Korumalı PDF Dosyası Nasıl Açılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Google Chrome’u KullanmakKullanıcı Şifresi İçin Soda PDF KullanmakKullanıcı Şifresi İçin Adobe Acrobat'ı Kullanmak

Bu wikiHow makalesi ile şifre korumalı bir PDF dosyasının içeriğini nasıl görüntüleyeceğini ve yazdıracağını öğreneceksin. İki tür korumalı (güvenli) PDF vardır: içeriği görüntülemek için bir parola gereken kullanıcı şifreli PDF; kopyalamak, yazmak veya PDF'nin içeriğini düzenlemek için bir parola gereken sahip (izin) şifreli PDF. Kullanıcı şifreli bir PDF'yi parola olmadan açmak imkansızken parolasını unuttuğun sahip şifreli bir PDF'yi Google Chrome sayesinde açabilirsin. PDF dosyasından bildiğin bir kullanıcı şifresini kaldırmak istersen yine Google Chrome’da yapabilir veya Soda PDF ya da Adobe Acrobat Pro kullanabilirsin.

1
Google Chrome’u Kullanmak

 1. 1
  Google Chrome'u aç. Google Chrome, sahip şifresini PDF dosyandan silmek için "Yazdır" özelliğini kullanabileceğin tek tarayıcıdır.
 2. 2
  Google Drive'ı aç. Bilgisayarının web tarayıcısından https://drive.google.com/drive/ adresine git. Bu, Google hesabına giriş yaptıysan Google Drive sayfanı açacak.
  • Google hesabına giriş yapmadıysan Google Drive'a Git seçeneğini tıklayıp e-posta adresini ve şifreni girmelisin.
 3. 3
  PDF'ni tıklayıp Google Drive'a sürükle. Bu, dosyayı Google Drive'a ekleyecek.
  • Ayrıca Google Drive Penceresinin sağ üst köşesindeki Yeni simgesine sonra Dosya Yükleme düğmesine ardından da PDF'ni seçip yüklemek için düğmesini tıklayabilirsin.
 4. 4
  Google Drive'da PDF'yi çift tıkla. Böyle yaparak PDF'yi Google Chrome'un içinde açacaksın.
  • PDF dosyan kullanıcı şifreli ise bir parola girmen ve dosyanın içeriğini görüntülemek için Gönder'e tıklaman gerekecek.
 5. 5
  "Yazdır" ekranını aç. PDF açıldığında ya Ctrl+P (Windows) ya da Command+P (Mac) tuşlarına bas. Bir açılır "Yazdır" penceresi görmelisin.
 6. 6
  Değiştir… düğmesine tıkla. Bu seçenek, Chrome'un sol tarafındaki "Hedef" başlığının altındadır. Bir menü açılacak.
 7. 7
  PDF Olarak Kaydet'e tıkla. Bu seçenek, "Bir Hedef Seçin" menüsündeki "Yerel Seçenekler" başlığı altındadır.
 8. 8
  Mavi Kaydet düğmesine tıkla. Bu düğmeyi pencerenin sol üst köşesinde göreceksin. Bunu yaparak PDF dosyasını bilgisayarına korumasız bir dosya olarak indireceksin. Artık PDF'de yer alan metni, yazıcıdan yazdırabilmeli, düzenleyebilmeli ve kopyalayabilmelisin.
  • Dosyanı tamamen indirmeden önce bir kaydetme yeri seçmen gerekebilir.

2
Kullanıcı Şifresi İçin Soda PDF Kullanmak

 1. 1
  Soda PDF'nin şifre kaldırma sitesini aç. Bilgisayarının web tarayıcısından https://www.sodapdf.com/tr/unlock-pdf/ adresine git.
 2. 2
  DOSYA SEÇİN düğmesine tıkla. Sayfanın sağ tarafında yer alan yeşil düğmedir. Bunu yaptığıda bir Dosya Gezgini (Windows) veya Finder (Mac) penceresi açılacak.
 3. 3
  PDF dosyanı seç. Açılan pencerede, PDF'nin bulunduğu konuma git, daha sonra PDF'yi seçmek için üzerine bir kez tıkla.
 4. 4
  'a tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde bu düğmeyi göreceksin. Böylelikle seçtiğin PDF dosyan, Soda PDF'ye yüklenmiş olacak.
 5. 5
  Kullanıcı şifresini gir. Açılan metin kutusuna PDF kilidini açmak için kullanılan şifreyi yaz.
  • Kullanıcı şifresini bilmiyorsan PDF'nin kilidini açamazsın.
 6. 6
  KİLİDİ AÇ düğmesine tıkla. Bu yeşil düğme, şifreyi yazacağın metin kutusunun hemen altındadır. Soda PDF, şifrelemeyi PDF'den kaldıracak.
 7. 7
  TARAYICIDA GÖRÜNTÜLE VE TARAYICIYA İNDİR düğmesine tıkla. Sayfanın sağ tarafında bu düğmeyi göreceksin. Bunu yaptığında kilidi açılan PDF'yi bilgisayarına indirecek ve artık herhangi bir şifre girmeden dosyanı açabileceksin.
  • Web tarayıcının ayarlarına bağlı olarak PDF dosyası indirmeden önce bir kayıt yeri seçmen veya indirme işlemini onaylaman gerekebilir.

3
Kullanıcı Şifresi İçin Adobe Acrobat'ı Kullanmak

 1. 1
  Adobe Acrobat Pro'yu aç. Bu Adobe Acrobat'ın ücretli sürümüdür. Ancak sadece Adobe Acrobat Reader'ın varsa bu yöntemle PDF dosyasının kilidini açamazsın.
 2. 2
  Dosya seçeneğine tıkla. Bu seçenek, pencerenin (veya bir Mac'teki ekranda) sol üst köşesinde yer alır. Bu seçeneğe tıkladığında açılan bir menü gösterilir.
  • Alternatif olarak PDF okuyucunda "En Son Görüntülenen" sekmesi varsa ihtiyacın olan PDF'nin gösterilip gösterilmediğini buradan kontrol edebilirsin.
 3. 3
  'a tıkla. "En Son Görüntülenen" bölümünde PDF'ni aramayı seçtiysen bu adımı geç.
 4. 4
  Açmak istediğin PDF'yi çift tıkla. Böylelikle PDF'nin Adobe Acrobat'ta açılmasını sağlayacaksın.
  • Söz konusu PDF'yi bulmak için önce yeni bir dizin (örneğin, Masaüstü veya Belgeler) seçmen gerekebilir.
 5. 5
  Kullanıcı şifresini gir. PDF'nin kilidini açmak için gereken şifreyi yaz, ardından Tamam'a tıkla.
  • Kullanıcı şifresini bilmiyorsan PDF'nin kilidini açamazsın.
 6. 6
  Asma kilit simgesine tıkla. Ekranın sol tarafında "Ana Sayfa" sekmesinin altındaki simgedir.
 7. 7
  İzin Ayrıntıları seçeneğine tıkla. Bu seçenek, "Güvenlik Ayarları" başlığının altında yer almaktadır.
 8. 8
  Güvenlik Yöntemi kutusuna tıkla. Burada "Şifre Güvenliği" gibi bir şey söyleyecektir.
 9. 9
  Güvenlik Yok seçeneğine tıkla. Bunu, açılan menüde bir seçenek olarak görmelisin.
 10. 10
  Şifreyi tekrar gir. PDF'nin şifresini gir sonra iki kez Tamam düğmesine tıkla. Şifren doğru olduğu takdirde PDF'nde artık şifre kilidi olmayacak.

İpuçları

Uyarılar

 • Sana ait olmayan bir PDF'nin kilidini açmaya çalışman, yasa dışı kabul edilebilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Unlock a Secure PDF File, Italiano: Togliere la Protezione a un Documento PDF Protetto, Español: desbloquear un PDF protegido, Deutsch: Entsichern einer geschützten PDF Datei, Português: Desproteger um Arquivo PDF Protegido, Русский: снять защиту с PDF файла, Français: déverrouiller un fichier PDF sécurisé, 中文: 解锁加密的PDF文件, Nederlands: De beperkingen van een beveiligd pdf bestand opheffen, Bahasa Indonesia: Membuka Kunci Berkas PDF yang Diproteksi, العربية: كسر شيفرة ملف PDF مؤمَّن, हिन्दी: अन लॉक करें एक सिक्योर पीडीएफ फाइल, Čeština: Jak odemknout zabezpečený PDF soubor, Tiếng Việt: Mở khóa Tập tin PDF Bảo mật, ไทย: ปลดล็อคไฟล์ PDF ที่จำกัดการใช้งาน, 한국어: PDF 파일의 보안을 해제하는 법, 日本語: PDFのパスワードを解除する

Bu sayfaya 461 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?