Kullanıcı adın İnternet'teki kimliğindir. İster forumlarda paylaşım yapıyor, ister Wikipedia veya wikiHow gibi sitelerde girilen makaleleri düzenliyor ol, ister oyun oynuyor veya İnternet'te başkalarıyla etkileşim kurmayı içeren başka aktiviteler yapıyor ol, kullanıcı adın diğer insanların göreceği ilk şey olacak. İnsanlar, seçtigin isme bakarak hakkında varsayımlarda bulunacak. Dolayısıyla kullanıcı adını akıllıca seç! Kendi kullanıcı adını oluştururken bazı temel ipuçlarını öğrenmek için bu makaleyi oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 1:
Kullanıcı Adı Oluşturma

 1. 1
  Kullanıcı adının seni temsil ettiğini bil. Kullanıcı adın, insanlar seninle İnternet üzerinden etkileşime girdiklerinde onların ilk gördüğü şey olacak. Kendi kullanıcı adını sevdiğinden emin ol çünkü onu çok fazla göreceksin.
 2. 2
  Farklı hizmetler için farklı kullanıcı adı oluştur. İnternet'teki farklı yerlerde farklı şekillerde kullanıcı adı oluşturman gerekebilir. Profesyonel bir İnternet sitesine kaydoluyorsan muhtemelen düzenli olarak bir şeyler yazdığın oyun forumundan farklı bir kullanıcı adı kullanmak istersin.
  • İnternet kullanımını iki farklı kategoriye ayırmak isteyebilirsin: profesyonel ve kişisel ilgi alanları. Daha sonra, tüm profesyonel İnternet siteleri için bir kullanıcı adı ve tüm kişisel ilgi alanların için bir kullanıcı adı kullanabilirsin. Bu, kullanıcı adlarını hatırlamanı kolaylaştıracaktır.
 3. 3
  Anonim kal. Kullanıcı adını oluştururken kişisel olarak tanınmanı sağlayabilecek bilgileri kullanmaktan kaçın. Bu bilgiler arasında adın, soyadın veya doğum tarihin sayılabilir.
  • Adının, senin için hatırlaması kolay ancak başkalarının senin gerçek adınla ilişkilendirmesi zor olan bir çeşitlemesini kullan. Örneğin nadiren söylenen ikinci adını kullan ve onu sondan hecele.
 4. 4
  İlk kullanıcı adın kabul edilmediyse pes etme. Büyük İnternet hizmetlerinin çoğunda zaten daha önceden kullanıcı adı olarak seçilmiş en standart adlar vardır. Daha eski bir topluluğa katılıyorsan istediğin ad büyük olasılıkla kabul edilmeyecek. Sana değiştirmen için önerdikleri kullanıcı adlarını kullanmak yerine yaratıcı ol!
 5. 5
  İlgi alanlarından faydalan. Örneğin Brezilya’yı çok seviyorsan Amazon’daki çiçeklerin, savaşçıların veya halk hikâyesi karakterlerinin adlarını araştır. Eski arabaları tamir etmeyi seviyorsan kullanıcı adın en sevdiğin motor veya otomobil üreticisi ile ilgili olsun.
 6. 6
  Birleşik bir kullanıcı adı oluştur. Sana özel bir kullanıcı adı oluşturabilmek için ilgi alanlarının birleşimini kullan. Tek bir kullanıcı adı oluşturmak için iki veya daha fazla farklı kelimeyi bir araya getir. Bu, adını daha benzersiz hâle getirmene yardımcı olacak ve onu kullanıcı adı olarak kullanabilme ihtimalini artıracak.
 7. 7
  Dil engelini geç. Diğer dillerde kelimeler ara. Belki de "Yazar" kullanıcı adı uygun değildi fakat bunun Fransızca eş değeri "Ecrivain" uygun olabilir. Elfçe veya Klingon gibi hayalî bir dile ait bir kelime de kullanabilirsin.
 8. 8
  Kısa tut. Kullanıcı adını düzenli aralıklarla yazacaksan adının daha kısa olmasını istersin! Uzun sözcükleri kısalt (örneğin Mississippi'yi Miss veya Missi olarak yaz) ve kullanıcı adının yazımını kolay tutmaya çalış.
 9. 9
  Boşlukların ve harflerin yerine semboller kullan. Çoğu İnternet sitesi kullanıcı adında boşluk kullanmana izin vermez. Ancak çoğu site bir alanın yerine “_” karakterini kullanmana izin verir. Harfler için “T” yerine “7” veya “E” yerine “3” gibi rakamları da kullanabilirsin. Buna “leetspeak” denir ve genellikle İnternet'teki video oyunlarda görülür.
  • Noktalar genellikle kullanıcı adlarındaki sözcükleri ayırmak için de kullanılır.
  • Kaç yaşında olduğunu tespit etmeyi çok kolaylaştırdığı için, özellikle de reşit değilsen kullanıcı adının sonunda doğum yılını kullanma.
 10. 10
  Bir isim üretici kullanmayı dene. İnternet'te çeşitli rastgele isim üretme siteleri vardır. Bunlar çeşitli girdileri alıp aralarından seçim yapabileceğin rastgele oluşturulmuş isimlerin listesini verir. Bu, kendininkini oluşturmaktan daha az kişisel olsa da orijinal bir şey düşünmeye çalışırken kafanı klavyeye vuruyorsan işine yarar.
  Reklam

İpuçları

 • Kullanıcı adını, özellikle başkalarıyla paylaşmayı planlıyorsan (örneğin bir arkadaş listesine eklenmek için) karmaşık veya hatırlaması zor yapma.
 • AIM gibi bazı İnternet sitelerinin, birkaç kelime girdiğinde sana 3-5 ekran adı önerme özelliği vardır. Bunlar genellikle daha özgün sonuçlar verir ancak hatırlamayacağını düşünüyorsan verilen ekran adını kullanmamalısın.
 • Seni tanımlayan sıfatları düşün ve bunları kullanıcı adına eklemenin bir yolunu bul.
 • Çoğu site için kullanıcı adı 6-14 karakter arasında olmalıdır.
 • Unutmamak için kullanıcı adını bilgisayarının yakınında bir yere yaz. Özellikle farklı siteler için birden fazla kullanıcı adın varsa hangi kullanıcı adının hangi İnternet sitesine ait olduğunu not et.
 • Kullanıcı adını e-posta adresin olarak da kullanabilirsin. Ama e-posta adresini iş için kullanacaksan seni utandırma ihtimali olan isimlerden uzak dur.
 • Genelde kullanıcı adı ne kadar benzersiz olursa onu çeşitli İnternet siteleri için kullanabilme olasılığın o kadar artar ve hatırlaman gereken daha az kullanıcı adın olur. Öte yandan, bu kullanıcı adını çok kişisel seçersen gizliliğin bir sorun hâline gelebilir.
Reklam

Uyarılar

 • İnternet sitesinin gereksinimlerine dikkat et. Çoğunlukla, talimatlarda "Kullanıcı adında müstehcen veya uygunsuz bir dil kullanılmamalıdır" ifadesi belirtilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 83 kişi çalıştı. Bu makale 66.604 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 66.604 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam