Kulak kiri, kulağı ve kulak kanalını koruyan doğal bir madde olsa da bazen birikerek duyma güçlüğüne ve rahatsızlığa neden olur. Kulak kiri, kulaktan temizlenebilir ama bunu yaparken kulaktaki hassas bölgelere zarar vermemeye dikkat et. Bu makalenin amacı, kulak kirini güvenli ve etkili bir şekilde temizlemene yardımcı olmak ve daha tehlikeli ve sakıncalı yöntemlerden uzak durmanı sağlamak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Başlamadan Önce

 1. 1
  Her şeyden önce, kulak enfeksiyonun olmadığından emin ol. Kulak enfeksiyonun varken fazla kulak kirini temizlemek kulak zarının delinmesine yol açabilir.[1] (İşin garip yanı, kulak kiri aslında enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.) Eğer sende aşağıdakilerden biri varsa kulak temizleme yöntemlerinin hiçbirine, özellikle de kulak irrigasyonuna (kulak yıkatma) başvurma:
  • Geçmişte kulak yıkatmayla ilgili sorun yaşadıysan
  • Geçtiğimiz yıl içinde kulak zarın delindiyse
  • Kulağından mukus benzeri bir sıvı akıyorsa
 2. 2
  Şüphelerin varsa doktora git. Kulak kanalındaki kulak kirini akıtmak ya da temizlemek, riskli bir işlem gibi gözükmeyebilir ama ne yaptığını bilmiyorsan kötü sonuçlanma riski vardır. Kulağın ağrıyorsa riske girme. Onun yerine, doktora gidip aşağıdaki işlemleri ona danış.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Tuz Çözeltisi

 1. 1
  Bir bardağın, kupanın ya da tencerenin içinde 1 tatlı kaşığı tuzla yarım su bardağı ılık suyu karıştır. Tuz eriyene kadar karıştırmaya devam et.
 2. 2
  Tuz solüsyonunun içine bir parça pamuk batır.
 3. 3
  Kulak kiri birikmesinden muzdarip kulağın havaya bakacak şekilde, kafanı eğ. Başın yana yatık olmalı. Bunu otururken yaparsan tuz solüsyonunu uygulaman daha kolay olur.
 4. 4
  Islak pamuğu al ve tuzlu suyun birazını kulağının içine sık. Birkaç damla yeter de artar bile. Kulak kanalını suya boğma.
  • Tuz çözeltisinin yerçekimiyle kulak kirinin arasından geçmesini bekle.
 5. 5
  Başını diğer yöne yatır ve tuzlu suyun dışarıya akmasını bekle.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Hidrojen Peroksit

 1. 1
  Bir bardağın ya da kupanın içinde eşit miktarda su ve hidrojen peroksidi karıştır (%3). Bazı daha güçlü hidrojen peroksit solüsyonları da var (%6 +) ama bunlar reçetesiz satılmayabilir. Sen %3 ya da daha aşağısını kullan.
 2. 2
  Bir parça pamuğu peroksit solüsyonuna batır.
 3. 3
  Kulak kiri birikmesinden muzdarip kulağın havaya bakacak şekilde başını yan yatır. Başın yana eğik olmalı. Bunu otururken yaparsan solüsyonu uygulaman daha kolay olur.
 4. 4
  Islak pamuğu al ve peroksit solüsyonunun birazını kulağının içine sık. Birkaç damla yeter de artar bile.
  • Peroksidin yerçekimiyle kulak kirinin arasından geçmesini bekle. Kulağının içinde kabarcıklar oluşunca gıdıklanma hissedeceksin.
 5. 5
  Başını diğer yöne yatır ve solüsyonun dışarıya akmasını bekle.

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Sirke ve Alkol

 1. 1
  Bir bardağın ya da kupanın içinde eşit miktarlarda beyaz sirkeyle tuvalet ispirtosunu (izopropil alkol) karıştır. Bu karışım özellikle yüzücü kulağına (yüzdükten sonra kulakta hapsolan su kalıntısının meydana getirdiği dış kulak enfeksiyonuna) iyi gelir.[2] Bunun nedeni alkolün, suyun buharlaşmasına yardım etmesidir.
 2. 2
  Bir parça pamuğu sirke solüsyonuna batır.
 3. 3
  Kulak kiri birikmesinden muzdarip kulağın havaya bakacak şekilde başını yan yatır. Başın yana eğik olmalı. Bunu otururken yaparsan solüsyonu uygulaman daha kolay olur.
 4. 4
  Islak pamuğu al ve sirke solüsyonunun birazını kulağının içine sık. Birkaç damla yeter de artar bile.
  • Sirkenin yerçekimiyle kulak kirinin arasından geçmesini bekle. Alkol, deriye değip çözülünce bir sıcaklık hissedeceksin.
 5. 5
  Başını diğer yöne yatır ve eğer gerekirse geriye kalan solüsyonun dışarıya akmasını bekle.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Bebe Yağı ya da Mineral Yağı

 1. 1
  Bebe yağını ya da mineral yağını doğrudan kulaklarının içine uygula. Bir damlalığı istediğin kadar damlayla doldur.
 2. 2
  Kulak kiri birikmesinden muzdarip kulağın havaya bakacak şekilde başını yan yatır. Başın yana eğik olmalı. Bunu otururken yaparsan solüsyonu uygulaman daha kolay olur.
 3. 3
  Kulağının içine iki ila beş damla yağ damlat.
 4. 4
  Yağın geri dışarıya akmasını engellemek için kulağının içine bir parça pamuk yerleştir. Yağ birkaç dakika nüfuz etsin.
 5. 5
  Pamuğu çıkar. Başını eğ ve yağın kulağından akmasına izin ver.
 6. 6
  Tuzlu su spreyi ya da oda sıcaklığında tuzlu su kullanarak kulak kirlerini temizle.
  • Bu, kanalı temizlemek ve kulak kirinin birikmesini önlemek için iki haftada bir yapılabilir. Kulak kiri doğal bir koruma sağlar, o yüzden her gün temizlemene gerek yoktur.

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Ne Yapmamalı?

 1. 1
  Derinlemesine temizlikte kulak temizleme çubuğu kullanma. Kulak temizleme çubukları, yüzeydeki kulak kirini temizlemek için dış kulakta kullanılabilir ama asla kulak kanalına sokmamalısın. Kulak kanalındaki doku son derece hassastır; timpanik membranın, yani kulak zarının yakınındaki dokular ezilirse kolayca enfeksiyon meydana gelebilir.
  • Doktorların, büyük çapta kulak kirini temizlemek için kulak temizleme çubuğu kullanımına karşı çıkmalarının başka bir nedeni de, kulak kirini dışarıya çıkarmak yerine büyük ihtimalle kanalın içine itecek olmandır. Durum buysa, kulak temizleme çubuğunu ne diye kullanasın ki?
 2. 2
  Kulak temizleme mumu kullanma. Kulak kiri mumla temizlenirken, koni şeklinde bir alet kulağın içine yerleştirilir, diğer ucundaki mum yakılır ve mumun yarattığı basınçla kulak kirini dışarıya çekmesi sağlanır. En azından, teoride böyle. Kulak kirini mumla temizlemek işe yaramaz ve aşağıdaki sebeplerden dolayı tehlikelidir:
  • Kulak kiri yapışkandır. Kulak kirini kulak kanalından “dışarıya çekmek” için gereken basınç maalesef kulak zarını patlatır. Bunun nedeni, kulak kirinin yapışkan olması ve kolaylıkla hareket etmemesidir.
  • Kulak temizleme mumu, kulağının içinde mum tortusu bırakır. Kulağından kulak kirini almak yerine, kulağının içine tortu bırakır çünkü kulağına giren bir aletin üstünde, kulağına tehlikeli derecede yakın bir yerde mum yakıyorsun.
  • Kulak temizleme mumu tehlikeli olabilir. Kulak mumu kullanmaya karar verdiğin anda karşına dikilen bir dizi sağlık sorunu var:[3]
   • Kulağın içindeki hava çok ısınıp iç kulağını yakabilir.
   • Dikkat edilmezse mum kazara yangına neden olabilir.
   • Bu işlem, kulak zarının delinmesine yol açabilir.
 3. 3
  Kulağın içine basınçla hiçbir sıvı sıkma. Doktorlar bunu yapabilir ama sen yapmamalısın. Kulağın içine sıkılan sıvılar, timpanik membranı geçip kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Timpanik membrana püskürtülen sıvılar, iç kulağa zarar verebilir.

İpuçları

 • Kulak temizleme çubuklarını, kulak kanalının dar girişinden daha ötesine sokma. Kulak kirini ya da kulak temizleme çubuğunun kendisini yanlışlıkla kulak zarına sokarsan kulak zarın muhtemelen zarar görür.
 • Hiçbir tür kulak temizleme çubuğunu, iç kulaktaki kulak kirini temizlemek için kullanma. Bu, kulağında tamiri mümkün olmayan bir hasar bırakabilir.
 • Beslenmende düzenli olarak C vitamini bulunması, kulak kirini doğal yollardan yok edebilir.
 • Doktorun tarafından yazılan kulak damlalarını kullan.
 • Bir hafta ev tedavileri uyguladıktan sonra kulaklarının hâlâ kulak kiriyle dolu olduğunu hissediyorsan doktoruna danış.
 • Kulaklarını karıştırma çünkü ellerinde bakteri olabilir ve bu da enfeksiyon riskini arttırabilir.

Uyarılar

 • Kulağını temizlemek için kulak temizleme çubuğu ya da başka bir nesne kullanma. Kullandığın obje, istediğinden daha derine girebilir ve kulak kanalına zarar verebilir. Artı, kulak kirinin başlangıçtan daha fazla içeri gömülmesine neden olabilir.
 • Kulak mumları, birçok insanın yaralanmasına yol açmıştır. Kulak kiri temizlemek için önerilmez.
 • Kulağın ağrıyorsa, ateşin varsa, kulaklarında duyma kaybı ya da çınlama varsa, kulak kirini ev yöntemleriyle temizlemeye çalışma. Onun yerine, doktoruna danış.
 • Kulakların için hidrojen peroksit kullanırken dikkatli ol. Bu çok etkili bir solüsyondur ve istenmeyen etkilere sebep olabilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Monica Kieu, DO, FACS
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı KBB Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Monica Kieu, DO, FACS. Dr. Monica Kieu; Los Angeles, Kaliforniya'da yaşayan kurul sertifikalı bir KBB uzmanı, yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahisi uzmanıdır. Dr. Kieu; Riverside'daki California Üniversitesi'nden Antropoloji alanında lisans derecesi aldı ve tıp diplomasını onur derecesiyle Pomona'daki Western University of Health Sciences'tan aldı. Daha sonra baş asistan hekim olarak görev yaptığı Michigan Eyalet Üniversitesi/Detroit Tıp Merkezi'nde KBB-Baş ve Boyun Cerrahisi alanında ihtisasını tamamladı. Dr. Kieu ayrıca Toronto Üniversitesi'nde Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi alanında prestijli bir üst ihtisas programını tamamladı. American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, American Osteopathic Colleges of Ophthalmology and Otolaryngology-Head and Neck Surgery, American Academy of Cosmetic Surgery, American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery ve American Rhinologic Society'nin üyesidir. Dr. Kieu, yakın zamanda Los Angeles Magazine tarafından Los Angeles'ın En İyi Doktorları'ndan biri seçildi. Bu makale 156.961 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 156.961 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?