LCD monitörlerin birçok karmaşık bileşeni vardır, bu nedenle sorunlarla karşılaşmaları alışılmadık bir durum değildir. Ciddi fiziksel hasar olmayan çoğu sorun evde onarılabilir. Bazı onarımlar seni ciddi elektrik çarpması riskine maruz bırakabileceğinden, kendi güvenliğin için talimatları dikkatlice oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sorunu Teşhis Etmek

 1. 1
  Garantini kontrol et. Yeni bilgisayarların çoğu en az bir yıl garantilidir. Garantin hâlâ geçerliyse ücretsiz veya indirimli bir fiyata tamir ettirmek için üreticiyle iletişime geç. Onarımı kendin denemek garantiyi geçersiz kılacaktır.
 2. 2
  Güç gösterge ışıklarını kontrol et. Monitörün görüntü vermiyorsa aç ve monitörün kenarındaki ışıkları izle. Bir veya daha fazla ışık açılırsa sonraki adıma geç. Işıklar yanmazsa güç kaynağı bozulmuştur (veya güç kaynağına giden eklerden biri). Bu genellikle yanmış bir kapasitörden kaynaklanır. Kendin tamir edeiblirsin ama güç kaynağında tehlikeli, yüksek voltajlı bileşenlerin olduğunu unutma. Önemli bir elektronik onarım deneyimin yoksa monitörünü profesyonel bir onarım servisine götür.
  • Patlamış bir kapasitörün diğer belirtileri arasında yüksek bir uğultu, ekran boyunca çizgiler ve birden fazla görüntü bulunur.
  • Güç kaynağı ünitesi, monitördeki en pahalı bileşenlerden biridir. Sorun, yanmış bir kapasitörden daha ciddiyse onarımın fiyatı hatırı sayılır olabilir. Monitörün eskimişse yedek parça daha iyi bir fikir olabilir.
 3. 3
  Monitöre bir el feneri tut. Bunu, monitörün siyah bir ekran görüntülüyor ancak güç göstergesi ışığı yanıyorsa dene. Ekrana bir ışık tuttuğunda görüntüyü görebiliyorsan monitörün arka ışığı arızalıdır. Değiştirmek için bu talimatları izle.
 4. 4
  Takılmış pikselleri onar. Ekranın çoğu çalışıyorsa ancak birkaç piksel tek bir renkte "takılı kalıyorsa" düzeltme genellikle kolaydır. Monitörü açık tut ve aşağıdakileri dene:
  • Nemli, aşındırıcı olmayan bir beze bir kalem ucunu (veya başka bir kör, dar nesneyi) sar. Sıkışan pikselin üzerine çok nazikçe sürt. Çok sert sürtünme daha fazla hasara neden olabilir.[1]
  • Çevrim içi olarak sıkışmış piksel onarım yazılımını ara. Bunlar, pikseli yeniden çalışmaya zorlamak için hızlı renk değişiklikleri gerçekleştirir.
  • Monitörüne takmak ve ölü pikselleri onarmak için tasarlanmış donanım satın al.
  • Yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramazsa ekranını değiştirmen gerekebilir.
 5. 5
  Örümcek ağı çatlaklarını veya siyah lekeleri onarmaya çalış. Bunlar fiziksel hasar belirtileridir. Bu aşamadaki bir monitör genellikle onarılamaz ve onu düzeltmeye yönelik girişimler daha fazla zarara neden olabilir. Bununla birlikte, ekran mevcut durumunda kullanılamıyorsa yenisini aramadan önce onarımı denemenin hiçbir zararı yoktur:
  • Ekranın üzerinde yumuşak bir bez veya başka bir nesne gezdir. Kırık bir cam hissedersen onarmaya çalışma. Bunun yerine monitörü değiştir.
  • Çiziği temiz bir silgiyle olabildiğince nazikçe ovala. Kalıntı oluştuğunda silgiyi sil.
  • Bir LCD çizik onarım seti satın al.
 6. 6
  Ekranı değiştir. Bağımsız bir LCD monitör kullanıyorsan bir yedek satın almayı düşün. Bu, daha kısa ömürlü eski bir monitöre yeni bileşenlerin takılmasına göre daha uygun maliyetli olabilir. Bununla birlikte, bir dizüstü bilgisayarın veya nispeten yeni bir cihazın varsa yedek bir LCD ekran paneli satın al. Takması için bir profesyonel tut.
  • Panel seri numarası, genellikle arka tarafta olmak üzere cihazın herhangi bir yerinde olmalıdır. Üreticiden yeni bir panel sipariş etmek için bunu kullan.
  • Paneli kendin değiştirmeyi deneyebilirsin ancak işlem zordur ve seni tehlikeli derecede yüksek voltajlara maruz bırakabilir. Güvenlik ve başarı oranlarını en üst düzeye çıkarmak için modeline özel bir kılavuzu izle.
 7. 7
  Diğer onarımları dene. Bir LCD monitörün bozulmasının birçok yolu vardır ancak yukarıdaki teşhisler en yaygın sorunları kapsar. Önce sorununla eşleşen önerilen düzeltmeyi dene. Sorunun yukarıda açıklanmadıysa veya düzeltme girişiminden sonra monitör hâlâ çalışmıyorsa şu sorunları da göz önünde bulundur:
  • Resim girişe yanıt veriyor ancak karışık çok renkli kareler gibi dağınık bir görüntü gösteriyorsa AV (audio visual) (görsel-işitsel) kart zarar görmüş olabilir. Bu genellikle ses ve görüntü kablolarının yanında bulunan dikdörtgen bir devre kartıdır. Açıkça hasarlı parçaları bir lehim makinesi kullanarak değiştir veya bir yedek kart sipariş et ve aynı vidalara ve şerit kablolara dikkatlice tak.
  • Ana kontrol düğmeleri bozuk olabilir. Bunları metal bir temizleyici ile temizle veya gevşek bir bağlantı eklemek için it. Gerekirse bağlı oldukları devre kartını bul ve kopuk bağlantıları yeniden lehimle.
  • Giriş kablolarında hasar olup olmadığını kontrol et veya aynı tipteki diğer kabloları dene. Gerekirse bağlı oldukları devre kartını incele ve hasarlı bağlantıları yeniden lehimle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Arızalı Kapasitörleri Değiştirmek

 1. 1
  Tehlikeyi anla. Güç bağlantısını kestikten sonra bile kapasitörler büyük bir şarj tutabilir. Bunları uygunsuz bir şekilde kullanırsan tehlikeli ve hatta ölümcül bir elektrik çarpmasına maruz kalabilirsin. Kendini ve monitörünün bileşenlerini korumak için aşağıdaki adımları uygula:[2]
  • Yeteneklerin konusunda dürüst ol. Daha önce bir devre kartını değiştirmediysen veya elektronik ekipmanı kullanmadıysan bir profesyonel tut. Bu yeni başlayanlar için uygun bir onarım değildir.
  • Statik içermeyen giysiler giy ve statik olmayan bir ortamda çalış. Alanı yün, metal, kâğıt, tüy, toz, çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tut
  • Kuru veya ıslak koşullarda çalışmaktan kaçın. %35 ile %50 arasında bir nem seviyesi idealdir.
  • Başlamadan önce kendini toprakla. Bunu, monitör kapalıyken ancak topraklı bir prize takılıyken monitörün metal kasasına dokunarak yapabilirsin.
  • Düşük sürtünmeli bir yüzeyde dur. Halı üzerinde çalışmadan önce antistatik sprey uygula.
  • İlgili bileşenleri hâlâ kullanabiliyorsan sıkı lastik eldivenler tak.
 2. 2
  Gücü kes. Monitörü fişten çek. Monitör bir dizüstü bilgisayara veya pille çalışan başka bir aygıta bağlıysa pili çıkar. Bu adımlar elektrik çarpması olasılığını azaltacaktır.
  • Dizüstü bilgisayarında "çıkarılamayan" bir pil olsa bile genellikle cihazı açtıktan sonra onu çıkarabilirsin. Dizüstü bilgisayar modelin için çevrim içi bir kılavuz izle.
  • Dizüstü bilgisayarın içindeki bazı bileşenler şarj tutmaya devam edecektir. Dikkatli ol ve tanımlayana kadar hiçbir bileşene dokunma.
 3. 3
  İlerlemeni dikkatlice takip et. Diğer tüm nesnelerden arındırılmış geniş, düz bir yüzey üzerinde çalış. Her bir vidayı ve diğer çıkarılabilir bileşenleri tutmak için küçük kaplar kullan. Her kabı, vidanın tuttuğu bileşenin adıyla veya bu kılavuzdaki adım numarasıyla etiketle.
  • Herhangi bir bağlantıyı ayırmadan önce monitörün fotoğrafını çekmeyi düşün. Bu, monitörü tekrar bir araya getirmene yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Kasayı çıkar. Plastik kasayı her köşede veya arka ve ön çerçeveleri bir arada tutan vidaları gördüğün her yerde sök. İnce, esnek bir alet kullanarak ayır. Plastik bir macun bıçağı işe yarar.
  • Bileşenleri metal bir nesneyle ayırmak, parçalanma veya kısa devre nedeniyle parçalanma riskiyle karşı karşıyadır. Bu ilk adım için metal bir nesne nispeten güvenlidir ancak daha sonraki adımlar için kullanma.
 5. 5
  Güç kaynağı kartını bul. Bu devre kartı genellikle elektrik prizinin yanında bulunur. Bulmak için ek panelleri sökmen gerekebilir. Bu devre kartı, büyük bir tane dâhil olmak üzere birkaç silindirik kapasitörlü olandır. Ancak, bu kapasitörler genellikle diğer tarafta bulunur ve kartın bağlantısını kesmeyi bitirene kadar görünmezler.
  • Güç kaynağının hangi kart olduğundan emin değilsen belirli modelinin bir görüntüsünü çevrim içi olarak ara.
  • Bu kart üzerindeki metal pimlerin hiçbirine dokunma. Elektrik çarpmasına neden olabilirler.
 6. 6
  Devre kartını ayır. Devre kartını yerinde tutan tüm vidaları ve şerit kabloları çıkar. Her zaman doğrudan soketten çekerek bir kablonun bağlantısını kes. Şerit kabloyu yatay bir soket içindeyken dikey olarak çekersen kolayca kırabilirsin.
  • Bazı şerit kabloların, ayırmak için çekebileceğin küçük bir tırnağı vardır.
 7. 7
  En büyük kapasitörleri bul ve boşalt. Herhangi bir metal pime veya takılı bileşenlere dokunmadan kartı dikkatlice kenarlarından kaldır. Kartın diğer tarafında, silindirik kapasitörleri bul. Her biri panele iki pim ile tutturulmuştur. Zarar görme riskini azaltmak için depolanan elektriği şu şekilde boşalt:[3]
  • 1,8–2,2kΩ ve 5–10 watt aralığında bir direnç satın al. Bu, kıvılcım oluşturabilecek veya tahtayı tahrip edebilecek bir tornavida kullanmaktan çok daha güvenlidir.
  • Lastik eldiven tak.
  • En büyük kapasitöre bağlı pimleri bul. Birkaç saniye boyunca pimlere giden iki direnç kablosuna dokun.
  • En iyi sonuçlar için, pimler arasındaki voltajı bir multimetre ile test et. Önemli voltaj kalırsa direnci tekrar kullan.
  • En büyük kapasitörlerin her birinde bunu tekrarla. Daha küçük silindirler tipik olarak ciddi hasara neden olamaz.
 8. 8
  Bozuk kapasitörleri belirle ve fotoğrafla. Düz yerine kubbeli veya şişkin bir kondansatör ara. Her bir kapasitörde sızıntı yapan sıvı veya kabuklu kurumuş sıvı birikimi olup olmadığını kontrol et. Çıkarmadan önce, her bir kapasitörün konumunu ve yan tarafındaki işaretleri fotoğrafla veya kaydet. Kondansatörün negatif tarafına hangi pinin, pozitif tarafına hangisinin bağlandığını bilmen çok önemlidir. Birden fazla tip kapasitör çıkarıyorsan her birinin nereye gittiğini bildiğinden emin ol.
  • Kapasitörlerden hiçbiri hasarlı görünmüyorsa her birini direnç için ayarlanmış bir multimetre ile test et.
  • Bazı kapasitörler, silindirler yerine küçük diskler şeklindedir. Bunlar nadiren kırılır ancak hiçbirinin dışa doğru şişmediğinden emin ol.
 9. 9
  Kırık kapasitörleri lehim makinesiyle sök. Bağlantılı makalede anlatıldığı gibi, hatalı kapasitörleri bağlayan pimleri çıkarmak için bir lehim makinesi ve lehim sökme pompası kullan. Kırık kapasitörleri bir kenara koy.
 10. 10
  Yedekleri satın al. Herhangi bir elektronik tedarik mağazası, kapasitörleri çok düşük fiyatlarla satmalıdır. Aşağıdaki özelliklere sahip bir kapasitör ara:
  • Boyut - eski kondansatör ile aynı
  • Gerilim (V, WV veya WVDC) - eski kapasitöre eşit veya biraz daha yüksek
  • Kapasitans (F veya µF) - eski kapasitöre eşit
 11. 11
  Yeni kapasitörleri lehimle. Yeni kapasitörleri devre kartına takmak için lehim makinesi kullan. Her kapasitörün negatif (şeritli) tarafını, eski kapasitörün negatif tarafına takılı olan aynı pime bağladığından emin ol. Tüm yeni bağlantıların sağlam bir şekilde bağlandığını kontrol et.
  • Elektroniğe uygun lehim teli kullan.
  • Kapasitörlerin nerede bulunduğunu takip etmeyi unuttuysan modelinin güç kaynağı kartının bir şemasını İnternet’te ara.
 12. 12
  Tekrar bir araya getir ve test et. Tüm kabloları, panelleri ve bileşenleri aynen eskisi gibi yeniden tak. Diğer tüm parçalar bağlı olduğu sürece son plastik paneli vidalamadan önce monitörü test edebilirsin. Hâlâ işe yaramazsa bir profesyonel tutman veya bir yedek satın alman gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Arka Işığı Değiştirmek

 1. 1
  Güç kaynağının bağlantısını kes. Monitörün fişini çek veya pili dizüstü bilgisayardan çıkar.
 2. 2
  Monitörü aç. Plastik kasayı her köşeden sök. Kasayı plastik bir macun bıçağıyla dikkatlice ayır. Her birinin nereye gittiğine dikkat ederek ekran paneline bağlı tüm bileşenleri ayır.
 3. 3
  Arka ışığı bul. Bu cam ışıklar, cam ekranın hemen arkasında olmalıdır. Bunları bulmak için ek panelleri sökmen veya esnek kapakları yavaşça geri çekmen gerekebilir.
  • Bazı bileşenler tehlikeli bir elektrik çarpmasına neden olabilir. Lastik eldiven giymediğin sürece araman sırasında hiçbir devre kartına dokunma.
 4. 4
  Bir elektronik mağazasından yedek parça satın al. Ne tür ışık olduklarından emin değilsen bir fotoğraf çek ve mağaza çalışanına göster. Işıkların boyutunu da ölç veya monitörünün boyutunu ve modelini not et.
 5. 5
  Eski ışıkları çıkar ve yenilerini tak. Arka ışık bir soğuk katot floresan ışığı (CCFL) ise dikkatli ol. Bunlar cıva içerir ve yerel yasalara göre özel olarak imha edilmesi gerekebilir.
 6. 6
  Ek onarımları dene. Monitör hâlâ açılmıyorsa sorun arka ışığa güç veren devre kartından kaynaklanıyor olabilir. Buna "evirici" kartı denir ve genellikle her ışık şeridi için bir "kapak" ile arka ışığın yanında bulunur. Bir yedek sipariş et ve bu bileşeni dikkatlice değiştir. En iyi sonuçlar ve minimum risk için, modeline özel bir kılavuz izle.
  • Bunu denemeden önce, ekrana ışık tuttuğunda monitörün hâlâ görünür bir görüntü oluşturduğundan emin ol. Görüntüyü vermeyi tamamen kestiyse ışık değişiminden sonra doğru şekilde bağlamamış olabilirsin. Gevşek bağlantılar olup olmadığını iyice kontrol et.
  Reklam

İpuçları

 • Eski bileşenleri atmadan veya geri dönüştürmeden önce yasaları kontrol et.
 • Bir LCD ekran panelini değiştirmek, ekranın renklerini önemli ölçüde değiştirebilir. Bunu düzeltmek için monitörünü yeniden kalibre et. Kalibrasyon işe yaramazsa arka ışığı değiştir.
 • Bu adımlardan hiçbiri grafiksel sorunlarda işe yaramazsa monitörün bilgisayarının grafik kartını kontrol ediyor olabilir. Sorun bu olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Onarım sırasında herhangi bir kablo yırtılırsa LCD monitör çalışmayacaktır. Profesyonel bir onarım servisine götürmeyi deneyebilirsin ancak bu büyük olasılıkla kullanım ömrünün sonu olacaktır.
 • Atmış bir sigorta, altta yatan bir sorundan dolayı genellikle kendi kendine zarar verir ve değiştirme işlemi de aynı şeyi yapabilir. Bir tane bulursan tüm devre kartını değiştirmeyi veya yeni bir monitör satın almayı düşün. Asla daha yüksek amperli bir sigorta kullanma; aksi takdirde bu diğer bileşenlere zarar verebilir veya yangın çıkarabilir.
Reklam

Things You May Need

 • Tornavida
 • Yumuşak kumaş
 • El feneri
 • Takılmış piksel onarım yazılımı
 • Macun bıçağı
 • Yedek bileşenler
 • Lehim makinesi
 • Elektroniğe uygun lehim
 • Lehim sökme pompası
 • Direnç

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 972 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam