Kan lekesi ıslak olduğunda bu lekeyi kumaştan çıkarmak çok kolaydır. Leke kuruduğunda da bunu çıkarmak hâlâ mümkündür. Önemli olan nokta hemen harekete geçip leke tamamen çıkana kadar kumaşı makinede yıkamaktan ve kurutma makinesinde kurutmaktan kaçınmaktır.

Yöntem 1 / 5:
Sabun ve Su İle Ovmak

 1. 1
  Bu basit yöntemi öncelikli olarak keten ve pamuklu kumaşlarda uygula. Bu yöntem için herhangi bir özel alete ihtiyacın yoktur ama epey bir ovalaman gerekir. Bu yöntem özellikle keten ve pamuk gibi doğal elyaflardaki lekeler için uygundur. Yüzeyinde küçük yuvarlaklar şeklinde "tiftik" veya "tüylenme" olarak da bilinen top top parçalar oluşan kumaşlarda, uzun süreli ve daha hassas ovalama yapılması gerekir. Bu kumaşlar arasında yün ve birçok sentetik elyaf sayılabilir.
 2. 2
  Leke içeriye bakacak şekilde kumaşı çevir. Bu pozisyonda su, arkadan lekeye nüfuz ederek lekeyi dışa doğru iter ve kumaştan çıkarır. Bu pozisyondayken durulama yapmak, suyu doğrudan lekenin üzerine akıtmaktan daha etkilidir.[1]
  • Bunu yapabilmek için kıyafeti ters yüz etmen gerekebilir.
 3. 3
  Lekeyi soğuk suyla yıka. Eski bir leke bile genelde tamamen kumaşa işlemez. Bu nedenle kıyafete tam olarak geçmemiş kısımları temizlemekle işe başla. Soğuk suyu kumaşın arka yüzüne tut ki su lekeyi itsin. Kumaşı birkaç dakika boyunca suya tuttuğunda leke az da olsa küçülmüş olmalıdır.
  • Uyarı: Kan lekesini hiçbir zaman ılık ya da sıcak suda yıkama çünkü bu, lekenin kumaşın liflerine tamamen işlemesine sebep olabilir.[2]
 4. 4
  Lekeye sabun sür. Leke içeriye bakacak şekilde kumaşı çevir. Kalın bir köpük tabakası oluşturmak için sabunu lekeye bol bol sür. Herhangi bir sabunu kullanabilirsin ama geleneksel, kalıp çamaşır sabunları hafif el sabunlarına kıyasla daha katı olabilir ve daha çok köpük tabakası oluşturarak oldukça etkili sonuç verebilir.
 5. 5
  Lekeli bölgeyi iki elinle tut. Bir tarafta leke olacak şekilde kumaşın iki tarafını, yuvarlama ya da kırıştırma hareketi yaparak birbirine sürt. Lekeli bölgeyi iyice tutabilmek için ve her iki tarafı aynı anda birbirine sürtmeni sağlayacak şekilde bir elinle bir tarafı, diğer elinle diğer tarafı tut.
 6. 6
  Lekeyi birbirine sürt. İki elinle tuttuğun kumaşı lekeler birbirine bakacak şekilde çevir. Kumaşın lekeli yerlerini birbirine güçlüce sürt. Fakat kumaş hassassa hafifçe ama hızlıca sürt. Sen lekeyi birbirine sürttüğünde ortaya çıkan sürtünme sayesinde kan parçaları yavaş yavaş gevşemeye başlayarak kumaştan çıkarak sabun köpüğüne geçer.
  • Ellerinde aşınma ve su toplaması olmasını önlemek için eldiven takabilirsin. Sıkı lateks veya nitril eldivenler kumaşı tutmak ve el çabukluğu açısından daha uygun olabilir.
 7. 7
  Belirli aralıklarla suyu ve sabunu değiştirip ovalamaya devam et. Kumaş kurumaya başlarsa ya da köpük geçerse lekeyi temiz suyla temizle ve lekeye tekrar sabun sür. Leke geçene kadar tüm lekeli bölgeleri bu şekilde ovalamaya devam et. Beş ila on dakika geçtikten sonra herhangi bir değişiklik gözlemlemezsen daha güçlü bir şekilde ovalamaya çalış ya da başka bir yöntem dene.
  Reklam

Yöntem 2 / 5:
Et Yumuşatıcı Kullanmak

 1. 1
  Bunu herhangi bir kumaşta kullanabilirsin ama ipekli ve yünlü kumaşta kullanırken dikkatli ol. Büyük marketlerde satılan et yumuşatıcı toz, kan lekelerinde bulunan proteinleri parçalayabilir. Bu yöntem her ne kadar bazı ipekli kumaş uzmanları tarafından önerilse de et yumuşatıcının ipek ve yün elyafları bozma potansiyeli de vardır.[3] Zarara sebep olup olmayacağını görmek için bu yöntemi, bu kumaşların küçük bir köşesinde test et.
 2. 2
  Baharatsız et yumuşatıcıyı ıslat. Yaklaşık 15 ml (1 yemek kaşığı) baharatsız et yumuşatıcıyı küçük bir kâseye koy. Koyu bir macun hâline gelene kadar az miktarda su ekleyerek karıştır.
  • Baharatlı et yumuşatıcı kullanma çünkü baharatlar kumaşta leke bırakabilir.
 3. 3
  Macunu hafifçe kumaşa sür. Macunu, kurumuş kan lekesinin üzerine yay ve parmaklarınla hafifçe sür. Bir saat orada kalsın.
 4. 4
  Yıkamadan önce macunu durula. Bir saat dolduktan sonra macunu soğuk suyla durula. Kumaşı her zamanki gibi yıka ama kurutma makinesinde kurutmak yerine askıya asıp kendiliğinden kurumasını bekle. Çünkü kurutma makinesindeki ısı, leke kalıntılarının kumaşa kalıcı olarak geçmesine sebep olabilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 5:
Enzimatik Temizleyici Kullanmak

 1. 1
  Yün veya ipek kumaşlarda bu yöntemi kullanma. Enzimatik temizleyiciler, lekeyi oluşturan proteinleri parçalar. Kan lekeleri proteinler sayesinde kumaşa yapıştığından enzimatik temizleyiciler, bu lekeleri çıkarmada çok etkili olabilir. Ancak yün ve ipek elyaflar proteinlerden oluşur ve bunlar enzimli bir ürünle karşılaştığında bozulabilir.[4]
 2. 2
  Enzimatik temizleyici bul. Üzerinde "enzimatik" ya da "enzimli temizleyici" yazan bir temizlik ürünü bulmakta zorlanıyorsan çoğunlukla biyolojik olarak çözünebilir enzimler içeren "doğal" veya "çevre dostu" çamaşır deterjanı veya ön yıkama spreyi kullanmayı dene.[5]
  • U Green Clean ve Seventh Generation çamaşır deterjanlarının her ikisi de bu kategoriye uyuyor.
 3. 3
  Kurumuş kan lekesinin bir kısmını gevşetmek için kumaşı soğuk suda yıka. Kurumuş maddenin çıkabilmesi için kumaşı parmaklarınla ovala ya da maddeyi kör bir bıçak yardımıyla kazıyarak çıkar.
 4. 4
  Kumaşı enzimatik temizleyicili soğuk suda beklet. Yaklaşık 120 ml (yarım su bardağı) temizleyiciyi bir leğen soğuk suya döküp çözünene kadar karıştır. Daha sonra lekeli kumaşı bu karışımın içine batır. Kumaşın suda kalma süresi kurumuş kan lekesinin ne kadar eski olduğuna ve temizlik ürününün gücüne bağlı olarak değişecektir. En azından bir saat ya da sekiz saat kadar uzun bir süre suda beklet.
  • İstersen kumaşı suya batırmadan önce temizleyiciyi bir diş fırçası yardımıyla lekenin üzerine sürüp lekeyi fırçayla temizleyebilirsin.
 5. 5
  Kumaşı yıka ve kurut. Kumaşı her zamanki gibi yıka ama kurutma makinesine koyma. Çünkü kurutma makinesi kanın kalıcı olarak kumaşa geçmesine sebep olabilir. Bir yere asıp orada kurumasını bekle ve ardından lekenin hâlâ kumaşta olup olmadığını kontrol et.
  Reklam

Yöntem 4 / 5:
Limon Suyu ve Güneş Işığı Kullanmak

 1. 1
  Bu yöntemi güneşli havalarda uygula. Bu yöntemde yaygın olarak kullanılan malzemeler kullanılır ama işlemi bitirmek için güneş ışığına ihtiyaç duyulur. Ayrıca lekenin geçip geçmediğini anlamak için kumaşın kendiliğinden kurumasını beklemen gerekecek. Bu nedenle bu yöntem, birçok yöntemden daha uzun sürer.
  • Uyarı: Limon suyu ve güneş, özellikle ipek gibi hassas kumaşlara zarar verebilir.
 2. 2
  Lekeli kumaşı soğuk suda beklet. Kumaşı birkaç dakikalığına soğuk suya batır. Soğuk suda beklerken ihtiyaç duyacağın diğer malzemeleri topla. Bu malzemelere limon suyu, tuz ve kıyafetin sığabileceği büyüklükte kilitli bir plastik poşet dâhildir.[6]
 3. 3
  Kıyafeti hafifçe sıktıktan sonra poşete koy. Aşırı suyun akması için kıyafeti bükerek sık. Sıktıktan sonra kıyafeti açarak geniş, kilitlenebilir bir plastik poşete koy.
 4. 4
  Limon suyu ve tuz ekle. Yaklaşık 500 ml (2 su bardağı) limon suyunu ve yaklaşık 120 ml (yarım su bardağı) tuzu plastik poşete ekleyip poşeti kilitle.
 5. 5
  Kumaşa masaj uygula. Kapalı poşet içindeki kumaşa basınç uygulayıp tüm dikkatini lekeli bölgelere vererek limon suyunun kumaşa nüfuz etmesini sağla. Tuzun bir kısmı çözünmelidir ve tuz, limon suyunun kumaşa sürtünmesini kolaylaştırabilir ya da tek başına lekeyi aşındırabilir.
 6. 6
  On dakika sonra kumaşı çıkar. Kumaş on dakika boyunca poşette kalsın. Kumaşı poşetten çıkar ve sıkarak fazla limon suyunun akmasını sağla.
 7. 7
  Kumaşı güneşte kurut. Kumaşı bir çamaşır ipine ya da çamaşır askısına as veya düz bir yüzeye sererek kurumasını bekle. Bunu güneşli bir alanda yap, ısıtıcının önünde değil. Kuruduğunda sertleşebilir ama bu sertlik, kıyafet her zamanki gibi makinede yıkandığında geçer.
 8. 8
  Kumaşı suyla yıka. Kan lekesi geçtiyse tüm limonlu tuz çözeltisini çıkarmak için kumaşı suyla yıka. Kan lekesi duruyorsa kumaşı nemlendir ve tekrar güneşte kuruması için as.
  Reklam

Yöntem 5 / 5:
Daha Etkili Çözümler Denemek

 1. 1
  Risklerin farkında ol. Bu bölümde kullanılan maddeler güçlü leke çıkarıcılardır. Bu maddelerin güçlülük düzeyine bağlı olarak bunlar, kumaşı ağartabilir ya da liflerde kalıcı hasara sebep olabilir. Bu yöntemlerin beyaz, hassas olmayan kumaşlarda ya da diğer yöntemler işe yaramadığında son çare olarak kullanılması daha iyi olur.
 2. 2
  İlk önce kumaşın bir köşesinde test et. Aşağıdaki çözeltilerden birini aldığında bunları bir pamuk ya da kâğıt havlu yardımıyla kumaşın görünmeyen bölgesine sürerek dene. Kumaşta leke bırakıp bırakmadığını görmek için beş ila on dakika bekle.
 3. 3
  Beyaz sirke kullanmayı düşün. Sirke genellikle aşağıdaki seçenekler kadar güçlü değildir ama yine de kumaşa zarar verme olasılığı vardır. Lekeli kumaşı otuz dakika boyunca beyaz sirkede beklet. Ardından kumaşı soğuk suda durularken lekeyi parmaklarınla ovala.[7] Leke gözle görülür biçimde kayboluyorsa ama hâlâ tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarla.
 4. 4
  Hidrojen peroksit dene. Genellikle %3’lük olarak satılan hidrojen peroksit çözeltisi doğrudan lekenin üzerine dökülebilir ya da bir pamuk yardımıyla lekeye sürülebilir. Renkli kumaşları büyük ihtimalle ağartacaktır. Kumaşı 5-10 dakika boyunca karanlık bir alanda beklet çünkü ışık, hidrojen peroksiti bozar. Ardından bir süngerle ya da bezle kurula.[8]
 5. 5
  Bunun yerine amonyum karışımını test et. Temizlik ürünü olarak satılan, "ev temizliğinde kullanılan amonyak" ya da "amonyak hidroksit" ile başla. Bunu yarı yarıya suyla seyrelt, kurulamadan ve durulamadan önce lekenin üzerinde on beş dakika beklet. "Test yaptığın köşede" hasar belirtileri varsa kumaşı daha zayıf bir çözeltide bekletmek isteyebilirsin. Daha zayıf bir çözelti için 15 ml (1 yemek kaşığı) ev temizliğinde kullanılan amonyak, 1 l su ve bir damla sıvı bulaşık deterjanı kullanabilirsin.[9]
  • Uyarı: Amonyak, ipeği ve yünü oluşturan protein liflerini bozabilir.
  • Ev temizliğinde kullanılan amonyakta yaklaşık %5-10 amonyak ve %90–95 su vardır.[10] Daha güçlü amonyak çözeltileri yüksek derecede kostiktir ve daha fazla suyla seyreltilmelidir.
  Reklam

İpuçları

 • Kumaşın liflerinde herhangi bir hasara ya da renk bozulmasına sebep olmaması için kullanmayı seçtiğin çözeltileri kumaşın küçük, görünmeyen bir kısmında önceden test et.
 • Yukarıdaki leke çıkarma yöntemlerinden bazıları, üzerinde kurumuş kan lekesi olan halılarda ya da kumaş döşemelerde de kullanılabilir. Bunları suya batırmaktansa hafif ıslak bir süngerle ıslat çünkü çok fazla su bunlara zarar verebilir.
 • 1/4 hidrojen peroksiti 3/4 suyla karıştırırsan bu çözelti kıyafetleri ağartmayacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Lekenin geçtiğinden emin olana kadar kumaşı kurutma makinesine koyma. Kurutma makinesindeki ısı, lekenin kumaşa kalıcı olarak geçmesine sebep olabilir.
 • Kan lekesi sana ait değilse her zaman koruyucu eldiven tak. Bunun amacı kendini kan yoluyla geçen hastalıklara karşı korumaktır.
 • Amonyağı sakın çamaşır suyuyla karıştırma çünkü bu ikisi karıştığında ortaya çok tehlikeli gazlar çıkar.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Aşağıdakilerden biri veya birkaçı:

 • Sabun (tercihen katı çamaşır sabunu)
 • Ev temizliğinde kullanılan amonyak ve sıvı bulaşık deterjanı
 • Enzimli çamaşır deterjanı veya ön yıkama spreyi
 • Limon suyu, tuz ve kilitlenebilir plastik poşet
 • Hidrojen peroksit ve pamuk
 • Baharatsız et yumuşatıcı toz
 • Beyaz sirke

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Elias Weston
Ortak yazarlar :
Temizlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Elias Weston. Elias Weston, temizlik uzmanıdır ve Washington'ın Seattle şehrinde bulunan Seatown Cleaners'ın kurucusudur. Elias, müşterilerinin hızlı rezervasyon ve esnek fiyatlandırma özelliklerine sahip temizlik servisleri bulmalarını sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Seatown Cleaners; çevre dostu ürünler ve temizlik yöntemleri kullanarak standart, dip köşe ve taşınma öncesi/sonrası temizlik hizmetleri sunmaktadır. Her temizlik uzmanı çok titiz bir şekilde değerlendirilmiştir ve her temizlik hizmeti %100 para iade garantisiyle desteklenmektedir. Bu makale 13.587 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 13.587 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam