İnsanlar özellikle yaz aylarında, yüzdükten ya da banyo yaptıktan sonra sık sık kulaklarına su kaçırırlar. Kulağa su kaçması rahatsızlık vermekten başka bir şey yapmayabilir de, ama suyu çıkarmazsan ya da kendi kendine çıkmazsa, iltihapla, tahrişle ya da dış kulağında veya kulak kanalında, Yüzücü Kulağı olarak da bilinen enfeksiyonla uğraşmak zorunda kalabilirsin. Neyse ki sadece birkaç kolay yöntemle suyu kolayca kulağından çıkarman mümkün. Evdeki tedaviler işe yaramazsa ve kulağın ağrırsa zaman yitirmeden doktora gitmelisin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ev Tedavileri Kullanmak

 1. 1
  Evde yarısı ispirtodan, yarısı beyaz sirkeden oluşan bir solüsyon yap. Kulağındaki fazla suyu atmaya yardımcı olmasının yanı sıra, bu solüsyon kulaklarının enfekte olmasını da engeller. Yarısı ispirtodan, yarısı beyaz sirkeden oluşan bir kulak damlası solüsyonu yap. Solüsyonun yaklaşık bir tatlı kaşığını (ya da 5 mililitresini) kulağına dök ya da damlalıkla damlat. Sonra da dikkatli bir şekilde boşalt. Solüsyonu kulağına dökmesi için bir yetişkinden yardım alabilirsin.[1]
  • Bu karışımdaki asit, kulak kanalında su tutma ihtimali olan serumeni (kulak kirini) parçalama görevi görürken, alkol çabucak kuruyarak suyu da birlikte götürür.
  • Alkol, kulağındaki suyun daha hızlı buharlaşmasına da yardımcı olur.
  • Bu yöntem, Yüzücü Kulağı hastalığına meyilli kişilerde de işe yarar.
  • Kulak zarın delikse bu yöntemi kullanma.
 2. 2
  Kulağına vakum yap. Kafanı yan çevirip etkilenen kulağını avucuna koy, sonra da su dışarıya çıkana kadar avucunla hafifçe bastırıp bırak. Bunu, kulağın yukarı bakarken yapma çünkü suyu, kanalın daha iç kısımlarına itebilirsin. Bu yöntem, kulağındaki suyu eline doğru çeken, vantuz benzeri bir vakum meydana getirir.
  • Alternatif olarak, kulağını yere doğru çevir, içine parmağını koy ve parmağını hızla itip çekerek vakum yap. Çok geçmeden su, kulağından hızla dışarıya çıkarcaktır. Bunun tercih edilmeyen bir yöntem olduğunu aklında bulundur çünkü kulak kanalının çizilmesi enfeksiyona neden olabilir. Avucun işe yaramıyorsa ve parmağını kullanmak istiyorsan, o zaman parmağının temiz, tırnaklarının da kısa olduğundan emin ol.
  • Vakum yönteminin "bastırma" safhasında, hava sıkışmışken kulağına nazikçe saat yönünde ya da saat yönünün tersinde masaj yapmak faydalı olabilir. Böylece nemli kulak kiri ıslanabilir ve suyun birazını serbest bırakabilir. Bu, özellikle kulağına su kaçınca az işitmeye başladıysan faydalı olabilir.
 3. 3
  Kulağını fön makinesiyle kurut. Kulaklarındaki suyu çıkarmak için fön makinesi kullanmaya şüpheyle yaklaşabilirsin ama bazıları için işe yaradığı kesin.[2] [3] Fön makineni en düşük sıcaklığa, hatta soğuğa getir ve başından en az 30 cm uzaktan kulağına tut, ta ki suyun dışarıya aktığını hissedene dek. Kendini yakmamak için fön makinesinin çok sıcak ya da çok yakın olmamasına dikkat et.[1]
  • Alternatif olarak, sıcak havayı kulağının “için” değil, “önünden geçecek biçimde” üfle. Sıcak ve kuru hava, suyun üstünden geçerken su buharını emer.
 4. 4
  Kulaklarındaki suyu gidermek için reçetesiz satılan kulak damlalarını kullan. Eczanelerde satılan ve %95 oranında izopropil alkol içeren solüsyonlardan al. Kulağına önerilen miktarda damlat ve etkilenen bölgedeki suyu boşaltmak için başını aşağıya doğru eğ.
  • Evde hazırlanan solüsyondaki gibi, ilacı kulağına damlatması için bir yetişkinden yardım isteyebilirsin.
 5. 5
  Bir bezle kulağını sil. Suyun bir kısmını çıkarmak için, kulağını aşağıya eğerek dış kulağını yumuşak bir havlu ya da bezle ağır ağır, nazikçe sil.[1] Bezi sakın kulağının içine sokma yoksa suyu kulağının daha iç kısmına itebilirsin.
 6. 6
  Başını yana eğ. Deneyebileceğin başka bir yöntemse, tek ayak üzerinde durmak ve başını, etkilenen kulağın aşağı bakacak şekilde yan yatırmaktır. Suyu dışarı çıkarmak için tek ayağının üzerinde zıplamayı dene. Kanalı daha çok açmak için kulak memesini çekiştirmek ya da kulağının üst kısmını başının yan tarafına doğru çekmek de suyun boşalmasına yardımcı olabilir.
  • Zıplama kısmını geçip sadece başını yana eğebilirsin de.
 7. 7
  Kulağın aşağıya bakacak şekilde yan yat. Yerçekimi, kulağın doğal bir şekilde boşalmasını sağlayabilir. En iyi sonucu almak için etkilenen kulağın doğrudan aşağıya bakacak şekilde uzan. İstersen başına destek olsun diye yastık da kullanabilirsin. En az birkaç dakika bu pozisyonda kal. Gerekirse oyalanmak için televizyon izleyebilir ya da başka bir şey yapabilirsin.
  • Akşamları kulağındaki su rahatsızlık veriyorsa o zaman yattığında rahatsızlık veren kulağın mutlaka aşağıya baksın. Bu, suyun sen uyurken kendiliğinden akma şansını arttırabilir.
 8. 8
  Çiğne. Kulaklarının etrafındaki çene kemiklerini hareket ettirmek için sanki yiyecek bir şeyler çiğniyor gibi yap. İçinde su olmayan kulağının tarafına başını yana eğ, sonra da başını çabucak diğer tarafa yatır. Suyu bu şekilde çıkarıp çıkaramayacağını görmek için sakız çiğnemeyi de deneyebilirsin. Kulağındaki su, iç kulağının bir parçası olan östaki borusunda sıkışır ve çiğneme hareketi, suyun serbest kalmasına yardım edebilir.
  • Daha güçlü bir etki için rahatsız eden kulağın aşağıya eğikken bile çiğnemeyi deneyebilirsin.
 9. 9
  Esne. Bazen su balonunu sadece esneyerek de “patlatabilirsin”. Kulağındaki suyu etkileyen her hareket, gerilimi azaltmaya ve suyu boşaltmaya yardımcı olabilir. Bir "patlama sesi" duyarsan ya da suyun hareket ettiğini hissedersen, o zaman bunun olumlu bir etkisi olabilir. Sakız gibi bu da östaki borularını boşaltmaya yardımcı olacaktır.
 10. 10
  Gerektiğinde doktora git. Kulağına kaçan suya ek olarak ağrı da yaşarsan doktora gitmelisin. Ayrıca, orta kulak iltihabı da kulakta su olduğu hissi verebilir ve bunun da tedavi edilmesi gerekir. Ama bu ağrının, suyun tahrişe ya da Yüzücü Kulağı olarak bilinen enfeksiyona yol açtığının bir işareti olma olasılığı yüksektir. Aşağıdaki belirtiler sende varsa, hemen doktora gitmelisin:[4]
  • Kulaktan gelen sarı, sarı-yeşil, irine benzeyen ya da kötü kokulu akıntı
  • Dış kulağı çekince artan kulak ağrısı
  • İşitme kaybı
  • Kulak kanalında ya da kulakta kaşıntı
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Gelecekteki Sorunları Önlemek

 1. 1
  Yüzdükten sonra kulaklarını kurula. İster okyanusta yüz ister havuzda istersen de sadece banyoya ya da duşa gir, suya girdikten sonra kulaklarını kuru tutmaya özen göstermelisin. Temiz bir bezle kulaklarının dışını sil ve hafifçe dokunarak kulak kenarına yakın bölgeyi de kurula. Kulağındaki fazla suyu silkeleyip atmak için mutlaka başını bir yana ya da diğerine eğ.[5]
  • Bazı insanların kulağına daha sık su kaçtığı doğrudur çünkü kulağının şekli bu konuda çok belirleyicidir. Kulağına sık sık su kaçıyorsa o zaman ekstra dikkatli olman gerekiyor.
 2. 2
  Kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuk kullanmaktan kaçın. Niyetin ister su, ister kulak kiri ya da yabancı bir cisim çıkarmak olsun, pamuklu çubuğun kulaklarını temizlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor olsan da tam tersi bir etkisi vardır ve aslında suyu ya da kulak kirini kulağının daha derinine itebilir. Ayrıca, çubuk kulağının içini çizebilir ve daha çok ağrıya neden olabilir.[6] [7]
  • Kulağının içini kâğıt mendille temizlemek de iç kısımları çizebilir.
  • Gerekirse kulak kirini yumuşatmak için birkaç damla mineral ya da bebe yağı kullanabilirsin. Kulaklarının dışını temizlemek istersen, nemli bir bezle nazikçe sil.[8]
 3. 3
  Kulağında su varken kulaklarına kulak tıkacı ya da pamuk tıkamaktan kaçın. Kulağına su ya da başka maddeler kaçtığında, gece uyurken kulak tıkacı ya da pamuk kullanmak, pamuklu çubuklarınkine benzer bir etki yaparak bunları kulağının daha derinine itebilir. Kulağın ağrıyorsa ya da kulağına su kaçtığını hissediyorsan, bir süre için geceleri bu yardımcı malzemeleri kullanmaktan kaçın.[9]
  • Ağrı geçene kadar kulaklık kullanmaktan da kaçınmalısın.
  Reklam

İpuçları

 • Kulağını içini karıştırma ya da çizme, yoksa kulağın enfeksiyon kapabilir.
 • Başını, kulağın yere bakacak şekilde eğ, bir aşağı bir yukarı zıpla ve kulak memeni nazikçe çek.
 • Yan yatarken sakız çiğne (su kaçan kulağının tarafına yat). Birkaç dakika sonra, suyun hepsi dışarı çıkacaktır.
 • İki parmağınla burnunu kapat ve yavaşça dışarıya üflemeyi dene. Çok şiddetli üflememeye dikkat et çünkü kulak zarına zarar verebilirsin.
 • Burnunu sümkür. Hava basıncındaki değişim çoğunlukla işe yarar.
 • Yüzdükten sonra, başını bir yana eğ.
 • Aşağıya, yukarıya zıplarken kulak memeni nazikçe çekiştir. Suyu kurulamak için yakında havlu bulundur.
 • Su kaçan kulağın aşağıya bakacak şekilde başını yana eğ ya da hiçbir şeyin faydası olmuyorsa doktora git çünkü ciddi bir hâl alabilir.
 • Burnunu sık, nefesini tutarken sümkür. Su kaçan kulağından hava çıktığını hissedeceksin.
 • Su kaçan kulağın yukarı bakarken bir kapak dolusu izopropil alkolü (ispirto) kulağına dök. Sonra da kulağın aşağıya bakacak şekilde başını yana eğ. Su hemen dışarı çıkacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • İspirto, cildine değince bir an için yakabilir.
 • İspirto haricen kullanım içindir. Yutma. Bu olursa acil servisi ara.
 • Bu ipuçlarının hiçbirisi işe yaramazsa doktoruna danış.
 • Zıplarken dengeni kaybetmemeye dikkat et. Sandalyeye ya da tırabzana tutunarak dengeni sağla.
 • Bu yöntemlerin sonunda büyük ihtimalle kulağından/kulaklarından ılık kulak kiri ve su akacaktır. Bunları kolayca lekelenen bezlerle silme.
 • Kulağına yabancı cisimler sokma. Pamuklu çubuklar ve başka aletler, kulağına kaçan şeyleri kulak kanalının daha derinlerine sıkıştırır ve deriyi zedeleyebilir, bu da enfeksiyona neden olur.[1]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 150.234 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 150.234 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam