Yüksek sesle müzik dinledikten sonra yaşadığınız, tinnitus da denilen kulak çınlamasının nedeni çoğunlukla içkulaktaki mikroskobik sinir uçlarının hasar görmesidir. Tinnitus, altta yatan bir sinir hasarını ya da dolaşım sisteminle ilgili bir sorunu işaret ediyor olabilir.[1] Kulak çınlamasını gidermede en faydalı yöntem, çınlamaya yol açacak kadar yüksek seslere maruz kalmamak olsa da, hasar meydana geldikten sonra bile kulaklarındaki uğultuyu gidermek için yapılabilecek şeyler vardır. Faydalı ipuçları için bu yazıyı oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kulaklardaki Anlık Çınlamayı Gidermek

 1. 1
  Kafatasına vurma numarasını dene. Bir konserden ya da kulüpten döndüysen ve kulaklarındaki çınlama geçmiyorsa bunun nedeni, salyangozun içindeki küçük tüylerin bir kısmının zarar görmesi sonucunda oluşan yangı veya sinir uyarılmasıdır. Beynin bu yangıyı kesintisiz bir çınlama ya da uğultu olarak algılar. Bu yolu kullanarak o sinir bozucu sesten kurtulabilirsin:
  • Kulaklarını avuçlarınla kapat. Parmakların arkaya bakmalı ve kafatasının arkasına dayanmalı. Orta parmaklarını kafatasının arkasında birbirlerine doğru çevir.
  • İşaret parmaklarını, orta parmaklarının üstüne koy.
  • Parmak şaklatma hareketi yaparak işaret parmaklarını, orta parmaklarının üzerinden, kafatasına indir. Bu hareket, davul çalma sesine benzer bir ses çıkarır. Parmaklar da kafatasına vuracağından yüksek bir ses çıkabilir. Bu normal.
  • Parmaklarını kafatasına 40-50 kez vur. 40-50 defadan sonra çınlamanın geçip geçmediğine bak.
 2. 2
  Geçmesini bekle. Yüksek ses maruz kalma sonucu ortaya çıkan kulak çınlaması genellikle birkaç saat sonra geçer. Acele etmeden dinlen ve belirtileri kötüleştirebilecek şeylerden uzak dur. Çınlama 24 saat sonra geçmezse tedavi için doktora git.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kronik Kulak Çınlamasını Tedavi Etmek

 1. 1
  Altta yatan sebeplerin tedavisi için doktora git. Çoğu zaman tinnitusun, yani kulak çınlamasının tedavi edilebilen bir nedeni vardır. Altta yatan bu nedenin tedavi edilmesi çınlamanın kısmen ya da tamamen geçmesine yardım edebilir.
  • Doktoruna kulaklarınızı temizlet. Bunu güvenli bir şekilde kendin de yapabilirsin. Fazla kulak kirini temizlemenin, kulak çınlaması belirtilerini azaltmaya faydası olabilir.
  • Doktorun kan damarlarına baksın. Dolaşım bozukluğu gibi damar sorunları, kulak çınlamasını kötüleştirebilir.
  • Doktorundan ilaçlarının etkileşimine yeniden bakmasını iste. Birkaç ilaç birden kullanıyorsan doktorunla, kulak çınlamasına neden olabilecek muhtemel yan etkileri konuş.
 2. 2
  Kulak çınlamanı ses bastıran taktiklerle gider. Çınlama sesini kapatmak için doktorlar tarafından ses bastıran çeşitli taktikler kullanılır. Bu taktikler, aşağıdaki cihaz ve tekniklerden oluşur:
  • Beyaz gürültü makineleri kullan. Yağmur ya da rüzgâr gibi “arka plan” sesleri çıkaran beyaz gürültü makineleri kulaklarındaki çınlamayı bastırabilir.
   • Vantilatörler, nemlendiriciler, nem gidericiler ve klimalar da etkili beyaz gürültü makineleri olarak kullanılabilir.
  • Maskeleme cihazları kullan. Maskeleme cihazları kulakların üzerini kaplar ve kronik çınlamayı maskelemek için sürekli bir beyaz gürültü dalgası oluşturur.
  • İşitme cihazı tak. Bu, özellikle kulak çınlamasına ek olarak işitme sorunların varsa etkili bir yoldur.
 3. 3
  Çınlama semptomlarının bir kısmını iyileştirmek için ilaç kullan. İlaç kullanmak çınlama sorununu büyük ihtimalle tamamen ortadan kaldırmayacak olsa da ilaçlar etkili olursa çınlama sesinin daha az duyulmasını sağlayabilir.
  • Doktorunla trisiklik antidepresanlar hakkında konuş. Trisiklik antidepresanlar, ciddi seviyedeki tinnitus için etkili olabilir ama ağız kuruluğu, bulanık görme, kabızlık ve kalp sorunları gibi istenmeyen bazı yan etkileri vardır.[2]
  • Doktorunla Alprazolam hakkında konuş. Yaygın olarak Xanax adıyla bilinen Alprazolam’ın tinnitus uğultusunu azaltmakta etkili olduğu bulunmuştur ama alışkanlık yapar ve istenmeyen yan etkileri vardır.
 4. 4
  Gingko özünü dene. Günde üç defa, yemeklerle birlikte gingko özü almak, başa ve boyuna kan akışını artırarak kan basıncının neden olduğu çınlamayı azaltabilir.[3] İki ay boyunca gingko kullandıktan sonra tedavinin ne derece etkili olduğunu değerlendir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tinnitusu Önlemek

 1. 1
  Kulak salyangozunun zarar görmesine, böylece kulak çınlamasına yol açan durumlardan kaçın. Kulak çınlamasını tedavi etmek böylesine zor olduğundan en etkili seçenek, her şeyden önce buna neden olacak ya da belirtilerini daha da kötüleştirecek durumlardan kaçınmaktır. Aşağıdakiler, tinnitus belirtilerini şiddetlendirebilir:[4]
  • Yüksek sesler. En kötüsü konserlerdir ama inşaat işleri, trafik, uçaklar, silah sesleri, havai fişekler ve diğer yüksek sesler de zararlı olabilir.
  • Yüzmek. Yüzerken içkulağa su ve klor kaçabilir; bu da kulak çınlamasına neden olabilir ya da şiddetlendirebilir. Yüzerken kulak tıkacı kullanarak bunun olmasını engelleyebilirsin.
 2. 2
  Stresini atmanın yollarını bul. Kulakların sürekli çınlıyorsa, stres bu durumu daha da kötüleştirebilir. Stresini azaltmak için egzersiz, meditasyon ve masaj terapisi gibi yollar bul.[5]
 3. 3
  Alkol, kafein ve nikotin tüketimini azalt. Bu maddeler, damarları genişleterek üzerlerindeki baskıyı arttırırlar. Bu, özellikle içkulakta olur. Belirtileri aza indirmek için alkollü içkilerden, kahveden ve kafeinli çaylardan uzak dur ve tütün ürünleri tüketimini azalt.
 4. 4
  Tuzdan uzak dur. Tuz, vücudundaki kan dolaşımını zayıflatır, bu da yüksek tansiyona neden olarak kulak çınlamasını potansiyel olarak daha kötü hale getirir.
  Reklam

İpuçları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çaba harcamak da kulak çınlamasını gidermek için gereklidir. Bu, istenmeyen seslerin seviyesini arttırabilecek enfeksiyonların ve hastalıkların ortaya çıkmamasına yardımcı olabilir. Bir de sağlığının iyiye gitmesi, tinnitusun da iyiye gitmesi anlamına gelebilir. Sağlıklı bir yaşam sür; bunun için sağlıklı beslen, uygun ve düzenli egzersiz yap ve geceleri uykunu al.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 90.373 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 90.373 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam