Ortada konuşulacak bir konu yokken bir sohbeti başlatmakta zorlanan kesinlikle tek kişi değilsin! Bu herkes için biraz garip olabilir, ama iyi haber şu ki, a) aslında bir dahaki sefere ihtiyacın olduğunda yedekte bulundurabilmen için ezberleyebileceğin çok sayıda iyi sohbet konuları var ve b) sohbet başlatmak pratikle kesinlikle kolaylaşıyor ve bu konuda daha iyi olmak kesinlikle mümkün. Aşağıda, insanlarla sohbet başlatmana, konuşacak konu bulmana ve bu süreçte gerçekten eğlenmene yardımcı olacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Muhabbeti Başlatmak

 1. 1
  Kişiyle daha önce hiç tanışmadıysan kendini tanıt. Bir yabancıyla konuşmak istiyorsan ona yaklaş, göz teması kur ve gülümse. Yanında rahat hissetmesi için merhaba de ve adını söyle. Elini uzat, böylece diğer kişi seninle bağlantı kurar ve konuşmaya daha istekli hisseder. Daha uzun bir sohbete doğal bir giriş yapabilmek için ona ismini sor.[1]
  • Örneğin, “Merhaba, benim adım Caner. Tanıştığımıza memnun oldum." diyebilirsin.
  • Sadece sıradan bir sohbet yapmak istiyorsan kendini tanıtmana gerek yok, ancak bu, insanların sana karşı daha anlayışlı olmasına yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Başkalarını sohbete katılmaya davet etmek için olumlu bir şey söyle. Konuşmanın başında olumsuz bir şeyden bahsetmek diğerlerinin açılmak ve seninle konuşmak istememesine neden olabilir. Karşındaki kişiyle konuşurken gerçekten keyif aldığın ve gülümsediğin bir şeyden bahsettiğinde kişinin sana açılması ve seninle konuşmak istemesi daha olasıdır. Nelerden hoşlandığından bahsettikten sonra, onu sohbete dâhil etmek için bu konuda nasıl hissettiğini sor.[2]
  • Örneğin, eğer bir partideysen, “Bu müzik gerçekten harika! Beğendin mi?" veya “Yemekleri denedin mi? Gerçekten çok lezzetli." gibi bir şey diyebilirsin. Bir soruyla bitirmek, diğer kişiyi yanıt vermeye ve bir konuşma başlatmaya teşvik eder.
  • Diğer kişi utangaç veya güvensizse ilk adımı atmak ve kendini ona açmak onu rahatlatmaya yardımcı olabilir.[3]
 3. 3
  Muhabbete alıştırmak için kişiye iltifat et. İltifat ettiğinde kişinin kişiliği veya giydiği bir şey hakkında konuş. İltifatında samimi ol, aksi takdirde kişi doğru sözlü olmadığını hissedebilir ve seninle konuşmaktan uzak durabilir.[4] Sohbeti sürdürmek için bir soru ile devam et, aksi takdirde yanıt alamayabilirsin.[5]
  • “Bu elbise gerçekten çok hoş görünüyor. Nereden aldın?" veya “Stil anlayışın çok iyi. Giyecek kıyafetleri nasıl buluyorsun?” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Mümkün olduğunca açık uçlu sorular sorarsan konuşma "evet" veya "hayır" ile bitmez.
  • Birinin görünüşünü gündeme getirmekten kaçın çünkü bu onu rahatsız edebilir ve buna iyi bir tepki vermeyebilir.
 4. 4
  Başka bir şey düşünemiyorsan sohbet başlatmak için etrafındaki şeylerden bahset. Bir sohbet başlatmanın bir yolunu bulamıyorsan etrafına bak ve gördüğün bir şey hakkında bir tespitte bulun. Bu, hava durumu, bir mekan, diğer insanlar veya gerçekleşen bir olay hakkında olabilir. Karşındaki kişiye davetkâr görünmek ve onun seninle konuşmaya daha fazla ilgi duymasını sağlamak için sohbet sırasında olumlu yaklaşımını koru.[6]
  • Örneğin, “Bu kafeye ilk defa geliyorum.Daha önce burada denediğin bir şey oldu mu?" ya da “Keşke bugün hava güneşli olsa. Kaç zamandır hava bulutlu." gibi bir şey diyebilirsin.
  • Sohbet ederken mizah anlayışın olsun. Bu, insanların kendilerini dâhil hissetmelerini sağlayacak ve sohbetini daha keyifli hâle getirecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Konuşacak Konu Bulmak

 1. 1
  Kişiye iş veya okulun nasıl gittiğini sorarsan onunla ilişki kurabilirsin. Konuşmak istediğin kişiye ulaş ve iş veya okuldan bahset. Ona ne ile uğraştığını, bunu ne kadar süredir yaptığını ve son zamanlarda ilginç bir şey yapıp yapmadığını sor. Hâlâ öğrenciyse hangi bölümde olduğunu ve mezun olduğunda ne yapmayı düşündüğünü sor.[7]
  • İşin veya eğitimin hakkında soru sorarsa soruları yanıtladığından emin ol.
  • Sana çok ilgi çekici gelmese bile işine gerçek bir ilgi göster. Kişi ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bunu bir fırsat olarak kullan.
  • İnsanlara kendileri hakkında birkaç soru sormak, kendilerini değerli ve saygın hissetmelerine yardımcı olabilir.[8]
 2. 2
  Kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ortak hobileriniz hakkında konuşun. İnsanlar tutkulu oldukları şeyler hakkında konuşmaktan hoşlanırlar, bu nedenle kişiye iş veya okul dışında ne yapmaktan hoşlandığını sor ve sana ilginç gelen şeyleri not et. Hobisi hakkında en sevdiği şeyin ne olduğunu ve bu konuda neyi sevdiğini öğren. Sana hobilerin hakkında soru sorduğunda, önce onunkine benzer herhangi bir şeyden bahset, böylece bu konuda bir muhabbet kurabilirsiniz. Onun hobilerinden biriyle ilgileniyorsan senin de deneyebilmen için nasıl dâhil olabileceğini sor.[9]
  • Örneğin, "Ahşap işçiliğini hiç denemedim. Yeni başlayan biri için yapılacak en iyi şey nedir?” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Sadece diğer kişi hakkında veya hobilerin hakkında konuşmadığından emin ol. İyi bir diyalog kurabilmen için diğer kişinin nelerden hoşlandığı hakkında sorular sor.
 3. 3
  Popüler kültür hakkında konuşmak istiyorsan filmlerden, televizyon programlarından veya kitaplardan bahset. Pek çok insan medyada benzer zevkleri paylaşır, bu nedenle son zamanlarda izlediğin filmler veya dinlediğin müzikler hakkında konuş ve diğer kişinin ilgisini ölç. Son zamanlarda hangi içeriği beğendiğini sor ve neden beğendiğini açıklamasına izin ver. Eğer ikiniz de aynı şeyi gördüyseniz veya duyduysanız bunun üzerinde konuşun ve muhabbeti sürdürmek için görüşlerinizi tartışın.[10]
  • Örneğin, “Yeni çıkan Star Wars filmini gördün mü? Sonu hakkında ne düşünüyorsun?” veya “Ne tür müzik dinlemeyi seversin? Dinlememi önereceğin favori bir sanatçı var mı?” diyebilirsin.
  • Onun fikirlerine katılmasan bile, olumlu tarafta kal ve “Hiç bu şekilde düşünmemiştim, ama dediğini anlıyorum.” gibi bir şey söyle. Bu şekilde, diğer kişi reddedilmiş hissetmek yerine hâlâ konuya dâhil olduğunu hissedecektir.
  • Diğer kişinin ne hakkında konuştuğunu bilmiyorsan konuyu daha iyi anlayabilmek için konuya açıklık getirmesini veya açıklama yapmasını iste. Tartıştığı konuya aşina değilsen “Bilmiyorum” demen sorun olmaz.
 4. 4
  Karşındaki kişiye açılmak istiyorsan geçmiş deneyimlerin hakkında sohbet et. Karşındaki kişinin yanında kendini rahat hissediyorsan geçmişi veya gelecekte ne yapmak istediği hakkında sorular sorabilirsin. Başına gelen komik şeyleri, ailesinin nasıl olduğunu veya sahip olduğu hedefleri sor. Kendi deneyimlerini paylaşırsan karşındaki kişiyle bağlantı kurabilirsin.[11]
  • Örneğin, “Aslen nerelisin? Orayı seviyor musun?" ya da “Büyüyünce ne olmak istiyordun?” gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Yabancı kişiler, tanıştığın anda özel hayatları hakkında çok fazla soru sormanı garip bulabilir. Her ikiniz de yanıtlamak konusunda rahat hissediyorsanız daha derin sorular sor.
  • Kişiyi asla “baskılamaya” veya etkilemeye çalışma, çünkü bu rahatsızlık verebilir ve kişinin sohbetten ayrılmak istemesine neden olabilir.
 5. 5
  Kişiyi sohbete çekmek için güncel olaylar hakkındaki fikrini sor. Haberlerden veya sosyal medyadan güncel olaylara bak ve diğer kişiye bunlardan bahset. Muhabbetlerin sırasında kullanmak için geçen hafta meydana gelen en az 1-2 olayı hazırda bulundur. Olaylar hakkında ne düşündüğünü öğren ve ona konuyla ilgili hislerini sor. Sana aynı şeyi sorabileceği için görüşlerin hakkında konuşmaya hazır ol.[12]
  • Örneğin, “Yeni çıkan yeni müzik uygulamasını duydun mu? Ben haberlerde gördüm." gibi bir şey söyleyebilirsin.

  Uyarı: Politika ya da din gibi hararetli konular hakkında konuşurken dikkatli ol, çünkü bunlar insanları üzebilir veya konuşma hevesini kaçırabilir.

  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Muhabbete Dikkatini Vermek

 1. 1
  Karşındaki kişiye yanıt verebilmek için diğer kişiyi aktif olarak dinle. Telefonunu bir kenara koy ve konuşurken dikkatini diğer kişiye odakla. Ona dikkatini verdiğini bilmesi ve söylediklerini aktif olarak dinlemesi için onunla göz teması kur. Konuşmaya dâhil olmak için söylediklerine dayalı olarak ona sorular sor.[13]
  • Düşüncelerini ifade etmeyi bitirdiğinde, söylediklerini kısaca yeniden ifade ederek söylediklerine dikkat ettiğini göster. Örneğin, yeni bir araç almaktan bahsettiyse, “Peki ne tür bir araba aldın? Sürüşü nasıl?” diye sorabilirsin.
  • Karşındaki kişi konuşurken başka şeyler düşünmekten kaçınmaya çalış çünkü sözünü bitirdiğinde ona doğal bir şekilde yanıt veremeyebilirsin.
 2. 2
  Yeni bir konuya geçmek için "Bu bana şunu hatırlatıyor" ifadesini kullan. Karşındaki kişi konuşurken bağlantı kurabileceğin bir şeyden bahsederse konun hakkında konuşmadan önce “Bu bana şunu hatırlatıyor…” ifadesini kullan. Bu şekilde, konuşma sırasında garip kopukluklar oluşmadan doğal bir şekilde birden fazla konu arasında kolayca geçiş yapabilirsin. Konuların bir şekilde birbiriyle ilişkili olduğundan emin ol, böylece diğer kişinin takip etmesi daha kolay olur.[14]
  • Örneğin, güzel havadan söz ederse, "Bu bana Hawaii'yi ziyaret ettiğimdeki muhteşem havayı hatırlatıyor. Hiç oraya gittin mi?" gibi bir şey söyleyebilirsin.

  İpucu: Çevrendeki bir şeyden bahsedersen sohbete ara verdikten sonra “Bu bana şunu hatırlatıyor…” diyebilirsin. Örneğin, diğer kişiyle konuşurken bir müzisyen gelirse, “Bu adam çok iyi. Bana başka bir sanatçıyı hatırlatıyor.” diyebilirsin. Daha sonra müzik hakkında konuşmaya geçebilirsin.

 3. 3
  Sohbeti heyecanlı tutmak için aklına gelen şeyleri söyle. Sohbette rastgele bir ara sırasında aklına bir şey gelirse onu gündeme getir ve diğer kişiye bunu sor. Karşındaki kişi konuşurken bir şey düşünürsen diğer kişinin sözünü kesme; bu nezaketsizce olur. Konunun diğer kişiyi rahatsız edecek bir şey olmadığından emin ol, aksi takdirde konuşmaya devam etmek istemeyebilir.[15]
  • Örneğin, “İnternet'te bulduğum komik bir haberi hatırladım. Anlatmamı ister misin?" diyebilirsin.
  • Karşındaki kişi daha önce muhabbetin olmayan bir kişiyse rastgele bir muhabbete açık olmayabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir sohbet başlatırsan ve diğer kişi yanıt vermiyorsa veya rahatsız görünüyorsa istersen sohbeti bırakmanda bir sakınca yoktur.
Reklam

Uyarılar

 • Politika veya din gibi sohbetin hararetlenebileceği konular hakkında konuşmaktan kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Muñoz
Ortak yazarlar :
Topluluk Önünde Konuşma Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Muñoz. Patrick, topluluk önünde konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, oyunculuk ve konuşma terapisine odaklanan, dünya çapında tanınan bir ses ve konuşma koçudur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. BACKSTAGE tarafından Los Angeles'ın Favori Ses ve Lehçe Koçu seçilmiş olup Disney ve Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçudur ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği üyesidir. Bu makale 984.290 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 984.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam