Birçok faktör dudaklarının renginin koyulaşmasına neden olabilir. Örneğin sigara içmek, kirlilik ve güneş hasarı dudaklarının görünümünü olumsuz etkileyebilir. Neyse ki dudaklarının rengini açmaya yardım edebilen birçok ev çözümü vardır.

Yöntem 1 / 3:
Dudak Renginin Koyulaşmasını Engellemek

 1. 1
  Dudaklarını nemlendir. Kuru ve zarar görmüş dudaklar koyu renkli gözükebilir. Kaliteli bir dudak balmı kullan. Hem karite yağı ya da kakao yağı gibi bir nemlendirici hem de balmumu gibi bir bağlayıcı içerdiğinden emin olmak için içerdiği maddeleri kontrol et.
  • Araman gereken iyi nemlendirici maddeler arasında karite yağı, kakao yağı ve badem yağı vardır. Karite yağı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır ve antioksidan ve nemlendirici özellikleriyle bilinir.[1] Kakao yağı sıklıkla yara izinden kaynaklanan renk bozulmasını azaltmak için kullanılır.[2] Badem yağı cildin sağlığını ve görüntüsünü iyileştiren en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.[3]
 2. 2
  Güneş kremi kullan. Dudaklarını güneşten cildinin geri kalanını koruduğun gibi koru. Dudaklar bronzlaşmaz ama yanabilir ve kuruyabilir ve bu da daha koyu renkli gözükmelerine neden olur.
  • Dudak balmının 20 GKF ya da daha yüksek güneşten koruyucu maddeler içerdiğinden emin ol.
  • Kullandığın rujların da GKF değeri 20 olsun.
 3. 3
  Yapabilirsen sigarayı bırak. Tütün, nikotin ve katran dudakların rengini koyulaştırabildiği için sigara içmek dudakların rengini bozabilir.[4] Ek olarak, sigaradan yayılan ısı daha fazla melanin (cildi güneşten koruyan madde) üretmesine ve dudak renginin koyulaşmasına neden olabilir.[5]
  • Sigarayı bırakmak zordur. Doktorunla bırakmana yardım edebilecek sakızların ya da bantların yanı sıra ilaçları da konuş.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Masaj Yapmak ve Cilt Soymak

 1. 1
  Dudaklarına masaj yap. Masaj, kan akışını hızlandırabilir ve dudaklarını aydınlatabilir. Her gece yatmadan önce dudaklarını derinlemesine nemlendirmek için dudaklarına masaj yap.
  • Alternatif olarak, dudaklarını nemlendirmek ve daha dolgun ve pembe görünmelerini sağlamak için buz küpleriyle masaj yap.[6]
 2. 2
  Dudaklarını soy. Dudaklarını soymanın çeşitli yolları vardır. Cilt soyucu ürün kullanmayı tercih edebilirsin ya da dudaklarını bir diş fırçasıyla ovalayabilirsin.
  • Bir yemek kaşığı beyaz ya da esmer şekerle sadece macun kıvamına gelmesine yetecek kadar balı veya zeytin yağını karıştırarak şekerli bir cilt soyucu krem yap.[7] Dudaklarını karışımla sertçe ov. Bir dakika sonra, ıslak bir bezle sil.
  • Alternatif olarak, kuru ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla kuru deriyi ovala. Hafif bir baskı uygula ve kılları dairesel hareketlerle kullan.
  • Ardından yatıştırıcı bir dudak balmı sür.
  • Bunu haftada iki kez tekrarla. Tahriş meydana gelirse haftada iki kereden daha az yap ya da daha yumuşak ovala.
 3. 3
  Bir narlı dudak soyucu kullan. Nar, dudaklarını pembeleştirebilir.[8] 1 yemek kaşığı (15 ml) nar tanesini ez, sonra da bir macun elde etmek için bunu sütle karıştır. Macunu dudaklarına sür ve 2-3 dakika sonra suyla durula.
  • Bunu istediğin kadar tekrarla.
  • Tahriş meydana gelirse kullanmayı bırak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Dudakların Rengini Yiyeceklerle Açmak

 1. 1
  Limon suyu kullan. Limon suyu, cilt rengini açabilmesiyle ünlüdür.[9] Her gece yatmadan önce dudaklarına birkaç damla limon suyu sür. Sabah ılık suyla durula.
  • Taze sıkılmış limon suyu kullan.
  • Alternatif olarak limonla balı karıştırabilir, sonra da geceleri dudaklarına uygulayarak rengini hafifçe açabilirsin.
  Laura Martin

  Laura Martin

  Lisanslı Güzellik Uzmanı
  Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir.
  Laura Martin
  Laura Martin
  Lisanslı Güzellik Uzmanı

  Uzman İpucu: Limon suyu ya da bal gibi doğal renk açıcıları günlük cilt bakımı rutinine kat. Dudaklarını hem nemlendirerek hem rengini açarak bir taşla iki kuş vurabilirsin!

 2. 2
  Bir karbonat macunuyla dudaklarına masaj yap. Karbonat da cilt rengini açabilir. Artı, mutfağında zaten karbonat var! Karbonata sadece macun yapmaya yetecek kadar su ekle, sonra da bu macunla dudaklarına masaj yap. En son olarak, suyla durula.
  • Duruladıktan sonra nemlendirici bir balm sür.
  • Bu macun, cilt rengini açmaya ek olarak dudaklarını soyar da.
 3. 3
  Patates kullan. Patates, cilt rengini açmak ve yara izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Yatmadan önce bir dilim patatesi dudaklarına sür ama sonra durulama.[10] Sabah dudaklarını ılık suyla yıka.
  • Patateste cilt koyuluğunu azaltmasıyla bilinen “katekolaz” adında doğal bir enzim bulunur.[11]
 4. 4
  Pembe dudaklar için pancar suyu kullan. Pancar suyu dudaklarının rengini açmayacaktır ama tercihlerine bağlı olarak, dudaklarının görünümünü iyileştirebilecek bir pembelik verebilir. Bunu sağlamak için dudaklarına her gün 2-3 damla pancar suyu sür ve yıkama.[12]
  • Alternatif olarak, pancar tozu ve sudan macun yapabilirsin. Macunu dudaklarına sür. 10 dakika sonra macunu sil.
  • Bu görünümü sağlamak için istediğin kadar tekrarla.
 5. 5
  Narlı dudak boyası kullan. Bir dudak boyası yapmak için narı başka meyvelerle karıştırabilirsin. Dudak boyası yapmak için 1 çorba kaşığı (15 ml) nar çekirdeğini ez. Ezilmiş çekirdekleri eşit miktarlarda pancar suyu ve havuç suyuyla karıştır. Karışımı dudaklarına sürüp dudak boyası olarak bırak.[13]
  • Alternatif olarak, dudaklarına yakut kırmızısı bir renge boyamak için turna yemişi suyuyla üzüm suyu karışımını kullanabilirsin.
  • Bu görüntüyü sağlamak için istediğin kadar tekrarla.
  Reklam

Uyarılar

 • Bu yöntemlerde herhangi birini kullandığında alerjileri aklında bulundur.
 • Tahriş meydana gelirse bu yöntemleri kullanmayı bırak ve gerekirse tıbbi yardım al.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Vajina Bölgesindeki Tüyler Nasıl Alınır?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Aloe Vera Jeli Yüzde Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Derideki Çatlak İzlerinden Hızlıca Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Regl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Yüzdeki Kızarıklıktan Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Ayaktaki Nasırlar Nasıl Giderilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar:
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makale ortak yazarlar: Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 1.448 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.448 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam