Eğer rengini açmak istediğin koyu renkli bir kot pantolonun varsa çamaşır suyuyla beyazlatma işine yarayabilir. Kot pantolonları beyazlatmak, pantolonları eskitip yumuşatabilir de. Önceden beyazlatılmış kotları mağazalardan satın alabilirsin ama aynı işlemi evde de yapabilirsin. Beyazlatma sürecini yakından takip edip gerekli önlemleri önceden alarak kot pantolonunu istediğin renge getirebilir ve kumaşın yanarak delinmesini önleyebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Beyazlatmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Çamaşır suyunun dökülme riskine karşı yere gazete kâğıdı ser. Kotları beyazlatmadan önce, bu iş için kullanmayı planladığın bölgeyi gazete kâğıdıyla kapla. Birçok yüzey, özellikle de halı kaplı yüzeyler çamaşır suyu tarafından kolayca lekelenmeye yatkındır.[1] Çamaşır makinenin civarına da gazete kâğıdı ser çünkü beyazlattıktan hemen sonra pantolonunu yıkaman gerekecek.
 2. 2
  Lekelenmesini umursamayacağın kıyafetler giy. Çamaşır suyuyla lekelenmesini önemsemeyeceğin kıyafetler giy, mesela eşofman ve tişört. Eğer istersen mutfak önlüğü de kullanabilirsin.
  • Solüsyonun cildini tahriş etmemesi için kalın lastik eldivenler giy.[2] Çamaşır suyunun gözlerine gelmemesi için koruyucu gözlük takman da iyi olur.
 3. 3
  Çamaşır suyunun buharını içine çekmemek için iyi havalandırmalı bir yer seç. Çamaşır suyu kokusu genelde sağlık açısından olumsuz bir etkiye yol açmaz ama bazı insanları kaygılandırabilir. Bayılacak gibi hissedersen orayı hemen terk et ve zehir danışma hattını ara. Mümkünse ürün etiketini el altında bulundur ki zehir danışma hattı uzmanlarına bilgi verebilesin.[3]
  • Çamaşır suyunu asla diğer temizlik ürünleriyle karıştırma. Bazı kimyasallar çamaşır suyuyla bir araya gelince zehirli buhar çıkarır. Çamaşır suyunu amonyakla ya da amonyağı ispirtoyla karıştırma.[4]
 4. 4
  Bir kovayı ya da küveti eşit miktarda çamaşır suyu ve su karışımıyla doldur. Çamaşır suyu solüsyonunu kovada da yapabilirsin ama küvette yapmak, vantilatör açıp buharlardan kurtulmayı kolaylaştırır. Solüsyonda çamaşır suyunun oranının fazla olmasından kaçın. Daha hızlı sonuç alabilirsin ama solüsyon aşındırıcı olacak ve büyük olasılıkla kumaşı yakıp delecektir.
 5. 5
  Önce deneme yap. Eğer daha önce hiç kot pantolon beyazlatmadıysan eski bir pantolon ya da kot kumaşı elinin altında olsun. Solüsyonu sevdiğin pantolonda denemeden önce bu eski pantolon üzerinde test et. Böylece çamaşır suyunun kotu nasıl beyazlattığını ve konsantrasyonun fazla olup olmadığını daha iyi öğrenirsin.
  • Farklı kot renkleri farklı biçimde tepki verebilir. Sevdiğin pantolonun rengine yakın eski bir pantolon üzerinde test yaparak en doğru fikri edinebilirsin.
 6. 6
  Alternatif olarak bir ağartıcı kalem kullan. Eğer çamaşır suyunu doğrudan kullanmaktan korkuyorsan bir ağartıcı kalem kullanabilirsin (bunlar birçok dükkânda bulunur). Ağartıcı kalemler o kadar doğal bir görünüm sağlamasa da daha kolay uygulanır ve temizlemesi daha kolaydır. Ayrıca ağartıcı kalemi pantolonuna girift desenler çizmek ya da sözler yazmak için kullanabilirsin.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kot Pantolonun Rengini Açmak

 1. 1
  Pantolonunu ıslat. Çamaşır suyu, ıslak olan materyallerin rengini daha iyi değiştirir. Pantolonunu, üstünde çalışmaya başlamadan önce soğuk suda ıslat. Pantolonun sırılsıklam olmasına gerek yok, o yüzden üstünden su damlıyorsa pantolonunu sık..
 2. 2
  Çamaşır suyunu süngerle, boya fırçasıyla ya da sprey şişesiyle uygula. Eğer pantolonunda desenler yaratmak istiyorsan sadece pantolonu çamaşır suyu solüsyonuna bastırmakla kalma. Onun yerine, birkaç seçenekten birini kullanarak çamaşır suyunu doğrudan sür.
  • Düz ve geniş bölgeler için, çamaşır suyunu bir süngerle sür.
  • Sıçrama efekti için bir boya fırçası ya da diş fırçası kullan. Çamaşır suyunu fırçaya sür, sonra başparmağını fırçanın kıllarına sürterek sıçrama efekti elde et.
  • Hızla çalışmak istiyorsan ucuz bir sprey şişesini solüsyonla doldur ve beyazlatmak istediğin bölgelere sık.
 3. 3
  Her seferinde bir yüz üstünde çalış. Önce pantolonun önüne ya da arkasına odaklan, sonra tersini çevir. Eğer pantolonun belli bir yüzünün beyazlamasını istemiyorsan işe başlamadan önce pantolonun içine gazete kâğıdı doldur. Gazete kâğıdı, çamaşır suyunun diğer tarafa geçmesini engelleyecektir.
 4. 4
  Renginin eşit olması için pantolonunu solüsyona tümüyle batır. Eğer pantolonunun rengini tamamen açmak istiyorsan onu çamaşır suyu solüsyonuna 20-30 dakika bastır. Tek bir bölgenin aşırı maruz kalmaması için birkaç dakikada bir suyu hareket ettir ve pantolonun yerini değiştir. Her defasında renkteki değişime bak ve ideal renge ulaşınca pantolonu sudan çıkar.[6]
  • Yerleri lekelememek için kot pantolonunu kovanın ya da leğenin üstünde sık.
  • Batik efekti için, solüsyona bastırmadan önce kot pantolonu lastik bantlarla bağla. Bu, kumaşta bir çiçek deseni oluşturacaktır.[7]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Son Rötuşları Yapmak

 1. 1
  Beş dakika sonra çamaşır suyunu durula. Çamaşır suyu uygulamayı ya da suya bastırmayı bitirdikten sonra kot pantolonunu beş dakika gazete kâğıdı üstünde beklet. Sonra, lavaboda ya da küvette soğuk suyla durula.
  • Kot pantolonun ıslakken çamaşır suyunun kumaşı ne kadar beyazlattığını anlayamazsın. Rengi değerlendirmek için kuruyana kadar bekle.
 2. 2
  Pantolonunu deterjan koymadan makinede yıka. Pantolonu, yerleri lekelememek için gazete kâğıdına sarıp çamaşır makinesine getir. Kumaşın sararmasına yol açabilecek yumuşatıcı ya da deterjan kullanmadan çamaşır makinesinde yıka. Bu, çamaşır suyunun fazlasını alacak ve daha sonra kotu diğer çamaşırlarla yıkamanı güvenli kılacaktır.
  • Diğer kıyafetlerin de beyazlamaması için kot pantolonunu çamaşır makinesine tek başına koy.
 3. 3
  Pantolonunu kurumaya bırak. İlk yıkamadan sonra kot pantolonunu kurutma makinesine koyma (sararmasına yol açabilir). Onun yerine, kurutucunun aşırı ısısından kaçınmak için pantolonunu asarak kurut. Yıkayıp kuruttuktan sonra pantalonun giymeye hazırdır.
 4. 4
  Kuruduktan sonra rengi kontrol et. Artık kotun kuruduğuna göre rengine dair isabetli bir fikir edinebilirsin. Eğer yeterince açılmamışsa çamaşır suyu solüsyonunu kullanarak işlemi tekrarla. Kot pantolonun ideal rengini alana dek bunu yapmaya devam et.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Beyazlatmanın azı iyidir. Memnun olduğun bir renge gelince beyazlatma işlemine son ver. Unutma ki kotun rengini sonradan daima açabilirsin ama beyazlatmayla renk çok açıldıysa koyulaştıramazsın.
 • Kıyafetini ya da yerleri lekelememek için gerekli önlemleri al.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır suyunu asla amonyak ya da sirkeye karıştırma çünkü ikisi de toksik bir gaz çıkartabilir.
 • Baygınlık hissi gelirse hemen orayı terk et.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kot pantolon
 • Çamaşır suyu (sıvı ya da kalem)
 • Lastik bant (isteğe bağlı)
 • Kova, leğen ya da küvet
 • Su
 • Eldiven
 • Koruma gözlüğü
 • Çamaşır suyu uygulamak için araçlar: süngerler, boya fırçaları, diş fırçaları ya da sprey şişeleri

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 8.977 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.977 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam