Kuvvet Nasıl Hesaplanır?

Bu Makalede:Formülü ÖğrenmekFormülü KullanmakReferans

Kuvvet, bir nesneyi hareket ettirmek veya ivmelendirmek için uygulanan "itme" veya "çekme"dir. Newton’un ikinci hareket kanunu, kuvvetin kütle ve ivmelenmeye nasıl bağlı olduğunu ve bu ilişkinin kuvveti hesaplamak için nasıl kullanıldığını tanımlar. Genel olarak, nesnenin kütlesi ne kadar büyük olursa, o nesneyi hareket ettirmek için gereken kuvvet o kadar fazla olur.

Kısım 1
Formülü Öğrenmek

 1. 1
  Kütle ile ivmeyi çarp. Bir nesnenin kütlesini (m) bir ivme (a) ile hareket ettirmek için gerekli olan kuvvet (F) şu formülle hesaplanır: F = m x a. Yani, kuvvet = kütle çarpı ivmedir.[1]
 2. 2
  Rakamsal verileri SI birim sistemine dönüştür. Uluslararası Birim Sisteminde (SI) kütlenin birimi kilogram ve ivmenin SI birimi m/s2 (metre bölü saniyenin karesi)’dir. Böylece, kütle ve ivme SI birim sisteminde ifade edildiğinde, SI birim sisteminde kuvveti N (Newton) olarak elde ederiz.
  • Örnek olarak, eğer bir nesnenin kütlesi 3 pound verilirse, bunu kilograma çevirmek gerekir. 3 pound 1.36 kg yapar, yani nesnenin kütlesi 1.36 kilogramdır.
 3. 3
  Fizikte ağırlık ve kütlenin farklı şeyler olduğunu unutma. Eğer bir nesnenin ağırlığı N (Newton) cinsinden verilirse, o zaman buna denk gelen kütleyi bulmak için bu değeri 9.8’e böl. Örneğin; 10 N ağırlık, 10/9.8 = 1.02 kg’dır.

Kısım 2
Formülü Kullanmak

 1. 1
  1.000 kg’lık bir arabayı 5 m/s2’ye ivmelendirmek için gereken kuvveti bul.
  • Tüm değerlerin doğru SI biriminde olduğunu kontrol et.
  • Değeri hesaplamak için kütle değerini (1000 kg) 5 m/s2 ile çarp.
 2. 2
  8 poundluk bir vagonu 7 m/s2’ye ivmelendirmek için gereken kuvveti hesapla.
  • Önce, tüm birimlerini SI’a çevir. Bir pound 0.453 kg’a eşittir, yani kütleyi belirlemek için bu değeri 8 pound ile çarpman gerekir.
  • Yeni kütle değerini (3.62 kg) ivme değerinle (7 m/s2) çarp.
 3. 3
  100 N ağırlığındaki ve 2.5 m/s2 ile ivmelenen bir araba üzerine etki eden kuvvetin büyüklüğünü bul.
  • Unutma, 10 N 9.8 kg’a eşittir. O zaman, Newton’u kg’a çevirmek için 9.8 kg’a böl. Kütle için yeni değerin 10.2 kg olmalı.
  • Yeni kütle değerini (10.2 kg) ivme değerinle (2.5 m/s2) çarp.

İpuçları

 • Ağırlık mı yoksa kütle mi verildiğini belirlemek için soruyu daima dikkatli bir şekilde oku.
 • Standart kuvvet birimi olan Newton'un tanımı, N = kg * m/s2’dir.
 • Tüm sayıların kilogram ve m/s2’ye dönüştürüldüğünü kontrol et.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 28 kişi çalıştı.

Kategoriler: Eğitim ve İletişim

Diğer dillerde:

English: Calculate Force, Español: calcular la fuerza, 中文: 计算力, Русский: вычислить силу, Português: Calcular Força, Italiano: Calcolare la Forza, Nederlands: Kracht berekenen, Deutsch: Kraft berechnen, Français: calculer la valeur d'une force, Bahasa Indonesia: Menghitung Gaya, ไทย: คำนวณแรงที่กระทำต่อวัตถุ, العربية: حساب مقدار القوة, हिन्दी: बल की गणना करें, Tiếng Việt: Tính Lực Tác động F, 日本語: 力の計算, 한국어: 힘 계산하는 법

Bu sayfaya 7.145 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?