Kuvars; yoğun ve doğal renk deseni, dayanıklılığı ve bakımının kolaylığı sayesinde mutfak tezgâhlarında sıkça aranan bir malzemedir. Montaj sonrasında bu gösterişli malzemeyi temiz tutmak ve şık görünümünü korumak için genellikle sadece silmek yeterlidir. Ancak kuvars tezgâhın için hangi temizleme yöntemlerini ve ürünlerini kullanmayacağını bilmek, en az hangilerini kullanacağını bilmek kadar önemlidir. Günlük temizliği yumuşak bir deterjan solüsyonu ve yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak yap. Kuvarsın mühürlü yüzeyini bozabilecek sert fırça ve temizleyicilerden uzak dur.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Basit Dökülmeler ve Kirlerle Başa Çıkmak

 1. 1
  Bir el bezini ılık ve deterjanlı suyla ıslat. Kuvars tezgâhları temiz tutmak için çoğunlukla yumuşak bir deterjan solüsyonundan ötesine ihtiyacın olmayacaktır. Genellikle, aşındırıcılar ya da sert kimyasallar içermeyen yumuşak bir bulaşık deterjanı kullanmak en iyisidir. Bu maddeler sürekli kullanıldığında kuvarsı yıpratabilir.
  • Kuvarsı mühürlemek için kullanılan reçineler, yüzeyin günlük kir, toz, leke ve küfe karşı dayanıklı olmasını sağlar.
  • Ilık su, inatçı kirleri çözmekte soğuk sudan daha etkilidir.
 2. 2
  Etkilenen bölgeyi sil. Yumuşak ve dairesel hareketlerle tezgâhın yüzeyini sil. Kirlerin büyük kısmı birazcık çabayla hemen çıkacaktır. Kurumuş ya da yapışkan kalıntılar için daha fazla deterjan kullan.
  • Ne zaman önemli miktarda yemek pişirsen, hamur işi ya da yemek hazırlığı yapsan tezgâhların üstünü ovalayarak silmeyi bir alışkanlığa dönüştür.
 3. 3
  Tezgâhı taze suyla durula. El bezini ya da süngeri sıkıp yeniden ıslat, sonra da deterjanın son kalıntılarını da temizlemek için tezgâhı bir kez daha sil. Kalan suyu kâğıt havluyla al ve kuvarsın kendi kendine kurumasına izin ver.
  • Deterjanlar iyi temizlenmezse kuruyup köpüklü bir kalıntı bırakabilir.
  • Tezgâhın kuruyunca hiç yiyecek kalmamasını sağlamak için ellerinle sil.
 4. 4
  Bir şey dökülür dökülmez temizle. Ticari kuvars gözeneksizdir, yani lekeleri emmez ve hapsetmez. Ancak, yine de dökülenler, kırıntılar ve diğer kirler yerleşme fırsatı bulamadan önce bunları silmek iyi bir fikirdir. Bu seni daha sonra daha etkili önlemlere başvurma zahmetinden kurtaracaktır.[1]
  • Kuvarsın doğal tanecikli yapısı ve renk deseni, bazı kirlerin fark edilmemesine yol açabilir.
  • Az miktarda bakımla kuvars tezgâhlarının yıllarca yeni kalmasını sağlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kuvarsı Derinlemesine Temizlemek

 1. 1
  Sertleşmiş kirleri kazı. Sert ve kurumuş kirleri sadece deterjan ve suyla çıkarmakta bazen zorlanabilirsin. Böyle durumlarda plastik bir spatula kullanarak kirleri parçalayabilirsin. Ayrıca bu, kirleri yumuşatmak için ılık su serpmene yardım edecek ve biraz çabayla kirleri sökmeni kolaylaştıracaktır.
  • Sadece esnek, plastik spatula (asla metal olmasın) ya da aşındırıcı olmayan bir sünger kullan ve çok fazla baskı uygulamamaya dikkat et. Aksi takdirde bu, kötüleşebilecek küçük çizikler ya da aşınmalar oluşturabilir.
  • Kâğıt havluları sıcak suyla ıslat ve büyük bir alana yayılmış kirleri kaplamak için kullan.
 2. 2
  İnatçı kalıntıları bir sirke solüsyonu kullanarak parçala. Yiyecek parçacıkları ve kireçli suyun bıraktığı mineral tortuları tezgâhların üstünde zamanla sıradan bir silme işleminin etrafa bulaştırabileceği bir tabaka oluşmasına neden olabilir. Biraz beyaz saf sirke bu tabakayı parçalayabilir. Eşit ölçülerde sirkeyle suyu bir sprey şişesinde karıştır, tezgâhın tüm yüzeyine sık ve geride çizgilerin oluşmadığı bir parlaklık kalması için yumuşak bir mutfak süngeriyle üzerinden geç.
  • Elinde sirke yoksa eşit miktarda hidrojen peroksit de kullanabilirsin.
  • Sirke faydalı bir doğal temizleyicidir ama ekşi kokusu bunaltıcı olabilir. Birkaç damla limon suyu ya da sevdiğin esansiyel yağlardan eklemek odaya hoş bir koku yayacaktır.
 3. 3
  Daha inatçı lekeleri özel temizlik ürünleriyle temizle. Sakız, mürekkep ya da tutkal daha zorlu şeyleri çıkarman gerekiyorsa Diversey Tapi Spotex gibi yağ bazlı bir leke çıkarıcı al. Temizleyiciyi hafifçe tezgâha sür ve birkaç dakika beklettikten sonra ıslak bir bezle kirleri ve kalan temizleyiciyi sil.
  • Sıradan ispirto da alışılmadık maddeleri sökmekte faydalı olabilir.[2]
 4. 4
  Belirli aralıklarla tezgâhlara bir cam temizleyici sık. Kuvars eskidikçe mühürleyici şeffaf reçine bulanıklaşmaya başlayabilir. Cam temizleyici sıkmak, cilânın parlak ve ışıltılı gözükmesini sağlayarak bulanıklığı biraz azaltmaya yardım edebilir. Bu, yaklaşık ayda bir ya da tezgâhlarının artık eskisi gibi parlamadığını her fark ettiğinde yapılabilecek faydalı bir işlemdir.[3]
  • Camsil ve ABC Cam temizleyici gibi sıradan ev temizlik ürünlerini kuvarsta kullanmak güvenlidir.
  • Cam temizleyiciyi kullandıktan sonra arkada küçük lifler bırakmamak için tezgâhları kâğıt havluyla silmek yerine el beziyle ya da süngerle sil.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kuvars Tezgâhın Cilâsını Korumak

 1. 1
  Sadece aşındırıcı olmayan aletler ve temizleyiciler kullan. Kuvars oldukça dayanıklıdır ama bozulmaz değildir. Aşındırıcı maddeler, yumuşak reçinede ya da alttaki taşta küçük çizikler oluşturmaya yeterlidir ve bunlar çoğunlukla kalıcıdır. Benzer şekilde, çamaşır suyu ve fırın temizleyicisi gibi sert kimyasalların kabarma, lekelenme ya da renk bozulması yapması mümkündür. Riske girmeyip sıvı deterjanlar ve sirke gibi zararsız temizlik solüsyonlarından şaşma.
  • Kuvarsı bulaşık teliyle, zımpara kâğıdıyla, ponza taşıyla ya da sert kıllı fırçalarla ovmak asla iyi bir fikir değildir.
  • Kazara oluşan çizikleri ve oyukları önlemek için yemekleri hazırlarken ayrı bir kesme tahtası kullan.
 2. 2
  Kuvarsı yüksek sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçın. Kuvars yoğun ısıya dayanmak üzere tasarlanmamıştır. Fırından yeni çıkmış yemekleri servis ederken tezgâha daima bir nihale ya da sacayak koy. Sıcak tavaları ya da tencereleri bir yere koyman gerekiyorsa tezgâha değil ocağın üstüne koy.
  • Çoğu kuvars türü sadece 150-200°C’ye kadar olan sıcaklıklara dayanmak üzere tasarlanmıştır. Daha yüksek sıcaklıklar ani ve ciddi çatlamalara yol açabilir.
  • Kuvars tezgâhlar, mini fırın ya da metal pilav pişirme makinesi gibi çok ısı üreten mutfak aletleri için ideal yerler olmayabilir.
 3. 3
  Kuvarsı iç mekân tezgâhlar için kullan. Sürekli güneş ışığına, neme ve sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında kuvarsın çatlama riski çok daha fazladır. Bu yüzden ev içindeki mutfak ve banyolarda kullanıma daha uygun bir malzemedir. Kuvars yüzeyler dışarıdan kir ve pislik toplamaya daha meyillidir, o yüzden bunların daha sık temizlenmesi gerekir.[4]
  • Dış mekânlardaki mobilyalar için, paslanmaz çelik, alüminyum, sentetik plastik ve tik ağacı ve sedir gibi suya dayanıklı ağaçlar daha iyidir.[5]
  • Bir dış mekâna (örneğin bir havuz başı barına ya da açık hava mutfağına) kuvars tezgâh kurdurmaya karar verirsen doğrudan gelen morötesi ışıktan ve yağıştan korumak için tezgâhın mutlaka bir tenteyle ya da güneşlikle güvenli bir şekilde örtülmesini sağla.
  Reklam

İpuçları

 • Kuvars çoğu zaman farklı tonlarda, tanecik desenlerinde ve tarzlarda bulunur ve bu da evin için en uygun olanı bulmana izin verir.
 • Kuvars tezgâhlarının, bu materyalle çalışma konusunda deneyimi olan lisanslı bir profesyonel tarafından kurulmasını ve bakım görmesini sağla.
 • Tüm doğal kuvarsların, taşın kalitesini muhafaza etmesi için yılda bir ya da iki kez mühürlenmesi gerekir.
Reklam

Uyarılar

 • Kuvars tezgâhının üstüne özellikle ağır, sivri ya da tuhaf şekilli şeyler koyarken dikkatli ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Su
 • Yumuşak bir sıvı bulaşık deterjanı
 • Yumuşak bir bez ya da sünger
 • Saf beyaz sirke
 • Cam temizleyici
 • Özel temizlik ürünleri
 • Plastik spatula
 • Sprey şişesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Driscoll, MPH
Ortak yazarlar :
Mulberry Maids'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Driscoll, MPH. Michelle Driscoll Colorado’da Mulberry Maids’in sahibidir. Driscoll Halk Sağlığı alanındaki yüksek lisans derecesini Colorado Halk Sağlığı Fakültesi’nden 2016 yılında almıştır. Bu makale 3.704 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 3.704 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam