Kulaklarını delmenin sonucu çekici olsa da, fiilen kulaklarını delmek işi zor ve biraz riskli olabilir. Eğer uzmanına gitmek yerine kulağını kendin delmek istiyorsan kulaklarının büyüleyici gözükmesini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip et. Eğer reşit değilsen ebeveynlerine danış.

Kısım 1 / 3:
Delme İşlemine Hazırlanmak

 1. 1
  Kulağını temizlemek için paketli %70 izopropil alkollü mendil kullan. Bunu, kulağının pirsingine bulaşmış olabilecek bakterilerden tamamen temizlenmesi için yapmalısın. Kulağının delinebilecek kadar kurumasını bekle.[1]
  • Kulağını sterilize etmek için hidrojen peroksit veya ispirto da kullanabilirsin.
 2. 2
  Pirsing(ler)i takmak istediğin yeri işaretle. Pirsingi nereye takmak istediğini önceden planlamak önemlidir; aksi hâlde pirsingin eğri, çok yüksek veya çok alçakta olabilir. Her iki kulağını da deliyorsan aynaya bak ve kulaklarında yaptığın izlerin aynı hizada olduğundan emin ol.
  • Eğer başka pirsinglerin varsa ve ikinci veya üçüncü pirsingini yapıyorsan pirsingler arasında yeterince boşluk bıraktığından emin ol, böylece küpeler üst üste binmeden her iki deliğe de pim takabilirsin. Aynı şekilde, delikleri çok fazla ayırman tuhaf görünmesine sebep olabilir.
 3. 3
  Steril bir delici iğne al. Delici iğneler içi boş bir merkeze sahiptir, böylece iğneyle bir delik açtığında küpeni kulağından kolayca geçirebilirsin. Enfeksiyona neden olabileceğinden iğneleri başkalarıyla paylaşma. Pirsing iğneleri internetten ve birçok pirsing stüdyosundan ucuza elde edilebilir.[2]
  • Takmayı planladığın küpeden bir ölçü daha büyük bir iğne kullandığından emin ol. 15 mm iğne ile birleştirilmiş 16 çap halter küpeler iyi sonuç verir.
  • Ayrıca bir yaylı delici üzerinde iki sterilize delici küpeyle birlikte gelen bir paket satın almayı da tercih edebilirsin. Bunları güzellik malzemeleri satan mağazalardan satın alabilirsin. Paket üzerindeki talimatları aynen yazıldığı gibi uyguladığından emin ol.
 4. 4
  Pirsing küpelerini seç. Yeni delinmiş kulaklar için en iyi şey, ister loblardan ister kıkırdaktan olsun, çivilerdir. 16 çap ve yaklaşık 10 mm uzunluk iyi bir boyuttur; uzunluk, kulağının kalınlığının kolayca iki katına çıkabilen şişiklere yer açar.
  • Bazı kuyumcular pirsing küpeler satarlar; bunlar, iğneye benzer çok keskin uçlu küpelerdir. Bunları, iğne ile açılan deliğe kaydırdığında kulağını yeniden deleceği için kullanmak iyidir.
  • Mümkünse, gümüş veya titanyum gibi daha kaliteli bir metalden küpeler satın al. Daha kaliteli metallerin kulağında enfeksiyona veya alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür. Bazı kişilerin altın kaplama metal gibi daha düşük kaliteli metallere alerjisi olduğunu unutma.
 5. 5
  İğneyi açık alevle sterilize et. Başkasının iğnelerini tekrar kullanma; iğne steril bir ambalaj içinde gelmelidir. İğneyi ucu kızarana kadar ateşe tut. Elindeki bakterilerin iğneye bulaşmamasını sağlamak için bunu yaparken steril lateks eldivenler giymelisin. Herhangi bir is veya döküntüyü temizlediğinden emin ol. İğneyi %10+ ispirto veya hidrojen peroksit ile temizle. Önceden uyaralım, bu yalnızca kısmi bir sterilizasyon olacak ve iğnede bulunabilecek tüm potansiyel mikropları öldürmeyecektir. Delici aletleri tamamen sterilize etmenin tek yolu bir otoklav kullanmaktır.[3]
  • Suyu kaynatarak da iğneyi sterilize edebilirsin. Su kaynadıktan sonra iğneyi kaynar suya koy ve 5 ila 10 dakika suda beklet. Onları maşa ile çıkar ve yalnızca steril lateks eldivenlerle tut. İğneyi hidrojen peroksit veya ispirto ile sil.[4]
 6. 6
  Ellerini sabun ve suyla yıka. Bu, bakterilerin yayılma olasılığını azaltacaktır. Ellerini yıkadıktan sonra steril lateks eldiven giy.[5]
 7. 7
  Saçını delmeyi planladığın yerden uzak tut. Saçın, kulağınla küpenin arasına sıkışabilir veya iğne ile açtığın delikten geçebilir. Mümkünse saçını kulağından uzaklaştıracak şekilde bağla.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Kulağını Delmek

 1. 1
  Kulağına dayamak için sağlam bir şey bul. Kazara boynunu da delmeden iğneyi kulağından geçirebilmen için kulağının arkasına bir şey koyman gerekir. Soğuk, temiz bir kalıp sabun ya da mantar tıpa iyi seçimdir. Filmlerde genellikle kullanılan şeyler olsa da, elma veya patatesten uzak dur. Elma, patates veya başka herhangi bir yiyecekte, pirsingine bulaşabilecek bakteriler olabilir.[6]
  • Mümkünse bir arkadaşının (veya arkadaşlarının) pirsing konusunda sana yardımcı olmasını sağla. Ya mantar tıpayı kulağının arkasına tutmasını ya da ona çok güveniyorsan kulak delme işini onun yapmasını iste. Sana yardım edecek biri olduğunda tüm bu süreç çok daha kolay olacaktır.
 2. 2
  İğneyi doğru konumda yerleştir. İğne kulak memene dik olmalıdır. Bu, kulağında yaptığın işaret ile kabaca 90 derecelik bir açı yapması gerektiği anlamına gelir. İğneyi bu şekilde konumlandırmak kulağından daha etkili kaymasını sağlayacaktır.
 3. 3
  Derin bir nefes al ve delici iğneyi kulağının içinden geçir. İşaretlediğin noktadan geçtiğinden emin ol. İğne geçtiğinde bir ses duyabilirsin; panik yapma! İğneyi salla, ardından biraz açılı tut. İçi boş bir delici iğne kullanıyorsan mücevherleri iğnenin ortasından geçir.[7]
 4. 4
  Küpeyi kulağına tak. Kulağını deldikten sonra ve iğne kulaktayken küpenin aksını iğnenin içi boş tüpüne yerleştir ve ardından kulağının sonuna kadar it. Bu, küpeyi yeni deliğe rahat bir şekilde oturtacaktır.
 5. 5
  Delme aletini çıkar. Küpe yerinde kalacak şekilde iğneyi kulağından yavaşça çıkar. Bunun büyük olasılıkla acı verici olacağını unutma, ancak küpenin düşmesini istemediğin için acele etmemeye çalış, aksi takdirde delme işlemini tekrarlamak zorunda kalırsın.
  • İçinde küpe olmadan bıraktığın taktirde deliğin dakikalar içinde kapanabileceğini unutma. Küpen düşerse olabildiğince çabuk yeniden sterilize et ve tekrar delikten geçirmeye çalış. Geçmezse kulağını tekrar delmen gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Delinen Kulaklarına Bakım Yapmak

 1. 1
  Küpeyi altı hafta beklet. Küpeni hiçbir şekilde çıkarmamalısın. Altı hafta geçtikten sonra küpeyi değiştirebilirsin, ancak yerine hemen başka bir küpe takman gerekir. Deliğin tamamen şekillenmesi ve herhangi bir süre küpesiz bıraktığında kapanmaması genellikle altı aydan bir yıla kadar sürer.[8]
 2. 2
  Pirsingi her gün yıka. Kulağını ılık tuzlu su solüsyonu ile yıka. Normal sofra tuzu yerine deniz tuzu veya Epsom tuzu kullan. Tuz, pirsingi temizler ve deliğin enfeksiyon kapmasını önler. Pirsingi tamamen iyileşene kadar temizle (yaklaşık altı haftaya kadar). Kulak delindikten sonra ispirto kullanma.[9]
  • Kulağını temizlemenin kolay bir yolu da, tuzlu su solüsyonunu kulağınla aynı büyüklükte küçük bir kabın içine koymaktır. Bardağın altına bir havlu koy (taşmayı önlemek için) ve sonra koltuğa uzan ve kulağını yavaşça ılık, tuzlu suya batır. Bundan 5 dakika sonra kulağın eskisi kadar iyi hissedecektir! "1 fincan/250ml" ölçü kapları bunun için kullanılabilir.
  • Ayrıca bir kulak çubuğunu ılık tuzlu su çözeltisine batırabilir ve pirsingin etrafına ve çevresine sürebilirsin.
  • Yeni delinmiş kulaklar için özel olarak yapılmış antiseptik solüsyonlar da vardır. Bunları güzellik malzemeleri satan mağazalardan satın alabilirsin. Aynı şekilde, solüsyona bir kulak çubuğu batır ve ardından günde bir kez pirsingin içine ve çevresine sür.
 3. 3
  Temizlerken küpeni döndür. Küpenin saplama kısmını (kulağının önündeki kısım) tut ve delikte dönecek şekilde çevir. Bu, kulağında açtığın deliği genişletecek ve deliğin küpeyi fazla sıkmasını önleyecektir.[10]
 4. 4
  Delici küpelerini çıkar ve yeni küpelerini tak. Ancak bunu altı hafta geçtikten sonra yap. Yeni küpeleri, asıl küpeyi çıkarıp deliği temizledikten hemen sonra tak.
  • Küpelerin %100 cerrahi çelik, titanyum veya niyobyumdan yapılmış olması en iyisidir, çünkü bu malzemeler daha ucuz malzemeler kadar enfeksiyon kapmaya yatkın değildir.
  Reklam

İpuçları

 • Yatağa girerken kumaşı bol olmayan bir yastık kullandığından emin ol. Kumaş gevşekse küpen takılabilir ve bu canını çok acıtabilir.
 • Kulağını delmeden yaklaşık yarım saat önce Advil veya başka bir ağrı kesici alınırsan daha sonra hissedeceğin ağrıyı azaltabilirsin. Bazı insanlar, pirsing yaptırmadan önce bu tür ağrı kesicilerin alınmasının vücudunun delici bölgeyi pıhtılaştırma yeteneğini engelleyeceğine inanmaktadır. Karar senin.
 • Pirsingi düzenli olarak döndürüp döndürmemek gerektiği konusunda bazı tartışmalar var. Bunu yapmazsan delik küpenin üzerine kapanabilir ve çıkarmaya çalıştığında rahatsızlığa neden olabilir. Ancak, döndürme aynı zamanda iyileşmeyi yavaşlatabilir veya döküntüleri deliğe iterek enfeksiyona daha yatkın hâle getirebilir. Döndürmeyi tercih edersen bunu dikkatlice ve yalnızca temizlerken yap.
 • Pirsingi düşünmek daha fazla acıtacaktır.
 • Delmeden önce kulağını 5 dakika buz küpüyle uyuştur. Bu, işlemi çok daha az acı verici hâle getirir.
 • Kulağını daha iyi temizlemek için küpenin çevresine ve ulaşılması zor yerlere gitmek için bir kulak çubuğu kullan.
 • Kulağını delmeden önce Aspirin veya benzeri ilaçlar alma; bu, kanını inceltir ve kulağında pıhtı oluşumunu engelleyebilir.
 • Temizlerken solüsyonu ovalamamaya çalış, solüsyonu dokundurmaya çalış.
 • Tuzlu su kulaklarını temizlemenin en iyi yoludur çünkü cadı fındığı, ispirto ve Claire's solüsyonu gibi diğer maddeler hem iyi hem de kötü bakterileri temizleyecektir. Ayrıca hassas ciltler için sade dove sabunu da kullanabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Kulağını bir uzmana deldirmek kendi başına yapmaktan çok daha az yorucudur.
 • Pirsinginin mikrop kapmasına izin verme! Eğer böyle bir durum olursa pirsingi çıkarma! Böyle yapmak, kulak memesindeki enfeksiyonu içerde bırakır kapatır ve bu da apse gibi birçok soruna neden olabilir. Kulağını sürekli ılık tuzlu suyla durula. Enfeksiyon devam ederse bir doktora görün.
 • Gerçekten ne yaptığını bilmiyorsan bir uzmana git ve kendini silah, çengelli iğne veya eski kulak delici küpelerle delme. Çengelli iğneler delmek için doğru (veya güvenli) malzemeden yapılmamıştır. Kulak delme tabancaları uygun şekilde sterilize edilemez ve kullanılan takı, keskin olmayan darbe kullanılarak yerleştirilir ve bu da kulağındaki dokuyu öldürür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl UygulanırSaça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 209 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 98 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam