Kulak ağrıları rahatsız edicidir ama genellikle ciddi değildir. Hafif bir kulak ağrısı, ılık ve soğuk kompres ve reçetesiz ilaçlar gibi şeylerle evde tedavi edilebilir. Kulak ağrın kendi kendine geçmezse yardım için bir doktora görün.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Ev Çözümleri Uygulamak

 1. 1
  Isı uygula. Isı, ağrıyı azaltmaya yardım edebilir ve kulağına ısı uygulamanın birkaç farklı yolu vardır. Ama kendini yakmamaya dikkat et!
  • Bir saç kurutma makinesini (düşük ayarda çalıştırıp) kulağından 25 cm uzakta tut ve kulağına doğrudan gelmeyecek şekilde birkaç dakika hava üflemesini sağla. Isı, hem rahatlatır hem de kulak kanalına su kaçtıysa kurumasına yardım edebilir.[1]
  • Bir el bezini ılık suyla ıslat, iyice sık ve kulağının üstüne 20 dakika bastır. El bezini soğuk suya batırıp sıkarak soğuk kompres de yapabilirsin.
  • Eski ‘ısıtıcı pedi kulağına bastırma’ yöntemini kullanarak kulağını ısıyla rahatlat. Ama, ısıtıcı pedi çok uzun süre tutmamaya dikkat et. Yaklaşık 3 ila 5 dakika sonra pedi al ve derinin soğumasını bekle.
 2. 2
  Parasetamol, aspirin ya da ibuprofen al. Bu reçetesiz ağrı kesiciler kulak ağrısını geçirmez ama hafiflemesine yardım eder. Kullanırken üreticinin talimatlarına uy.
  • Ağrı şiddetliyse ve bir ya da iki tabletle hafiflemezse doktoruna git. Ateş ya da sersemlik hissi gibi başka belirtiler de gösteriyorsan vakit kaybetmeden doktora git.
  • Reye sendromu riski yüzünden, çocuklara ya da ergenlere asla aspirin verme.[2]
 3. 3
  Zeytinyağı ya da bebe yağı kullan. Kulağa tuhaf gelse de zeytin yağı ya da bebe yağı, kulak damlalarına faydalı bir alternatif olabilir. Bunlar hem kayganlaştırır hem de ağrını hafifletebilir.[3]
  • Yağı yakmayacak, ılık olacak kadar ısıt ve ağrıyan kulağının kanalına 3 ya da 4 damla damlat. Yaklaşık yarım saat beklet, sonra da yağın dışarıya akması için uzan. Vücut sıcaklığından daha düşük ya da daha yüksek bir şeyin sersemliğe ya da vertigoya neden olabileceğini aklında bulundur ama bu sadece geçicidir.[4]
  • Yağı, eğer varsa biraz tarçın yağıyla karıştırabilirsin.
 4. 4
  Sarımsakla yaratıcı şeyler yap. Sarımsaklı olan neredeyse her şeyin kulak ağrısına iyi geldiğine inanılır. Elinde herhangi bir türde sarımsak varsa kullan. İşte kullanılan yöntemlerden bazıları:
  • Biraz susam yağını ezilmiş bir diş sarımsakla birkaç dakika ısıt. Yağla karıştıktan sonra sarımsağın oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekle. Sonra, sonra sarımsağı yağdan süzerek al ve kulağına sür.[5]
  • Bazı insanlar, sarımsak buharını rahatlatıcı bulmaktadır. Bir diş sarımsağı ikiye böl, bir yarısını kulağına, diğerini de bir bardak buharlı sıcak suyun içine koy. Kulağını bardağın üzerine tut ve sarımsak buharının sarımsaktan geçip acıyan kulağına girmesini sağla.[6]
 5. 5
  Buzdolabındaki o soğanın geriye kalanını kullan. İmdada yetişen bir sebze daha! Soğanı küçük parçalar hâlinde doğra, ez, sonra da temiz ve ince bir el bezine sıkıca sar. Yan yatıp bunu kulağının üstüne koy.
  • Elinde soğan değil de zencefil varsa aynı işlemi uygula; aynı prensipler bunda da geçerlidir.[7]
 6. 6
  Fesleğen ya da naneyi dene. Bunlar tamamen bitkisel çözümlerdir. Her ikisi için de sularını sıkıp zeytinyağı ya da bebe yağıyla seyreltmen gerek. Bunun için, bunları ezip biraz ısıt. Nane yağı kulağın çevresine sürülmelidir ama fesleğen suyu kulağın içine sürülebilir.
 7. 7
  Sakız çiğne ve esne. Kulak ağrının irtifa farkından kaynaklanma ihtimali varsa sakız çiğneyebilirsin ya da kendini esnemeye zorlayabilirsin. Kulaklarında bir patlama sesi duyacaksın ve otomatikman kendini daha iyi hissedeceksin.
  • Sertçe yutkunmayı deneyebilirsin. Bu, östaki borusunu aktive eden kası açarak basıncı azaltacaktır.
  • Amerikan Otolaringoloji Akaademisi uçağa binmenin bu yan etkisine karşı şunu öneriyor: Ağzını kapat ve parmaklarınla burun deliklerini ve etkilenen kulağını kapalı tut. Sonra, nefesini burun deliklerinden vermeye çalışarak kulaklarının açılmasını sağla. Ama kulak ağrın üst solunum yolundaki bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelen tıkanıklığın bir sonucuysa bunu yapma çünkü bu üst solunum yolundaki enfeksiyonun kulaklarına yayılmasına neden olabilir.
 8. 8
  Aromaterapi kullan. Bir esansiyel yağı (mesela, lavanta yağını) biraz zeytinyağıyla seyrelt ve etkilenen kulağının dışına ve boynuna, lenf düğümlerinin etrafına sür.
  • Kulak ağrın çok şiddetliyse aromaterapi çözüm değildir. Doktorun sana, kokulardan çok daha hızlı etki edecek ilaçlar verecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tıbbi Tedavi Görmek

 1. 1
  Antibiyotik kullan. Kulak ağrın kendi kendine geçmezse, ağrına başka belirtiler eşlik ediyorsa ya da sadece aşırı derecede ağrı çekiyorsan doktora git. Doktorun seni hemen antibiyotiğe başlatabilir.
  • Penisilin etkisini birkaç gün göstermeyebilir. Doktoruna, senin için de böyle olacağını düşünüp düşünmediğini ve ağrının geçmesi için hangi çözümleri deneyebileceğini sor.
 2. 2
  Kulak ağrının sümük birikmesi yüzünden olup olmadığını belirle. Öksürmek ve burnunu sümkürmek, iç kulağını tahriş edebilir ve sonunda kulak ağrısına neden olabilir. Başka soğuk algınlığı belirtileri yaşıyorsan ağrının sorumlusu bu olabilir.
  • Doktorun bir dekonjestan ya da burun spreyi tavsiye edebilir. Sümük üretimi duracak ve kulak ağrını hafifletecektir ama en azından başlangıçta bunun yanında ibuprofen kullanman gerekebilir.
 3. 3
  Ağrıya kulak kirinin neden olup olmadığını anla. Kulak kirin senin iyiliğin için var olsa da çok fazlası kulak ağrısına yol açabilir. Sorun, kulak kiriyse doktorun bunu senin için halledebilir.
  • Doktorun, ağrıyı hafifletmek ve biriken kulak kirini azaltmak için ilaçlı kulak damlaları ya da kulak kiri temizleme kiti önerecektir.[8] Ayrıca, gelecekte kulak ağrısını nasıl önleyebileceğine dair tavsiyelerde de bulunabilir.
  • Kulak kirin sertleştiyse ve topaklandıysa doktorun elle çıkarabilir. Muhtemelen ilk tercihin olmayacaktır ama sorunu çözebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Kulak zarın, kulak kanalların zarar görmüşse, dış kulak enfeksiyonun ya da kulak akıntın varsa (kulağından irin ya da sıvı geliyorsa) kulak damlalarını kullanma).[9]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 31.929 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 31.929 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam