Temiz kumaş koltuklar elde etmek için arabanı detaylı temizliğe götürmek zorunda değilsin. Kumaş koltukları kolaylıkla kendin temizleyebilirsin. Koltukları temizlemek için elektrik süpürgesi ile süpür, ince bir tabaka temizleme solüsyonu uygula, lekeyi ovarak çıkarmak için bir fırça kullan ve daha sonra fazla suyu ve köpükleri bir havlu ile sil.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Lekeleri Çıkarmak

 1. 1
  Koltukları elektrik süpürgesi ile süpür. Kumaş koltuklarını temizlemeden önce tüm kir, kalıntı ve kırıntıları çıkarman gerekir. Koltukları elektrik süpürgesi ile iyice süpür. Dikişlerin arasını süpürdüğünden emin ol. Dikişlerin bulunduğu kısımları ayırmak için parmaklarını kullan ve aradaki kalıntıları çekmek için süpürgenin ağzını dikişlere yaslayarak süpür.[1]
 2. 2
  Koltuğun üzerine ince bir tabaka temizlik solüsyonu püskürt. Kumaş koltukları temizlemek için çok amaçlı bir temizleyici yerine bir giysi ya da kumaş temizleme ürünü kullanmalısın. Temizlemek istediğin bölge üzerine temizleyici solüsyonu hafifçe püskürt. Dört ila beş kez temizlenecek bölge üzerine püskürtmeyi dene.[2]
  • Temizleyici solüsyonu temizleyeceğin bölgenin içine geçip yayılmayacak kadar fazla püskürtmediğinden emin ol. Fazla temizlik solüsyonu püskürtmek kumaş altındaki minder üzerinde küf ve kokular oluşmasına yol açabilir.
 3. 3
  Bölge üzerinde bir iç temizlik fırçası kullan. Yeni bir bölgeye temizleyici püskürtmeden önce hâlihazırda püskürttüğün bölge üzerinde çalış. Temizleyiciyi püskürtür püskürtmez bölgeyi fırçala ve her seferinde bir bölge üzerinde çalış. Kumaş koltuğu ovalamak için yumuşak veya orta sertlikte bir iç temizlik fırçası kullan.[3]
  • Kumaş iç kısımlarda sert bir halı fırçası kullanma. Sert fırça kullanmak koltuk üzerindeki kumaşın liflerini bozabilir.
 4. 4
  Bir mikrofiber havlu ile kirli köpükleri sil. Kumaşı ovalamak kirin yüzeye çıkmasına yardımcı olur. Köpükler içlerinde kirle birlikte toplanmaya başladığında kirli köpükleri silmek için bir mikrofiber havlu kullan. Kumaş kurumadan önce kirli köpükleri sildiğinden emin ol yoksa kir koltuğa tekrar yayılır.[4]
  Chad Zani

  Chad Zani

  Detaylı Araç Bakım Uzmanı
  Chad Zani, ABD ve İsveç çevresinde konumları bulunan detaylı araç bakım şirketi Detail Garage’ın Franchise Direktörü’dür. Chad, Los Angeles, Kaliforniya bölgesinde yerleşiktir ve detaylı araç bakımına olan tutksunu, şirketini tüm ülkeye genişletirken diğerlerine detaylı araç bakımını öğretmekte kullanmaktadır.
  Chad Zani
  Chad Zani
  Detaylı Araç Bakım Uzmanı

  Sadece temiz bir mikrofiber bez kullan. Kullandığın bezin temiz olduğundan ve araba koltuklarında daha fazla kir veya leke sorunu oluşturmayacağından emin ol. Açık renkli bir mikrofiber bez kullanmak faydalı olur. Böylece lekeyi çıkartıp çıkarmadığını görebilirsin.

 5. 5
  Kumaş temizlenene kadar işlemi tekrarla. Bölge temiz olana kadar bu püskürtme, ovalama ve silme işlemlerini tekrarla. Unutma, burada kilit nokta kumaşı fırçalamadan önce kumaşın içine geçecek şekilde üzerini yoğun bir temizleyici solüsyon ile kaplamak yerine kumaş üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde solüsyon püskürtmektir. Lekeyi çıkarmak için üç ila altı tabaka temizleyici solüsyon püskürtmek gerekebilir.[5]
 6. 6
  Bitirdikten sonra tekrar elektrik süpürgesi ile süpür. Lekeyi çıkardığında temizlediğin bölge üzerinde tekrar elektrik süpürgesi kullan. Böyle yapmak biriken herhangi bir ıslaklığı kurutmaya yardımcı olur ve kumaşı kurutur. Arabayı herhangi bir yere sürmeden önce koltukların kurumasını bekle.[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kumaş Temizleyicilerin Yerine Alternatif Kullanmak

 1. 1
  Çamaşır deterjanını dene. Belirli bir kumaş temizleyici satın almadan önce evinde bulunan bir şey denemek istiyorsan çamaşır deterjanını deneyebilirsin. Çamaşır deterjanını sıcak suyla karıştır. Çamaşır sulu solüsyonu bir sprey şişesine doldurabilir veya bir sünger kullanarak koltukları nemlendirebilirsin.[7]
  • Çamaşır deterjanını durulamak için mikrofiber bir havluyu soğuk suyla ıslat. Fazla suyu sık ve kir ile deterjanı çıkarmak için koltuğu ovala.
 2. 2
  Sirke kullan. Beyaz damıtılmış sirke kumaş temizleyici yapmak için kullanılabilir. Bir su bardağı veya 250 ml sirkeyi birkaç damla bulaşık deterjanı ve 4 litre sıcak su karıştır. Bu karışımı koltuğa sür ve bölgeyi temizlemek için bir fırça kullan.[8]
  • Temizleyici solüsyonu durulamak için temiz su kullan. Kirli köpükleri temizlemek için bir mikrofiber havlu kullan.
 3. 3
  Bir karbonat solüsyonu yap. Karbonat temizleyici olarak kullanılabilir ve kumaş koltuklardaki hoş olmayan kokulardan kurtulmaya yardımcı olur. ¼ su bardağı veya 60 ml karbonatı bir su bardağı veya 250 ml ılık su ile karıştır. Koltukların üzerine karbonatlı temizlik solüsyonunu ince bir tabaka olarak sür. Leke üzerinde bir diş fırçası kullan.
  • Bu işlem gerçekten zor lekeler için yardımcı olabilir. Kumaşa yapışmış zorlu lekeler için solüsyonu 30 dakika lekenin üzerinde beklet. Yarım saat sonra lekeyi temiz bir havluyla sil.
 4. 4
  Soda kullan. Soda kumaş koltuklardaki lekelerden kurtulmak için kullanılabilir. Leke üzerine hafif bir soda tabakası püskürtebilir ve lekeyi çıkarmak için bir fırça kullanabilirsin. Yüzeye çıkan fazlalığı sildiğinden emin olarak gerektikçe tekrar uygula.
  • Soda kusmuk lekeleri için iyidir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kumaş Araba Koltuklarına Bakım Yapmak

 1. 1
  Arabanı sık sık elektrik süpürgesi ile süpür. Araba koltuklarını elektrik süpürgesiyle süpürmek onları temiz tutmaya yardımcı olabilir. Kalıntıları ve kiri süpürmek döşeme üzerinde bir şeylerin sıkışıp kalmasını önlemeye yardımcı olabilir. İçeride ne kadar kir olduğuna bağlı olarak arabanı her hafta veya iki haftada bir elektrik süpürgesi ile süpürtmeyi düşün.[9]
 2. 2
  Dökülen şeyleri ve lekeleri hemen oluştukları anda temizle. Kumaş araba koltukları üzerindeki lekeleri önlemeye yardımcı olmanın bir başka yolu dökülen şeyleri en kısa sürede temizlemektir. Ayrıca çamur, kan veya gres yağı gibi anında leke yapan kalıntılarla da başa çıkmalısın.
  • Dökülme meydana gelir gelmez kiri emmesi için bir havlu veya bez kullan.
  • Çamur, yiyecek veya makyaj malzemesi gibi bir şey koltuklarına bulaşırsa eve gelir gelmez bunu bir kumaş temizleyici ile temizle.
 3. 3
  Araban için kuralları belirle. Kumaş koltuklarındaki lekeler konusunda endişelerin varsa arabanda nelere izin verdiğinle ilgili araba kuralları koymayı düşün. Örneğin insanların arabanda yemek yemelerine izin vermeyebilir ve yalnızca kapağı olan içecekleri içmelerine izin verebilirsin.
  • Birisinin ayakkabılarının üzerinde çamur veya kir varsa ondan ayakkabılarını çıkarmasını ve bagaja yerleştirmesini veya plastik bir torbaya koymasını isteyebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Araç Ön Camının Buğusu Nasıl GiderilirAraç Ön Camının Buğusu Nasıl Giderilir?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Silecek Lastiklerinin Gıcırtısı Nasıl KesilirSilecek Lastiklerinin Gıcırtısı Nasıl Kesilir?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chad Zani
Ortak yazarlar :
Detaylı Araç Bakım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chad Zani. Chad Zani, ABD ve İsveç çevresinde konumları bulunan detaylı araç bakım şirketi Detail Garage’ın Franchise Direktörü’dür. Chad, Los Angeles, Kaliforniya bölgesinde yerleşiktir ve detaylı araç bakımına olan tutksunu, şirketini tüm ülkeye genişletirken diğerlerine detaylı araç bakımını öğretmekte kullanmaktadır. Bu makale 20.320 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.320 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam