Bu adımları izleyerek Kur’an’ı ezberleyip, Hafız olabileceksin, inşallah.

Adımlar

 1. 1
  Samimi ol. Kur’an’ın herhangi bir kısmını öğrenmeden önce dikkat etmen gereken ilk husus niyetindir (unutma – ameller niyetlere göredir). Niyetinin sadece Allah'ın rızasını elde etmek olduğundan emin ol ve O'nun yüce merhametiyle, ahrette ödüllendirileceksin inşallah. Eğer Kur’an'ı 'Hafız' unvanını alabilmek ve toplumun gözünde saygı görmek için ezberliyorsan, bu sana yarardan çok zarar getirecektir. Bu yüzden niyetini düzelt ve Kur’an’ı ezberlerken, Allah’ı razı etmek için bunu yaptığını kendine hatırlat.
 2. 2
  Tutarlı ol. Kur’an’ı öğrenmek için ne kadar çok vakit ayırırsan, öğrenmen o kadar kolay olacak inşallah. Bir gün bile kaçırmamaya çalışacak kadar tutarlı olman çok önemlidir. Eğer öğrenirken zevk alırsan, bu ibadet için hafta sonu arası ve mola vermemelisin. Kur'an’ı ezberlemenin ilk aşamalarında, 5 satır ideal olsa da, yaklaşık 3 satır ezberlemek gerekir. Bu şekilde devam edip, sonra üstüne bina edersen, inşallah sırasıyla günde bir sayfa ve sonra iki sayfa ezber yapabilirsin. Ayrıca, Kuran’ı ezberlemek için ezberini dinleyecek bir öğretmenin olduğu Kur’an kurslarına katılman da önerilir. Bu ortamda olmak sana birçok yönden yardımcı olur, örneğin, Şeytan seni yoldan çıkarmaya çalıştığında seni yolunda tutacak ve motive edecektir.
 3. 3
  Bir zaman çizelgesi hazırla ve onu takip et. Oturup ezber yapabileceğin uygun zamanları yaz. Sabahleyin namaz için kalktığında zihnin daha berrak olacağı için bu zamanı tercih et. Ayrıca güne, Allah'ın kutsal kitabını okumak gibi kutsal bir işle başlıyorsun, inşallah günün kalanındaki amellerin de bereketli olacaktır.
 4. 4
  Uygun bir ortam seç. Gittiğin yerde belirli bir yerin olsun. Sessiz bir yerde ezber yap, böylece dikkatin dağılmasın. En iyi yer bir camidir.
 5. 5
  Ezberden okumak için bir arkadaş bul. Bir kursa gitmiyorsan, her gün ezberlediğin kısmı dinlemesi için bir arkadaşına veya aile ferdine sor. Tercihen, üzerinde bir baskı oluşturmak için yine Kur’an ezberleyen birini bulabilirsin. Profesyonel yardım almak ta güzeldir, yerel bir camiden ya da internetten yardım alabilirsin, bkz. [1] ya da [2]
 6. 6
  Her ezberlediğini namazlarda tekrarla. Hafız olmanın birçok yararı ve mükâfatı olmasına rağmen, Kur’an’ın bir kısmını ezberleyip daha sonra unutmak büyük bir günahtır. Bunun olmasını önlemek için, son öğrendiklerini gözden geçirmeye devam et. Ayrıca başlangıçtan itibaren de gözden geçir, böylece ilerledikçe ilk kısımları unutmamış olursun.
 7. 7
  Sistematik olarak öğren. Bir sureden diğerine atlama. Kur’an’ı sırayla öğrenmen sana bir cüzü tamamlama tatmini sağlayacaktır. Bu seni ileriye itecek ve Kur’an ezberini tamamlamanda sana yardımcı olacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Süreç boyunca, öğrenemeyecek gibi hissedebilirsin, fakat Allah'a güven ve yardım etmesi için O’na dua et.
 • Kur’an’ı ezberlerken (ve hatta tamamını ezberledikten sonra bile ), günahlardan şiddetle kaçınmalısın. Günah işlemek, Kur’an surelerini öğrenmekte zorluk çekmenin nedeni olabilir.
 • Öğrendiklerini, aklında tutmak için istediğin kadar tekrarla.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

El Falı Nasıl Bakılır?

wikiHow

Spiritüel Çakralar Nasıl Açılır?

wikiHow

Telekinezi Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Çekim Yasası Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Telepati Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?

wikiHow

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

wikiHow

Namaz Nasıl Kılınır?

wikiHow

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

wikiHow

Nasıl Dua Edilir?

wikiHow

Namaz Kılmak İçin Kıble Nasıl Bulunur?

wikiHow

Ölüm Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

wikiHow

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

wikiHow

Nasıl Müslüman Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 1.336 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 1.336 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam