İki tür insan vardır: iyi korku evlerini sevenler ve onun haricinde her şeyi yapacak olanlar! Eğer ikinci gruptaysan bu tür atraksiyonlara girmek imkânsız gelebilir fakat son saniyede vazgeçen veya yolun yarısında dışarı koşan tek kişi olmak istemezsin. Tamamen korkusuz hissederek üstesinden gelemeyebilirsin ancak birkaç ipucu ve tüyo ile kesinlikle korku ögelerini atlatabilir ve sonuna kadar dayanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Korku Evinde Sakin Kalmak

 1. 1
  İçeri girmeden önce korkularını fazla düşünme. Korku evine girmeden önce sahip olduğun endişeli düşünceler, ne kadar korkacağını ve ne tür korku ögelerini görebileceğini düşünmek aslında gerçekleri yansıtmaz; bunlar sadece kendi tahminlerindir. Daha içeri girmeden kendini korkutmak yerine, kendine bunun sadece ayarlanmış bir durum olduğunu hatırlat. Korku evinde sana kötü bir şey olmayacak; güvendesin.[1]
  • Sinirlerini rahatlatmak için korku evinden önce neşeli veya eğlenceli bir şeyler yap. Yemek yemek için dışarı çıkmayı, arkadaşlarla vakit geçirmeyi veya komik bir film ya da TV programı izlemeyi dene.
  • Pek çok insan korku evinin önünde korkar, ancak daha sonra bunun düşündüğü kadar korkutucu olmadığını görür ve aslında oldukça iyi vakit geçirir. Kendine, senin için de böyle olacağını söyle.
 2. 2
  Yalnız olmamak için en az bir arkadaşınla git. Bu, korku evlerinin temel kuralıdır: Asla yalnız gitme! Bir grupla veya hatta tek bir arkadaşla içeri girmek çok daha rahat hissetmene yardımcı olabilir. Elini tutmaktan veya çığlık atmaktan utanmayacağın kadar iyi tanıdığın biriyle git.[2]
  • Arkadaşından korku evinde seninle birlikte kalmasını iste ve korkarsan onu tutman gerekebileceğini söyle.
  • Birlikte gidecek kimsen yoksa sırada arkadaş edinmeye çalış ve nazik görünen bir gruba katıl. Onlarla arkadaşlarınla olduğu kadar rahat olmayacak olsan da, yalnız gitmekten iyidir.
 3. 3
  Korku evinde kendini sakinleştirmek için derin nefes al. Korktuğunda, nabzın yükselir, cildin kızarır ve doğru düşünmek daha da zorlaşır, bu da seni daha da endişelendirebilir! Korku evinde yürürken kendine nefes almanı ve sakin kalmanı hatırlatarak bu döngüyü kesmeye çalış. Nabzının hızlandığını veya ellerinin titremeye başladığını fark ettiğinde, burnundan alıp ağzından vererek birkaç derin, sakinleştirici nefes al.[3]
  • 4 saniye nefes almayı, havayı ciğerlerinde 6 saniye tutmayı ve ardından 8 saniye boyunca ağzından geri vermeyi dene.
  • Kendine korkunu ve gerginliğini nefesinle attığını söyle. Bir sonraki köşede ne varsa ona hazırsın!
 4. 4
  Eğer içten içe korkarsan kendine bunun gerçek olmadığını ve sadece eğlence için olduğunu hatırlat. Korku evleri ne kadar korkutucu olsa da, hiçbir şeyin gerçek olmadığını hatırlamaya çalış. Kostüm içindeki insanlar sadece aktör ve ev de sadece sıradan bir ev. Hepsi sahte ve eğlence amaçlı.
  • Soğukkanlılığını korumak için kafanda, “Ben iyiyim. Bu gerçek değil.” gibi bir mantrayı tekrarlamayı dene. Gerçekten korkmaya başladığın zaman kendine bunu söyle.
 5. 5
  Korkmaya başladığında korkularınla yüzleştiğin için kendinle gurur duy. Korktuğun bir şey yapıyorsun ve bu harika! Eve girmeden önce ve içeride korkmaya başladığında kendine hızlı bir moral konuşması yap. "Bu korkutucu bir şey ama yine de cesur davranıyor ve bunu yapıyorum." demeyi dene.
  • Kendine cesur olduğunu hatırlatmak seni daha güçlü ve daha cesur hissettirebilir.
 6. 6
  Eğer dayanamayacak gibiysen çıkmak iste. Dayanamadığın noktaya ulaşman sorun değil. Derin bir nefes al, sakin ol ve evden çıkarılmayı iste. Bir oyuncu veya personel seni toparlanıp sakinleşebileceğin bir çıkışa götürebilir.[4]
  • Bunu panik atak geçiriyorsan veya çok korkarsan yapabilirsin.
  • Etkinliği erken terk etmenin utanılacak bir yanı yok. Yine de bir risk alarak içeri girdiğini ve bu sefer sonunu getirememenin sorun olmadığını unutma.
 7. 7
  Sonrasında eğlenceli bir şeyler planla ki dört gözle bekleyeceğin bir şey olsun. Eğer korku evinden hemen sonra eve gidersen tüm korkuları kafanda döndürüp kendini daha da korkutabilirsin. Bu nedenle, seni bu düşüncelerden koparacak ve sonrasında dört gözle bekleyeceğin bir şeye sahip olmak için eğlenceli planlar yap.
  • Örneğin, arkadaşlarınla takılabilir, akşam yemeğine çıkabilir veya komik bir TV programı izleyebilirsin.
  • Evde korkarsan daha sonra yapacağın bu eğlenceli şeylere odaklan. “Tamam, neredeyse bitti. Sadece bunu atlatmalıyım ve sonra dondurma alacağım! " diyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
En Büyük Korku Ögelerinden Sakınmak

 1. 1
  Tamamen siyah giyin, böylece oyuncuların dikkatini çok fazla çekmezsin. Mümkünse korku evine “aitmiş” gibi giyinmeye çalış. Koyu renk kot pantolon, siyah tişört veya ceket ve rahat ayakkabılar giy. Bu garip bir strateji gibi görünebilir, ancak koyu renkli giysiler giymek seni korku evinde acemi gibi göstermez ve bu da oyuncuların seni hedef almasını engelleyebilir.[5]
  • Siyah giyinmek, oyuncuların karanlık evde seni fark etmesini de zorlaştıracaktır.
 2. 2
  Çığlık atmak veya gülmek oyuncuların seni korkutmak istemesine neden olacağından bunu yapmaktan kaçın. Korku evi aktörleri, çığlık atan, gülen, koşan veya korktuğunu gösteren insanlara yönelme eğilimindedir! Hedef alınmaktan kaçınmak için elinden geldiğince sakin ve kontrol altında kalmaya çalış ve kendini göstermekten kaçın.[6]
  • Eğer korkarsan tepkilerini olabildiğince bastır. Geriye sarsılmak veya bağırmak yerine, hafifçe zıplamaya ve iç çekmeye çalış.
  • Tepkilerini kontrol altında tutmak için derin nefes al ve korku evinde yavaşça ilerle.
 3. 3
  Her köşede korkutulmayı beklersen seni hazırlıksız yakalayamazlar. Bir korku evindesin, bu nedenle her köşeyi döndüğünde korkuyla yüz yüze olacağını varsayabilirsin. Bunun şoku her şeyden daha korkutucu olabilir, bu yüzden kendini önceden hazırlamaya çalış. Sakince kendine köşeden bir şeyin önüne atlayabileceğini ama buna hazır olduğunu söylersen korkmazsın.[7]
  • Bir şey aniden fırlarsa "Vay be, sürpriz oldu!" gibi bir şey düşünerek gerginliği dağıt ve ruh hâlini hafiflet.
 4. 4
  Korkmadığını göstermek için oyuncularla göz teması kur ve dik dur. Korku evinde rahat olmak ve etkilenmiyor gibi davranmak zor olabilir, ancak oyunculara korkmadığını göstermenin harika bir yoludur. Bazı oyuncular bunu bir meydan okuma olarak kabul etse de, çoğu, gözlerinin içine bakmak yerine, korkutulması en kolay görünen insanları seçmeye çalışır.[8]

  Cesur Vücut Dili: Yapman ve Yapmaman Gerekenler:

  Yapma: Gözlerini kapatmak veya yere bakmak.
  Yap: Korkmadığını göstermek için oyuncularla göz teması kur.

  Yapma: Eğilmek veya kollarını bağlamak.
  Yap: Başını dik ve göğsünü dışarıda tut.

  Yapma: Tamamen etkilenmemiş davranmak. Bu, oyuncuların sinirini bozabilir ve onların seni daha çok hedef almasına neden olabilir.
  Yap: Hafifçe zıplamak, iç çekmek veya "Aman Allah’ım!" demek gibi sessiz tepkiler ver.

  Yapma: Oyuncularla tartışmak ya da onlara vurmak. Onlar sadece işlerini yapıyorlar!

  Yap: Unutma, korku evinde mahsur kalmış değilsin ve deneyim senin için çok fazlaysa çıkışa gidebilirsin.

  Yap: Korku evinde kameralar ve ciddi bir terslik olması durumunda müdahale etmeye hazır acil durum personeli olduğunu bilerek içini rahat tut. Mekân izleniyordur.

 5. 5
  Grubundaki en çok korkan kişi olmadığını göstermek için ön tarafta dur. Önde yer almak, olacak şeylerden korkmadığın izlenimini verir. Korku evlerindeki oyuncular, kolayca korkan insanların bir grubun ortasında veya arkasında kalma eğiliminde olduklarını bilirler, bu nedenle genellikle o bölgeyi hedef alırlar ve öndeki insanları rahat bırakırlar.[9]
  • Hatta oyuncular seni fark etmeden sessizce ilerleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Doğru Korku Evini Seçmek

 1. 1
  Korku ve vahşet seviyeni belirle. Her insan korku ve korkutma taktiği türlerine farklı tepki verir. Bazıları bir akıl hastanesi veya hapishane temalı korku eviyle başa çıkamazken zombi veya canavar temalarıya baş edebilir. Bazıları vahşet ve kanı kaldırabilir, ancak bir insan vücudunun parçalanmasını izleyemez. Bazı insanlar bir yaratığın bir insanı yediğini veya öldürdüğünü izleyebilir, ancak aynı şeyi insanın insana yapmasını izleyemez. Eğer bir palyaço, örümcek veya yarasa fobin varsa bu temaya sahip evlere gitmemek en iyisidir. Güçlü bir dinî geçmişin veya inancın varsa dinle ilgili, ilahiler veya şeytan vb. konulara çok fazla odaklanan mekânlara girme.
  • Çeşitli filmlere ve video oyunlarına nasıl tepki verdiğini düşün. Hangi sahnelerin ve temaların en tiksindirici ve rahatsız edici olduğunu aklının bir kenarına yaz. Bu, korku ve vahşet seviyeni bilmeni sağlayacaktır.
 2. 2
  Korku evinin ne kadar aşırı olduğunu bulmaya çalış. İnternet'teki veya korku evi rehberi gibi dergilerdeki ilanlara bak. En büyük korku evleri her zaman en aşırısı değildir. Adına bakarak da yargılama. Korku evinde aşırılık, bir filmdeki yaş derecelendirmeleri gibidir. Ne kadar aşırı olursa aktörler ve sahne donanımı ziyaretçileri vahşet ve kan ve atmosferi kullanarak korkutmak için o kadar aşırıya gider.
  Reklam

İpuçları

 • Unutma, kimse seni yapmak istemediğin bir şeyi yapmaya zorlayamaz. Korku evine gitmek istemediğine karar verirsen bu tamamen kabul edilebilir.
 • Hepsinin sadece oyuncu olduğunu unutma. Onlar da senin gibi insan.
 • Bir şey olursa endişelenme, mekân personel ve kameralarla izleniyor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.378 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 3.378 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam