Hangi tür lahanayı tercih edersen et lif başta olmak üzere birçok vitamin ve besin içerdiğinden emin olabilirsin. Lahana kendi başına veya diğer gıdalarla birlikte tüketilebilen sağlıklı ve yapraklı bir sebzedir. Lahana hazırlamanın birçok yolu vardır ve haşlamak popüler bir pişirme yöntemidir. Lahanayı temizleyip hazırladıktan sonra sadece birkaç dakika sıcak suda pişirerek haşla.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Lahanayı Seçmek

 1. 1
  Yemek istediğin lahana türünü seç. Yeşil lahana en popüler olandır. Ancak kırmızılahana, karalahana, Napa lahanası veya Çin lahanası da haşlayabilirsin.
  • Yeşil lahana: Klasik yeşil lahana çiğken dokunduğunda mumlu kauçuk hissi veren geniş yelpaze benzeri yapraklara sahiptir. Pişirildiğinde tatlı bir lezzeti olur. Ancak çiğ yenildiğinde tadı oldukça biberli gelebilir. Beyaz lahana pişirildiği zaman biraz daha hamurumsu olan bir yeşil lahana türüdür. Bu nedenle pişirme esnasında sağlam ve lezzetli tutmak için bu çeşide ekstra özen göstermek gerekir.
  • Kırmızılahana: Koyu kırmızımsı ve mor yaprakları ile bilinen bu çeşidin yeşil lahanaya göre daha derin bir tadı vardır. Genellikle turşu yapmak ve tabakları renklendirmek için kullanılır.
  • Karalahana:: Bu lahana koyu yeşil kısımları ve beyaz damarlı görünümü ile daha yumuşak ve kırışık bir his verir. K vitamini, C vitamini ve lif bakımından zengindir ve hafif bir topraksı tadı vardır.
  • Napa lahanası: Bu lahananın dar ve uzun bir şekli vardır. Sarı yeşilimsi yaprakları ve belirgin beyaz sapları ile tıpkı bir marul gibi görünür. Çiğ olduğunda yeşil lahanaya göre çok daha tatlıdır.[1]
  • Çin lahanası (bok choy): Hafif ve biberli veya keskin bir tadı vardır. Pişirildiği zaman yaprakları yumuşarken beyaz sapları gevrek kalır. Diğer lahana çeşitleri ile karşılaştırıldığında oldukça suludur.[2]
 2. 2
  Sert ve sıkı bir lahana satın al. Yaprakların taze ve gevrek olmasını istersin; solgun, kahverengi veya benekli değil. Lahananın ağırlığı da kendi boyutuna göre ağır hissetirmelidir.
  • Solmuş veya hasar görmüş dış yapraklar genellikle lahananın taze olmadığını veya hırpalandığını gösterir.
  • Yaz mevsimi en taze lahanayı hasat etmek için en uygun zamandır. Lahana genellikle ıslak ve serin koşullarda yetiştirildiği için don sonrası daha tatlı ve lezzetli olur.
 3. 3
  Kıyılmış veya önceden kesilmiş lahana almamaya çalış. Her ne kadar kesilmiş lahana kulağa daha elverişli gibi gelse de lahana kesilir kesilmez C vitamini ve diğer besinlerini kaybetmeye başlar.
  • Rendelenmiş veya önceden kesilmiş lahana tadı azalarak uzun süre saklanabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Lahanayı Hazırlamak

 1. 1
  Dış yaprakları lahananın göbek kısmından soyarak çıkar. Solgun, aşınmış veya rengi değişmiş gibi görünen yaprakları at. Kir ve hasara en fazla maruz kalan kısım olduğu için dış yaprakları atmak genel bir uygulamadır.
 2. 2
  Lahananın tamamını suda durula. Lahanayı soğuk su altında durula. Çoğu çiftlik zararlı haşereleri ve hastalıkları ekinlerinden uzak tutmak için tarım ilacı ve diğer böcek öldürücüler kullandığından lahanayı iyice yıkayıp durulamak son derece önemlidir.
  • Organik lahana yetiştirilirken hiçbir tarım ilacı veya böcek ilacı kullanılmamıştır. Ancak lahana üzerinde bulunabilecek kir, böcek, yumurta veya kumdan kurtulmak için lahananı durulayıp temizlemen önemlidir.
  • Daha iyi temizlemek için lahananı 30 dakika kadar tuzlu veya sade suda bekletmeyi de düşünebilirsin.[3]
 3. 3
  Lahananı kes. Lahanayı elma dilim veya uzun ince parçalar hâlinde dilimlemek yaygındır. Ancak lahananı dilediğin herhangi bir şekil veya biçimde haşlayabilirsin.
  • Lahananın gövdesini veya orta kısmını kesip attığından emin ol.
  • Elma dilimi şeklinde kestiğin kısımların altındaki kalın gövde kalmışsa kesip at.
 4. 4
  Lahanayı istediğin şekle gelecek şekilde kıy veya doğra. Lahanayı elma dilim veya uzun ince parçalar hâlinde dilimlemek yaygındır. Ancak lahananı dilediğin herhangi bir şekil veya biçimde haşlayabilirsin. Lahananı elma dilimler hâlinde de haşlayabilirsin.
  • Lahanayı düz tarafı aşağı gelecek şekilde bir kesme tahtası üzerinde kıy. Parçaları istediğin kadar kalın veya ince olacak şekilde dilimle.
  • Eğer varsa mandolin kullan. Bu mutfak aleti lahanayı keskin bir bıçak boyunca kaydırarak parçalamanı sağlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Lahanayı Haşlamak

 1. 1
  Orta-yüksek ateşte suyu hafifçe kaynat. Su 2 cm derinliğinde veya lahananı taşmadan yerleştirebileceğin kadar derin olmalıdır.
  • Fazla suyu boşaltacağın için su miktarının tam olup olmadığından endişe etme.
  • Lahanana lezzet katmak için su yerine sebze veya et suyu kullanabilirsin. Sıvı sebze veya et suyu kullan veya toz olarak kaynar suyuna karıştır.
  • Suya eklenen az miktarda sirke, yaklaşık 10 ml, birçok insanın nahoş bulduğu güçlü kokuyu önleyebilir.
 2. 2
  Lahanayı kaynar suya ekle. Tencerenin aşırı dolu olması konusunda endişelenme. Lahana suyu emecek ve önemli ölçüde küçülecektir.
 3. 3
  Kapağı açık olarak ağır ateşte az kabarcıklı veya hafif kaynar suda pişir. Kıyılmış lahana yaklaşık 5 dakika kadar pişebilir ve elma dilim hâlinde olanların pişmesi 10 ila 15 dakika sürer.
  • Aşırı pişmediğinden emin olmak için gözün lahananın üstünde olsun. Pişmiş lahana yumuşak hâle gelmelidir. Aşırı pişirilmiş lahana hoş olmayan tat ve aromalar yayabilir.
 4. 4
  Lahanayı tencereden çıkar. Delikli bir kaşık kullan veya fazla sudan kurtulmak için bir kevgirin içine dök.
  • Lahananı haşlamak için sebze veya et suyu kullandıysan bu su çorbalar için veya mevcut hâliyle içmek için tekrar kullanılabilir.
 5. 5
  Lahanayı tatlandır. Lahana oldukça keskin olabileceğinden tadını dengelemek için tuz kullan. Ancak tadını tuzlu yapacak şekilde çok fazla ekleme.
  Reklam

İpuçları

 • Taze lahanayı haşlamayı planladığın tarihten 2 hafta öncesine kadar satın al. Eğer buzdolabında delikli plastik bir torbada kesilmemiş olarak saklarsan taze kalacaktır.
 • Haşlanmış lahananın güçlü bir kokuya sahip olduğunu unutma. Kokuyu nahoş bulursan lahanayı haşladığında suya tülbentle sarılmış birkaç parça ekmek eklemeyi dene. Böyle yapmak kokunun gücünü azaltabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Lahana
 • Bıçak
 • Kesme tahtası
 • Tencere
 • Delikli kaşık
 • Kevgir

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.574 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 5.574 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam