Yeni kırmızı şarap lekesini çıkarmak nispeten kolaydır: Sadece leke çıkana kadar kumaşa kaynar su dök. Kurumuş kırmızı şarap lekesini çıkarmaksa her zaman bu kadar kolay olmaz ama bu sorunla baş etmek için birkaç ev yöntemi vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hidrojen Peroksit ve Bulaşık Deterjanı Kullanmak

 1. 1
  Eşit ölçüde hidrojen peroksitle sıvı bulaşık deterjanını karıştır. Bu malzemelerden hiçbirisi tek başına işe yaramaz ama birlikte, kurumuş kırmızı şarap lekesi çıkarmak için en çok kullanılan yöntemdir.[1] Bulaşık deterjanı, çamaşır suyu içermeyen, alkali olmayan bir deterjan ürünü olmalıdır ama pamuklu kumaşın beyazsa çamaşır suyu katkılı bir ürün kullanılabilir. Çamaşır suyu, lekeyi çıkarmana yardım edebilir ama kumaştaki diğer renkleri de çıkarabilir![2]
  • Biraz daha güçlü bir karışım için, bir ölçek bulaşık deterjanıyla iki ölçek hidrojen peroksit kullan.
 2. 2
  Karışımla lekeyi sil. İlk olarak, deterjan ve peroksit karışımından az bir miktarı lekeye dök. Parmaklarınla masaj yaparak karışımı lekeli kısma yay. İç kısma doğru, yani lekenin dışından ortasına doğru ilerle; bu, lekenin yayılmasını engeller.
  • Deterjan ve peroksit karışımını sürmeden önce, lekenin diğer tarafa geçmesini engellemek için giysinin içine bir havlu koy. Böylece havlu lekeyi emecektir.
  • Lekeye ellerinle masaj yapmak istemiyorsan ya da kumaş çok narinse, onun yerine lekeye hafif hafif dokunabilirsin. Deterjan ve peroksit solüsyonunu temiz bir havluya dök, sonra da havluyu lekeye bastır.
 3. 3
  Deterjan ve peroksidi kumaşta 30 dakika beklet. Lekenin karışımla iyice ıslandığından emin ol. Deterjanı yıkamadan önce, pamuklu kumaşta en az 30 dakika beklet.
 4. 4
  Kumaşı ılık suyla durula. Bir kabı ılık suyla doldur, sonra da pamuklu kumaşı suya bastır. Kumaşın suyla tamamen ıslandığından emin ol. Lekeyi akan ılık suyun altına tutmayı dene.
 5. 5
  Lekeyi sıcak suya bastır. Kumaşı sıcak suya al, sonra da bir saat beklet. Suda bekletme programına sahip bir çamaşır makinesi bu iş için idealdir.
  • Hiç çamaşır deterjanı ekleme! Kumaşta hâlâ biraz deterjan ve peroksit karışımı olacaktır.
 6. 6
  Kumaşı soğuk suyla durula. Pamuklu kumaş bir saat boyunca sıcak ile ılık arası suda bekleyince soğuk suyla durula. Hiç çamaşır deterjanı ekleme. Kumaşı elle durulamak istemezsen çamaşır makinesinin soğuk yıkama programında yıkayabilirsin.
 7. 7
  Asarak kurut. Kurutma makinesi kullanma, özellikle de kumaş %100 pamuksa! Yüksek ısı, ıslak pamuklu kumaşı önemli ölçüde küçültebilir. Kırmızı şarap lekesi çıkmazsa bu işlemi tekrarlamaktan çekinme.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Limon ve Tuz Kullanmak

 1. 1
  Pamuklu kumaşı soğuk suya bastır. Bu adım, kuru lekeyi nemlendirecek ve böylece çıkma ihtimali güçlenecektir. Çok uzun süre bastırmana gerek yok, sadece kumaşın tamamen ıslanmasına yetecek kadar.
 2. 2
  Fazla suyu sık. Pamuklu kumaş ıslak olmalı ama sırılsıklam olmamalı. Nazik ol ve kumaşı esnetmemeye ya da yırtmamaya çalış.
 3. 3
  Lekeye limon suyu sür. Doğrudan bir limonun suyunu sık ya da şişede limon suyu satın al. Lekeyi iyice ıslat ki asit, şarap üstünde etkisini göstermeye başlasın.
 4. 4
  Lekeyi sofra tuzuyla ov. Limon, kumaşa işleyince, lekeli kısma tuz serp. Tuzu ve limonu lekeye l masaj yaparak yedir. Daha etkili olması için tuzu lekeli bölgenin hem önüne hem de arkasına uygula.[3]
  • Standart sofra tuzu iyidir ama herhangi bir tuz da olur. Lekeyi ovmak için iri taneli kum ve taneli başka maddeler bile kullanabilirsin.
 5. 5
  Kumaşı durulayıp sık. Musluktan akan soğuk suyla lekenin arka tarafını durula. Kumaşı ellerinle sık ve lekeli kısma özellikle yoğunlaşarak masaj yap. Kumaşı esnetme ya da yırtma ama lekeyi güçlü bir şekilde ovmaktan korkma. Leke neredeyse çıkınca, giysiyi temiz bir havluya sarıp suyun büyük kısmını sık.
  • Daima lekeyi arka tarafından durula. Lekeyi kumaştan dışarı çıkarmaya çalışıyorsun, içeri geçmesini sağlamaya değil!
 6. 6
  Daha fazla limon suyu ekle. Lekeye konsantre doz hâlinde doğrudan biraz daha limon suyu sık. Pamuklu kumaşı güneşe ser. Mümkünse düz bir yüzey kullan ki kumaş kururken esnemesin. Asitli limon ve güneşin morötesi ışınları, kumaşlara zarar vermeyen, doğal bir ağartıcı etkisi gösterecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Başka Solüsyonlar Kullanmak

 1. 1
  Lekeyi beyaz şarapla ovmayı dene. Giysi beyazsa beyaz şarapla ovabilirsin. Kokuyu gidermek istediğinde, pamuklu kumaşı elde yıka.[4]
 2. 2
  Krem tartar ve su kullan. Eşit ölçülerde krem tartar ve suyu karıştırıp macun yap. Macunla, diğer uygulamalarda yaptığın gibi kumaşı ov. Bu karışım, lekeyi nemlendirmeye yardım edecek ve lekeyi yavaş yavaş yok edecektir.
 3. 3
  Bir çözücü ve kalıp sabun kullan. İlk olarak kumaşı suya bastır ve etkilenen noktanın yumuşak kalmasını sağla. Sonra, lekeli kısma çözücü bir madde (örneğin, gaz yağı) sür. Çözücünün kumaşa işlemesini bekle. Sonra, lekeyi standart bir kalıp sabunla yıka. Leke çıkana kadar kalıp sabunla ov.
  • Çözücü, kumaşa zarar vermeden lekeyi çıkarmayı kolaylaştıracaktır. Deterjanı hemen sürersen sert kimyasal içeriği yüzünden, kumaşa zarar verebilir.
 4. 4
  Ticari kumaş temizleyici kullan. Pamuklu kumaş beyazsa çamaşır suyu kullanabilirsin. Değilse kumaşa zarar vermeyen temizlik ürünleri ara.
  Reklam

İpuçları

 • Şarap lekesini bir an önce çıkarmaya çalış. Kurumasına ne kadar izin verirsen leke o kadar derine işleyecektir![5]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam