Hiç patlak bir lastikle yol kenarına takıldın mı? Yardım istemeden lastiği değiştirebilmek ister misin? Neyse ki, bir lastiği değiştirmek, hazırlıklı olman ve biraz çaba göstermeye istekli olman koşuluyla oldukça basit bir iştir.

Adımlar

 1. 1
  Lastiğini değiştirmek için düz, sağlam ve güvenli bir yer bul. Arabanın yuvarlanmasını engelleyecek sağlam ve düz bir yüzeye sahip olmalısın. Yolun yakınındaysan trafikten olabildiğince uzağa park et ve dörtlü uyarı ışıklarını (tehlike ışıkları) aç. Yumuşak zeminden ve tepelerden kaçın.[1]
 2. 2
  El frenini çek ve aracı "Park" konumuna getir. Standart bir şanzımana sahipsen aracını birinci veya geri vitese al.[2]
 3. 3
  Ön ve arka tekerleklerin önüne ağır bir nesne (büyük taş, beton, stepne gibi) yerleştir.[3]
 4. 4
  Stepneyi ve krikoyu çıkar. Krikoyu, değiştireceğin lastiğin yanındaki şasinin altına yerleştir. Krikonun arabanın şasisinin metal kısmıyla temas hâlinde olduğundan emin ol.[4]
  • Çoğu araba tabanı boyunca kalıplanmış plastik bulunur. Doğru noktaya yerleştirmezsen kaldırmaya başladığında kriko plastiği kıracaktır. Krikoyu koyacağın doğru yerin neresi olduğundan emin değilsen kullanım kılavuzunu oku.
  • Çoğu modern tek gövdeli otomobil için, ön tekerlek yuvalarının hemen arkasında veya arka tekerlek boşluklarının önünde krikonun yerleştirilmesinin amaçlandığı küçük bir çentik veya işaret vardır.
  • Şasisi olan çoğu kamyon veya eski otomobil için, krikoyu ön tekerleğin hemen arkasında veya arka lastiğin önündeki şasi kirişlerinden birine yerleştirmeye dikkat et.
 5. 5
  Krikoyu, aracı destekleyene (ama kaldırmayana) kadar kaldır. Kriko, aracın altına sıkıca oturmalıdır. Krikonun yere dik olduğundan emin olmak için bunu kontrol et.[5]
 6. 6
  Jant kapağını çıkar ve saat yönünün tersine çevirerek somunları gevşet . Onları tamamen çıkarma; sadece gevşet. Somunları ilk gevşettiğinde tekerleği yerde tutarak tekerlek yerine somunları çevirdiğinden emin olursun.[6]
  • Arabanla birlikte gelen anahtarı veya standart bir çapraz anahtar kullan. Anahtarının farklı uçlarında farklı boyutlarda açıklıklar olabilir. Doğru boyutta bir anahtar, somunun üzerinden kolayca kayar ancak takırdatmaz.
  • Bagajda elinin altında bir mafsallı lokma kolunun yanı sıra bijon somunların için tam soket boyutunu bulundurarak öngörülemeyen lastik değişikliklerine hazırlanmaya çalış.
  • Bijon somunlarını gevşetmek oldukça fazla güç gerektirebilir. Hiçbir şey işe yaramazsa vücut ağırlığını kullanabilir veya anahtarın üzerine basabilirsin (doğru şekilde, saat yönünün tersine çevirdiğinden kesinlikle emin ol). Bununla birlikte, vücut ağırlığını kullanmak veya ezmek, tam teması sürdürmek zor olduğu için bijon somunlarını soyma riskin olduğu anlamına gelir.
 7. 7
  Lastiği yerden kaldırmak için krikoyu pompala veya kolunu çevir. Patlak lastiği çıkarmak ve stepne ile değiştirmek için yeterince yükseğe kaldırman gerekir.
  • Kaldırırken, arabanın dengeli olduğundan emin ol. Herhangi bir dengesizlik fark edersen krikoyu indir ve aracı tamamen kaldırmadan önce sorunu düzelt
  • Krikonun bir açıyla kalktığını veya eğildiğini fark edersen onu alçalt ve düz yukarı kalkabilecek şekilde yeniden konumlandır.
  • Lastik değişimi sırasında krikonun çıkması ihtimaline karşı, araçta küçük bir kriko sehpası bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir. Hem küçük krikoyu hem de normal krikoyu kullanmak, kriko arızası durumunda seni güvende tutacaktır.
 8. 8
  Somunları tamamen çıkar. Somunları gevşeyene kadar saat yönünün tersine çevir. Tüm bijon somunları ile aynı işlemi tekrarla, ardından somunları tamamen çıkar.
  • Nadiren de olsa bazı araçlarda ters dişli bijon somunları bulunur. Bunlar genellikle Chrysler ve GM marka çok daha eski arabalarda olur.
 9. 9
  Lastiği çıkar. Patlak lastiği aracın altına yerleştir, böylece bir kriko arızası durumunda araç eski tekerleğin üzerine düşecek ve yaralanmayı önleyecektir. Kriko düz, sağlam bir zemine yerleştirilirse herhangi bir sorun yaşamazsın.
  • Pas nedeniyle lastik yapışabilir. Lastiği gevşetmek için lastiğin iç yarısına lastik bir çekiçle vurmayı deneyebilir veya dış yarısına vurmak için stepneyi kullanabilirsin.
 10. 10
  Stepneyi poyraya yerleştir. Stepnenin jantını bijon cıvataları ile hizalamaya dikkat et, ardından bijon somunlarını tak.[7]
  • Stepneyi geriye doğru değil doğru şekilde taktığından emin ol. Halka lastiğin subap gövdesi dışarı, araçtan uzağa doğru bakmalıdır.
  • Aracın meşe palamudu tarzı bijon somunları kullanıyorsa bunları da arkaya takmak kolaydır. Sıkarken somunun konik kısmının tekerleğe baktığından emin ol.
 11. 11
  Tam oturana kadar somunları elle sık. İlk başta kolayca dönmeleri gerekir.
  • Anahtarı kullanarak, yıldız uç kullanarak somunları olabildiğince sık. Lastiğin dengeli olmasını sağlamak için, somunları birer birer tamamen sıkma. Lastiğin etrafında yıldız şeklinde gidip, bir somun diğerinin karşısına yerleştirerek, her somunu eşit derecede sıkılaşana kadar tam döndür.
  • Krikoyu çökertecek edecek kadar fazla güç kullanmaktan kaçın. Araç aşağı indiğinde bijon somunlarını tekrar sıkacaksın ve düşme riski kalmayacak.
 12. 12
  Lastiğe tam ağırlık uygulamadan aracı indir. Somunları mümkün olduğu kadar sık.
 13. 13
  Aracı tamamen yere indir ve krikoyu çıkar. Somunları sıkmayı bitir ve jant kapağını değiştir.
 14. 14
  Eski lastiği bagajına koy ve bir tamirciye götür. Onarım maliyeti için bir tahmin al. Küçük delikler genellikle 200 liradan daha ucuza tamir edilebilir. Lastik tamir edilemezse onu uygun şekilde atabilir ve sana yenisini satabilirler.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Tekerleklerinde kilitleme pabucu somunları varsa anahtarı kolayca bulabileceğin bir yerde sakladığından emin ol. Lastiği değiştirmek için buna ihtiyacın olacak.
 • Lastik patlamadan önce bu prosedürü ve aracının ayrıntılarını öğren, böylece yol kenarında, karanlıkta veya yağmurda öğrenmek zorunda kalmazsın.
 • Stepnenin yeterli hava basıncına (PSI) sahip olduğundan emin olmak için ara sıra kontrol et.
 • Bir çapraz anahtar sana standart bir tek kollu anahtardan çok daha fazla tork sağlar.
 • Lastiklerini üreticinin önerdiği aralıklarla döndürmek, lastik değiştirirken yaygın bir sorunu önleyebilir.
 • Somunları gevşetip sıkarken, çapraz anahtarı aşağı bastıracak şekilde (yerçekimi ile) ayarla. Bu, sırtının yaralanma riskini ortadan kaldıracak ve ayrıca sadece kol gücün yerine vücut ağırlığını kullanmana izin verecektir. En iyi kaldıraç için anahtarın ucuna bastır. Ayağını bile kullanabilirsin ancak dengeni koruduğundan ve kendini arabaya sabitlediğinden emin ol.
 • Lastikleri kendin sık sık değiştirmeyi planlıyorsan (kış lastiklerini takmak/çıkarmak, her yıl lastikleri değiştirmek gibi) bir hidrolik kriko, bir çapraz anahtar ve tork anahtarına yatırım yap. Bunlar, sürecin çok daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.
 • Bazen tekerlekler poyraya sıkışarak patlak lastiğin çıkarılmasında büyük zorluklara neden olur. Böyle bir durumda, sıkışmış bir jantı çıkarmak için bir balyoz ve 2x4 veya başka bir tahta parçasına ihtiyacın olacaktır. Lastiklerini döndürmek, bir lastiği değiştirmen gerektiğinde bunun olmasını önleyecektir.
 • Somunları değiştirirken, konik tarafın tekerleğin içine girdiğinden emin ol. Bu, tekerlekleri ortalar ve somunları yerine kilitler.
 • Stepneleri yenileriyle değiştirdiğinden emin ol çünkü bunlar geçicidir ana lastiklerle tamamen aynı olmadığı sürece ve önceki lastik rotasyonuna dâhil olmadığı sürece kalıcı olacak kullanılmamalıdır.
 • Stepne önceki lastik rotasyonuna dâhil değilse diğer lastiklere kıyasla önemli ölçüde farklı diş aşınmasına sahip olduğundan, onu yukarıdaki önceki ipucunda belirtildiği şekilde geçici olarak kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Güvenlik için, krikoyu yerleştirdikten sonra ancak lastiği çıkarmadan önce aracın altına kütük, büyük kaya gibi bir nesne yerleştir. Krikonun yerinden çıkması veya tekerlek çıkarılırken herhangi bir nedenle kayması durumunda aracın düşmesini durduracak şekilde yerleştir. Şasinin bir kısmına veya tekerlekten çok uzak olmayan başka bir destek parçasına yakın bir yere yerleştir.
 • Asla kül blokları veya geçici krikolar kullanma. Araba çok ağırdır ve başka bir şey kullanırsan kendini ve arabanı riske atmış olursun.
 • Çevrenden haberdar ol. Yoğun bir yoldaysan geçen araçların çok yaklaşmasına karşı özellikle dikkat et. Yol kenarında lastik değiştirirken her yıl yüzlerce insan ölüyor; mecbur kalmadıkça bunu yapma.
 • Stepnelerin çoğu (küçük boyutlu "halka" lastikler) 80 km/s üzerindeki hızlar veya uzun mesafeler için tasarlanmamıştır. Bu hızın aşılması, stepnenin arızalanması dâhil sorunlara neden olabilir. Bunun yerine, yavaş ve dikkatli bir şekilde bir araba servisine git ve lastiğini tamir ettir veya değiştirt.
 • Yalnızca bir kriko ile desteklendiğinde arabanın altına girme. Arabanın altında çalışmayı planlıyorsan arabayı kriko ayaklarının üzerine yerleştir veya tekerleklerin boşta olması gerekmiyorsa rampalara sür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Quinn
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Quinn. Andrew Quinn, Missouri’de Tamir Ustası’dır. ASE sertifikasına sahiptir ve 2010 yılından bu yana oto tamiriyle uğraşmaktadır. Bu makale 3.187 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.187 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam