Hepimizin korkulu rüyasıdır kompozisyon sınavı. Hoşlan ya da hoşlanma, hayatının bir noktasında tamamıyla kompozisyonlardan oluşan bir sınavla karşı karşıya kalmışsındır. Sınavın yaklaştığı günlerde kendini gergin hissetmiş ya da miden bulanmıştır. Şükür ki, biraz hazırlık ve pratikle sınav öncesi gerginliklerini kendine güvene çevirebilirsin, bu da senin her kompozisyon sınavını başarıyla atlatmanı sağlar.

Kısım 1 / 3:
Derse Katılmak

 1. 1
  Derse katıl. Bir kompozisyon sınavında yüksek not almanın ilk adımı derse katılmaktır. Bunu yaparak, sadece öğretmenin konu üzerindeki bakış açısını dinlemekle kalmayacak, sınıf tartışmalarına katılarak da konu hakkındaki bilgilerini genişleteceksin. Daha da önemlisi, derslere düzenli katılan öğrenciler konularla sürekli iç içe oldukları için, bilginin daha büyük bir kısmını hatırlarlar.[1]
  • Aktif olarak katıl. Sana fayda sağlayacak bir katılım metodu bulman önemli. Bu, düşünmeye teşvik eden sorular sormak ya da okuma parçasına yorum yapmak olabilir.[2] Aktif katılım sadece kendini bir şekilde derse dâhil etmendir, bu yüzden arkadaşlarının önünde uzun uzun konuşmakta rahat olmasan bile ara sıra soru sormayı dene.
  • Zihnini dağıtacak şeylerden kendini uzak tut. Cep telefonunu veya tabletini bir kenara koy ve dersi dinlemeye ve not almaya odaklan. Şimdi, başka bir dersin ödevini yapmanın ya da Facebook’taki arkadaşlarınla sohbet etmenin zamanı değil.
 2. 2
  Not al. Derse gitmenin bir diğer faydası, aldığın notlardır. Bazı öğretmenler ders özetlerini verseler de, senin notlarının yerini alacak başka bir şey yok; çünkü kendi öğrenme ve çalışma tarzını en iyi yine sen biliyorsun. Kompozisyon sınavına hazırlanmada, bu notlar senin en değerli malzemelerin olacak, bu yüzden derslere giderek kendine bir iyilik yap ve iyi notlar al.
  • Daima elinde bir defter bulundur. Her bir ders için ayrı bir defter kullanman faydalı olur, böylece konulara geri dönmek istediğinde kafan karışmaz.
  • Aldığın notlara tarih atmayı unutma, böylece sınavda çıkacak konular ile ilgili bilgileri çabucak bulabilirsin.
  • Eğer not almakta zorlanıyorsan, öğretmene dersi kayıt edip edemeyeceğini sor. Bu sayede kayıt edilmiş dersi tekrardan dinleyebilir ve kendi hızında notlar alabilirsin veya dersin sınavla ilgili kısımlarını gözden geçirebilirsin.
 3. 3
  Okuma parçalarını oku. Okuma parçası ödevlerini tamamlamak sadece ders için hazırlanmana yardım etmez, ayrıca daha sonra iki katı sarf edeceğin çabayı yarıya indirir. [3] Diğer bir deyişle, okuma parçalarına devam edersen sınav öncesinde yoğun çalışman gerekmez, bu da sınava daha az stresli hazırlanmanı sağlar.
  • Okuduğun şeyler hakkında notlar al ve ders için soruları hazır tut.
  • Okuma ödevlerini zamanında yap. Tipik olarak okuma parçaları, hem konulara ayrılmış bir biçimde hem de başa çıkılabilecek bir miktarda verilir. Bununla birlikte, kendin okuma ödevlerini takip edemiyorsan, öğretmeninle özel ihtiyaçlarına uygun bir program oluşturma hakkında konuş. Örneğin, okuma ödevleri gün aşırı veriliyorsa, okuma parçasını her bir güne bölüp okuyabilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Ders Materyallerini Gözden Geçirmek

 1. 1
  Ders notlarını topla. Notlarını ve diğer ders malzemelerini tek bir yerde tutman gözden geçirme sürecini daha sorunsuz geçirmene yardımcı olur.
  • Her ders için bir defter tutmaya ek olarak, tüm ders materyallerini koyabileceğin bir klasör hazırlaman faydalı olabilir.
  • Düzenini sınavlara göre kategorize ederek bir sonraki seviyeye taşı. Önceki sınavlardan kalan not ve malzemelerini atma. Dönem ortası ve dönem sonu sınavları için faydalı olabilirler. Onun yerine, materyalleri bölümler olarak düzenle; örneğin, klasörünü birinci bölümü birinci sınav, ikinci bölümü ikinci sınav, vs. şeklinde ayır.
 2. 2
  Çalışmak için sessiz bir yer bul. Çevreden gelecek yüksek ses, televizyon veya radyo gibi dikkat dağıtıcı her şeyden kendini uzak tut. Bazıları için, evde bir çalışma odası veya alanı işe yarar. Bazıları ise kütüphane ya da kafe gibi yerlerde çalışmayı tercih edebilir.
  • Telefon görüşmelerini ve mesajlaşma gibi diğer dikkat dağıtıcı ögeleri sınırlandır. Çalışırken telefonunu veya diğer cihazları sessize alman yardımcı olabilir.
  • Televizyon, bir sınava hazırlanırken daima kapalı olmalıdır.
  • Eğer müzik dinlemek istiyorsan, dinlendirici ve huzur veren bir müzik olduğundan emin ol. Ayrıca, müziği düşük seviyede tut. Yoksa müzik kolaylıkla bir dikkat dağıtıcı olabilir.
 3. 3
  Ders materyallerini gözden geçir. Materyallerini düzenlediğinde, gözden geçirme sürecine başlamalısın. Araştırmaların gösterdiğine göre, yeni materyali dinledikten sonra 24 saat içinde gözden geçirmek öğrenilen bilginin yaklaşık %60’ının akılda kalmasını sağlıyor. [4] Bir başka ifadeyle, notlarını gözden geçirmek için sınavdan bir gece öncesini bekleme. Çalışmayı birkaç güne yay.
  • Her dersten sonra ders materyallerini gözden geçirmeyi alışkanlık haline getir. Bu, sınav kaygısını hafifletmene yardım edecektir; çünkü büyük gün öncesinde gözden geçirecek çok fazla konu olmayacak ve ortaya çıkan soruları halletmiş olacaksın.
  • Sınav öncesi yoğun çalışmak tek başına işe yaramaz. Birçok araştırma, öğrenmeyi aralıklı yapmanın yoğun çalışmaktan daha etkili olduğunu göstermiştir. [5] Dahası, yoğun çalışma sadece paniğe ve sınav kaygısına yol açan çaresizlik duygusunu arttırır. [6]
 4. 4
  Potansiyel konuları (soruları) taslak oluşturarak araştır. Çok fazla miktarda bilgiyi çalışırken, kavramdan detaya doğru çalışmalısın, tam tersi şekilde değil. Eğer önce kavram ve teoriyi öğrenmeye vakit ayırırsan, detayları öğrenmek çok daha kolay olacaktır. [7] Diğer bir deyişle, bir taslak çıkarmak, kompozisyon soruları olarak işe yarayacak belli konuları belirlemeyi kolaylaştırıp çok fazla miktardaki bilgiyi organize etmene yardımcı olur.
  • Bir taslak hazırlamak ayrıca kompozisyon cevaplarını tasarlarken faydalı olacaktır; bu nedenle biraz pratik yap ve işe ders materyallerinle başla.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Önceden Hazırlanmak

 1. 1
  Kompozisyonun yapısını anla. Nasıl kompozisyon yazılacağını öğren. İyi bir kompozisyon, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur.
 2. 2
  Cevaplarından bir taslak yaz. Gözden geçirme aşamasındaki konuları aklında tut ve potansiyel kompozisyon soruları için birer taslak yaz. Bir konu cümlesi bul ve sonra altına madde işaretlerini kullanarak destekleyici materyalini düzenle.
  • Yanıtları ana hatlarıyla belirlemek için bir önceki geceye kadar bekleme. Ders materyallerini çalışırken ve düzenlerken olası sorular belirle. Ardından, geri dönüp gözden geçir ve gerekirse düzelt.
  • Bazı öğretmenler kompozisyon için kelime sayısı belirlerler. Buna rağmen kelimeleri saymaya odaklanma. Yazabileceğini yaz ve cevaplarını fazla uzatmadan ayrıntılarla anlatmanın yolunu ara.
 3. 3
  Farklı soru tiplerini tanı. Diğer testler gibi, kompozisyon sınavları da değişik türde sorulardan oluşur. Karşılaşabileceğin soruları önceden bilmen yardımcı olur, böylece her birine önceden cevap vermeyi pratik yapabilirsin. İşte bazı örnekler:
  • Tanımla – genellikle kısa ve doğrudan cevaplar ister.
  • Açıkla – daha detaylı bir cevap ister.
  • Karşılaştır – bağlantıları arar.
  • Tartış – konuya kendi perspektifinden değinmeni ister.
 4. 4
  Cevaplarını gözden geçirerek düzelt. Bir şey yapa yapa öğrenilir. Cevaplarına bir ön taslak hazırladığında, yazdığını gözden geçir. İçeriği detaylı açıklamak veya netleştirmek için fırsatlar ara. En önemlisi, sorulan soruya doğrudan cevap verdiğinden emin ol. Eğer emin değilsen, geri dön ve ilgili materyalleri tekrar gözden geçir.
  • Bu, yazdığın yazının hatalarını denetlemek ve dilbilgisi hatalarını bulmak için iyi bir fırsattır.
  • Kompozisyonunu okutmak için bir arkadaşını, anne-babanı veya yaşıtını bul. Genellikle yazılanı gözden geçirtmek ve geri bildirim almak için başka bir gözlemci bulmak yararlıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Kitap açık yapılan sınavlar için, yine de adamakıllı çalış. Bu, seni notlarını kullanmana izin verilmeyen diğer sınavlar için hazırlayacak ve sınavı daha hızlı ve daha kolay bitirmeni sağlayacaktır, çünkü kitapta veya notlarındaki her konuyu aramak zorunda kalmayacaksın.
 • Pozitif ol. Eğer negatif olursan ve iyi yapamayacağına inanırsan, şansın beklediğin şekilde hareket etmek olacak.
 • Yazma pratiği yap. Diğer durumlarda da oldukça iyi yazdığından emin ol ki fikirlerini net olarak ifade edebilirsin.
 • Notlarını ve çalışma alanını düzenle. Düzenli olmak çalışmanızı daha az stresli hale getirir ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırır.
 • Ders çalışmayı günlük programına dâhil et. Sınavdan önce yoğun olarak çalışmaktansa notlarını günlük olarak gözden geçirmen çok daha kolay olur.
 • Yapabiliyorsan sınavdan önce yoğun çalışma. Bu stres yaratır ve çoğunlukla bildiklerini daha sonra hatırlamana yardım etmez.
 • Bir çalışma grubu oluştur. Arkadaşlarınla çalışmak çok faydalı olabilir.
 • Arkadaşlarının notlarından veya bir ders kitabından kopya çekme. Kendi kelimelerini kullan, böylece yazdıklarını anlayabilirsin ve daha sonra tekrar okuyabilirsin.
 • Asla izinsiz alıntı yapma (çalma). Yakalanırsın ve başın belaya girer. Bir şeyin hakkını vermemektense kötü yapmak daha iyidir.
 • Kendine güven! Gergin olmak düşünme yeteneğini engelleyebilir. Sınav boyunca sakin kal.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?

wikiHow

Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?

wikiHow

Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?

wikiHow

Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

İkinci Dereceden Bir Denklemin Tepe Noktası Nasıl Bulunur?

wikiHow

Nasıl Ders Çalışılır?

wikiHow

Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

Bir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?

wikiHow

Proton, Nötron ve Elektron Sayısı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?

wikiHow

Kimyasal Denklemler Nasıl Denkleştirilir?

wikiHow

Bir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

wikiHow

İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Golden, PhD
Ortak yazarlar :
İngilizce Doktorası
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Golden, PhD. Michelle Golden, Athens Georgia’da İngilizce öğretmenidir. İngilizce Doktorasını 2015 yılında Georgia State Üniversitesi’nden almıştır.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 863 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam