Kurtçuklar, erken aşamada genelde 3 ila 5 gün beslenen sinek larvalarıdır. Bu süre zarfında, küçük gövdeleri ve beyaz renkleriyle göze çarparlar. İddiasız görünüşlerine rağmen, doğru araçlar kullanılmadan öldürülmeleri zordur. Neyse ki kimyasal, doğal ve önleyici teknikleri bir arada kullanarak bunlardan kurtulabilirsin.

Ev Çözümleri

Kurtçuk istilasından daha moral bozucu çok az şey vardır ama büyük ihtimalle evinde zaten bunlardan kurtulmak için gereken araçlar vardır:

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kimyasal Araçlar Kullanmak

 1. 1
  Orta boyutlu kurtçuk sürüsü için, su bazlı bir permetrin sprey kullan. Permetrin, böcek öldürücü, böcek kovucu ya da akarisit olarak kullanılan sentetik bir kimyasaldır. Permetrin spreyleri normalde uyuz böceklerini ve bitleri öldürmek için tasarlanmıştır ama 2 ila 3 kez püskürtmek kurtçukları öldürmeye yeter. Sıvı (şampuan) ve krem ürünlerinde de permetrin bulunur. 4 ölçü kaynar suyla 1 ölçü permetrinli köpek şampuanını karıştır ve karışımı kurtçukların üzerine yavaş yavaş püskürt.[1]
  • Spreyi ya da permetrin karışımını kurtçukların kaynağından başlayarak 1,5 ila 7,5 metre yarıçaplı bir alana sık. Bu, ilacın etkilenen bölgenin tamamına ulaşmasını sağlar ve kurtçukların geri dönmesini engeller.
  • Permetrini insan saçında ve kafa derisinde kullanmak güvenli olsa da gözlerine, kulaklarına, burnuna ya da ağzına kaçırmamaya dikkat et. Kaçırırsan hemen yıka ya da temizle.
  • Permetrin ve sentetik piretroidler, kediler ve balıklar için ölümcül olabilir; bunları evcil hayvanlardan uzak tut!
 2. 2
  Çamaşır suyuyla suyu bir kâsede karıştır ve büyük kurtçuk sürülerinin üzerine dök. Plastik ya da metal bir kâsede 1 su bardağı (240 ml) çamaşır suyuyla 1 su bardağı (240 ml) suyu karıştır. Karışımı yere dökeceksen kurtçukların hepsine gelmesine dikkat ederek bulundukları yerin üzerine nazikçe dök. Çamaşır suyunu bir çöp kutusuna dökeceksen döktükten sonra kapağı kapat ve dumanların kurtçukları boğmasına izin ver.
  • Çöp tenekesini açıp temizlemeden önce çamaşır suyunun 30 dakika beklemesine izin ver. Etkilenen bölgeyi temizledikten sonra, kurtçukların geri dönmesini önlemek için bir kâse daha çamaşır suyu dök.
 3. 3
  Tek tük gördüğün kurtçuklara standart böcek öldürücü sık. Permetrin kadar etkili olmasa bile haşere ilaçları da sonunda kurtçukları öldürür. Etkilenen yerlere, tetiği her defasında yaklaşık 2 saniye aşağıda tutarak 2 ya da 3 kez püskürt. Etkisini göstermeye başlaması 30 dakika kadar sürebilir. Fumigatör olarak görev yapan eşek arısı, karınca ve hamam böceği öldürücü spreyler işe yarayacaktır.
  • Böcek öldürücü spreyler marketlerden ve mega mağazalardan satın alınabilir. Eğer mümkünse permetrin içeren ürünleri seç.
 4. 4
  Alternatif böcek ilaçları olarak evdeki kimyasal çözümleri kullan. Saç spreyleri 2’şer saniyeden 5 ila 6 kez sıkarsan etkili olabilir. 1 ölçü çeşitli yüzeyler ya da tüm amaçlar için olan bir temizleyiciyle 4 ölçü kaynar suyu da karıştırabilirsin. Sonra bunu nazikçe kurtçukların üstüne dök.
  • Saç spreylerini, çeşitli yüzeyler ve tüm amaçlar için olan temizleyicileri kullanmayı dene.
 5. 5
  Evde suyla bir kimyasal maddeyi karıştır ve çöp tenekelerindeki büyük kurtçuk sürüleri için kullan. Motor yağı veya fren ya da karbüratör temizletici etkili seçimlerdir. 1 su bardağı (240 ml) karbüratör temizleyiciyle 4 ila 7,5 litre sıcak suyu karıştır. Çöpü döktükten sonra karışımı yavaşça çöp tenekesinin içine dök. Kapağı kapat ve yaklaşık 1 saat toksik dumanların ve sıcak suyun hünerini göstermesini bekle. Sonra, ölü kurtçukları bir çöp kutusuna ya da dışarıdaki bir çöpe at.
  • Karbüratör temizleyici aşırı derecede toksiktir; bunu sadece son çare olarak kullan. Daima uygun kıyafetler giy ve eldiven tak.
  • Karbüratör temizleyiciyi başka çözücülerle karıştırma. Klorlu karbüratör temizleyici, diğer çözücülerle etkileşime girebilir ve solunduğunda ya da ciltle temas ettiğinde zararlı olabilen gazların toksik bir karışımı oluşabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal Yöntemler Kullanmak

 1. 1
  Basit bir çözüm için kaynar suyu kurtçukların üzerine dök. Büyük bir tencere suyu yaklaşık 5 dakika kaynat. Kaynar suyu istila edilen yerlere yavaşça ve dikkatli şekilde dök. Bu yöntem özellikle de kurtçuklar çöp kutusu ya da döşeme altı gibi bir yerde toplanmışsa çok faydalıdır. Bu süre içinde, kurtçukların beslendiği çöpü at.[2]
  • Sıcağı içeride tutmak için çöp tenekesinin kapağını kapalı tut.
  • Bu yöntemi duvarlarda ya da halılarda kullanmaktan kaçın çünkü nem, yapısal hasara ve küf oluşumuna neden olabilir.
 2. 2
  Kurtçukları yavaş yavaş susuz bırakmak için üzerlerine diyatomlu toprak serp. Diyatomlu toprak temizlik ve böcek öldürmede geniş bir kullanım alanı olan tortul bir kayadır. Kurtçukların üzerine hepsini kaplayacak kadar diyatomlu toprak serp. Diyatomlu toprak, kurtçukların dış kabuklarına yapışacak, onları susuz bırakacak ve su basıncı eksikliğinden ölümlerine neden olacaktır.[3]
  • Diyatomlu toprağı mega mağazalardan, marketlerden ve yapı marketlerden satın al.
 3. 3
  Hızlı bir çözüm için kurtçukların üzerine bolca su ve tarçın karışımı dök. 1/6 ölçü tarçınla 5/6 ölçü suyu bir kâsede karıştır ve kurtçukların üzerine dök. Larvaların ölmesi yaklaşık 6 saat sürecektir. Bu karışım kurtçukların yaşaması için elverişsizdir, o yüzden gelecekteki istilaları da önleyebilir.[4]
  • 1/6 ölçü elma sirkesiyle 5/6 ölçü sudan oluşan bir solüsyon da kullanabilirsin ama bunun larvaları öldürmesi yaklaşık 18 saat sürer.
 4. 4
  Tek tük gördüğün kurtçukları susuz bırakmak için kireç ve tuz serp. Kireç ve tuz, kurtçukları kurutur ve su basıncı eksikliğinden ölmelerine neden olur. 1/4 su bardağı (60 ml) kireci (kalsiyum hidroksit) 1/4 su bardağı (60 ml) tuzla karıştır. Sonra, karışımı kurtçukların üreme alanlarına serp.
  • Gözün kurtçuklarda olsun; ölmüyorlarsa daha fazla kireç ve tuz serp.
  • Hırdavatçılardan ya da mega mağazalardan satın alabileceğin kalsiyum-oksit kireç de kullanabilirsin.
 5. 5
  Küçük kurtçuk sürülerini çekmek ve boğmak için içinde bira olan ağzı açık bir kap koy. 1 birayı bir kaba dök ve kurtçuklara yakın bir yere koy. Bazı durumlarda kurtçuklar buna çekilir, içine girip birada boğulur. Bu, geniş ölçekli sorunlar için uzun vadeli bir çözüm değildir.
  • Kurtçukların bira dolu kaba kolayca ulaşabilmesini sağla.
  • Bazı insanlar kurtçukları çekmek için biranın yanına ışıklar koysa da araştırmalar kurtçukların aslında ışıktan kaçtığını göstermektedir.[5]
 6. 6
  Son çare olarak kurtçukları -20 °C’de en az 60 dakika dondur. Küçük kurtçuk yığınlarını bir faraşa al, bunları kilitli bir torbaya dök ve torbayı dondurucuya koy. Buzlukta yaklaşık 1 saat kalmaları onları öldürecektir.[6]
  • Ölmüyorlarsa dondurucuda daha uzun süre bırak. Saat başı kontrol et ve öldüklerinde çöpe at.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Önleyici Teknikler Kullan

 1. 1
  Eti ve balığı çöpe atmaktan kaçın. Üreyen ve kurtçuk yumurtlayan sinekler, temel olarak çürüyen ette ve balıkta ürer. Kurtçuk istilası riskini azaltmak için artık etleri ve balıkları asla çöpünde bekletme. Aşağıda bu sorunu kökünden halletmek için birkaç çözüm bulabilirsin:[7]
  • Fazla et ve kemikleri kullanarak et suyu yap. Artık kemikleri kaynayan bir tencere suyun içine at, birkaç defne yaprağı ve baharat ekle ve en az bir saat yavaş yavaş kaynat.
  • Çöp toplanma gününe kadar etlerin/kemiklerin bir kısmını ayrı bir buzdolabında (dondurucuda) beklet, sonra da bir defada hepsini çöpe at. Etlerin buzdolabında ya da buzlukta saklanırsa o kadar kolay bozulmayacaktır.
  • Fazla etleri ve balıkları çöpe atmak zorundaysan atmadan önce kâğıt havluya sar. Sinekler bunlara ulaşamazsa yumurta da bırakamaz.
 2. 2
  Etkilenen yerleri nane, defne yaprağı ve okaliptüs gibi esansiyel yağlarla kapla. Esansiyel yağlar sinekleri kaçırır. Suyla dolu bir sprey şişesine herhangi bir esansiyel yağdan 4 ila 5 damla döküp sulandır ve etkilenen yerlere hafifçe püskürt. Sulandırılmış yağı kuru bir beze sıkıp bu şekilde de kullanabilirsin.
 3. 3
  Çöp tenekeni haftada bir kez sirke ve suyla temizle. 1 ölçü sirkeyle 2 ölçü suyu bir kâsede karıştır. Sonra, içine bir bez batır ve çöp kutusunun içini ve dışını bununla ov. İşin bitince kuru bir bezle sil ve içine yeni bir torba koymadan önce güneşte ya da kuru bir odada kurumasına izin ver.
  • Çöp kutularını doldukları anda boşalt ve en az haftada bir kez temizle. İçini daima çöp poşetiyle kapla ki yiyecek parçaları ve kırıntıları çöp kutunda kalmasın.
  • Çöp tenekesini temizlemeyi tercih ettiğinde deterjana sevdiğin bir esansiyel yağdan birkaç damla ekle.
 4. 4
  Kurtçuk istilasının çöp öğütücüsünü etkilediğini düşünüyorsan temizle. Çöp öğütücünü kontrol eden sigortayı kapat ve bir maşa ya da kerpeten yardımıyla, içeride hapsolmuş yiyecek parçalarını al. Sonra, 1 çorba kaşığı (15 ml) sıvı çamaşır suyunu 4 litre suyla sulandır ve çöp öğütücünün içine yavaşça dök.[8]
  • Çöp öğütücünü kullandığında daha uzun süre çalıştır. Bu, tüm yiyeceklerin iyice öğütülmesini sağlamaya yardım eder.
  • Yağları gidere dökme.
 5. 5
  Kurtçuklardan etkilenen yerleri mümkün olduğunca kuru tut. Kurtçuklar nemi çok sever, o yüzden bunu onlardan al. Çöp torbalarının dışarı sıvı sızdırmadığından emin ol ve çöp bidonunun dibine ulaşan nemi bir an önce sil. Yemek hazırlanan yerlerin ve kurtçuklar için elverişli diğer yerlerin elinden geldiğince kuru kalmasını sağla.[9]
  • Çöpün dibine (yeni ayakkabılarla gelen türden) birkaç silika (silis) paketi koy. Silika doğal bir emicidir ve nemi etkili biçimde emer.
 6. 6
  Son çare olarak etkilenen yerlerin yanına naftalin topları koy. Naftalin topları böcek öldürücülerle dolu kimyasal işlemden geçmiş toplardır. Etkilenen yerlerin yakınlarına, örneğin çöp tenekesinin dibine 1 ya da iki naftalin topu koyarsan davetsiz misafirleri kaçırmakta ve öldürmekte etkili olabilir.[10]
  • Naftalin topları kanserojen ve toksiktir, o yüzden bunları sadece yukarıdaki diğer yöntemlerin hepsini denediysen kullan.
  • Naftalin toplarını asla yiyeceklerin yanına koyma.
  Reklam

İpuçları

 • Son kullanma tarihi geçmiş etleri at.
 • Daima çöp tenekelerinin ağzını kapat ve bunları düzenli olarak çamaşır suyu ile temizle.
 • Pencerelerinde sineklik olsun.
 • Boş meşrubat kutularını atmadan önce durula ya da geri dönüşüm kutusuna at.
 • Bahçene dökülen meyveleri topla.
 • Evcil hayvan mamalarını asla dışarıda saklama.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Elmer Bensinger
Ortak yazarlar :
Haşereyle Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Elmer Bensinger. Elmer Bensinger, Washington'ın Olympia şehrinde yaşayan bir haşereyle mücadele uzmanıdır. Elmer, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, entegre haşere yönetimi ile böcek ve kemirgen öldürücü gibi ürünler üzerine uzmanlaşmıştır. South Puget Sound Community College'da ticaret okumuştur. Elmer, Olympia'daki Mathis Exterminating'in CEO'su olup Certus Pest Inc. şirketinin Operasyon ve Müşteri Başarısı bölümünde genel müdür yardımcısıdır. Bu makale 1.901 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.901 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam