Koyu renkli dudaklar çoğu kadın için, özellikle de cilt tonu doğal olarak daha koyu olanlar için bir sorundur. Koyu renkli bir üst dudak, üst dudağın yukarısındaki deriye ya da üst dudağın kendisine karşılık gelebilir. Bu makale her iki sorunu da halletmen için bazı faydalı bilgiler verecektir. Birinci adımı okuyarak işe başla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Üst Dudağın Yukarısındaki Koyu Renkli Derinin Rengini Açmak

 1. 1
  Renk açıcı bir krem dene. Üst dudağın yukarısındaki derinin koyuluğuna ciltteki melanin fazlalığı neden olur. Bu renk koyuluğunu reçeteli ya da reçetesiz cilt rengi açıcı kremlerle azaltabilirsin.
  • Hidrokinon koyu renkli ciltlerde çok etkili olan bir renk açıcı üründür. ABD’de kullanımı serbest olsa da potansiyel kanserojen etkileri yüzünden birçok Asya ve Avrupa ülkesinde yasaklanmıştır. O yüzden bu ürünü kullanmadan önce doktorunla konuşmalısın.[1]

  İpucu: En etkili renk açıcı içerikler kojik asit, azelaik asit, arbutin ve A vitaminidir, o yüzden bunların birleşimini içeren kremleri aramalısın.

 2. 2
  Renk açıcı bir maske yap. Bir maske satın alabilirsin ya da evde kendi maskeni yapabilirsin. Maskeyi dudağının üzerindeki koyu renkli deriye sür. Ambalajda belirtilen süre kadar beklet. Macunu biraz ılık suyla yıka, sonra da cildini hafifçe dokunarak kurula. Bu maskeleri cildinin rengi açılana kadar haftada 2 veya 3 kez kullanabilirsin.
  • Kendi maskeni yapmak istersen eşit miktarlarda nohut ununu, zerdeçalı, limon suyunu ve balı pürüzsüz bir macun elde edene kadar küçük bir kâsede karıştır. 10 ila 15 dakika ya da macun kuruyana kadar beklet.
  • Başka iyi bir tarif, süt, bal ve limon suyundan birer çorba kaşığı (15 ml) kullanmaktır. Bu maskeyi dudaklarında 20 dakika beklet.
 3. 3
  Peeling yap. Peeling, üst tabakalardaki koyu pigmentli cildi soymaya yardım eder ve ortaya daha yeni, daha açık renkli bir cilt çıkar.
  • Dudağının üzerindeki deriyi soymak için haftada üç ya da dört kez yüz peeling’i kullan. Dükkândan satın aldığın bir ürünü kullanabilirsin ya da şeker veya tuz kullanarak kendi peeling’ini yapabilirsin.
  • Kimyasal peeling’ler de bir seçenektir. Salisilik asit gibi beta-hidroksi asit içeren bir kimyasal peeling ara. Ölü deri hücrelerini ve hiperpigmentasyonu gidermek için bunu üst dudağının üzerindeki deriye sür.
  • Alternatif olarak, bir mikrodermabrazyon tedavisi görmeyi düşünebilirsin; bu tedavi genellikle bir dermatolog tarafından, kristal başlığa sahip dönen bir fırça yardımıyla uygulanır ve koyu cildin üst tabakalarını ortadan kaldırır.
 4. 4
  Ağdaya biraz ara ver. Üst dudağın üzerindeki koyu renkli deri, düzenli ağda gibi agresif kıl alma yöntemleriyle de meydana gelebilir.
  • O yüzden, cildine renginin kendi kendine açılması için zaman tanımak amacıyla ağdaya birkaç ay ara vermek iyi bir fikirdir.
  • Üst dudağında çıkan koyu renkli kılları sorun ediyorsan kılların rengini aç ya da iple alma gibi daha nazik bir kıl alma yöntemi kullan.
 5. 5
  Güneş kremi sür. Zararlı morötesi ışınlar, üst dudaktaki ya da vücudunun herhangi bir yerindeki koyu renkli ve rengi bozulmuş cildin en büyük sorumlusudur.
  • Bu yüzden, hava güneşli olmadığında bile yüzüne her gün güneş kremi sürmek çok önemlidir. Bu işi kolaylaştırmak için, en az 15 güneşten koruma faktörlü bir nemlendirici sürmeyi dene.

  Not: Üst dudaktaki koyu renkli pigmentasyona, solaryum kabinlerini ve yataklarını kullanmak neden olabilir. Solaryum kabinleri cilde zararlıdır ve kahverengi lekeler ve renk bozulmasının yanı sıra erken yaşlanmaya yol açabilir. Bunun yerine cilde karşı çok daha nazik olan güneşsiz bronzlaştırıcı losyon kullan.

 6. 6
  Başka ev çözümlerini dene. Üst dudağın üzerindeki derinin rengini açmak için birçok ev çözümü vardır ve çoğu etkinlikleri bakımından birbirinden farklıdır. O yüzden, doğal yoldan daha açık renk bir üst dudağın olsun istiyorsan aşağıdakileri deneyebilirsin:
  • Bal ve misket limonu suyu: Biraz balla misket limonu suyunu (limon da kullanabilirsin) karıştırıp üst dudağına sür. Misket limonu suyundaki sitrik asit cildin rengini açar, balsa cildi yumuşatıp nemlendirir.
  • Badem yağı: Badem yağı cilt rengini açmak için iyi bir üründür çünkü cildi hem besleyip nemlendirir hem de cilt yenilenmesini destekler. Birazcık badem yağını ısıtıp üst dudağına masaj yaparak sür.
  • Havuç suyu: Havuç suyu, yüksek oranda A vitamini ve beta karoten adlı bir antioksidan sayesinde üst dudağın üzerindeki koyu renkli derinin rengini açmak için kullanılabilir. Bir havucu rendele, sonra da bir mutfak robotunda karıştır. Suyunu çıkarmak için posalı havucu bastırarak bir süzgeçle süz, sonra da üst dudağının üzerindeki deriye bir makyaj pamuğuyla sür. 15 ila 20 dakika beklettikten sonra suyla durula.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Koyu Renkli Üst Dudakların Rengini Açmak

 1. 1
  Dudaklarını nemlendir. Dudaklarının nemli kalmasını sağlamak sağlıklı, pembe ışıltıyı korumasını sağlayacaktır. Bu özellikle dudakları aşırı derecede kurutabilen çok sıcak ya da çok soğuk havalarda önemlidir.
  • Her gece yatmadan önce nemlendirici bir dudak balmı sür ve gün içinde nemlendirici rujları tercih et.
  • Balmumu bazlı ürünler son derece nemlendirici olabilir. Kışın nemi dudaklarına hapsetmek ve dudaklarının kurumasını önlemek için petrol jölesini dene.
  • Daha doğal nemlendirme yöntemlerini tercih ediyorsan dudaklarına biraz bal (ama yalama) ya da biraz aloe vera sürmeyi dene.
  • Dudaklarını bol bol su içerek de nemlendirebilirsin; ideal olarak günde altı ila sekiz bardak su içmelisin.
 2. 2
  Haftada bir gün peeling yap. Peeling cildin rengi bozulmuş üst katmanlarını soyup alttaki açık pembe rengi ortaya çıkardığı için koyu renkli dudakların rengini açmanın harika bir yoludur.
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla bir tatlı kaşığı şekeri karıştırarak kendi dudak peeling’ini yap. Bu karışımı parmaklarınla dudaklarına sürüp hafifçe ovala. Güzel ve yumuşak dudaklara kavuşmak için suyla durula.
  • Alternatif olarak, diş fırçanın kıllarını kullanarak da dudaklarını soyabilirsin. Dudaklarını ıslat, sonra da küçük dairesel hareketlerle fırçanın kıllarını dudaklarına sür.
  • Salisilik asit içeren kimyasal bir peeling dene. Bunu dudaklarına sür ama kuruyana kadar dudaklarını yalamaktan kaçın.
  • Yukarıda tarif edilen yöntemlerden birini kullanarak dudaklarına haftada en az bir kez peeling yapmalısın. Ama peeling’den sonra dudaklarını daima nemlendirmen gerektiğini unutma.
 3. 3
  Dudaklarını güneşten koru. Dudaklarını GKF koruması olmadan güneşe maruz bırakmak dudaklarının kurumasına, çatlamasına ve acımasına yol açmanın yanı sıra koyu pigmentasyona da neden olur.
  • O yüzden gündüz dışarıdayken dudaklarını zararlı UVA ve UVB ışınlarından GKF içeren bir dudak balmıyla korumak önemlidir.[2]
 4. 4
  Çok fazla çay veya kahve içmekten kaçın. Çok fazla siyah çay ya da kahve içmek dudaklarında leke bırakabilir ve böylece olduklarından koyu görünmelerine yol açabilir.
  • Sabahları kahveni içmeden uyanamıyorsan kahveyi pipetle içmeyi deneyebilirsin. Bu, sıvının dudaklarını (ve dişlerini) es geçmesini ve lekelenmelerinin engellenmesini sağlar.

  İpucu: Yeşil ya da beyaz çaya geçiş yaparak siyah çay ve kahve tüketimini azaltmaya çalış.

 5. 5
  Sigarayı bırak. Dudaklarının koyu rengi canını sıkıyorsa atman gereken ilk adımlardan biri sigarayı bırakmaktır.
  • Dumandaki nikotin dudaklarında leke bırakarak koyu renkli ve donuk olmalarına neden olur. Ek olarak, sigara içmek yüzüne ulaşan oksijenli kanın miktarını azaltarak dudaklarının soluk ve ince gözükmesine neden olabilir.
  • Sigarayı bırakmak kolay değildir ama direnmeye istekliysen bunu yapabilirsin. Sigarayı bırakmak sadece dudaklarının görüntüsünü iyileştirmez, cildinin, saçlarının ve iç organlarının sağlığını da iyileştirir ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardım eder.
 6. 6
  Dudaklarına masaj yapmayı dene. Masaj, dudaklarına kan akışı olmasını teşvik etmenin iyi bir yoludur ve bu, dudaklarının daha dolgun ve daha açık renkli gözükmesine yardım edebilir.
  • Badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal bir yağdan biraz al ve işaret parmaklarını kullanarak küçük dairesel hareketlerle nazikçe masaj yap.
  • Alternatif olarak, bir buz küpünü alıp dudaklarına nazikçe masaj yapabilirsin. Soğuk buz, kanı yüzeye getirecek ve dudaklarının kırmızı ve dolgun olmasını sağlayacaktır.
 7. 7
  Bazı ev çözümleri kullan. Koyu renkli dudakların rengini açmak, pembe ve dolgun olmalarını sağlamak için birçok ev çözümü vardır; sende işe yarayanını bulana kadar aşağıda tarif edilen çözümlerden bazılarını dene.
  • Limon suyu: Limon suyundaki sitrik asit doğal bir renk açıcıdır. Limon suyunu dudaklarına doğrudan sür, sürmeden önce seyreltmek için suyla karıştır veya içine birazcık bal kat. Ama limon suyu dudaklarını kurutabileceği için sonrasında nemlendirmeyi unutma.
  • Patates suyu: Patatesin içinde, koyu renkli cildin ve dudakların rengini açmak için kullanılabilen katekolaz adlı bir enzim bulunur. Bir patatesten bir dilim kesip dudakların üstündeki deriye sür.[3]
  • Bal ve gül yaprakları: 4 veya 5 pembe ya da kırmızı gül yaprağını alıp havan ve tokmakla ez. Macun oluşturacak kadar bal ekle, sonra da dudaklarına günde iki kez sür. Bal dudakları nemlendirecek, gül yapraklarıysa onlara güzel bir pembelik ya da kırmızılık katacaktır.
  • Gliserin: Gliserin dudaklarının renginin koyulaşmasını engellemeye ve kuruluk yüzünden oluşan kuru yerlerin yok olmasına yardım edebilir. Her gece yatmadan önce bir pamuklu çubuğa birkaç damla gliserin döküp dudaklarına sür.
  • Pancar: Pancar suyu canlı mor rengi sayesinde dudaklarına yeniden parlak ve sağlıklı bir renk verebilir. Sadece pancar suyunu dudaklarına hafifçe dokundur, sonra da nemlendirici bir dudak balmı sür.[4]
  Reklam

İpuçları

 • Çoğu ev çözümünün gözle görülür sonuçlar vermesi, bir ya da iki haftayı bulabilir, o yüzden bunlardan çok erken vazgeçme. Sabırlı olursan bir iyileşme göreceksin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 2.867 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.867 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam