Birçok faktör dudaklarının renginin koyulaşmasına neden olabilir. Örneğin sigara içmek, kirlilik ve güneş hasarı dudaklarının görünümünü olumsuz etkileyebilir. Neyse ki dudaklarının rengini açmaya yardım edebilen birçok ev çözümü vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Dudak Renginin Koyulaşmasını Engellemek

 1. 1
  Dudaklarını nemlendir. Kuru ve zarar görmüş dudaklar koyu renkli gözükebilir. Kaliteli bir dudak balmı kullan. Hem karite yağı ya da kakao yağı gibi bir nemlendirici hem de balmumu gibi bir bağlayıcı içerdiğinden emin olmak için içerdiği maddeleri kontrol et.
  • Araman gereken iyi nemlendirici maddeler arasında karite yağı, kakao yağı ve badem yağı vardır. Karite yağı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır ve antioksidan ve nemlendirici özellikleriyle bilinir.[1] Kakao yağı sıklıkla yara izinden kaynaklanan renk bozulmasını azaltmak için kullanılır.[2] Badem yağı cildin sağlığını ve görüntüsünü iyileştiren en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir.[3]
 2. 2
  Güneş kremi kullan. Dudaklarını güneşten cildinin geri kalanını koruduğun gibi koru. Dudaklar bronzlaşmaz ama yanabilir ve kuruyabilir ve bu da dudakların daha koyu renkli gözükmesine neden olur.
  • Dudak balmının 20 GKF ya da daha yüksek koruma değerli, güneşten koruyucu özellikte maddeler içerdiğinden emin ol.
  • Kullandığın rujların da GKF değeri 20 olsun.
 3. 3
  Yapabilirsen sigarayı bırak. Tütün, nikotin ve katran dudakların rengini koyulaştırabildiği için sigara içmek dudakların rengini bozabilir.[4] Ek olarak, sigaradan yayılan ısı daha fazla melanin (cildi güneşten koruyan madde) üretmene ve dudak renginin koyulaşmasına neden olabilir.[5]
  • Sigarayı bırakmak zordur. Doktorunla bırakmana yardım edebilecek sakızların ya da bantların yanı sıra ilaçları da konuş.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Masaj Yapmak ve Cilt Soymak

 1. 1
  Dudaklarına masaj yap. Masaj, kan akışını hızlandırabilir ve dudaklarını aydınlatabilir. Her gece yatmadan önce dudaklarını derinlemesine nemlendirmek için dudaklarına badem yağıyla masaj yap.
  • Alternatif olarak, dudaklarını nemlendirmek ve daha dolgun ve pembe görünmesini sağlamak için buz küpleriyle masaj yap.[6]
 2. 2
  Dudaklarını soy. Dudaklarını soymanın çeşitli yolları vardır. Cilt soyucu ürün kullanmayı tercih edebilirsin ya da dudaklarını bir diş fırçasıyla ovalayabilirsin.
  • Bir yemek kaşığı beyaz ya da esmer şekerle sadece macun kıvamına gelmesine yetecek kadar balı veya zeytin yağını karıştırarak şekerli bir cilt soyucu krem yap.[7] Dudaklarını karışımla sertçe ov. Bir dakika sonra, ıslak bir bezle sil.
  • Alternatif olarak, kuru ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla kuru deriyi ovala. Hafif bir baskı uygula ve kılları dairesel hareketlerle kullan.
  • Ardından yatıştırıcı bir dudak balmı sür.
  • Bunu haftada iki kez tekrarla. Tahriş meydana gelirse haftada iki kereden daha az yap ya da daha yumuşak ovala.
 3. 3
  Bir narlı dudak soyucu kullan. Nar, dudaklarını pembeleştirebilir.[8] 1 yemek kaşığı (15 ml) nar tanesini ez, sonra da bir macun elde etmek için bunu sütle karıştır. Macunu dudaklarına sür ve 2-3 dakika sonra suyla durula.
  • Bunu istediğin kadar tekrarla.
  • Tahriş meydana gelirse kullanmayı bırak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Dudakların Rengini Yiyeceklerle Açmak

 1. 1
  Limon suyu kullan. Limon suyu, cilt rengini açabilmesiyle ünlüdür.[9] Her gece yatmadan önce dudaklarına birkaç damla limon suyu sür. Sabah ılık suyla durula.
  • Taze sıkılmış limon suyu kullan.
  • Alternatif olarak limonla balı karıştırabilir, sonra da geceleri dudaklarına uygulayarak rengini hafifçe açabilirsin.
 2. 2
  Bir karbonat macunuyla dudaklarına masaj yap. Karbonat da cilt rengini açabilir. Artı, mutfağında muhtemelen zaten karbonat var! Karbonata sadece macun yapmaya yetecek kadar su ekle, sonra da bu macunla dudaklarına masaj yap. En son olarak, suyla durula.
  • Duruladıktan sonra nemlendirici bir balm sür.
  • Bu macun, cilt rengini açmaya ek olarak dudaklarını soyar da.
 3. 3
  Patates kullan. Patates, cilt rengini açmak ve yara izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Yatmadan önce bir dilim patatesi dudaklarına sür ama sonra durulama.[10] Sabah dudaklarını ılık suyla yıka.
  • Patateste cilt koyuluğunu azaltmasıyla bilinen “katekolaz” adında doğal bir enzim bulunur.[11]
 4. 4
  Pembe dudaklar için pancar suyu kullan. Pancar suyu dudaklarının rengini açmayacaktır ama tercihlerine bağlı olarak, dudaklarının görünümünü iyileştirebilecek bir pembelik verebilir. Bunu sağlamak için dudaklarına her gün 2-3 damla pancar suyu sür ve yıkama.[12]
  • Alternatif olarak, pancar tozu ve sudan macun yapabilirsin. Macunu dudaklarına sür. 10 dakika sonra macunu sil.
  • Bu görünümü sağlamak için istediğin kadar tekrarla.
 5. 5
  Narlı dudak boyası kullan. Bir dudak boyası yapmak için narı başka meyvelerle karıştırabilirsin. Dudak boyası yapmak için 1 çorba kaşığı (15 ml) nar çekirdeğini ez. Ezilmiş çekirdekleri eşit miktarlarda pancar suyu ve havuç suyuyla karıştır. Karışımı dudaklarına sürüp dudak boyası olarak bırak.[13]
  • Alternatif olarak, dudaklarına yakut kırmızısı bir renge boyamak için turna yemişi suyuyla üzüm suyu karışımını kullanabilirsin.
  • Bu görüntüyü korumak için istediğin kadar tekrarla.
  Reklam

Uyarılar

 • Bu yöntemlerden herhangi birini kullandığında alerjileri aklında bulundur.
 • Tahriş meydana gelirse bu yöntemleri kullanmayı bırak ve gerekirse tıbbi yardım al.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kaveri Karhade, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Kaveri Karhade, MD. Dr. Kaveri Karhade San Francisco Körfez Bölgesi’nde bulunan, board onaylı bir lazer, medikal ve kozmetik dermatologdur. Uzmanlık alanları akne ve saç dökülmesidir. Enjeksiyonlar, lazerler, ameliyat ve diğer kozmetik tedaviler konusunda ileri derecede eğitimi vardır ve tıp dergilerinde kapsamlı araştırmaları yayımlanmıştır. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden lisans, Michigan Tıp Fakültesi’nden tıp doktorluğu (MD) derecesini almıştır. Stajını New York Tıp Fakültesinin İç Hastalıkları bölümünde, asistanlığını da Brown Üniversitesi Tıp Fakültesinin Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Karhade, Amerikan Dermatoloji Akademisi ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği üyesidir. Bu makale 6.338 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.338 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam