Narin, mis kokulu lavantayı kurutması ve muhafaza etmesi oldukça kolaydır. Böylelikle lavanta kesesi yapmada ya da kurutulmuş çiçek aranjmanında lavanta kullanılabilir. Lavantayı kurutmak için çiçekleri doğru zamanda yani renklerinin en parlak ve kokularının en güçlü olduğu zamanda toplamak önemlidir. Çiçekleri kullanım amacına bağlı olarak karanlık bir odada veya güneşte kurutabilirsin. Lavantayı iki farklı şekilde nasıl kurutabileceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Lavantayı Karanlık Bir Odada Kurutmak

 1. 1
  Lavantayı, tamamen çiçek açmadan önce topla. Lavantayı, tomurcukları açılmadan önce sapının dibinden kes. Bu sayede, kurutulmuş lavanta güçlü çiçek kokusunu ve parlak mor rengini koruyacaktır.[1]
 2. 2
  Olgunlaşmış lavanta çiçeklerini yaprakların hemen üstünden kes. Çiçeğin sapı mümkün olduğu kadar uzun kalsın. Lavantayı toplarken aynı zamanda onları buduyorsun. Bu da kış boyunca daha güçlü büyümelerini sağlar.[2]
  • Bitkinin büyüme mevsimini bitirebilmek için yapraklara ve gövdeye ihtiyacı var, bunları yerinde bıraktığından emin ol.
 3. 3
  Lavantayı toplayıp bir demet hâline getir. Bir avuç dolusu lavantayı topladığında bunları bir demet hâline getir. Uçların eşit olabilmesi için demetin altından kes.
 4. 4
  Gövdeleri lastikle bağla. Demetlerin arasında yaklaşık 2 cm ya da daha az boşluk olsun ki eşit bir şekilde kurusunlar. Bu sayede nem ve küf oluşumu önlenebilir. Lastikleri gövdenin alt kısmına doğru dola. Gövdeler sıkıca sabitlenene kadar lastiği dolamaya devam et ama onları kırmamaya dikkat et.[3]
  • İp ya da kurdele kullanmaktansa lastik kullanmak, kuruma sürecinde küçülecek olan gövdelerin kayıp düşmemesini sağlar.
 5. 5
  Lavantayı kurutabilecek karanlık bir yer bul. Lavantayı karanlıkta yavaşça kurutmak, onun rengini korumanın en iyi yoludur çünkü güneşte kuruturken mor renk solacaktır. Çok fazla güneş ışığı almayan, kuru ve karanlık bir yer bul. Baraka, garaj ya da saçakların altındaki gölgeli bir alan olabilir.
 6. 6
  Lavanta demetini baş aşağı as. Lastikten bir parçayı bir kancaya ya da çiviye bağla. Lavantayı asmak için lastiğe bir ip geçirip onu bir kancaya ya da askıya bağlayabilirsin. Bir ataşın bir tarafını açıp bu tarafı bir lastiğe geçirirsen de lavantayı bu ataşı kullanarak bir ipe, zincire ya da kancaya asabilirsin.
 7. 7
  Lavantayı 2 ila 4 hafta kurut. Kuruyup kurumadığını arada sırada kontrol et. Kuruduğu zaman çiçeklere hafifçe dokunduğunda gövdeden ayrılıp kolayca düşmeliler. Çiçekleri gövdeden ayırabilirsin ya da toplayıp lavanta kesesi yapabilir veya yemeklerde kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Lavantayı Güneşte Kurutmak

 1. 1
  Lavantayı topla. Tomurcuklar açılmadan önce lavantayı topla. Gövdeyi olabildiğince uzun tutmak için sapın altından kes.
 2. 2
  Lavantayı bir tahta blok üzerine ser. Kesme tahtası ya da başka uzun bir tahta parçası lavantayı güneşte kurutmak için muhteşem bir seçim olur. Metal tepsi kullanırsan lavanta aşırı ısınacaktır, plastik tepsi kullanırsan erimiş plastik ve lavanta karışımıyla karşılaşabilirsin.
 3. 3
  Lavantayı güneş alan bir noktaya koy. Kesme tahtasını ya da tahta bloku içeride veya dışarıda çok güneş alan bir yere koy. Lavantayı bu şekilde kurutmak onu karanlıkta kurutmaktan daha hızlıdır ama güneş lavantanın o parlak mor rengini solduracağından kendini oldukça soluk bir mor renge hazırla.
  • Çok yağmur yağan bir bölgede yaşıyorsan lavantayı içeride, güneş alan bir pencerenin yanında kurut ya da bulutlar kararıp yağmur yağmaya başlayacaksa onu içeri almaya hazır ol.
 4. 4
  Güneşin lavantayı tamamen kurutması için bekle. Güneşin lavantayı kurutması bir haftadan daha az bir süre alır. İki üç günde bir lavantanın kuruyup kurumadığını kontrol et. Kuruduğunda çiçekler kolayca gövdeden ayrılıp düşüyor olmalıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Yarım düğüm yaparsan ip parçasını tekrar kullanabilirsin.
 • Lavanta güveleri önleyebilir. Lavantayı dolabına astığında yalnızca güzel koku vermez ayrıca kıyafetlerini böcek saldırısından da korur.
 • Kuruma süresi havaya bağlıdır. Nemli bir bölgede yaşıyorsan lavantanın kuruması daha uzun sürebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lauren Kurtz
Ortak yazarlar :
Bahçeci
Bu makaledeki ortak yazarlar Lauren Kurtz. Lauren Kurtz Colorado’daki City of Aurora’da Doğa Bilimci ve Bitki Yetiştirme Uzmanı’dır. Şu anda Su Koruma Dairesi için Aurora Belediye Merkezi’ndeki Water-Wise Garden’ı yönetmektedir. Bu makale 27.228 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 27.228 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam