Korku filmi izlemek bazen insanın ürkmesine ve korkudan uyuyamamasına sebep olur. Eğer bir korku filmi izledikten sonra çok korktuysan veya gerildiysen, seni korkutan şeyi kabullenip onun hakkında konuşarak korkularınla yüzleşebilirsin. Mantığını kullanarak korkuların hakkında düşünebilir ve onları yenebilirsin. Bunların yanı sıra, komik bir şeyler izleyerek veya okuyarak, odaklanma gerektiren bir aktivite yaparak veya sakinleştiren bir şeyler yaparak kafanı korkulardan uzaklaştırabilirsin. Ayrıca uyumana yardımcı olması için kendini ve odanı olabildiğince konforlu hale de getirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Korkularınla Yüzleş

 1. 1
  Korktuğun şeyleri kabullen. Korku filmi izledikten sonra zombilerden, hayaletlerden, seri katillerden, vampirlerden veya sayısız korkutucu şeyden korkuyor olabilirsin. Seni neyin korkuttuğunu düşün ve korkunu kabullen. Kabullenmek, mantığının korkuyla daha kolay yüzleşmesini sağlar.... ya da seni daha da çok korkutur (bu metod herkes için işe yaramayabilir.)[1]
  • Örneğin, evine hırsız girmesinden veya cinlerin sana musallat olmalarından korkuyor olabilirsin.
 2. 2
  Korkuların hakkında konuş. Birine korkularından bahsetmek çok yardımcı olabilir. Kardeşinle veya ebeveynlerinle konuş ya da bir dostunu ara-mesaj at. Seni rahatsız eden şeyi anlattığında dinleyecek ve destek olacak birini seç.[2]
  • Kardeşinin odasına gidip “Az önce Dabbe 4’ü izledim, ya cinler bana musallat olursa diye korkuyorum.” diyebilirsin. Belki o seni sakinleştirip aslında tehlikede olmadığının farkına varmanı sağlayabilir.
 3. 3
  Korktuğun şeye mantıkla yaklaş. Filmi izlemeden önce ne kadar güvendeydiysen hala o kadar güvende olduğunu kendine hatırlat. Bunun bir film olduğunu, gerçek olmadığını ve insanları korkutmak için yapıldığını kendi kendine söyle. Yüzlerce insan o filmlerde korku etkisi yaratmak için uğraş verip kostümler hazırlıyorlar, makyajlar yapıyorlar ve özel efektler veriyorlar. Korktuğun şeyin gerçek olma ihtimalini düşün ve korkunu mantıklı düşünerek yen.[3]
  • Filmlerde bu çok korkunç ve olası gözükse de bulunduğun yeri zombiler basmayacak. Ayrıca gece sana musallat olacak karabasan diye bir şey de yok.
 4. 4
  Korkularını yen. Korkuyu yenmenin en iyi yolu onunla yüzleşmektir. Eğer yapması mümkün olan bir şeyse korktuğun şeyin üzerine git, eğer değilse bunu yaptığını hayal et. Derin nefes al ve kendi kendine sorun olmadığını söyle, korksan bile bunu yap.[4]
  • Örneğin, eğer korku filmi izledikten sonra karanlıktan korkuyorsan odandaki ışıkları söndür. Birkaç dakika boyunca ışıkları açmadan karanlıkta otur ve böylece sana zararı olabilecek hiçbir şeyin olmadığını farket.
  • Mesela içinde örümceklerin olduğu bir korku filmi izledikten sonra örümcek korkusu yaşayabilirsin. İnternetten örümcek fotoğraflarına bak. Ne kadar ürkütücü olursa olsun örümceklerin devasa boyutlara ulaşıp şehrini istila etmeyeceklerini kendine hatırlat.
 5. 5
  Filmlerin çekim hatalarını izle. Çekim hatalarını veya kamera arkası görüntülerini izlemek filmin tamamen kurgu olduğu gerçeğini daha iyi kavramanı sağlar. Karakterleri set ortamında ve normal hallerinde görmek korkularını yatıştırabilir. Korkunç bir sahnenin hatalar, gülmeler veya başka sorunlardan kesilmesi korkacak bir şey olmadığını fark etmeni sağlayabilir.[5]
  • Ayrıca filmlerin ekstralarını da izleyebilirsin; set ekibiyle röportajlar, filmin çekim süreciyle ilgili kısa videolar, kostümlerin hazırlanma görüntüleri ve karakterlere korkunç görünmeleri için yapılan makyajlar bu ekstraları oluşturur.
  • Eğer aldığın DVD’nin içeriğinde bu ekstralar yoksa YouTube veya benzer bir sitede bu görüntüleri bul.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dikkatini Dağıt

 1. 1
  Komik bir şey izle. Korku filminin hemen ardından bir komedi filmi izle. Veya beğendiğin komedi şovunun bir bölümünü izle. Korku filminden başka bir şeye odaklanmak korkunu yok etmene yardımcı olabilir. Gülmek de aynı şekilde ruh halini değiştirmene ve daha iyi hissetmene yardımcı olur.[6]
  • Yahşi Batı, Recep İvedik, Düğün Dernek, Kolpaçino, ve Eyyvah Eyvah gibi komik filmleri beğenebilirsin.
  • Komik hayvan videoları izle. Şirin hayvanların komik hallerini izlemek muhtemelen korkularını aklından uzaklaştırır.
 2. 2
  İnternette gez. Telefonunu veya bilgisayarını aç ve sosyal medyada gezin. Ayrıca internette komik videolar arayabilir veya en sevdiğin mağazanın internet sitesine göz atabilirsin. Film dışında bir şeyi düşünmek seni sakinleştirir ve korkuyu zihninden uzaklaştırır.
  • Gülmek için YouTube’da komik kedi videoları izle.
  • Arkadaşlarının sosyal medya hesaplarına ve fotoğraflarına göz at veya onlarla mesajlaş.
 3. 3
  Kitap oku. Seni korkutmayacak türden bir kitap seç -- Stephen King kitapları okumak için iyi bir vakit değil. Eğlenceli, komik veya rahatlatıcı bir kitap seç. Bir dergi veya çizgi roman da okuyabilirsin.
  • Şunlar mizah kitaplarına örnek olabilir: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Karadeniz Fıkraları, Sıdıka, veya Hababam Sınıfı.
 4. 4
  Müzik dinle. En sevdiğin albümü veya sanatçıyı seçip sesi aç. Şarkıyı dinlerken eşlik et, dans et veya odanı topla. Müzik, havanı değiştirmek için çok iyi bir yoldur ve başka şeyler düşünmene yardımcı olur; zaten muhtemelen güzel şeylerle ilişkilendirdiğin şarkılar veya şarkıcılar vardır.
  • Örneğin, Tarkan şarkıları dinlersen aklına en yakın arkadaşınla gittiğin Tarkan konseri gelebilir. O gün ne kadar eğlendiğini hatırlamaya çalış ve böylece korku filmini unutacaksın.
 5. 5
  Sakinleştirici bir aktivitede bulun. Meditasyon yap, yoga yap, koyun say, köpük banyosu yap, otojenik gevşeme egzersizlerini dene veya sadece derin nefes al. Bu aktiviteler kalp atışını yavaşlatacak ve sakinleşmene yardımcı olacak. Seni sakinleştirecek olan aktiviteye tamamiyle odaklanman korku filmini aklından çıkarmana yardımcı olacak.
 6. 6
  Odaklanma gerektiren bir aktivite seç. Kare bulmaca ve sudoku çözmeye çalışarak vakit geçir. Ödev projen üzerine çalış, DVD’lerini düzenle veya telefonunda oyun oyna. Enerjini korkundan başka bir şeye odaklamak daha iyi hissetmene yardımcı olur.[7]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ortamı Düzenle

 1. 1
  Birinden senin odanda uyumasını iste. Eğer gerçekten çok korkuyorsan ve bu seni daha rahat hissettirecekse birinden seninle birlikte odanda uyumasını isteyebilirsin. Bir arkadaşından, kardeşinden veya ebeveynlerinden odanda uyumalarını veya onların odasında uyumayı iste. Odanda birinin olması daha güvende hissetmeni sağlayabilir ve ayrıca kafanı korkundan uzaklaştırır.[8]
  • Eğer köpeğin varsa ve sorun olmayacaksa odanda uyumasına izin ver.
 2. 2
  Dış kapıyı ve içerdeki kapıları kapat. Bazı insanlar bütün kapılar kapalı olduğunda daha güvende hissederken, bazıları ise açık olmasını tercih eder. Hangisinin seni daha iyi hissettireceğine karar ver ve kapıları aç veya kapa. Dış kapıları ve camları kilitlediğine emin ol.
 3. 3
  Işıklardan birini açık bırak. Karanlıktan korkuyorsan veya korkutucu yaratıkların evine girmesinden endişeleniyorsan ışıklardan birini açık bırakmak daha iyi hissetmene yardımcı olabilir. Salondaki veya banyodaki ışıklarından birini aç ya da odandaki lambayı veya gece lambasını aç. Ayrıca televizyonu da açık bırakabilirsin, böylece etrafa hafif bir ışık yayılır.
 4. 4
  Rahatla. Eğer rahat ve konforluysan daha kolay uykuya dalarsın. En rahat pijamalarını giy, yastığını kabart ve battaniyeye sarıl. Kombiyi ayarlayıp sıcaklığı senin için en uygun hale getir veya klima ya da pervaneyi aç.
  • Eğer çok sevdiğin bir peluş oyuncağın veya battaniyen varsa yatağa onunla gir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 15.922 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 15.922 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam