Herkesin koltuk altları terler ama aşırı terliyorsan bu utanç verici olabilir. Neyse ki koltuk altı terlemesini ortadan kaldırmaya yardım etmek için deneyebileceğin şeyler var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Topikal Ter Önleyiciler Kullanmak

 1. 1
  Problemi spesifik bir şekilde teşhis et. Gidip kozmetik dükkânından her zamanki deodorantın aynısını tekrar almadan önce sorunun tam olarak ne olduğunu düşün ki uygun ürünü satın alabilesin. Bazı insanlar için terli koltuk altlarının yarattığı en büyük sorun vücut kokusudur; bazıları içinse en büyük sorun, çirkin görünen ter lekeleri ve bunun yol açtığı utanç duygusudur.
  • Vücut kokusuyla ve ter lekeleriyle uğraşıyorsan özel olarak bu sorunlara hitap eden bir yaklaşım kullanman gerekir. Deodorant kullanmak kokuyu gizlese de koltuk altlarının terlemesine engel olmaz.
  • Tıbbi işlemler yaptırmadan vücudunun terlemesine tamamen engel olamazsın ve bu işlemler normalde olağanüstü durumlarda uygulanır. Vücudun tuzları ve toksinleri derinden atmayı durdursaydı ölürdün.
 2. 2
  Sorunun için uygun bir ürün al. Sorununa bağlı olarak ya ticari bir deodoranta, ter önleyicilere veya ikisinin karışımı bir ürüne ihtiyaç duyabilirsin ya da doktorunla piyasadaki reçeteyle satılan daha güçlü ter önleyici ürünler hakkında konuşman gerekebilir.
  • Vücut kokusuyla ilgili sorun yaşıyorsan kokuyu gizleyen nazik, doğal içerikli bir deodorant sürmen ve sorunu çözecek diğer hijyen kurallarını uygulaman gerekir. Genel hijyene dair ipuçlarıyla ilgili bölümü oku.
  • Ter lekeleriyle ilgili sorun yaşıyorsan alüminyum klorür hekzahidrat kullanan çoğu ticari ter önleyici, koltuk altlarının ürettiği ter miktarını kontrol etmekte etkilidir. Giysilerinde gözüken ter lekelerine karşı ek koruma istersen giysilerinin koltuk altına yapıştırılan ter pedlerinden de kullanabilirsin.
 3. 3
  Kendi doğal deodorant ürünlerini yapmayı deneyebilirsin. Tamamen doğal ticari deodorantlar var ama koltuk altlarında üretilen teri kontrol etmek için kendi doğal deodorantını da yapabilirsin.
  • Terlemeyi kontrol altına alan bir macun yapmak için eşit ölçüde karbonatla suyu karıştır, cildine sürdükten sonra 20-30 dakika beklet. Ardından karışımı suyla yıka.
  • Koltuk altının doğal koku yapıcı bakterilerini etkisiz hale getirmek için elma sirkesi ya da diğer malt sirkelerini kullanmayı dene. Bunun koltuk altında kurutucu bir etkisi olur ve bu da koltuk altlarının daha az terlemesine, daha kuru kalmasına yardımcı olur.
  • Yatmadan önce limon suyuyla domates püresi karışımını dene. 15 dakika beklet.
  • Ezilmiş ceviz yapraklarından ve okaliptüsten macun yap.
  • Bazı insanlar, ada çayının "soğutucu" görevi gördüğünü ve böylece vücudun terlemesini önlediğini düşünür.
 4. 4
  Ürünlerini gerektiği şekilde kullan. Genellikle, koltuk altı terlemesiyle uğraştığında ter önleyiciyi ya da deodorantı, temiz koltuk altlarına yatmadan önce, sabah ilk iş ve her banyo yaptıktan sonra uygulamalısın. Koltuk altlarını daima temiz suyla ve sabunla iyice yıka, kurula, sonra da kuru koltuk altlarına ince bir tabaka hâlinde deodorant ya da ter önleyici sür.
  • Bazı insanlar, deodorantı sadece dışarı çıkmadan ya da giyinmeden önce kullanırlar. Koltuk altların zaten terlemişse kokuyu ya da teri kontrol altına almak için aslında hiçbir şey yapmıyorsun demektir. Daima önce koltuk altlarını temizlemelisin.
  • Zaten terlediğini fark ettiysen terin üstüne bu ürünleri sürme çünkü kokuyu kontrol altına almak adına bir faydaları olmayacaktır. Onun yerine, sabun ve su kullanarak koltuk altlarını yıkaman, kendini serinletmeye çalışman, sonra da ürünü koltuk altlarına yeniden sürmen gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Terlemeyi Azaltmak

 1. 1
  Daha düzenli duş al. Koltuk altı terlemesini kontrol altına almak ürünlerden ve çözümlerden daha fazlasını gerektirir. Vücudunu temiz ve kuru tutmak, koltuk altı terini gün boyu kontrol altına almak için şarttır. Bu sorunla uğraşıyorsan terlemeyi kontrol altında tutmak için vücudunu ya da en azından koltuk altlarını günde en az bir kez, gerekirse iki kez yıka.
  • Yazları, eğer nemli bir iklimde yaşıyorsan ve koltuk altı teriyle uğraşıyorsan sıcak duş aldıktan sonra hemen giyinme. Giyinmeden önce tamamen kurumayı ve vücudunun serinlemesini bekle, yoksa hemen terlemeye başlayabilirsin.
 2. 2
  Gömleklerini her giyişten sonra yıka. Özellikle gömlek giyerken terlediysen tekrar giymeden önce giysilerini iyice yıka. Unutma ki koltuk altı kokusuna neden olan şey tam olarak ter değil, kurumuş terden arta kalan ve kötü bir koku meydana getiren bakterilerdir.
  • Giysilerindeki teri yıkamazsan terinin bıraktığı bakteriler zamanla birikir ve kokunun daha kötü olmasına neden olur. Giysilerini düzenli olarak değiştirmen ve temiz tutman çok önemlidir.
  • Gerçekten çok terliyorsan gün ortası olsa bile gömleğini daha sık değiştir. İş yerinde terleyebileceğini biliyorsan çantanda gerekirse kullanmak için ütülü bir gömlek bulundur.
 3. 3
  Altına bir şeyler giy. Temiz, beyaz tişörtler, fazla teri emme konusunda çok faydalı olabilir ve böylece teri dıştaki gömleğinden uzak tutar. Çok terliyorsan terin, dıştaki gömleğine çok kolay ulaşmaması için kat kat giyinmeyi deneyebilirsin.
  • Üste giydiğin gömleklerde olduğu gibi, kötü kokuları önlemek için bunları da yıkamak ve temiz tutmak önemlidir.
 4. 4
  Koltuk altlarını tıraş et. Büyük bir terleme sorunun varsa koltuk altlarını tıraş etmenin biraz faydası olabileceği bazen doğrudur. Koltuk altlarını tıraş etmek, daha serin kalmalarını ya da daha az ter üretmelerini sağlamaz ama terin koltuk altlarında toplanmasını engeller. Terin koltuk altında toplanması, ter lekelerinin daha belirgin, kokunun daha fark edilir olmasına neden olabilir.
  • Unutma ki koltuk altı kılları ve hatta yüzdeki tüyler dâhil tüm vücut tüyleri aslında hava sıcakken seni serinletir. Bu tüyler, salgıladığın ve buharlaşırken seni serinleten teri toplar. Vücut tüylerini tıraş etmek koltuk altlarındaki teri azaltabilir ama vücudunun biraz daha fazla terlemesine de yol açabilir.
 5. 5
  Beslenmeni değiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre, kokusu güçlü olan yiyecekler ve bazı yiyecek grupları, terinin kokusunu etkiler.[1] Terlemeye zaten meyilliysen bu sorunu şiddetlendiriyor olabilen beslenme sorunlarının farkında olmak önemlidir.
  • Soğan, sarımsak ve allisinli gruptaki diğer yiyecekler, terin kuruduğunda kükürtlü ve keskin bir kokusu olmasına yol açar. Şeytan tersi, kimyon ve köri tozu gibi bazı baharatlar ve lahana veya brokoli gibi turpgiller de koltuk altlarında fark edilir bir koku meydana getirir.
  • Kırmızı et, süt ürünleri ya da alkol açısından zengin beslenmeler terin, çoğu insanın zaman içinde alıştığı belirgin bir kokusu olmasına neden olur.
  • Acı biberlerde bulunan kapsaisin, ağzındaki sinir reseptörlerini gerçek ısıyla aynı şekilde uyarır ve vücudunu yanıltarak sıcakladığını düşünmesine neden olur. Hipotalamusun terleme için sinyal gönderir.
 6. 6
  Vücut kütle indeksini (VKİ) azaltmak için egzersiz yap. Vücut kütle indeksin fazlalaştıkça vücudun kendisini serin tutmak için daha fazla terler. Eğer gerçekten koltuk altındaki terle uğraşıyorsan bu, rutinine kardiyovasküler egzersizler ekleyerek ve biraz kilo vererek üstesinden gelebileceğin bir şey olabilir. Tüm terini egzersizle at.
  • Kilo vermenin en iyi ve en hızlı yolu, fiziksel aktiviteni arttırmak ve harcadığın kalori miktarını günlük sabit bir seviyeye indirmektir. Kızarmış yiyeceklerin, süt ürünlerinin ve kırmızı etin yerine beslenmene baklagiller, yağsız tavuk ve yumurta gibi daha az yağlı proteinleri dahil etmeye çalış ve beslenmendeki tam tahıl ve sebze miktarını arttır.
  • Gün boyu yeterince sıvı al ve egzersiz yapmaya ufak ufak başla. Sabahları ve akşamları uzun yürüyüşlere çıkarak başla, sonra da vücudundaki teri temizlemek ve serinlemek için duş yap.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tıbbi Tedaviler Kullanmak

 1. 1
  Doktorunla tedavi seçeneklerini konuş. Aşırı terlemenin tıbbi adı aksiller hiperhidrozdur ve aile hekiminin seni yönlendirebileceği çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Büyük ihtimalle sana önce belirli alüminyum bazlı topikal tedaviler tavsiye edilecektir ama durum ciddiyse çeşitli daha agresif tedaviler mevcuttur.
  • Bazı durumlarda, Rubinol gibi ağızdan alınan bir antikolinerjik tavsiye edilir; bu, özellikle koltuk altlarındaki terlemeyi kontrol altına almaya yardım eder.
  • Doktorunla botulinum toksini A enjeksiyonları hakkında konuş. Bu tedavi yöntemi minimal düzeyde girişimseldir ve iddialara göre etkilidir; ortalamada altı ila sekiz ay etki gösterir.
 2. 2
  İyontoforez tedavisini dene. Bu tür elektroterapi tipik olarak haftada 20 dakikalık iki ila dört seanstan oluşur. Cildine küçük bir elektrik akımı vermek için su kullanılır; bu, birkaç hafta ya da ay boyunca terlemeyi azaltmaya yardım edebilir. Tedavinin çelişkili sonuçları vardır ve biraz rahatsız bir tedavidir ama bazı durumlarda etkilidir.
 3. 3
  Son tedavi seçeneği olarak torasik sempatektomiyi düşün. Bu tedavide, terlemene neden olan sempatik sinirleri kesintiye uğratmak için koltuk altına yerleştirilen küçük bir endoskopi aleti kullanılır. Bu tedavi etkilidir ama solunum güçlüğü, sinir hasarı ve/veya vücudun diğer kısımlarında aşırı terleme gibi yan etkileri vardır.
 4. 4
  Uzun süreli bir çözüm olarak botoksu düşün. Teorik olarak, botoks enjeksiyonları koltuk altı terlemesini 6 aya kadar kontrol altına almak için kullanılabilir ve bazı kişilerde, değişen başarı oranıyla kullanılmaktadır. Bu tedavi sadece ciddi bir koltuk altı terleme sorunun varsa düşünülmelidir çünkü tedaviler pahalıdır ve çok acı verebilir.
  • Botoksla terleme arasında kanıtlanmış tıbbi bir bağlantı yoktur ve genellikle tıp çevreleri tarafından tavsiye edilmez. Yine de bazıları bu tedaviyi kullanır.
  Reklam

İpuçları

 • Deodorant kullanmadan önce koltuk altlarını daima temizle, yoksa bakteriler deodoranta yapışır.
 • Giyinmeden önce deodorantının tamamen kurumasını bekle.
 • Koltuk altlarının temiz olduğundan emin ol, sonra buraları hafifçe dokunarak kurula. Sonra seçtiğin ürünü kullanabilirsin.
 • Gece yatmadan önce deodorant sürmenin yardımı olabilir.
 • Banyodan hemen sonra talk pudrası sürmenin faydası olur.
 • Pamuklu giysiler giymek terlemeyi doğal olarak azaltır.
 • Hâlihazırda yapmıyorsan koltuk altlarını tıraş etmenin faydası olabilir.
 • Gerektiğinde deodorant kullanmaya devam et.
Reklam

Uyarılar

 • Ağızdan alınan ilaçlar, ağız kuruluğuna ya da görmede bulanıklığa yol açabilir, o yüzden birçok insan olası yan etkiler nedeniyle bu yolu denemeyi tercih etmiyor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 73 kişi çalıştı. Bu makale 62.809 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 62.809 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam