Lale ekmek, bahçene biraz renk katmanın harika bir yoludur. Daha önce hiç lale soğanı ekmediysen endişelenme; çok basittir! İşin püf noktası yılın doğru zamanına kadar beklemektir, böylece lalelerin ilkbaharda büyür ve çiçek açar.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ekmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Sonbaharda soğanları ekmeye hazırlan. Yaz bittikten ve geceler soğuduktan sonra, soğanlarını yerleştirip yeniden baharın hayalini kurmaya başlama zamanı. Soğanları zemini sertleştiren ve soğanlar için delik açmayı çok daha zor hâle getiren ilk derin dondan önce ekmen iyi olur. Soğanlar, toprak hâlâ en az 16 °C iken ekilmelidir.[1]
  • Soğanları satın aldıktan sonraki bir hafta içinde ekmeyi planla. Çok uzun süre yerin üstünde kalmamalılar.[2]
  • Soğanları çok erken ekme, aksi takdirde hava soğumadan ortaya çıkıp donlar gelir gelmez ölebilirler. Bütün kış toprak altında yatmalı ve baharda yukarı çıkmalıdırlar.
  • Soğanlarını sonbaharda ekmeyi unutursan onları ilkbaharda da ekebilirsin. Bununla birlikte, hava muhtemelen çok soğuk olacağından, nisan ortasından daha erken bir zamanda soğan ekme.
 2. 2
  Ekmek için lale soğanı seç. Bunları bir çocuk odası, ev ve bahçe mağazasından alabilir veya çevri miçi olarak satın alabilirsin. Laleler, çoğu iklimde yetişecek dayanıklı çiçeklerdir. Hangi çeşidi satın aldığına bağlı olarak, her bir soğan 1-4 sap ve çiçek üretecektir.
  • Çok yıllık soğanları tercih et çünkü bunlar birkaç mevsim çiçek açacaktır.[3] Ancak, birkaç yıl sonra da soğanlarını yeniden ekmen gerekeceğini unutma.[4]
  • Neredeyse soğan kabuğu gibi, açık kahverengi kâğıtsı dokulu, sert ve sert soğanlar seç.
  • Kuru, pul pul veya nispeten hafif olan soğanları seçmekten kaçın. Durum buysa, muhtemelen nem içeriğini yitirmiştir ve düzgün büyümeyebilir.[5]
  • Yine de yumuşak veya buruşmuş soğanları ekmeyi deneyebileceğini unutma. Ancak bu soğanlar çürümüş veya ölmüş olabilir ve filizlenmeyebilir.
 3. 3
  Soğanları nereye ekeceğine karar ver. Birçok insan, küçük renk patlamaları eklemek için çitler, yürüyüş yolları veya binalar boyunca lale eker. Nerede çıktıklarını kontrol etmek kolay olduğu için genellikle sıralar hâlinde yerleştirilirler. Lalelerini ekmeye hazırlanırken nereye ekmek istediğini belirle.[6]
  • Laleler en iyi güneşli veya hafif gölgeli ve aşırı ıslak olmayan bölgelerde büyür.
  • Lalelerin birçok rengi vardır, bu nedenle onları ilginç desen ve şekillerde ekmek kolaydır. Örneğin, renkleri değiştirebilir veya çok renkli bir lale yatağı dikebilirsin. Bahçen için mantıklı bir lale deseni tasarla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Soğanları Ekmek

 1. 1
  Ekim alanını değerlendir. Laleler çoğu toprakta yetişir ve onu ekime hazırlamak için yapman gereken pek bir şey yoktur. Ancak yaşadığın toprak çok kuru ya da sertse yağmur yağdıktan bir gün sonrasına kadar laleleri ekmek için bekleyebilirsin. Tüm yabani otları veya taşları çıkar ve toprağı gevşetmek ve havalandırmak için bir mala veya bahçe tırmığı kullan.
 2. 2
  Soğanlar için delikler kaz. Sincapların ve diğer canlıların onları bulup yemesini önlemek için lale soğanları yaklaşık 15 cm ila 20 derinliğe gömülmelidir.[7] Delikleri 10 ila 15 cm aralıklarla ayır ve soğanın tabanından yaklaşık 20 cm kadar kaz. Yani 2,5 cm’lik bir soğanın varsa 23 cm’lik bir deliğe ihtiyacın olacak. Ampul ne kadar büyükse delik o kadar derin olmalıdır.
  • Kazarken, lalelerinin büyümesini engelleyebilecek kökleri, kayaları ve diğer kalıntıları temizle.
  • Farelerin ve diğer kemirgenlerin deliği doldurmasını engellemek için deliğe kedi kumu, çakıl, kutsal yapraklar veya dikenli çalı dalları serpebilirsin.[8]
  • Çok sayıda lale soğanı ekiyorsan hendek yöntemini de kullanabilirsin. Bunu yapmak için, birden fazla küçük delik kazmak yerine ampulleri yerleştirmek için uzun bir hendek kaz. Sadece nereye ektiğini hatırladığından emin ol.
 3. 3
  Lale soğanlarını ek. Onları sivri tarafı yukarı bakacak şekilde deliklere yerleştir (aksi takdirde aşağı doğru filizlenmeye çalışırlar). Toprağı tekrar deliklere serp ve soğanları başka bir yöne eğmemeye dikkat ederek ellerinle paketle.
  • Unutma ki ne kadar çok lale ekersen baharda çiçek açtıklarında bahçen o kadar etkileyici olur. Lalelerle dolu parlak bir bahçe için bahçene en az 50 soğan ek.[9]
  • Lale soğanları doğal olarak uzun ömürlüdür, yani birden fazla kez açabilirler. Ancak çoğu iklimde, toprak bir yıldan fazla büyümeye elverişli değildir ve soğan sadece bir kez çiçek açması için yeterli besin içerir. Lalelerin ilk yıldan sonra tekrar açmasını istiyorsan tekrar kapatmadan önce deliklere biraz bitki besini yerleştir.
 4. 4
  Soğanları hafifçe sula. Ekimden hemen sonra soğanlara biraz su ver. Bu onların büyüme sürecine başlamasına yardımcı olur. Yine de onları ıslatma; soğanlar çok ıslanırsa çürür ve ölür.
  • Dışarısı çok kuru olmadıkça soğanları tekrar sulama. Zemin çok kuru olmadıkça soğanların sulanmasına gerek yoktur. Yeni ekilen soğanlar, toprak sırılsıklam olursa ve su ile tıkanırsa çürüyebilir. Soğanlarına yeterli nem sağlamak için sonbahar ve kış boyunca yeterli yağmur yağmalıdır.
 5. 5
  İlkbaharda lalelerin filizlenmesini bekle. Kuzey yarımkürede mart veya nisan ve güney yarımkürede eylül veya ekim aylarında soğanların güzel bahar lalelerine dönüşmüş olması gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Soğanlarını sulaman gerekiyorsa su akışı hortum basıncından çok daha yumuşak olduğu için bir sulama kabı kullandığından emin ol.
 • Yeşil golf topu tutacaklarını soğanların etrafına toprağa koyabilirsin böylece nerede olduklarını bilirsin ve kürekle kesmekten kaçınabilirsin. Yeşil golf topu tutacakları uyum sağlar ancak yerdeyken görmek kolaydır.
 • Lalelerin kök salması için soğuk havaya ihtiyacı vardır. Bu, ekimi daha serin bölgelerde sonbaharın sonuna kadar, daha sıcak bölgelerde kış başlangıcına bırakmak anlamına gelir. Çok ılıman bir iklimde yaşıyorsan ekimden önce soğanları soğutman gerekebilir; ekimden önce 8-12 hafta buzdolabında sakla.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mala ve/veya kürek
 • Lale soğanı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Matt Bowman
Ortak yazarlar :
Profesyonel Bahçıvan
Bu makaledeki ortak yazarlar Matt Bowman. Bir bahçıvan olan Matt Bowman Atlanta, Georgia merkezli Tradition Company'nin sahibidir. Tradition Company, 2006 yılından beri araba yıkama, çim bakımı, mülk bakımı, basınçlı yıkama, hizmetçi bulma, yakmalık odun teslimatı ve Noel ağacı teslimatı hizmetlerini sunmaktadır. 20 yılı aşkın bahçıvanlık deneyimiyle Matt, organik sebze bahçeciliği ve genel bahçecilik uygulamalarında uzmanlaşmıştır. Georgia Üniversitesi'nden Gazetecilik alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 2.061 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.061 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam