsa aylarca dayanabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Lavanta Kremi ya da Merhemi Yapmak

 1. 1
  Önce infüzyonla yağ elde etmek için verilen talimatları izle. Bu yöntemle, lavanta yağını yangıyı ve acıyı azaltmak için cildine sürebileceğin bir merheme dönüştürebilirsin. [10] İlk olarak, başka bir bölümde anlatıldığı gibi infüzyonla lavanta yağı elde etmen ya da aktardan satın alman gerek.
 2. 2
  Bir bıçak veya rende yardımıyla balmumunu rendele. Her zaman kullandığın değil de ucuz ve evde fazladan bulunan rendeyi kullanırsan daha iyi olur çünkü balmumunu temizlemek zor olabilir. Balmumunu rendelemeden önce ölç, zira 8 ölçek yağa 1 ölçek balmumuna ihtiyacın olacak. Kıvamı daha katı bir krem için daha çok, daha yumuşak bir kıvam için daha az balmumu kullan.[11]
  • Balmumunu gram hesabıyla satın alıyor ve hacim hesabı yapmak istiyorsan 28 gram balmumunun kabaca 30 mililitreye denk geldiğini unutma.
 3. 3
  Balmumuyla yağı düşük sıcaklıkta ısıt. Balmumu parçalarını bir tencereye koy. Üstüne lavanta yağını dök. Birlikte eriyene kadar düşük sıcaklıkta ısıt. Bütün balmumu parçalarının erimesi 15 dakika ya da daha fazla sürebilir. Tahta kaşıkla ya da ısıya dayanıklı, tercihen de üstüne balmumu kalıcı olarak yapışırsa gözden çıkarabileceğin bir şeyle arada bir karıştır.
 4. 4
  Karışımı kaplara boşalt. Eriyen kremi cam ya da teneke kaplara boşalt. Boşaltmadan önce kapların temiz ve kuru olduğundan emin ol ve hava geçirmez kapakla kapat.
 5. 5
  Karışımın serin bir yerde katılaşmasını sağla. Buzdolabında 10 ya da 15 dakika veya serin bir oda ya da kilerde 30 dakika kaldıktan sonra kremin ya da merhemin ne kadar katılaştığına bak. Hâlâ sıvıysa ya da parmaklarınla alamayacağın kadar katıysa tekrar eritmen gerekebilir. Katılaştırmak için biraz daha balmumu, yumuşatmak içinse biraz daha yağ ekle.
 6. 6
  Tencereni ve karıştırıcını temizle. Kremi boşalttıktan sonra tencerende sıcak, sabunlu su kaynat, sonra da altını kapat. Suyun birkaç dakika soğumasına izin verdikten sonra plastik eldiven takıp su hâlâ epey sıcakken balmumunu tencerenin kenarlarından kazı. Karıştırıcıyı zarar görmemesi için ancak suyu kaynattıktan sonra suyun içine koy. Sert bir sünger veya ovma fırçasıyla karıştırıcıyı ve tencereyi ov.
  Reklam

İpuçları

 • Lavantayı cadı fındığı (hamamelis), nane ya da limon/portakal kabuğuyla karıştırabilirsin.
 • Baz yağ içermeyen ve yalnızca bitkinin uçucu özünü barındıran esansiyel lavanta yağı genellikle buharla elde edilir.
 • Kapaktaki kauçuğun ya da diğer maddelerin, yağın kokusunu etkilemesini önlemek için kapağı kapatmadan önce kavanozla kapağı arasına yağlı kâğıt koyabilirsin.[12]
 • Yağı çok yoğun yapma çünkü bunaltıcı olabilir. Ayrıca, kokulu yağ kullanıyorsan çok fazla ekleme çünkü lavantanın kokusunu bastırabilir.
 • Badem yağına ya da diğerlerine daha ucuz bir alternatif arıyorsan parçalanmış Hindistan cevizi yağını kullanmayı düşünebilirsin. Kendi başına kokusu çok azdır, bu nedenle yaptığın lavanta ya da diğer tür infüzyonlarda istediğin koku daha belirgin olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Isıtırken kremin ya da yağın başından ayrılma. Sıcaklık çok yükselirse duman tütebilir ya da yağ tutuşabilir.
 • Bir araştırmaya göre, ergenliğe girmemiş bazı erkeklerde sürekli lavanta yağı sürmek prepubertal jinekomastiye yol açabiliyor; bu durum, erkek çocuklarının meme dokusunun ekstradan büyümesine neden oluyor.[13]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

İnfüzyon için:

 • Lavanta tomurcukları, çiçekleri ya da yaprakları (ya da üçü birden)
 • Kapağı sıkıca kapanan geniş ağızlı bir kavanoz
 • Kokusu baskın olmayan herhangi bir sıvı yağ (lavantanın üstünü örtecek kadar)
 • Güneş ışığı ya da ikili tencere (benmari) veya elektrikli tencere
 • Kâse
 • Muslin ya da tülbent
 • Sıkı kapanan kapağı ya da tıpası olan koyu renkli cam şişe

Merhem için:

 • İnfüzyon yağı
 • Balmumu
 • Tencere ya da tava
 • Karıştırıcı
 • Ağzı sıkı kapanan kavanoz ya da teneke kap

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 70.944 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 70.944 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam