Konserve açacağı bulamayıp kutuyla baş başa mı kaldın? Hiç sorun değil. Konserve kutularının kapakları, delmesi çok da zor olmayan ince bir metal parçasından yapılır. Kaşıkla, şef bıçağıyla, çakıyla ya da bir kaya parçasıyla, kutunun içini kirletmeden kapağı delebilirsin. Birkaç dakika dişini sıkarsan birazdan kutudakileri afiyetle midene indiriyor olacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Çakı ya da Mutfak Bıçağı Kullanmak

 1. 1
  Konserve kutusunu sağlam bir yüzeye koy. Bel hizasında bir masa en ideali. Kolayca erişebilmek için ayakta dur.
 2. 2
  Bıçağın sivri ucunu kapağın iç kenarına daya. Bıçağı yatık değil de dikey olacak biçimde tut. Bıçağı, kayarsa parmaklarına gelmeyecek biçimde sapından tut. Elinin tersi yukarı bakıyor olmalı.
  • Bu yöntem bıçağın keskin ağzını testere gibi kullanarak kapağı açmaya çalışmaktan çok daha etkilidir. Aksi takdirde bıçak kullanılmaz hale gelebilir ve yemeğin içine metal parçaları karışabilir.
  • Bıçağın tümüyle açılmış ve kilitlenmiş olması gerekiyor yoksa kayabilir.
  • Bu yöntemi bir keskiyle ya da çakıya benzeyen başka bir sağlam ve ince bir nesneyle de uygulayabilirsin.
 3. 3
  Elinin arkasına hafifçe vur. Diğer elinle, bıçağın sapını kavrayan elinin arkasına hafifçe vur. Bu hafif vuruşlar bıçağın ucunun kutunun kapağını delmesini sağlayacak.
  • Çok hızlı vurma. Bıçağın kontrolünü kaybetmen iyi olmaz.
  • Elini açıp avucunun içiyle vur. Böylesi, kontrol etmene yardımcı olur.
 4. 4
  Bıçağı biraz hareket ettirip yeni bir delik aç. Kapak boyunca birkaç santimetre aralık bırak. Aynı tekniği kullanarak ilkinin yanına bir delik daha aç.
 5. 5
  Konserve kutusunun kenarında delikler açmaya devam et. Tüm kapağın etrafını tıpkı konserve açacağıyla keser gibi del. Kapak artık gevşemiş olmalı.
 6. 6
  Kapağı kaldır. Bıçağın ucunu deliklerden birine sok. Kanırtarak kapağı kaldır. Kapağı dikkatlice çekerek kutudan ayır.
  • Eğer gerekirse daha küçük bir bıçak kullanarak kapakta, delikler arasında kalan kısımları kes.
  • Kapağı kaldırmadan önce elini bir havluyla ya da gömleğinin koluyla sar. O zaman kapak elini kesmez.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Kaşık Kullanmak

 1. 1
  Konserve kutusunu düz bir yüzeye koy. Bir elinle sıkıca tutarken diğer elinle kaşığı kullanacaksın.
 2. 2
  Kaşığın ucunu kapağın iç kenarına daya. Burada, konserve kutusunu mühürlemek için sıkıştırılmış, küçük bir çıkıntı bulunuyor. Kaşığın ucunu bu çıkıntının iç kısmında bir noktaya koyman gerekiyor.
  • Kaşığı, çukur tarafı konservenin kapağına bakacak şekilde tut.
  • Bunun için metal bir kaşık lazım. Diğer malzemelerden yapılmış kaşıklar işe yaramaz.
 3. 3
  Kaşığın ucunu ileri geri sürtmeye başla. Kapağın kenarının sıkıştırılmış olduğu küçük alanda çalış. Kaşığı ileri geri hareket ettirmenin yarattığı sürtünme, konservenin kapağını inceltmeye başlayacak. Kapak delinene kadar böyle devam et.[1]
 4. 4
  Kaşığı yana hareket ettir, sürtmeye devam et. Kaşığı ilk olarak sürttüğün yerin yanına sürtmeye başla. Bu şekilde tüm kapağın çevresini dön. Kapakta açtığın deliğin artık biraz daha büyümüş olması gerekiyor.
 5. 5
  Kapağın etrafını dönmeye devam et. Tüm kapağın etrafını dönene kadar kaşığı hareket ettirmeye ve sürtmeye devam et. Kapak artık gevşemiş olmalı. Sakın konserve kutusunu ters çevirme yoksa içindekiler dökülür.
 6. 6
  Kapağı kanırtarak aç. Kaşığı kapağın kenarından sok. Kapak yerinden çıkana kadar kaşığı yukarı doğru kanırt. Kapağı dikkatlice kaldırıp içindeki yiyeceklere ulaş.
  • Eğer kapağı kaşıkla açmakta zorlanırsan kaşık yerine bıçak kullanabilirsin. Kapağın kutuya bağlı kalan küçük kısımlarını kesmek için bıçağı testere gibi kullanabilirsin.
  • Kapak keskin olacaktır, o yüzden kanırtırken keskin kenarıyla parmağını kesmemeye dikkat et. Gerekirse kendini korumak için gömleğinin kolunu ya da bir havlu kullan.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Şef Bıçağı Kullanmak

 1. 1
  Kutuyu sağlam bir yüzeye koy. Bel hizasında bir masa en ideali. Sakın kutuyu kucağına ya da bacaklarının arasına koyma. Bıçak kayıp seni yaralayabilir.
 2. 2
  Bıçağı, sapla keskin kısmın birleştiği noktadan tut. Avcun tam bıçağın sırtında, birleşim noktasında olmalı. Parmaklarınsa bıçağın keskin ağzından uzakta, güvenli biçimde sapın kenarında olmalı.[2]
  • Sıkı tuttuğundan emin ol. Elin ya da bıçak kaygansa bu yöntem tehlikeli olabilir.
  • Şef bıçağından daha küçük bir bıçakla bu yöntemi uygulama. Şef bıçağı, budama bıçağından ya da et bıçağından daha büyük, daha ağır bir bıçaktır. Konserve kutusunun kapağını güzelce delebilmek için nispeten ağır bir bıçak gerekiyor.
 3. 3
  Bıçağın topuğunu kapağın iç kenarına daya. Bıçağın topuğu, keskin ağzının en geniş olduğu yerdir. Bıçağın sapına yakındır. Burayı, konservenin kapağının en ucundaki çıkıntıya daya.
  • Bıçağın topuk kısmı tam avucunun bıçağı kavradığı yerin altına gelmeli.
  • Bıçağın kaymaması için, kapağın kenarına sağlam bir biçimde dayandığından emin ol.
 4. 4
  Bıçağın topuğunu bastırarak konserve kutusuna sok. Sıkıca bastır ki bıçak, tenekeyi delip küçük bir delik açsın. Kutuyu delmekte zorlanıyorsan ayağa kalkıp ağırlığını verebilirsin. Bir elinle bıçağı yerinde tut. Diğer elini bıçağın sırtına koy. İki elinle sabit basınç uygula ve kutu delinene kadar bastır.
  • Bıçağı saplayarak konserve kutusunu delmeye çalışma. Bıçak kayıp seni yaralayabilir. Onun yerine, bıçak konserveyi delene kadar yavaşça, sabit bir basınç uygula.
  • Sakın bıçağın sivri ucuyla kutuyu delmeye çalışma. Bıçağın topuk kısmı daha stabildir ve kayma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca bıçağın ucunu kullanırsan keskin kenarı mahvolur.
 5. 5
  Bıçağı biraz hareket ettirip yeni bir delik aç. Kapak boyunca birkaç santimetre aralık bırak. Aynı tekniği kullanarak ilkinin yanına bir delik daha aç.
 6. 6
  Konserve kutusunun kenarında delikler açmaya devam et. Tüm kapağın etrafını tıpkı konserve açacağıyla keser gibi del. Kapak artık gevşemiş olmalı.
 7. 7
  Kapağı kanırtarak aç. Bıçağın ucunu deliklerden birine sok. Yukarı iterek kapağı kaldır. Bıçağın keskin ağzını kendinden uzak tut ki elinden kayarsa sana zarar vermesin. Kapağı çıkarıp at.
  • Gerekirse daha küçük bir bıçak kullanarak, kapaktaki delikler arasındaki parçaları kes.
  • Kapağı kaldırmadan önce elini bir havluyla ya da gömleğinin koluyla sar. O zaman keskin kapak elini kesmez.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kaya ya da Beton Kullanmak

 1. 1
  Düz bir kaya ya da beton parçası bul. Yüzeyi pürüzlü olsun. Pürüzsüz bir kaya, konservenin kapağını delmeye yetecek kadar sürtünme yaratamaz.
 2. 2
  Konserve kutusunu baş aşağı çevirip kayanın üstüne koy. Böyle yaparsan, kutunun üst kısmındaki mührü bozabilirsin.[3]
 3. 3
  Kutuyu kayaya ileri geri sürt. Kayayla kutu arasında sürtünme yaratmak için ovalama hareketi yap. Kayanın üstünde ya da kutunun kapağında ıslaklık görene kadar devam et.
  • Konserve kutusunu sık sık ters çevirip kontrol et. Islaklık görür görmez durmalısın. Bu, kapağın delinecek kadar inceldiğini gösterir.
  • Aşırı hızlı sürtersen kapak aşınarak delinebilir. O zaman tüm yemeğin kayanın üstüne dökülür.
 4. 4
  Bir çakı kullanıp kanırtarak kapağı aç. Mühür kısmı, bıçağın ucunun kapağın kenarından içeri kolayca girebileceği kadar ince olmalı. Şimdi bıçağı hafifçe kanırtarak kapağı kaldır. Kapağı çıkart, sonra da at.
  • Çakın yoksa kaşık, tereyağ bıçağı ya da başka bir alet deneyebilirsin.
  • Kapağı içe göçertmek için bir taşla vurabilirsin. Ama bu ideal bir yöntem değil çünkü yiyeceklerin içine dolan küçük taş ya da toprak parçalarıyla kirlenebilir.
  • Kapağı açarken elini havluyla ya da gömleğinin koluyla sararsan elin kesilmez.
  Reklam

İpuçları

 • Komşuna uğrayıp konserve açacağını ödünç alabilirsin! Kamp sırasında bile birçok kampçı, konserve açacağını diğer kampçılarla seve seve paylaşır.
 • Kamp, doğa ya da asker malzemeleri satan mağazalardan düz konserve açacakları satın alabilirsin. Bunlar normal konserve açacaklarından çok daha basittir ama kolayca taşıyabilir, sırt çantanda ya da yürüyüş malzemelerinin yanında bulundurabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Konserve kutusunu ekmek bıçağını testere gibi kullanarak açma. Yemeğin içine metal parçaları dolar.
 • Doğru düzgün bir konserve açacağı içermeyen her yöntemde, kutudaki yemeğin içine metal parçaları karışma riski vardır. Bunun olmaması için çok dikkatli çalış ve gördüğün tüm parçacıkları çıkar. Aydınlık bir yerde çalışırsan yemeğin içinde parıldayan metal parçalarını kolayca görebilirsin.
 • Sen açmaya çalışmadan önce patlamış ya da delinmiş olan konserveleri asla yememelisin çünkü içindeki gıda bozulmuştur ve büyük olasılıkla zararlı bakteriler içeriyordur.
 • Bu yöntemlerin hiçbiri ideal değildir ve hepsinin de sana zarar verme riski vardır. Bu yöntemler hiçbir koşul altında çocukların kullanımına uygun değildir. Uygun bir açacak olmadan konserve açmaya çalışırken gerekli tedbirleri almalı ve acele etmemelisin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kaşık
 • Şef bıçağı
 • Çakı
 • Taş

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı. Bu makale 20.940 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 20.940 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam