Komut İstemi'ni Kullanarak Bir Bilgisayarın Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Komut İstemi’ni AçmakŞifreyi Değiştirmek

Bu wikiHow makalesi, Komut İstemi’ni kullanarak yönetici hesabından bir bilgisayarın şifresinin nasıl değiştirileceğini öğretmektedir. Bilgisayara yönetici erişimin yoksa şifreyi değiştiremezsin. Mac bilgisayarlarında ise Terminal’i kullanarak bilgisayarın şifresini sıfırlayabilirsin.

Kısım 1
Komut İstemi’ni Açmak

 1. 1
  Kullandığın PC’nin Başlangıç menüsünü aç. Bu işlemi ekranın sol alt köşesinde yer alan Windows logosuna tıklayarak ya da klavyendeki Win tuşuna basarak yapabilirsin. Başlangıç menüsü, fare imleci "Arama" alanının içinde olduğunda açılacaktır.
 2. 2
  "Arama" alanına komut istemi yaz. Böyle yaptığında bilgisayarda Komut İstemi uygulaması aranacaktır. İşlem tamamlandığında uygulama, arama menüsünün en üstünde ortaya çıkacaktır.
  • Windows 8’de, fare imlecini ekranın sağ üst köşesinde gezdirdiğinde büyüteç simgesi belirecektir; bu simgeye tıkladığında ise "Arama" çubuğu ortaya çıkacaktır.
  • Windows XP kullanıyorsan, Başlangıç menüsünün sağ tarafında yer alan Çalıştır uygulamasına tıklaman yeterli olacaktır.
 3. 3
  Komut İstemi’ne sağ tıkla. Komut İstemi siyah bir kutuya benzemektedir; üzerine sağ tıkladığında bir açılır menü ortaya çıkacaktır.
  • Windows XP kullanıyorsan Çalıştır penceresinin içine cmd yaz.
 4. 4

  Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menünün üst kısmının yakınında yer almaktadır. Seçeneğe tıklandığında, yönetici ayrıcalıklarının kullanılabileceği Komut İstemi açılacaktır.

  • Onaylaman istendiğinde, bu seçimi onaylamak için Evet düğmesine basman gerekiyor.
  • Windows XP kullanıyorsan Komut İstemi’ni açmak için Tamam düğmesine tıklamalısın.

Kısım 2
Şifreyi Değiştirmek

 1. 1
  Komut İstemi’nin içine net user (ağ kullanıcısı) yaz. İki kelimenin arasında boşluk bıraktığından emin ol.
 2. 2

  Enter (Giriş) düğmesine bas. Böyle yaptığında, bilgisayara kayıtlı tüm kullanıcı hesaplarının bir listesi ortaya çıkacaktır.

 3. 3
  Düzenlemek istediğin hesabın ismini bul. Kendi hesabının şifresini değiştiriyorsan Komut İstemi penceresinin sol tarafındaki "Administrator" (Yönetici) başlığının altında hesabının ismini bulabilirsin; aksi halde, isim büyük bir ihtimalle, sağ tarafta yer alan "Guest" (Ziyaretçi) başlığının altında yer alacaktır.
 4. 4
  Komut İstemi’nin içine net user [name] * yaz. Parantez içindeki [name] (isim) kelimenin yerine, şifresini değiştirmek istediğin hesabın ismini yaz.
  • Hesap ismini yazarken, Komut İstemi’ndeki hesap ismi bölümünde nasıl yazılmışsa sen de ismi öyle yaz.
 5. 5

  Enter (Giriş) düğmesine bas. Düğmeye bastığında komut çalışacaktır ve şu yeni satır karşına çıkacaktır: "Type a password for the user:" (Kullanıcı için yeni bir şifre yaz:).

  • Bu satır yerine "The syntax of this command is:" (Bu komutun söz dizimi:) diye başlayan başka satırlar görüyorsan bir yönetici hesabı için net user Administrator * ya da bir ziyaretçi hesabı için net user Guest * yaz.
 6. 6
  Yeni şifreyi yaz. Yeni şifreyi yazarken imleç hareket etmeyecektir, bu yüzden Caps Lock (Büyük Harf Kilidi) düğmesine yanlışlıkla basmamaya dikkat et.
 7. 7

  Enter (Giriş) düğmesine bas. Senden şifreni yeniden yazman istenecektir.

 8. 8
  Şifreni yeniden yaz. Daha önce olduğu gibi, yazdığın sırada imleç ortaya çıkmayacaktır; bu yüzden yazarken acele etme.
 9. 9

  Enter (Giriş) düğmesine bas. Girdiğin iki kelime birbirleriyle eşleştiği takdirde, şifreyi yeniden yazdığın yerin altında "The command completed successfully" (komut başarıyla yerine getirildi) diye bir yazı göreceksin. Bir sonraki sefer PC’ne giriş yapmak istediğinde, devam etmek için güncellediğin şifreyi yazman gerekiyor.

İpuçları

 • Bir yönetici hesabına sahip değilsen muhtemelen Komut İstemi’ni hiç kullanamayacaksın.
 • Yönetici erişimin yoksa güvenli modda bilgisayarı başlatarak yönetici olarak Komut İstemi’ni kullanabilirsin.

Uyarılar

 • Değişiklik yapmana izin verilmeyen bir bilgisayarda asla şifreyi değiştirme.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Change a Computer Password Using Command Prompt, Italiano: Cambiare la Password di Windows dal Prompt dei Comandi, Español: cambiar la contraseña de una computadora usando el Símbolo del sistema, Deutsch: Ein Computer Passwort mit dem Prompt Befehl ändern, Português: Mudar a Senha de um Computador Usando o Prompt de Comando, Русский: изменить пароль при помощи командной строки, Français: modifier le mot de passe d'un ordinateur à l'aide de l'Invite de commandes, 中文: 用命令提示符更改电脑密码, Nederlands: Het wachtwoord van Windows wijzigen vanaf de opdrachtprompt, Bahasa Indonesia: Mengganti Kata Sandi Komputer Melalui Baris Perintah, العربية: تغيير كلمة المرور الخاصة بجهاز الكمبيوتر من خلال سطر الأوامر, ไทย: เปลี่ยนรหัสผ่านของคอมพิวเตอร์ด้วย Command Prompt, Tiếng Việt: Đổi mật khẩu máy tính bằng Command Prompt, 한국어: 명령 프롬프트로 컴퓨터 비밀번호 변경하는 방법, हिन्दी: कमांड प्रॉम्प्ट के जरिये किसी कंप्यूटर का पासवर्ड बदलें, 日本語: コマンドプロンプトを使ってWindowsパソコンのパスワードを変更する

Bu sayfaya 866 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?