Kur’an, Allah'ın sözlerini içeren İslam’ın kutsal kitabıdır. İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed’e (dua ve selam onun üzerine olsun) nazil oldu. Çok sayıda uygulamayı, Allah'ın işaretlerini, İslami yasaları / ilkeleri ve tarihi bilgileri öğretir.

Peygamber Hz. Muhammed, Kur'an okumanın önemini aşağıdaki hadisinde vurguluyor: “Kur’an okuyan mümin portakal gibidir: Kokusu hoş, tadı güzeldir. Kur’an okumayan mümin hurma gibidir: Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir. Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir: Kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık Ebucehil karpuzu gibidir: Kokusu yoktur ve tadı da acıdır.” (Sünen-i Nesai 5038)[1]

Adımlar

 1. 1
  Kendini temizle. Büyük ve küçük kirlerden arınmış olduğundan emin ol. Büyük kirler için, gusül ve küçük kirler için abdest almak zorundasın. Vücudun, kıyafetlerin ve ibadet yerin temiz olmalı. Ancak, Kur’an’ı internetten veya ezberden okuyorsan, abdeste ihtiyacın yoktur.
  • Kur’an buyurur ki:[2]
   • Muhakkak ki, o şerefli bir Kur’an’dır. [56:77]
   • Korunmuş bir kitaptır; [56:78]
   • Ona temiz olanlardan başkası dokunamaz. [56:79]
 2. 2
  Allah’a sığın. Kur’an’ı okumadan önce, Şeytan’dan Allah’a sığınmak gerekir. “Lanetli Şeytan’dan Allah’a sığınırım” anlamına gelen; “E-uu-zü Bill-laa-hi mi-neş Şey-taa-nir-ra-ciiym” de.
 3. 3
  Allah’ın ismiyle başla. Herhangi bir ibadete başlamadan önce, Allah’ın adını anmalıyız. “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” anlamına gelen “Bis-mill-laah Hirr-rah-maan Nirr-raah-hiiym” de.
 4. 4
  Mushaf ı (Kur’an sayfalarının kitap haline getirilmiş hali) aç ve sağ elinle oku. Peygamber hürmet ettiği eylemler için daima sağ elini kullanırdı ve biz de böyle yapmalıyız.
 5. 5
  Okurken konsantre ol. Bunu yaparsan, sadece sözlere bakmaz, ayrıca onları düşünür ve ne okuduğunu anlarsın. Bir sayfayı oku, sonra çevirisine bak veya tefsirine bak ya da okuduğun ayetin ardındaki bağlamı araştıran kısa bir ders izle. Eğer sadece Arapçasını okuyorsan ve anadilin Arapça değilse, muhtemelen ne okuduğunu anlamayacaksın ve Kur’an ile meşgul olduğunu hissetmeyeceksin.
 6. 6
  Kur’an dersi almayı araştır. Tecvit (telaffuz) kurallarını anlama da dâhil olmak üzere, Kur’an’ın nasıl düzgün okunacağını öğrenmek için ders almayı düşün. Birçok yerel camide ya da Kur’an kurslarında Kur’an dersleri veriliyor olsa da, internetteki kursları/dersleri de araştırabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Kur’an’ı orijinal Arapçasından okumaya çalış. Kur’an, Arapça olarak nazil olmuştur ve Arapça olarak okunmalıdır. Anlamak için tercümesini okuyabilirsin, ancak namaz esnasında Arapça okunmalıdır.
 • Arapça öğrenmeye çalış, böylece çevirilere başvurmadan Allah’ın Kur’an’da ne söylediğini anlayabilirsin.
 • Kur’an’ı derinlemesine düşünmek için zaman ayır ve ne okuduğunu gerçekten anla.
 • Eğer okuduğun şeyi anlamıyorsan, Kur’an’ı bilen ve anlayan birine sor.
 • Unutma, herhangi bir kutsal metne karşı yaptığın gibi, Kur’an’a karşı saygılı ol!
 • Okumadan önce dişlerini fırçalamaya çalış, böylece kelimeler okunurken ağzından daha güzel çıkacaklar. Güzel sözleri kötü bir nefesle okumak istemezsin!
 • Okumana ve tecvit kurallarını uygulamana yardımcı olacak renk kodlu bir Kur’an satın almaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Kur’an’a kötü muamele edersen veya onu hiç okumadıysan ya da dinlemediysen, Kıyamet Günü’nde sana karşı şâhitlik edecektir.
 • Bir Kur’an kitabının üstüne bir şey koymak saygısızlık olarak kabul edilir.
 • Kur’an üzerine yemin etmek haramdır. Bir hadiste şöyle denmektedir: “Allah’tan başka bir şey üzerine yemin eden kişi kâfirdir ve şirk’e girmiştir.” [Tirmizi ve Ebu Davud][3]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 55 kişi çalıştı. Bu makale 2.411 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Diğer dillerde
Bu sayfaya 2.411 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam