Makarna pişirirken, makarnayı sosuna göre çok az veya çok fazla hazırlamadığından emin olmak için kuru makarnayı ölçmelisin. Makarnayı pişirdiğinde genellikle makarna, boyut ve ağırlık olarak iki katına çıkar. Ayrıca makarna, klasik makarna veya yumurtalı noodle (Çin eriştesi) olup olmamasına göre de farklı ölçülür. Bazı yemek tariflerinde sadece kaç kişilik olduğu ifade edilirken makarnanın ölçüsü verilmez, ölçümleri kendin yapman gerekir. Makarna porsiyonlarının ölçülmesi, porsiyonun büyüklüğüne ve makarnanın şekline bağlıdır. Bu makale ile kuru makarnanın nasıl ölçüleceğini öğreneceksin.

Yöntem 1 / 2:
Makarnayı Ölçmek

 1. 1
  Kaç porsiyon makarna gerektiğine karar vermek için yemek tarifini oku. Doğrudan tariften veya makarna sosunun şişesindeki bilgilerden kaç kişilik olduğunu okuyabilirsin. Makarna sosunu en baştan kendin yapıyorsan sosunla kaç kişiyi doyuracağını hesapla.
  • Başlangıç tabağı veya yan yemek için bir porsiyon makarna, genellikle 60 g pişmiş makarna olarak kabul edilir. Makarna tek yemek ise bir porsiyon 90 ila 110 g'a kadar çıkarılabilir. Bazen bir porsiyon makarna, tahmini yarım bardak (110 g) olarak kabul edilir ancak bu, makarnanın şekline de bağlıdır.[1]
  • Bir porsiyon = 60 g; iki porsiyon = 110 g; dört porsiyon = 230 g; altı porsiyon = 340 g; sekiz porsiyon = 450 g kadardır.
 2. 2
  Spagetti, fetuçini, ince spagetti gibi çubuk makarna çeşitlerini veya tel şehriyeyi elini kullanarak ölç. Başparmağın ile işaret parmağının arasına bir demet spagetti koy. 1 porsiyon (60 g) makarna, parmakların arasında tutacağın 2,5 cm çapındaki bir demet makarnaya eşdeğer olacaktır.[2] 50 kuruş yaklaşık bu çaptadır.
  • İki porsiyon = 4,5 cm; dört porsiyon = 9 cm; altı porsiyon = 13,5 cm; sekiz porsiyon = 18 cm çapında olacaktır.
  • Spagetti, linguine ve diğer uzun çubuk makarnalar, bir makarna ölçüm aleti kullanılarak da ölçülebilir. Makarna ölçüm aleti, mutfak gerçekleri satan mağazalarda, makarna yapma aparatlarının içinde ve satış yapan internet sitelerinde bulunabileceğin bir alettir.[3] Makarna porsiyonunu ölçmek için çubuk makarnaları farklı halkalara yerleştirebilirsin.
  • Bazı makarna kaşıklarının ortasında delik bulunur, bunu çubuk makarnaların porsiyonunu ölçmek için kullanabilirsin.
 3. 3
  Ölçü kapları veya mutfak terazisi kullanarak dirsek makarnayı ölç. Bir mutfak terazisi kullanıyorsan makarnayı terazideki kâseye yerleştir ve 60 g ölç. Ölçü kapları kullanıyorsan tek bir porsiyon (60 g), yarım kap kuru makarnadır.
  • İki porsiyon = 1 kap; dört porsiyon = 2 kap; altı porsiyon = 3 kap; sekiz porsiyon = 4 kap kadardır.
 4. 4
  Ölçü kapları veya mutfak terazisi kullanarak penne (kalem) makarnayı ölç. Ölçü kapları kullanıyorsan tek bir porsiyon (60 g), kabın dörtte üçü oranında kuru makarnadır.
  • İki porsiyon = 1,5 kap; dört porsiyon = 3 kap; altı porsiyon = 4,5 kap; sekiz porsiyon = 6 kap kadardır.
 5. 5
  Mutfak terazisi veya tek tek yaprakları kullanarak tırtıklı lazanyayı ölç. 60 g lazanya porsiyonu, yaklaşık 2 adet kuru lazanya yaprağıdır.[4]
  • Lazanya yaparken genellikle dört kat makarna kullanmak en iyisidir. Lazanya yapmak için kullanılan tipik pişirme kabı 20x20 cm veya 25x20 cm ölçülerindedir.[5] Dört kat lazanya yaprağı ile 20x20 cm'lik bir lazanya kabı genellikle dört kişiye yeterken 25x20 cm'lik kaplar ise altı kişilik porsiyona sahiptir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Yumurtalı Noodle'ı Ölçmek

 1. 1
  Yumurtalı noodle'ın neler içerdiğini öğren. Çoğu makarna yumurta içerir ancak bir makarnanın yumurtalı noodle sayılabilmesi için en az yüzde 5,5 oranında yumurta katkılı olmalıdır.[6]
 2. 2
  Ölçü kapları veya mutfak terazisi kullanarak yumurtalı noodle'ı ölç. Ölçü kapları kullanarak ölçüm yapıyorsan 60 g yumurtalı noodle, yaklaşık olarak 1 kap ile birlikte kabın dörtte birine eşittir ve pişmiş noodle da aynı ölçüdedir (1 kap + kabın 1/4'ü).
  • Klasik makarnaların aksine ölçü kaplarıyla ölçülen yumurtalı noodlelar hem kuru hem de pişmiş olarak genellikle aynı ölçüdedir.
 3. 3
  Daha yassı yumurtalı noodle pişirildiğinde porsiyonların biraz daha büyük olabileceğini bilmelisin. Genellikle daha yassı yumurtalı noodle için 60 g’lık bir porsiyon, tam 1 kap ve bir kabın dörtte biri kadar kuru yumurtalı noodle’a eşittir; piştiğinde ise yaklaşık olarak 1,5 kap noodle olacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Spagetti ve diğer uzun çubuk makarnalar için porsiyona göre ölçüm yapabileceğin ölçü aletleri satın alabilirsin (genel olarak 60 gram (2.1 oz.), 80 gram (2.8 oz.), 100 gram (3.5 oz.) veya 125 gram (4.4 oz.) ölçülerindedir).
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kuru makarna veya yumurtalı noodle
 • Ölçü kapları
 • Mutfak terazisi (isteğe bağlı)
 • Makarna ölçüm aleti (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Çatal Bıçak Nasıl Kullanılır?
Meyve Sinekleri Nasıl Yok EdilirMeyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 26.282 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 26.282 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam