Kronik ağrı üç ay veya daha fazla süren bir rahatsızlıktır ve sakatlık veya rahatsızlık tedavi edildikten sonra da devam eder. Şiddetli ağrı yaşama, muhtemel bir yaralanmada sinir sisteminin verdiği doğal bir karşılıktır. Ama kronik ağrıda ağrı sinyalleri anormal bir şekilde devam etmektedir. Bu, kronik ağrıdan muzdarip olanlar için hem acı verici hem de yorucu olabilir. Bazı kronik ağrı durumlarında ağrıya ilk sebep olan bir yaralanma, hastalık veya enfeksiyon olmuştur. Gerçi bazı insanlarda kronik ağrı, bu hastalık veya yaralanma geçmişi olmadan ortaya çıkıp devam etmektedir. Kronik ağrı çekenleri anlamak için kronik ağrı hakkında bilgi edinmelisin, destekleyici olmalısın ve ne söyleyip ne söylemeyeceğini bilmelisin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kronik Ağrı Hakkında Bilgi Edinmek

 1. 1
  Ağrı çekenin ağrısı hakkında daha çok şey öğren. Kronik ağrı çeken insanlardan her birinin yaşadığı ağrı farklıdır. İnsanlarla durumları ve ağrıyla her gün nasıl savaştıkları hakkında konuşurlarsa bu, onlar için faydalı olabilir. Kronik ağrı çekenlerin neler yaşadığını ne kadar çok bilirsen bunun onlar için ne demek olduğunu o kadar iyi anlarsın.
  • Bel incinmesinden, ciddi bir enfeksiyondan mı muzdaripler yoksa ağrıya sebep olan eklem iltihabı, diyabetik nöropati veya bir çeşit sinir hasarı gibi süregelen bir durum mu mevcut? Ağrının ne zaman başladığını bil ve araştırma yapıp benzer sorunları yaşayan insanların hikâyelerini oku.
  • Doktorlar bazen ağrının kaynağını bulamaz. Ağrı sadece vardır.
  • Kronik ağrı çeken birini, konuşmak istemediği şeyler hakkında konuşması için zorlama. Bazı insanlar için bu konuyu açmak onları yalnızca daha kötü hissettirecektir.
  • Yaygın kronik ağrı şikâyetlerine örnek olarak baş ağrısı, bel ağrısı, eklem iltihabı ağrısı, periferik sinirlerde veya merkezî sinir sisteminde meydana gelen hasardan dolayı ağrı veya bilinen bir kaynağı olmayan ağrı sayılabilir.
  • Bir kişide aynı anda kronik yorgun sendromu, endometriyozis hastalığı, siyatik hastalığı, periferal nöropati, inflamatuvar bağırsak hastalığı veya depresyon gibi birden fazla kronik ağrı rahatsızlığı olabilir.
  • Ağrı çekenin ne hissettiğini anlatmada kelimelerin yetersiz kalabileceğini kabullen. Çok ağrı çektiğin bir zamanı hatırla ve bu ağrının hayatının geri kalanında dinmeden her gün günde 24 saat olduğunu hayal et. Bu tür bir ağrıyı tanımlayacak doğru kelimeyi bulmak zor.
 2. 2
  Kodu öğren. Ağrı yoğunluğunu ölçmek için bir sayısal ağrı ölçeği kullanılır, böylece sağlık uzmanları tedavinin etkililiğini kontrol edebilir. Ölçekteki 1 ila 10 arasındaki sayılar ağrı düzeyini tanımlar. 1 "hiç ağrı yok, harika hissediyorum" ve 10 "hissettiğim en kötü ağrı" şeklindedir. Onun ağrılarının ağrı ölçeğinde nerede olduğunu sor.
  • Kronik ağrı çeken biri iyi olduğunu söylerse ağrı çekmediğini düşünme. Ağrı çeken çoğu insan, başkaları yeterince anlayış göstermediği için ağrılarını gizleme girişiminde bulunur.
  • Kronik ağrı çekenlere asıl ağrı düzeyleri sorulduğunda asıl ağrı düzeylerini söylemeyebilirler. Ağrıları kronik olduğundan belirli bir ağrı düzeyine alışkınlardır ve bunu normal veya hiç ağrı yok gibi kabullenebilirler. Yalnızca bir tür şiddetli (akut) ağrıları olduğunda, "normal" ağrı düzeyleri günlük olarak değişince, o an farklı hissettiren bir ağrı yaşadıklarında (yani "acıma" yerine "sızlama", "zonklama" yerine "yakıcı" gibi) veya hem şiddetli (akut) hem de kronik ağrılarının mevcut düzeyleri doğrudan sorulduğunda doğru ağrı düzeyini söyleyebilirler.
 3. 3
  Ağrıyla başa çıkma becerilerinin farkına var. Grip olduğunda muhtemelen birkaç gün veya hafta çok kötü hissedersin ama işlerini halletmek için elinden gelenin en iyisini yaparsın. Kronik ağrı çekenler muhtemelen uzun süredir çok kötü hissediyorlar. Hissettikleri ağrının gerçek düzeyini gizleyen bir başa çıkma mekanizması geliştirmiş olabilirler veya normalde işlerini halledecek güce sahip olmayabilirler.
 4. 4
  Depresyon belirtilerinin farkında ol. Kronik ağrı ikincil depresyona sebep olabilir. Aylardır veya yıllardır ağrı çekiyor olsaydın depresyona girmez miydin? Depresyon doğrudan kronik ağrı yüzünden oluşabilir ve kronik ağrı doğrudan depresyon yüzünden oluşabilir.[1]
  • Depresyon bazı insanların daha az duygu göstermesine sebep olabilir, bu da ağrıyı gizleyebilir çünkü ağrı çeken kişi bunun bilinmesini istemez.[2] Depresyon belirtileri için daima tetikte ol ve bunu hiç ağrı olmamasıyla karıştırma.
  • Depresyon ayrıca insanların daha fazla duygu göstermesine (ağlamak, kaygılı, sinirli, üzgün, yalnız, umutsuz olmak, gelecek korkusu duymak, kolayca tedirgin olmak, kızgın, yılmış, ilaçlardan, dışa vurma ihtiyacından veya uykusuzluktan dolayı çok konuşkan olmak) de sebep olabilir. Bu, ağrı düzeyi gibi günden güne, saatten saate veya dakikadan dakikaya değişebilir.
  • Yapabileceğin en kötü şeylerden biri kronik ağrısı olan birini yüzüstü bırakmaktır. Bu, onlara sadece bunalıma girmeleri, yalnız hissetmeleri ve çok olumlu olmamaları için bir sebep daha verir. Onların yanında olmaya çalış ve her nasıl yapabilirsen onlara destek ver.
 5. 5
  Fiziksel kısıtlamalara saygı duy. Çoğu hastalıkta insan felç, ateş veya kemik kırığı gibi hastalığa özgü belirtiler sergileyecektir. Kronik ağrıda ise herhangi bir anda kişinin durumla başa çıkma kabiliyetinin nasıl olduğunu söylemenin bir yolu yoktur. Bunu her zaman onların yüzlerinden veya vücut dilinden de okuyamazsın.
  • Ağrı çeken kişi uyandığında bir gün sonra nasıl hissedeceğini bilmeyebilir. Her bir gün, o gün geldiğinde ele alınmalı. Bu, herkes için kafa karıştırıcı olabilir ama ağrı çeken kişi için çok moral bozucudur.
  • Ağrı çeken kişinin on dakika boyunca ayakta kalabilmesi, yirmi dakika veya bir saat boyunca ayakta kalabileceği anlamına gelmez. Sırf bu kişi geçen gün otuz dakika ayakta kalmayı becerebildi diye bu, aynısını bugün de yapabileceği anlamına gelmez.
  • Hareket, kronik ağrı çekenlerin yaşayabileceği tek kısıtlama değildir. Bir insanın oturma, yürüme, odaklanma ve sosyal olma kabiliyetleri de etkilenebilir.
  • Kronik ağrı çeken bir insan oturması, uzanması, yatakta kalması veya hemen bazı ilaçları alması gerektiğini söylüyorsa oldukça anlayışlı ol. Muhtemelen başka seçenekleri yok ve sırf bir yerde bulundukları veya bir işin ortasında oldukları için bunu erteleyemezler. Kronik ağrı hiç kimse için beklemez.
 6. 6
  Ağrı belirtilerine bak. Yüzünü buruşturma, huzursuzluk, sinirlilik, değişken ruh hâli, elleri ovuşturma, inleme, uyku bozukluğu, diş gıcırdatma, odaklanmakta güçlük, hareketsizlik ve hatta intiharla ilgili düşünceler yazma veya kullanılan dil, sıkıntıyı ya da ağrıyı belirtebilir. Yaşadıkları şeye karşı hassasiyet göster.[3]
 7. 7
  Kronik ağrının gerçek olduğunu bil. Kronik ağrı çekenlerin ilgi bekledikleri, sevdikleri veya hastalık hastası oldukları için doktora gittiğini düşünebilirsin. Aslında onların yaptıkları şey, yaşam kalitelerini yükseltecek bir şey aramaktır ve genelde ağrının nedeni bilinmiyorsa ağrının nedenini arıyorlardır. Hiç kimse onların hissettiği gibi hissetmek istemez ama başka seçenekleri yok.
 8. 8
  Bilemeyeceğin şeylerin farkında ol. Ağrıyı bir başka insana tanımlamak zordur. Kişinin kendi tarafından hissedilir ve hem psikolojik hem de fiziksel parçalarımıza dayanır. Çok anlayışlı olsan bile bu kişinin kesinlikle nasıl hissettiğini bildiğini sakın farz etme. Tabii ki kendinin nasıl hissettiğini bilirsin ama her bir insan farklıdır ve bir insanın içine girip onun ağrısını hissetmek imkânsızdır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Destekleyici Olmak

 1. 1
  Empati kur. Empati kurmak dünyayı başka bir insan gözünden görerek o insanın hislerini, bakış açısını ve davranışını anlama girişiminde bulunmak anlamına gelir. Bu anlayışı bu kişi için ne yapacağın veya bu kişiye ne söyleyeceğin konusunda sana yol göstermesi için kullanırsın. Kronik ağrısı olan insanlar bazı yönlerden senden farklıdır ama aynı zamanda çok da sana benzerler. Bu nedenle ortak noktalarına odaklan ve farklılıkları anlamaya çalış.[4]
  • Hasta olmak, ağrı çeken kişinin artık bir insan olmadığı anlamına gelmez. Kronik ağrı çeken insanlar günlerinin büyük kısmını oldukça fazla bir ağrı içinde geçirseler de yine de sağlıklı insanların istediklerini isterler. Onlar da işin, ailenin, arkadaşların ve boş zaman aktivitelerinin keyfini çıkarmak isterler.
  • Kronik ağrı çeken bir insan az veya hiç kontrole sahip olmadığı bir bedenin içinde mahsur kaldığını hissedebilir. Ağrı, onu önceden yapmaktan keyif aldığın şeylerden mahrum bırakabilir ve onun acizlik, üzgünlük ve depresyon duygularını artırabilir.
  • Yapabileceğin her şeyi fiziksel olarak yapabilir durumda olduğun için ne kadar şanslı olduğunu hatırlamaya çalış. Daha sonra ya yapamasaydın, diye düşün.
 2. 2
  Ağrı içinde olan insanın elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmasına saygı duy. Yapabildiği kadar çok bununla başa çıkmaya, mutlu ve normal görünmeye çalışabilir. Yapabildiğinin hakkını en iyi şekilde verecek kadar hayatını yaşar. Kronik ağrı çeken bir insan, ağrısı olduğunu söylüyorsa kesinlikle ağrısı vardır, bunu unutma!
 3. 3
  Dinle. Kronik ağrısı olan biri için yapabileceğin en iyi şeylerden biri onu dinlemektir. İyi bir dinleyici olmak için bu kişinin içinde neler olduğuna dikkat et ve içindekileri anlamaya çalış. Böylece nasıl hissettiğini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu kavrayabilirsin.
  • Söyleyeceği şeyleri duymak istediğini açıkça ifade et. Kronik ağrısı olan çoğu insan, diğer insanların onlara inanmayacağını veya zayıf oldukları için onlarla alay edeceklerini hisseder.
  • Gizlediği şeyi çözmeye veya vücut dili ve ses tonu aracılığıyla en aza indirmeye çalış.
  • Kendini savunmasız bırak. Paylaşmak her ikinizin de bir şey vereceği anlamına gelir. Güçlü, anlayışlı bir bağ oluşturmak ve paylaşımın gerçekten önemli olması için gerçek duygularını, inandıklarını ve deneyimlerini de açığa vurman gerekecek.
  • İyi bir dinleyici ol.
 4. 4
  Sabırlı ol. Kendini sabırsız bir hâlde ve ağrı çeken kişinin "gelişme göstermesini" isterken bulursan ağrı çeken kişinin suçluluk duygusu üstlenmesini göze alırsın ve onun bu durumla başa çıkma kararlılığını baltalayabilirsin. Muhtemelen bir şeyleri yapmak için taleplerine uymak ister ama ağrı yüzünden bunu yapacak gücü veya başa çıkma kapasitesini kendinde bulamaz.
  • Kronik ağrı çeken kişi alıngan görünürse canını sıkma. Çok şey yaşıyor. Kronik ağrı bedende ve zihinde zarara yol açar. Bu insanlar, çok yorucu olan ve çileden çıkaran ağrıyla başa çıkmak için ellerinden geleni yaparlar ama her zaman iyi olamazlar. Onları, oldukları gibi kabullenmeye çalış.
  • Kronik ağrı çeken bir insan son dakikada daha önce verilen bir sözü iptal etmek zorunda kalabilir. Böyle bir şey olursa bunu kişisel algılama.
 5. 5
  Yardımsever ol. Kronik ağrı çeken insanlar evde onları desteklemekten sıkılmayan veya dışarı çıkamayacak kadar hasta olduklarında onları evde ziyaret eden insanlara çok güvenir. Bazen duş alırken, kıyafet giyerken, kişisel bakım yaparken vb. yardıma ihtiyaçları olur. Doktora gitmek için yardıma ihtiyaçları olabilir. Sen, yaşamın "olağanlığı" ve onlar arasında bir bağ olabilirsin ve onların, yaşamın kaçırdıkları ve umutsuzca tekrar üstlenmek istedikleri kısımlarıyla sürekli temasta olmalarına yardımcı olabilirsin.
  • Birçok insan yardım etmeyi teklif eder ama yardım istendiğinde kimse ortada olmaz. Yardım etmeyi teklif ediyorsan bunu yerine getireceğinden emin ol. Kronik ağrısı olan, önemsediğin bu insan sana bel bağlıyor.
 6. 6
  Bakıcılık sorumluluklarını dengede tut. Kronik ağrısı olan biriyle yaşıyorsan veya düzenli olarak böyle bir insana destek veriyorsan kendi yaşamındaki dengeyi koruman gerekir. Kendi ihtiyaçlarınla, sağlığınla ve çalışma hayatı dengenle ilgilenmiyorsan kronik ağrısı olan kişinin etrafında bulunmak seni gerçekten çökertebilir. Yardım etmesi için başka insanlar ayarlayarak ve ara vererek bakıcı tükenmişliği yaşamaktan kaçın. Yapabildiğin kadar bu insana bak ama kendine bakmayı da unutma.
 7. 7
  Bu insanlara karşı saygılı davran. Kronik ağrısı olan kişiler değişmiş olsa da hâlâ aynı düşünüyorlar. Kim olduklarını ve ağrı böyle kötü bir hâle gelmeden önce neler yaptıklarını unutma. Onlar hâlâ, sevmiş olabilecekleri bir işten hayatlarını kazanmış ama vazgeçmekten başka seçenekleri olmamış zeki insanlar. Kibar, düşünceli ol ve onları küçük görme.
  • Söylediğin bir şeyi yapmadığı için hasta bir insanı cezalandırmak onun kendisini daha kötü hissetmesine sebep olacaktır ve o insana, senin onu gerçekten anlamadığını gösterecektir. Kronik ağrısı olan insan, zaten çoğu kişinin kavrayabileceğinden fazlasıyla uğraşıyor. Söylediğin şeyi neden yapamadığını anlamaya çalış.
 8. 8
  Onları yaşamına dâhil et. Sırf biri bazı aktiviteleri çok sık yapamıyor veya daha önce iptal etti diye bu, o insanları sana eşlik etmeleri için davet etmemek veya planların olduğunu onlardan saklamak anlamına gelmez. Bu aktivitenin yapılabilir olduğu bazı günler olabilir. Kronik ağrı kişiyi yeterince yalnızlaştırıyor zaten! Lütfen bunu anla ve sormaya devam et.
 9. 9
  Sarıl. Ağrı çekenlerin ağrılarını nasıl geçirebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak yerine empati kurmayı düşün ve onları desteklerip yanlarında olduğunu bilmelerini sağlamak için onlara sarıl. Zaten sayısız doktor onlara kronik ağrıyı nasıl geçirebileceklerini veya hafifletebileceklerini söylüyor.
  • Bazen sadece elini birinin omzuna koymak onun rahat hissetmesini sağlayabilir. Yumuşak ve nazik olmayı unutma. Bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için yumuşak bir dokunuş kullan.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ne Söyleyeceğini Bilmek

 1. 1
  Cesaret konuşmasını çocuklarına ve spor salonundaki arkadaşlarına sakla. Kronik ağrının değişken olduğunun ve cesaret konuşmasının kronik ağrı çeken kişi için can sıkıcı ve moral bozucu olabileceğinin farkına var. Bir şey yapmalarını istiyorsan yapıp yapamayacaklarını sor ve cevaplarına saygı duy.
  • "Daha önce yapmıştın ama!" ya da "Aa hadi ama yapabileceğini biliyorum!" gibi şeyler söylememeye çalış.
  • Mümkün olduğu kadar aktif olmak, yürümek, bisiklet sürmek ve tai chi gibi aktivitelere katılmak kas ve eklem ağrısını dindirmeye yardımcı olabilir. Bazen hareketsiz kalmak ağrının kötüleşmesine sebep olur. Ama egzersizin ve temiz havanın değeri konusunda öğüt verme. Kronik ağrı çeken bir insan için bunlar ağrıyı hafifletmeyebilir aksine genelde artırabilir. Onlara egzersiz yapmaları veya "ağrıyı düşünmemek" için bir şeyler yapmaları gerektiğini söylemek onların sinirlerini bozabilir. Eğer herhangi bir zaman veya her zaman bunları yapabilecek olsalardı yaparlardı.
  • Acıtan diğer bir ifade ise "Sadece kendini biraz daha zorlaman gerekiyor, daha çok gayret et." demektir. Bazen kısa veya uzun süre boyunca tek bir aktiviteye katılmak kronik ağrı çeken kişi için daha çok hasara ve fiziksel ağrıya sebep olabilir. Buna ilaveten iyileşme süreci ağır geçebilir.
  • Kronik ağrısı olan bir insana "Çok hassassın.", "Bununla daha iyi bir şekilde başa çıkmak zorundasın." ya da "Bunu X, Y veya Z için yapmalısın." demene gerek yok. Tabii ki hassaslar! Ne ile uğraştıklarından, ne kadar ağrı çektiklerinden ya da nasıl bir kaygıyla baş etmeye çalıştıklarından haberin yok.
 2. 2
  Doktor rolü yapma. Kronik ağrı çekenler sürekli olarak doktorlara gidiyor, iyileşmek için çabalıyorlar ve hastalıkları için doğru şeyleri yapmaya çalışıyorlar. Özellikle tıp eğitimi almadıysan ve bu kişinin ne ile başa çıkmaya çalıştığından bir haberin yoksa doğru tavsiye veremeyebilirsin.
  • İlaç veya alternatif tedavi önerirken hassas ol. Reçeteli ilaçların, reçetesiz ilaçların ve alternatif tedavilerin yan etkileri ve istenmeyen sonuçları olabilir.
  • Ağrı çeken bazı insanlar tavsiyeleri beğenmeyebilir ama bunun sebebi, onların iyileşmek istememeleri değildir. Daha önce duymuş ve zaten denemiş olabilirler. Zaten aşırı yüklü hayatlarında ek bir yük oluşturabilecek yeni bir tedaviyle uğraşmak için hazır olmayabilirler. İşe yaramayan tedaviler başarısızlığın duygusal acısını taşır ve bu, kişinin daha kötü hissetmesine sebep olabilir.
  • Benzer kronik ağrısı olan insanlarda işe yarayan veya hastalığa iyi gelen bir şey varsa ağrı çeken kişi yeni düşüncelere açık olduğunda ve bunları duymaya hazır olduğunda ona söyle. Bu konudan bahsetme şeklin konusunda hassas ol.
  • Daha önce bir doktor reçeteli ilaç yazmışsa ilaç konusunda öğüt verme. Ağrı kontrolünü yönetmek zordur ve bazı günler ağrı çeken kişilerin daha çok ağrı kesiciye gereksinimi olabilir. Tolerans bağımlılık DEĞİLDİR.
  • Kronik ağrı çeken kişilerin takip ettiği ilaç kullanımı hakkında yargılayıcı olmaktan kaçın.
 3. 3
  Düşüncesizce sözler söyleme. "Peki, hayat bu işte. Sadece onunla baş etmen gerekecek.", "Eninde sonunda kurtulacaksın.”, “O zamana kadar elinden gelenin en iyisini yapman gerekecek." (ya da en kötüsü) "Yeterince iyi görünüyorsun." gibi sözler söyleyerek en iyisini bildiğini varsayma. Bu sözler seninle hasta insan arasına mesafe koyar. Genelde ağrı çeken kişiyi daha kötü ve umutsuz hissettirir.[5]
  • Kronik ağrıyla yaşayan insanlar nasıl hissettiklerini bilirler ve durumlarının gayet farkındadırlar. Bu nedenle ağrı çeken kişilere onların nasıl hissetmesi gerektiği ile ilgili düşüncelerini yasıtmaktan kaçın.
  • Düşüncesizce söylenmiş sözler yerine yaşam enerjisi veren sözler söyle. "Sana nasıl yardımcı olabilirim?" veya "Ağrınla başa çıkmada yardımcı olmak adına yapabileceğim herhangi bir şey var mı?"[6]
 4. 4
  Sağlık sorunlarını karşılaştırma. “Ben de bunu önceden yaşamıştım ama şu an iyiyim.” deme. Bu, anlayışsız olduğunu gösterir ve kronik ağrıyla yaşayan insanın yaşadığı şeyle başa çıkamadığı ve başkalarının aynı durumda daha başarılı olduğu düşüncesine kapılarak başarısız hissetmesine sebep olur.
 5. 5
  Olumlu ol. Kronik ağrıyla yaşamak çok kötüdür ama en kötüsü, insanların bu insanlardan vazgeçmesi, onları yanlış anlaması veya onlara olumsuzluk vermesidir. Günlük yaşam kronik ağrı çekenler için zor ve çok yalnız olabilir. Sürekli destek, umut vermek ve sevgi göstermek bu insanlarla iletişim kurmak için önemli şeylerdir.
  • Kronik ağrısı olanların rahat hissetmelerini sağla ve onların yanında olduğunu bilsinler. Sadık bir arkadaş koruyucu bir melektir!
 6. 6
  Tedavilerini sor. Ağrı çeken kişinin, tedavisinden ne kadar memnun olduğunu sor. Kronik ağrı çeken kişinin tedavisinin tatmin edici olup olmadığı veya ağrısının katlanılabilir olup olmadığı konusunda faydalı sorular sormak önemlidir.[7] İnsanlar nadiren, kronik ağrı çeken kişinin açılıp gerçekten konuşmasına yardımcı olabilecek böyle açık uçlu, "yararlı sorular" sorarlar.
 7. 7
  Nasıl hissettiğini sor. Kronik ağrısı olan birine sırf cevap seni rahatsız edebilir diye "Nasılsın?" sorusunu sormayı bırakma. Onların sağlığını önemsediğini göstermenin tek yolu bu olabilir. Cevabı beğenmezsen bunun onların cevabı olduğunu, senin fikrin olmadığını unutma.
  • Hasta kişi sonunda sana açıldığında ona "Bu konu hakkında çok konuşuyorsun." veya "Sadece bu konuda konuşuyorsun." gibi şeyler söylememelisin. Bu ağrının muhtemelen onun hayatının çok büyük bir kısmını kapsadığını bil. Tatil, alışveriş, spor gibi şeyler hakkında konuşmak veya dedikodu yapmak istemeyebilir.
 8. 8
  Sessiz kalmanın da sorun olmadığını bil. Bazen birlikte sessizliği paylaşmak güzeldir ve ağrı çeken kişi, senin onun yanında olduğunu bilmekten ötürü mutludur. Konuşmanın her dakikasını kelimelerle doldurmana gerek yok. Varlığın çok şey söylüyor!
 9. 9
  Cevabın olmadığında bunu kabullen. Bilgisizliğini gizlemek için basmakalıp sözler veya gerçeğe dayanmayan iddialar kullanma. Kronik ağrı konusunda sağlık çalışanlarının bile bilmediği bir sürü şey var. "Bilmiyorum." demekten ve ardından sorulan şeyin cevabını öğrenmeye çalışacağını söylemekten bir zarar gelmez.
  Reklam

İpuçları

 • Bunun onun hatası olmadığını unutma! Bu acıyı o istemedi. Bu nedenle o bir şeyi yapamadığında ona sinirlenmek onu daha çok yaralayacaktır.
 • Markete gitme, mektup atma, yemek yapma veya başka bir şey yapma teklifinde bulun.
 • Bir günlük süre de bile ağrının, rahatsızlığın ve becerilerin büyük ölçüde değişebileceğini unutma.
 • Bir gülücük farkına vardığından daha fazlasını saklayabilir.
 • Kronik ağrı çeken insanlar ağrıyı uydurmuyorlar ve hastalık hastası değiller.
 • Hasta olan biriyle çıkmadan önce birine bakmanın getirdiği tüm sorumluluklar hakkında kapsamlıca düşün. Üstesinden gelinecek çok şey olduğunu anla. En ufak bir tereddütün olursa bile kendini buna ikna etmeye çalışma ZAHMETİNDE BULUNMA. Ya isteklisindir ya da kendini ilişki gibi bir durumun içine itmeyerek kendine ve o kişiye saygı duyman gerekir. Sağlık sorunlarına sahip olan birine bakamayacak olmak seni kötü bir insan yapmaz ama o kişi hasta olduğu için içerleyip hastalığından dolayı onu suçlayarak ilişkiyi bitirirsen o zaman bu, seni kötü insan yapar.
 • Farklı mücadeleleri olsa bile kronik ağrı çeken insanların hâlâ senin gibi normal olduklarını unutma. Başkasının onları oldukları gibi görmelerini ve öyle sevmelerini isterler.
 • Zor olsa da hasta olan veya kronik ağrıyla baş eden biriyle ilgilenmek takdire değer olabilir. İyiye gitmekte olduklarını ve bazen daha çok kendileri gibi davrandıklarını görme noktasına gelirsin. Diğerleriyle birlikte ilgilendiğin kişi, yaptığın her şeyi takdir eder ve yaptıklarının değerini bilir.
 • Depresyonla, kaygıyla, kronik ağrıyı kontrol altına almak için kullanılan artan dozlardaki uyuşturucu ilaçlarla ve ağrının katlanılamaz olabileceği gerçeğiyle olan ilişkisinden dolayı kronik ağrı, intihar riskini artırır. Sen veya kronik ağrı çeken biri ciddi depresyon veya intihara meyillilik belirtileri gösterirse profesyonel yardım ara.
 • Kronik ağrı çekenlerin uyku problemleri de vardır. Uyku veya depresyon için tedavi görmek ağrıya iyi gelebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jeremy Bartz, PhD
Ortak yazarlar :
Klinik Psikolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Jeremy Bartz, PhD. Dr. Jeremy Bartz, Los Angeles, Kaliforniya'daki özel muayenehanesinde hizmet veren bir klinik psikologtur. Dr. Bartz depresyon, anksiyete, OKB, ruh-beden sendromları, kronik ağrı, uykusuzluk, ilişki güçlükleri, bağlanma travmasının tedavisinde ve narsisistik travmanın etkilerini çözmede uzmanlaşmıştır. Brigham Young Üniversitesi'nden Danışmanlık Psikolojisi alanında doktora derecesi almış ve Stanford'un önde gelen ağrı yönetimi kliniğinde Ağrı Psikolojisi alanında fellowship programını tamamlamıştır. Bu makale 3.439 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 3.439 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam